•  

#antykapitalizm #socdem #neuropa

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: lib.jpg

•  

@BojWhucie: "bardzo progresywne podatki spadkowe od wysokich fortun"
      ???
      Czemu?

•  

@Poro6niec: Choćby temu, że wielkie fortuny rzadko biorą się z uczciwej pracy. No i wszystkim będzie lepiej bez super bogatej arystokracji, wpływającej na politykę państw.

•  

No i wszystkim będzie lepiej bez super bogatej arystokracji

@JaszczurReptylCzipke: leeeeeeeeeel

•  

@Poro6niec lubisz mieć założone chomąto? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@JaszczurReptylCzipke: mógłbyś podać jakieś dowody na swoje stwierdzenie, że fortuny rzadko biorą się z uczciwej pracy, jakieś dane statystyczne albo coś? Jak takich nie masz to jesteś typowym komuchem obrzygujacym ludzi, którzy mają więcej niż ty

•  

@zcaalock: Po pierwsze to mam mocno wyjebane w to, że ktoś ma więcej niż ja xd Mi na prawdę dużo do życia nie trzeba. Dwa, jest niemożliwe żeby samą w sobie pracą zarobić tyle, żeby zbudować jakieś wielkie bogactwo. Jak ktoś pracuje, np. fizycznie za minimalną stawkę to często nie ma nawet jak odłożyć pieniędzy. Może ktoś z łatwym startem byłby w stanie coś uzbierać, ale nadal nie wynikałoby to wyłącznie z jego pracy, tylko z tego, że jego rodzice mogli zagwarantować mu edukację i wychowanie na wysokim poziomie, jakieś wsparcie finansowe, itd.

•  

@BojWhucie: Potrzeba nam całkowitej nacjonalizacji, a nie wysokich podatków spadkowych.
      Plus za kolejne stwierdzenie, ze faszystowska gospodarka nie miała wiele wspólnego z socjalizmem ZSRR.

+: Formbi
    •  

Jak ktoś pracuje, np. fizycznie za minimalną stawkę to często nie ma nawet jak odłożyć pieniędzy. Może ktoś z łatwym startem byłby w stanie coś uzbierać, ale nadal nie wynikałoby to wyłącznie z jego pracy, tylko z tego, że jego rodzice mogli zagwarantować mu edukację i wychowanie na wysokim poziomie, jakieś wsparcie finansowe, itd.

@JaszczurReptylCzipke: rozumowanie 11-latka. Mam nadzieję, że nie możesz jeszcze głosować w wyborach...

•  

wszystkim będzie lepiej bez super bogatej arystokracji, wpływającej na politykę państw.
      To chyba jedyna dobra rzecz płynąca z antykapitalizmu. Tylko nie wiem jak można być gotowym wymordować dziesiątki milionów ludzi tylko po to ¯\_(ツ)_/¯
      @JaszczurReptylCzipke:

•  

@BojWhucie: kolejny matoł który nie rozumie że bogacze nie żyją z cudzej pracy, tylko sami pracują dając pracę.
      Łatwiej jest przyjść do fabryki i pracować, czy założyć fabrykę?

•  

@BojWhucie: @JaszczurReptylCzipke: @VeleiN: @Flypho:

Sprawa jest dość prosta:
      Opodatkowanie pracy to kryminał i skandal. Jak ktoś wcześniej wspomniał, uczciwą, sumienną pracą nie da się dorobić dużych fortun. Robi się to za sprawą kapitału.
      Dlatego opodatkowanie kapitału > opodatkowanie pracy

Tyle w temacie. Ludziom na dorobku będzie łatwiej i lżej, będą się bogacić, a grube ryby będą miały trochę mniejsze zyski, ale wciąż ogromne zyski... Wszyscy zadowoleni.

źródło: dailymotion.com

•  

@tomszczyk: Wykop jest pełen pisowców.

•  

@BojWhucie: wyzerować każdemu konto bankowe i zaczynamy od początku.

•  

@BojWhucie: ale sie wkurwilem, do tego ruda

•  

Jak ktoś wcześniej wspomniał, uczciwą, sumienną pracą nie da się dorobić dużych fortun. Robi się to za sprawą kapitału.
      Dlatego opodatkowanie kapitału > opodatkowanie pracy

Tyle w temacie. Ludziom na dorobku będzie łatwiej i lżej, będą się bogacić, a grube ryby będą miały trochę mniejsze zyski, ale wciąż ogromne zyski..

@zexan: Ja pier... Fuck logic...

