Wpis z mikrobloga

Wrocław: Kardynał Henryk Gulbinowicz może stracić tytuł honorowego obywatela

Emerytowany biskup archidiecezji wrocławskiej może stracić tytuł honorowego obywatela miasta. Powodem ma być brak reakcji na informacje w sprawie molestowania seksualnego dzieci przez księdza Pawła Kanię.
#wroclaw #tylkoniemownikomu #wiara #kosciol #katolicyzm #religia #bekazkatoli
  • 14
@rybsonk: Ja się nie wypowiadam, kto wg mnie powinien być dodany czy usunięty z tej listy. Chciiałbym jednak dowiedzieć się, czemu osobie postulującej usunięcie biskupa nie przeszkadza obecność zbrodniarzy na tej liście.
@kzrr: Breslau to niemiecka nazwa Wrocławia, polecam poczytać opinię eksperta. Możemy mówić co najwyżej o Wrocławiu przedwojennym, we władnaiu niemieckim, i powojennym, we władaniu polskim. To po pierwsze :)

Po drugie, Stalin i Rokossowski to już powojenni nominaci. A w komentarzu zaznaczyłem, że wiem, iż Hitler & friends to przedwojenni nominaci.
@Wozyack: Ale nie musisz tłumaczyć oczywistych rzeczy. Więc - Hitler nie może być honorowym obywatelem Wrocławia bo takiego miasta akurat wtedy nie było, proste? Proste.
@kzrr: "Breslau" to po prostu niemiecki substytut (odpowiednik) polskiego "Wrocław". A polski "Wrocław" to odpowiednik łacińskiego "Vratislavia". Po prostu każdy język ma swój odpowiednik.

Powiedz mi, jedziesz do miasta Roma czy Rzym? Jeśli do Rzymu, to gdzie on leży? Bo Włosi zerzkaliby się, że takie miasto nigdy nie istniało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ech, w ogóle nie przeczytałeś podlinkowanego wywiadu. Albo, co gorsza, nie zrozumiałeś.
@Wozyack: Nie muszę czytać czegoś co wiem. Roma a Rzym to dwie inne sprawy, bo miasta jest w posiadaniu jednego kraju. Jeżeli w danym okresie czasu, miasto leżało w granicach administracyjnych Niemiec czy Rzeszy Niemieckiej to wtedy nazywało się Breslau a miasto Wrocław nie istniało, i w drugą stronę, teraz jest miasto Wrocław ponieważ leży w granicach naszego Państwa a Breslau nie istnieje, nie wiem czego tutaj nie rozumiesz.
@kzrr: Jakby po wojnie miasto nazywało się np. Blablabla, to wtedy możemy mówić, że przed wojną Breslau, a po wojnie Blablabla. Breslau to zniemczona wersja słowa Wrocław, jak Rzym to spolszczona Roma. Dlatego właśnie powinieneś przeczytać podlinkowany wywiad, bo wiesz źle. Dla mnie eot, bo ani ja nie przekonam Ciebie, ani Ty mnie. Historia oceni, kto ma rację ( ͡° ͜ʖ ͡°)