•  

  #100smiesznychwiosek

  SEZON 2

  Dzień 9/100

  Dziewiątka to niezwykła liczba. Nakręcono o niej nawet dwa filmy: 9 i Nine (Dziewięć), które mają kompletnie różną tematykę, bo jedno jest musicalem, a drugie postapokaliptyczną animacją ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  A na tagu witamy

  Dziewięć Włók – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański

  Dzięwięć Włók leży na terenach znanych jako Żuławy Wiślane.
  Miejscowość charakteryzuje się wysoką klasą bonitacją gleb, która w wielu miejscach wynosi II, co oznacza, iż jest bardzo przydatna do upraw rolnych czy ogrodniczych.

  Wieś zamieszkiwana była dawniej przez mennonitów, którzy jedną z miejscowych chałup (dziś nieistniejącą) użytkowali jako kaplicę. Jako że nie mam więcej informacji o wsi wspomnę parę słów o nich, gdyż byli jej nierozerwalną częścią.

  Mennonici jest to wyznanie chrześcijańskie zaliczane do protestantyzmu, powstałe w roku 1539 w Holandii. Jest jednym z nurtów anabaptyzmu, a nazwę wywodzi od swego założyciela – Menno Simmonsa.
  Wyznanie to na tereny Żuław Wiślanych przybyło wraz z osadnikami z Fryzji i Niderlandów, którzy założyli grupę tzw. Olędrów, zamożnych chłopów którzy dzięki umiejętności melioracji terenów bagiennych potrafili wykorzystać ówczesne żyzne nieużytki.
  Podstawą wiary mennonitów jest Biblia, uznawana za nieomylne, objawione Słowo Boże. Mennonici wierzą, że człowiek został oddzielony od Boga przez grzech, a jego zbawienie możliwe jest tylko dzięki niezasłużonej łasce Boga. Łaska ta dostępna jest dzięki śmierci Jezusa na krzyżu i może być przyjęta tylko wiarą. Zbawienia nie można osiągnąć poprzez dobre uczynki lub obrzędy religijne.
  Główne zasady wiary mennonitów zostały wyłożone w piśmie Fondamentboek autorstwa Simmonsa. Obejmują one:
  - chrzest młodzieży od 14. roku życia (jako świadomie wierzących w Chrystusa)
  - możliwość wykluczenia z gminy mennonickiej grzeszników;
  - kolegialność wyrażająca się w możliwości wyboru pastorów przez wiernych;
  - całkowity zakaz noszenia i używania broni oraz służby wojskowej;
  - zakaz przysięgania na cokolwiek;
  - zakaz sprawowania wysokich urzędów.

  #historia #ciekawostki #pomorskie

  źródło: nine.PNG