Po pierwsze to co piszesz zalatuje socjalizmem i Robin Hoodem (zabrać bogatym dać biednym).

Po drugie socjaliści patrzą na wszystko przez pryzmat pieniędzy w jego najpłytszej formie. Natomiast liczy się nie to że ktoś się narobi tylko, że ktoś przynosi społeczeństwu wartość. I im większą wartość przynosi tym więcej (w teorii) zarabia.

To jest podstawa.

uczciwą, sumienną pracą nie da się dorobić dużych fortun. Robi się to za sprawą kapitału.

Co to jest praca w takim razie wg Ciebie? Kopanie rowów tylko? Co to jest wg Ciebie kapitał? Płytko pojmowane pieniądze?

Czyli wg Ciebie np. CD Projekt dlatego się dorobił hajsu bo już miał hajs i go inwestował? Albo miliony innych firm na świecie.

Większosć firm dorabia się właśnie ciężką, uczciwą i sumienną pracą. Te co widzimy w mediach to promil, o których się mówi bo zazwyczaj dorobili się na lewych układach (czy to z Państwem czy inaczej).

Jeżeli firma dostarcza społeczeństwu wartość dodaną i robi to dobrze to czemu ma płacić większe podatki niż pracownik?

W ogóle skąd niby ludzie biorą to podejście, że jak bogatszy to niech ma wyższą stawkę? Przecież bogaty już płaci więcej. A jak ma dużą firmę to dzięki tej firmie pracują ludzie, którzy ze swojej pracy też odprowadzają podatki...

•  

Po pierwsze to co piszesz zalatuje socjalizmem i Robin Hoodem (zabrać bogatym dać biednym).

@malani: Już tutaj się nie zgadzam. Odsłuchałeś tę debatę? Mógłbym się do tego odnieść, ale w tej debacie są odpowiedzi na Twoje zastrzeżenia. Podpowiem.
      Podatek dochodowy =/= Podatek od dochodów kapitałowych =/= Podatek przychodowy.

•  

@zexan:
      Podatek przychodowy jest czymś idiotycznym z natury bo będzie niesprawiedliwy dla branż z dużymi obrotami a małym zyskiem.

Przecież nigdzie nie napisałem, że to to samo. Przeczytaj do końca mój post. Ja po prostu nie zgadzam się z karaniem bardziej bogatych to spowoduje że ludzie nie będą mieli aż takiej motywacji żeby się bogacić. Przykład -> Progresywny podatek dochodowy.

Wracając... Jeżeli ktoś dobrze inwestuje pieniądze to przynosi wartość społeczeństwu (bo rozwija dobrze prosperujące przedsiębiorstwa). Nadal nie rozumiem czemu w teorii ma być za to bardziej karany niż człowiek pracy. To też jest praca.

•  

Podatek przychodowy jest czymś idiotycznym z natury bo będzie niesprawiedliwy dla branż z dużymi obrotami a małym zyskiem.

@malani: No popatrz, to tak jak z podatkiem dochodowym. Jest niesprawiedliwy, bo każe za pracę. Prowadząc przedsiębiorstwo masz szereg przywilejów, których nie mają ludzie na umowie o pracę. Sam prowadzę działalność gospodarczą. Dodatkowo to właśnie przez podatek dochodowy przedsiębiorcy są zmuszeni do oddawania drugiej pensji państwu w podatkach za jednego pracownika, a więc koszt pracy pracownika jest ok. 2 x większy niż gdyby tych podatków przedsiębiorca płacić nie musiał. Wtem przedsiębiorca wlicza sobie te kwoty w koszta, tak samo jak raty kredytów na lokum, posiadłości, samochody i inne w ramach "kreatywnej" księgowości. Dzięki czemu najbogatsi w Polsce podatków nie płacą prawie w ogóle.
      Nie porównujmy proszę pracy etatowców do pracy przedsiębiorców. To są dwa różne światy. Z tym, że praca przedsiębiorcy jest zajebiście skalowalna, a praca etatowca już nie bardzo... przez podatki właśnie. W tym leży problem.

Że przez obecny system podatkowy bardzo ciężko zacząć prowadzić działalność gospodarczą, właśnie przez to że ciężko zebrać kapitał przez opodatkowanie pracy między innymi, potem przez ogromne początkowe koszty, które trzeba ponosić między innymi przez podatki za pracowników, ale z kolei jak utrzymamy się na rynku kilka lat, to później przy odpowiedniej księgowości będziemy mieli o wiele więcej możliwości bogacenia się niż zwykli etatowcy w nieporównywalnym tempie.

