•  

  #tylkoniemownikomu

  Kurwa mać.
  Jedyny sposób który byłby zarazem sprawiedliwy i pozwolił Kościołowi zachować twarz to po prostu oddanie pedofili prokuraturze i pozwolenie na prowadzenie niezależnego śledztwa, oraz usunięcie delikwentów ze stanu kapłańskiego.

  Wizerunkowo kościół byłby czysty właśnie wtedy, a nie zamiatając sprawę pod dywan. Potem wielkie zdziwienie że ludzie się odwracają od wiary.

  Najgorsze że nawet w tym dokumencie widać, że problem jest ewidentnie na wyższych szczeblach. Ksiądz wikariusz nawet chce pomóc, woła proboszcza, jest w szoku.
  A proboszcz?
  Unika rozmowy, widząc czarno na białym wyrok i nagrania zaprzecza faktom, wyzywa od hien, udaje że sprawy nie ma.
  Wikariusz stoi z boku, widać że chciałby coś zrobić, ale jednocześnie nie może nic bo poniósłby konsekwencje.
  Do tego biskupi którzy mówią że zrobiono wszystko co było można, czytaj: księdza zawieszono, a potem przewieziono na inną parafię.

  Każdy widzi problem, a #kosciol zamiast pokazać że takie zachowania potępia zyskując w oczach ludzi, pokazuje że daje przyzwolenie ukrywając fakty.

  No i na wisienkę biskup który przyznaje że wie o problemach z księdzem pedofilem... co z tego że uruchomił jakąś kościelną procedurę? Czy nie zgłaszając tego prokuraturze sam nie popełnił przestępstwa ukrywając wiedzę o nim? Jak to w polskim prawie wygląda?

  #wkurw #pedofilia #pedofilewiary #prawo #policja #takaprawda

  pokaż spoiler Wpis typowo dotyczący zjawiska i tych przestępstw, stąd takie tagi, a nie np.: wiara itp.

  •  

   oraz usunięcie delikwentów ze stanu kapłańskiego.

   @ChichyKun: nie no, przestań. przecież w kościołach musi ktoś zostać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @ChichyKun: bo pewnie sami mają wiele za uszami. To co było przedstawione u Sekielskiego to pewnie wierzchołek góry lodowej

  •  

   @ChichyKun: oni mają zero współczucia dla ofiar tych pedofilii, zero skruchy, a na mszy jakieś wywody pierdolą o miłości dla bliźniego. Po co ten kościół? Nie rozumiem dlaczego każdy wierzący nie pomodli się w domu jeśli tego potrzebuje.

  •  

   Jak to w polskim prawie wygląda?

   @ChichyKun: obowiązek donoszenia jest tylko społeczny.

  •  

   obowiązek donoszenia jest tylko społeczny.

   @Ogar_Ogar: @ChichyKun z pewnymi wyjątkami i akurat czyny z art. 200 k.k. się do tych wyjątków zaliczają.

  •  

   z pewnymi wyjątkami i akurat czyny z art. 200 k.k. się do tych wyjątków zaliczają.

   @IgorK: a tak, czemu to nadal w kpk nie jest poprawione ;_;

  •  

   a tak, czemu to nadal w kpk nie jest poprawione ;_;

   @Ogar_Ogar: że niby ustawodawstwo powinno być spójne ? ;-)

  •  

   @ChichyKun: dziwię się że ludzie potrzebują jakiegoś filmu żeby zobaczyć na o zy co się dzieje w kk przecież to wszystko było podane do wiadomości publicznej

   +: eARLq3, uwuX
  •  

   @Mirekzkolega: owszem, mieli, ale to zostało pierwszy raz pokazane w takim dokumencie z taką treścią i z takim zasięgiem, i z takimi dowodami, z taką mocą

  •  

   @ChichyKun: Nie sądzę, by to było tak, że każdy broniący pedofilów hierarcha kościelny sam jest pedofilem - to raczej jest tak, że wielu z nich zna wpływowych pedofilii w kościele i to ich zemsty się obawiają. % pedofilii powinen być podobny jak w innych krajach: 4-7%, ale nie tak trudno mi wyobrazić sobie, że w kościele średnio 20 innych osób broni jednego pedofila, biorąc pod uwagę, jak hierarchiczna struktura władzy tam panuje (ktoś tylko szczebel wyżej może już Cię zniszczyć, szybciej Cię degradując niż ty im pedofile udowodnisz).
   W dodatku oni pewnie boją się samego podważenia tego autorytetu władzy - dziś wywalamy za pedofilię, jutro za coś innego - za co? Wyłudzenia, pijaństwo, łamanie celibatu? Raz, że pewnie myślą, że jak raz podniosą moralnie poprzeczkę, to będą musieli podnosić ciągle i większość nie podskoczy w końcu, dwa: pozbawiony przywilejów pedofil, który jednak zna grzeszki uprzywilejowanej kasty może zacząć o nich mówić (czyli mają nawzajem na siebie haki, i dlatego wzajemnie się kryją), trzy: ich władza opiera się właśnie na NIEKWESTIONOWANYM zaufaniu - jak plebs dopuści myśl, że ksiądz też człowiek i może grzeszyć, to zaczną patrzeć im na ręce i obiektywnie oceniać, zamiast ślepo ufać, a przez to stracą swoje przywileje i władzę.

   Dla mnie niech tracą społeczne zaufanie i giną. To zepsuta od głowy instytucja, która od wieków skutecznie opiera się jakimkolwiek zmianom na lepsze (reformom jak w kościołach protestanckich).

  •  

   @Pantegram

   > Nie sądzę, by to było tak, że każdy broniący pedofilów hierarcha kościelny sam jest pedofilem

   A gdzie ja tak stwierdziłem?

  •  

   @ChichyKun: nie twierdzę że twierdzisz ^^ Tak sobie dywagacje snuję, dlaczego nie zrobią tego, co sugerujesz (zdecydowane potępienie i odcięcie się od pedofilii), a argument "bo oni wszyscy sami są pedofilami" jest często używany w takich dyskusjach.