•  

Cześć Mirki,
    niedługo czeka mnie pierwsza podróż do #chiny , co prawda służbowa bo #automatyka ale może ktoś ma kilka rad jak się przygotować i odnaleźć. Będę podróżował sam a miasta to Chongqing i Suzhou.

•  

@samotan to że delegacja to niewiele mówi - w niektórych firmach są ludzie co ci wszystko zorganizują a w innych sam musisz dużo ogarnąć.
      Jeśli wszystko zrobią za ciebie to nie musisz się za dużo przejmować - upewnij się że masz vpn na telefonie (np płatny expressvpn) i na wszelki wypadek ściągnięty słownik offline i jakieś offlinowe mapy (np maps.me - ale pamiętaj, że wszystkie mapy w Chinach są celowo lekko przełamane).

•  

@samotan Jeżeli będziesz podróżować sam to pobierz na telefon "Pleco" i offline słownik Google. Dodatkowo najlepiej płatny VPN, bo darmowe działają zwykle tragicznie. Mapy Google w Chinach to porażka i radzę się nawet nimi nie sugerować (przestałem używać map Google, gdy kiedyś w Shenzhen jechałem metrem 1h15min z 3 przesiadkami zamiast 30 minut z 1 przesiadką...)

•  

@samotan:
      Aspiryny nie ma,
      mleko drogie
      czekolada droga
      100-200 Yuanów przyda się na taksówkę, często nie da się wypłacić na lotnisku europejskimi kartami gotówki z bankomatu, jeśli to będą bankomaty lokalnego banku, zwykle hotel ma swoją taksówkę, można ich o to poprosić
      taksówki - tylko te oznakowane oficjalnie, nie daj się namówić naganiaczom
      Zrób sobie zrzut mapy w nawigacji aby działała bez sieci
      Kartę sim bez potrzeby rejestracji kupisz u dziada z gazetami - taki chiński prepayd
      VPN? na cholerę ci to, jesteś w Chinach - zwiedzaj eksploruj, niczemu się nie dziw, nie siedź w hotelu
      Jak chcesz się z chińczykami przywitać, zabierz białe michałki, kabanosy, wódkę w szczeniaczkach/małpkach
      Nie daj się wciągnąć do fejkowych restauracji, bo cię ogolą.

Gorące dyskusje ostatnie 12h