Naprawdę jest to lepiej wyjaśnione w tej debacie.

•  

@zexan: Ale chwila... Rozmydlasz temat na różnicę między UoP a jednoosobowej działalności/spółce. Ja doskonale wiem, że teraz nie jest równo (i firma skaluje się lepiej) ale czemu odwracać te proporcje? Czemu nie zrobić równych zasad?

Ja się zgadzam, że UoP powinno być na conajmniej takich zasadach jak jednoosobowa działalność (choć teraz się za to biorą). Tylko że nie o tym piszemy.

Tak w ogóle to najśmieszniejsze dla mnie jest zawsze to, że każdy Polak ma pomysł na to jak ma wyglądać "sprawiedliwe opodatkowanie" i rzuca jakieś magiczne procenty czy nowe rodzaje podatków, a nikt nawet nie zastanowi się na co my płacimy te podatki... Wrzucamy hajs do wielkiego wora wg magicznych stawek i miliona ukrytych podatków tymczasem w ogóle ma się to nijak do tego co Państwo nam daje. W przypadku tak rozdmuchanego Państwa (i tak drogiego) każdy sposób opodatkowania będzie głupi i nielogiczny. W najlepszym modelu powinniśmy płacić jak przy normalnej usłudze - płacimy za usługę konkretną, a nie haracz za bycie.

A wracając do tego co piszesz... Mieszasz posiadanie firmy z inwestowaniem. Można inwestować nie mając firmy i o ile w przypadku małych dochodów jest to dobre to zgodzę się że przy większych dochodach firma jest lepszym rozwiązaniem. Nadal jednak nie rozumiem czemu piszesz, że firma ma być gorszym rozwiązaniem. Nie powinno tu być żadnej preferencji, a szczególnie w kontekście tego co napisałem wcześniej.

•  

Tak w ogóle to najśmieszniejsze dla mnie jest zawsze to, że każdy Polak ma pomysł na to jak ma wyglądać "sprawiedliwe opodatkowanie" i rzuca jakieś magiczne procenty czy nowe rodzaje podatków, a nikt nawet nie zastanowi się na co my płacimy te podatki... Wrzucamy hajs do wielkiego wora wg magicznych stawek i miliona ukrytych podatków tymczasem w ogóle ma się to nijak do tego co Państwo nam daje. W przypadku tak rozdmuchanego Państwa (i tak drogiego) każdy sposób opodatkowania będzie głupi i nielogiczny. W najlepszym modelu powinniśmy płacić jak przy normalnej usłudze - płacimy za usługę konkretną, a nie haracz za bycie.

A wracając do tego co piszesz... Mieszasz posiadanie firmy z inwestowaniem. Można inwestować nie mając firmy i o ile w przypadku małych dochodów jest to dobre to zgodzę się że przy większych dochodach firma jest lepszym rozwiązaniem.

@malani: W pełni się zgadzam. Popieram podejście Centrum im. Adama Smitha w kwestii opodatkowania, ponieważ brzmi ona rozsądnie według mnie i są to pomysły ludzi znacznie bardziej kompetentnych niż ja w kwestii finansów i podatków.

Jestem świadomy, że można inwestować nie posiadając firmy. Muszę tutaj zakończyć dyskusję. Pozdrawiam serdecznie

•  

I znowu jeden bogacz będzie bolał ludzi tak bardzo, że dowalą sobie podatkami myśląc, że dowalają mu.

•  

@zexan: Lol. Oglądam Gwiazdowski i Szumlewicz i w 11:12 "jak nie będą płacić w Polsce tych 19% tylko więcej to spie... założą firmę gdzie indziej"

•  

Lol. Oglądam Gwiazdowski i Szumlewicz i w 11:12 "jak nie będą płacić w Polsce tych 19% tylko więcej to spie... założą firmę gdzie indziej"

@kemcio: Stary film. Teraz już nie da się za bardzo założyć firmy gdzie indziej i mieszkać w PL. Teraz spie... na stałe. Czyli Państwo nie dostanie ani CITu, ani VATu, ani PITu, ani ZUSu

•  

@VeleiN: "pracują dając pracę" ja pierdolę hahaha, ich praca polega ma życiu z cudzej pracy - no harówka nie z tej ziemi. W ogóle to panowie niewolników też pracowali bo dawali pracę niewolnikom. Dużo im tej pracy dali. A tak bez sarkazmu - tę fabrykę nie wybudował kapitalista tylko też pracownicy. Fabryki się nie zakłada tylko buduje.

