Wpis z mikrobloga

Dlaczego niektóre stare budynki są tak dziwnie odnawiane? Budowlańcom brakuje tynku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie, to celowe działanie. Stare budynki były wielokrotnie przebudowywane. Dla zaoszczędzenia zasobów, nie zawsze skuwano cały poprzedni wygląd. W takiej sytuacji przykrywano go tynkiem i nowymi zdobieniami. Podczas prac konserwatorskich odkrywa się te poprzednie formy budynku.

Co z tym zrobić? Czasami zapada decyzja o pokazaniu poprzedniej formy kamienicy. W nowszym tynku pozostawia się dziury, aby te poprzednie formy pokazać. Ten budynek był kiedyś wzniesiony w stylu gotyckim. Cegła i całkiem ładny portal (wejście) to elementy, które z czasów gotyckich zachowano. Uważni dostrzegą też łukowaty kształt okien w przeszłości (teraz są prostokątne). Dzięki temu możemy zobaczyć, jak dynamicznie przebudowywano miasta - i jak bardzo mógł zmieniać się ich wygląd.

#poznan #architektura #ciekawostki #skyscrapercity
CzasNaPoznan - Dlaczego niektóre stare budynki są tak dziwnie odnawiane? Budowlańcom ...

źródło: comment_d2FCJtHu8oRpjWVetl4DSMn2iuZHcT8c.jpg

Pobierz
  • 39
dziwne, czysta cegla by tu bardziej pasowala


@spidero: Pewnie wokół okien mocno przebudowywane, np stalowe nadproża są, więc gotycka forma całości nie jest zachowana. Być może też budynek zburzony i odbudowany po wojnie? Tak strzelając w ciemno.

@CzasNaPoznan: Sorry, ale przeczytałem odruchowo głosem Radosława Gajdy... ¯\_(ツ)_/¯
@nexiplexi: Ale skąd w ogóle pomysł, że ten przykład przez swój kształt ma udawać średniowiecze? Bo ci to przypomina taki krenelaż z murów gotyckich zamków? Nie sądzę, że taki był zamysł w tym przypadku. Po prostu przypadek, że tak to akurat wygląda. Takie świadki mają różne formy w zależności od tego co tam interesującego ma zostać odsłonięte z wcześniejszego okresu budowlanego obiektu. Tu akurat to przybrało taki, a nie inny układ,
Tylu tu na wykopie zwolenników odgórnego zarządzania przestrzenią publiczną jak i rygorystycznej ochrony zabytków z wszechwładzą konserwatorską to macie piękny przykład jak to się kończy. Rozumiem wasze poczucie estetyki nie jest tym wzburzone? Ani to ładne, ani to ciekawe, ani nie niesie żadnej szczególnej wartości edukacyjnej, ani historycznej ani architektonicznej. Dokładnie tak jak powiedziano wcześniej-podejście Mietka i Zdzicha, które jeszcze by uszło gdyby to była od początku do końca sprawa właściciela, ale
Ale skąd w ogóle pomysł, że ten przykład przez swój kształt ma udawać średniowiecze? Bo ci to przypomina taki krenelaż z murów gotyckich zamków? Nie sądzę, że taki był zamysł w tym przypadku. Po prostu przypadek, że tak to akurat wygląda. Takie świadki mają różne formy w zależności od tego co tam interesującego ma zostać odsłonięte z wcześniejszego okresu budowlanego obiektu. Tu akurat to przybrało taki, a nie inny układ, być może
serio uważasz, że to przypadkowy wygląd...?


@nexiplexi: Tak i myślę, że się wcale nie mylę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A swoją drogą jakie ulepy? Mur gotycki tylko, że już niestety dość brudny, ewentualne jakieś późniejsze uzupełnienia w toku dalszych dziejów jeszcze przed otynkowanie pewnie też jakieś tam mogły być tylko, że to raczej mniejszość.
@inzynierBek: No i jak chciałbyś to zrobić to "ze smakiem" w przypadku tamtej, gotyckiej kamienicy? Przecież tu chodzi o coś innego. Tu masz stary, odlatujący tynk poorany dziurami od wojennych pocisków i to one są clue tego co "autor miał na myśli" a nie sam mur, dlatego jest to dodatkowo zabezpieczone szkłem. W przykładzie z kamienicą średniowieczną natomiast chodziło o wyeksponowanie pewnej fazy, z której pochodzi część substancji zabytku, a nie
@kult_cwaniaka:

wyeksponowanie pewnej fazy, substancja zabytku, "patyny", kształt samego świadka, współczesne konserwatorstwo, "estetyką głupców", puryzm stylowy

Absolwent architektury jak mniemam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Odsyłam do prawa budowlanego art. 3 pkt 8 jest definicja czym jest remont; chcesz mi powiedzieć że te wszystkie belki i nadproża wisiały w powietrzu, Eurokod 6 dla konstrukcji murowych nawet takich czarów nie zakłada; ktoś po prostu przytulił dotację na remont, a
@inzynierBek: Nie, nie trafiłeś, już pomijając, że całkowicie mylisz kwestie czysto techniczne z istotą rzeczy czyli, w tm wypadku faktem, że są to obiekty zabytkowe.

rytm tynku połączony z #!$%@? wykonanie nad wejściem w kształcie łuku sprawia że mam ochotę wysłać zawiadomienie do wojewódzkiego konserwatora zabytków lub Generalnego Konserwatora


Hah, wysyłaj, a później obowiązkowo daj mi znać co ci odpowiedzieli. Serio z chęcią przeczytam. Nie zapomnij wspomnieć o eurokodzie i mostkach