•  

  „Tylko nie mów nikomu” to film, który pokazał patologie kleru dosłownie, brutalnie i bardzo realistycznie. Trudno wobec tego obrazu przejść obojętnie. Kluczowy wniosek, jaki wyłania się z filmu, pokrywa się z obserwacjami nielicznych komentatorów, którzy przez ostatnie lata byli określani mianem „zwierzęcych antyklerykałów”. Mianowicie okazało się, że hierarchia episkopatu łamie prawo na masową skalę i funkcjonuje jak organizacja mafijna. Wszak celowe ukrywanie tak ciężkich przestępstw jak pedofilia samo jest przestępstwem. Gdy ten proceder ma charakter masowy i odgórny, można mówić o zorganizowanej grupie przestępczej. Jak tę prawdę przyswoili sobie czołowi politycy i sam Kościół?

  Część Kościoła, prawdopodobnie większościowa, podeszła do dokumentu Sekielskiego ze stoickim spokojem i przyjęła stanowisko bronione od lat. Zgodnie z nim Kościół jest instytucją stojącą ponad prawem i nawet jeżeli dopuszcza się działań kryminalnych, to ma do tego prawo. Takie podejście reprezentuje też Prawo i Sprawiedliwość, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego przestraszyła się spadku poparcia, więc nie naruszając interesów kleru, postanowiła zaatakować pedofilów, nie wspominając w tym kontekście o księżach. Dlatego Zbigniew Ziobro swoim zwyczajem zapowiedział radykalne wydłużenie kar dla pedofilów, a zarazem obiecał podniesienie wieku definiującego pedofilię z 15 do 16 roku życia.

  Obydwie te zmiany nie mają żadnego związku z patologiami Kościoła. Problemem w Polsce nie są niskie kary za pedofilię ani zbyt niski wiek dopuszczalnego seksu, tylko bezkarność księży pedofilów i ukrywanie ich przez kościelną hierarchię. Ale tego tematu oczywiście partia rządząca nawet nie ruszyła. Dowcipnym uzupełnieniem tego podejścia jest stanowisko Andrzeja Dudy, który po filmie o pedofilii w Kościele zaapelował o walkę z pedofilią w… harcerstwie i na koloniach.

  W podobnym duchu wypowiedział się lider Koalicji Europejskiej, Grzegorz Schetyna, który śladem PiS-u zapowiedział zmiany w prawie uderzające w przestępców seksualnych. Lider PO mówił o zniesieniu instytucji przedawnienia dla pedofilów, dożywotnim zakazie pracy z dziećmi oraz konieczności powołania zespołu prokuratorów przy Rzeczniku Praw Dziecka. O księżach pedofilach i ukrywaniu ich przez hierarchów kościelnych jakby zapomniał.
  https://strajk.eu/nie-lekajcie-sie-widoku-biskupa-w-kajdankach/
  #tylkoniemownikomu #kosciol #neuropa #takaprawda

  +: jan_zwyklak, M......k +8 innych