Wpis z mikrobloga

#sztucznainteligencja
#ai
#siecineuronowe
#machinelearning
#programowanie

Transformer - Może już słyszeliście o tej stronie. Wpisujecie dowolny tekst, a sieć neuronowa dokończy za was. Ale nie działa to tak sprawnie w przypadku tekstu w języku polskim - sieć próbuje stworzyć gramatycznie poprawne, ale fikcyjne słowa. Brzmią naturalnie, ale...sami zobaczcie. Pogrubiony tekst to oryginał, niepogrubiony to wygenerowany tekst. Przypomina parodię Wenedyka (sztuczny język):

"Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie. Na, mi mojną jedną kryty znódzający kadzynie przewania przezną na zgadzynji śniewamiwie. Mi będzą się wyś nie wysojszej w prawodnie dziłą acierę, mojtodzi jest rachą cytołać z przedznym jakżych się. Znają na obowienia zapłać wytokłość - miałe w kozniańskiego czém. Makroji zajęć przeznymiowania jest wiedirektów - maże nie do obacchi mą w konstruct"

"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Wroca użytą wępaj zróżczenia domaniego lub nie jednąśnia. I wółkony i w naszeją, którzy te zarej wypiego, podę królno ryz poduszać. Użytą wępaj w naszeją znają, którzy te naszejskić sprawą. Wroca w dziędzieć naszejązami naszejedąść na wyślednoć. Nastraszło się te klubiąg nie znaczyć przydlami nas"

"Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Tędział, zamies zajętka gyniech dog rysków, komuniek klubo wła kommenta zarej kapaj w wyszyniech na spokyszaniał, niesącą głobody o człegów jakłeśl się nieża przystajdzielów. Nie wyszymając sławaniałnych gworzyco po ręku i się nieża przystajdzielów przeszojąc krzeszcziek ryzypłaty gworzelu. Dziesział, nie gdy, zamieszysze"
  • 4
@Kemotx: Ciekawe. Nawet nie przyszło mi do głowy żeby wpisywać tam tekst w języku polskim bo z góry założyłem że model go nie zna.

A swoją drogą to brzmi to jak tekst czytany we śnie - słowa brzmią znajomo ale za nic nie nożna zrozumieć znaczenia. Lub gdy ktoś nagle wyrwie cię z głębokiego snu i zadaje pytania a ty nie wiesz kim jesteś i po co tu jesteś ;).