•  

@zexan: Świetnie. Tylko zamiast opodatkowania pracy wprowadźmy opodatkowanie kapitału :) To już ci wszyscy kapitaliści dopiero będą przeciwko. Podatki od wyzysku i tak dla nich są lepsze, co nazywasz podatkami od pracy.

•  

@Solstafir Skoro to takie proste to idź i wybuduj fabrykę i podziel się zyskami z współpracownikami

•  

@VeleiN: No właśnie nie jest proste. Żaden wyzyskiwacz nie poszedł sobie od tak wybudować fabrykę. Właściwie żaden nigdy żadnej nie wybudował.

•  

@Solstafir A ty nigdy niczego też nie zrobiłeś, bo wykorzystywałeś narzędzia stworzone przez innych ludzi, którzy wykorzystywali wiedzę zdobytą przez jeszcze innych, którzy wykorzystywali stopy metali stworzone przez jeszcze innych. Twój rok myślenia to błędne koło.

•  

@VeleiN: Tylko że kapitaliści robią najmniej a mają najwięcej.

•  

@Solstafir Bzdura. Zrozum że pracować trzeba mądrze a nie ciężko.

•  

@VeleiN: Dominika Kulczyk widać wg ciebie pracuje najmądrzej.

•  

Panie profesor medycyny do pięt jej nie dorastają w jej mądrości i pracowitości.

•  

@Solstafir Chcesz odbierać dzieci rodzicom i wychowywać wszystkie w bidulach? Wtedy wszystkie dzieci będą równe.

•  

@VeleiN: Nie chcę. Skończ bredzić. Masz jakiś psychiczne opory przed przyswojeniem tego co piszę bo musiałbyś się zmierzyć z nieprzyjemnym uczuciem że tkwiłeś w błedzie.

•  

@Solstafir No to podaj jakiś sensowny system w którym dzieci nie będą dziedziczyć majątków i pozycji rodziców?

•  

@VeleiN: Np. podatki od dziedziczenia dużych fortun jak u Niemców. Ale nie o tym jest mowa. Proponuję taki system edukacji żebyś był w stanie zauważyć że gadanie o mądrości pracy bogaczy w kapitalizmie to brednie i starczy jeden pierwszy z brzegu przykład który te bajki miażdży i wdeptuje w ziemię. Trochę logiki.

•  

@Solstafir Cały świat jest kapitalistyczny i nic tego nie zmieni. Zejdź na ziemię marzycielu

•  

@VeleiN: No generalnie niestety tak. Jednak są lepiej i gorzej rządzone kraje kraje. Bardziej i mniej socjalistyczne, bardziej i mniej sprawiedliwe. Rewolucje lewicowe również historia zna. Czasem wygrywały - jak na Kubie.

•  

@Solstafir Wszędzie gdzie wygrywały lewicowe rewolucje lała się krew niewinnych, potem następowały lata głodu i bankructwa. Nie bez powodu żadna gospodarka socjalistyczna nie przetrwała do dziś, a ta która ciągnęła najdłużej to była gospodarka oparta na największym wyzysku znanym historii.

•  

@VeleiN: To są kolejne brednie, slogany liberalne bez żadnego podparcia w faktach. Takie następne w kolejności zaraz po opowieściach o mądrości kapitalistów.

•  

@Solstafir Naprawdę nie znasz ani jednej osoby która sama, dzięki swojej pracy (dobra edukacja, rozwój osobisty) osiągnęła w życiu sukces i żyje na wysokim poziomie? W mojej najbliższej rodzinie są dwie, wśród znajomych siedem.

•  

@VeleiN: Tacy jak ty są zwykle tak zafascynowani pieniędzmi (jak kurwy) że każdemu kto je ma przypisują jakieś dobre cechy. A znasz może osoby które mimo dobrej edukacji i rozwojowi osobistemu nie osiągnęło sukcesu ani nawet jako takiego poziomu? Bo są ich w Polsce miliony.

•  

I znam osoby które żyją na wysokim poziomie, w tym jedną mam w rodzinie osobę która osiągnęła sukces. Żadna z tych osób nie zawdzięcza to ani swojej pracy ani swojej mądrości. A ta z sukcesem zawdzięcza to znajomościom i łapówkom, a mimo to większość ludzi jest tą osobą zafascynowana i przypisuje mu jakieś zajebiste cechy człowieka sukcesu, inteligenta i pracoholika, co jest kompletną bzdurą.