•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 2

  Dzień 15/100

  Jak słusznie wczoraj zauważył @krabozwierz

  Prawda czasami potrafi być Krzywdząca

  Krzywdy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, w gminie Jeżowe

  Na chwilę obecną nie udało się ustalić, kiedy powstały Krzywdy. Powstanie tej miejscowości miało miejsce zapewne w okresie życia hrabiego Ferdynanda Hompescha (1843-1897), który odziedziczył w Rudniku majątek po zmarłym ojcu. Hrabia był żonaty z Zofią z Wallensteinów, spokrewnioną z dworem Franciszka Józefa I - cesarza Austrii. Nie mieli oni jednak dzieci.

  Legenda głosi, iż Hompesch, który przyczynił się do rozwoju koszykarstwa na Podkarpaciu, miał dużo nieślubnych dzieci. Matki tych dzieci wyposażał w dwie morgi pola, z których mogły się utrzymać. Dostawały one pole w miejscu obecnej wioski. Pod koniec XIX wieku przysiółek ten nazwano Krzywdami.

  W 1941 roku wieś Krzywdy, licząca 237 mieszkańców i należąca do gminy Kamień, została wywłaszczona przez okupanta hitlerowskiego. Na jej terenie urządzone zostało gospodarstwo rolne administrowane przez Komendaturę Luftwaffe w Górnie. W 1942 roku Niemcy budowali w Krzywdach budynki dla swojego leśnictwa. Mieszkańcy okolicznych wsi, którzy posiadali konie, musieli jeżdzić na wysiedlony teren do Jaty, Sójkowej, Zalesia, Cisowego Lasu i Kameralnego, gdzie zabierali i przewozili drewno z rozebranych budynków wysiedleńców do Krzywd.
  22 lipca 1944, w godzinach popołudniowych, załogi gospodarastw rolnych i inych obiektów Luftwaffe opuściły Krzywdy i okoliczne miejscowości, uchodząc w kierunku Raniżowa.

  5 października 1954, na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, przysiółek Krzywdy, należący po wojniedo gromady (jednostki pomocniczej gminy) Łętownia w gminie Kamień, został przyłączony do gromady Groble - nowej jednostki podziału terytorialnego Polskiej Rzeczyspopolitej Ludowej. Krzywdy nadal pozostały przysiółkiem, lecz przynależały do wsi i sołectwa Groble, które stały się także gromadą w powiecie niżańskim, w województwie rzeszowskim.

  31 grudnia 1961 gromada Groble została zniesiona, a jej tereny - w tym także przysiółek Krzywdy - włączono do gromady Jeżowe. 1 stycznia 1973 roku reaktywowana została gmina Jeżowe, do której przyłączono Krzywdy.

  #podkarpacie #historia #ciekawostki

  źródło: ała.png

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Ostatnio był w gorących jakiś wielki Paczkomat. Patrzcie na tego skurwola, na tego dajcie 700.
  #heheszki #inpost #paczkomaty #warszawa

  odpowiedzi (60)

 • avatar

  Ale byłam świadkiem smutnej sytuacji przed chwilą.
  Przede mną szedł typek i jakaś typiarka. Facet nie był może jakimś chadem 10/10, zwykły, zadbany normik. Nagle coś go tknęło i zagadał do tej różowej, o numer lub czy umówi się z nim na kawę. A ona go wyśmiała tak brzydko. Ja rozumiem nie mieć ochoty i grzecznie odmówić, ale nie wyśmiewać człowieka, szczególnie że nie był nachalny, normalnie zagadał. Dziewczyna też nie była jakaś piękna, w sumie mogę powiedzieć że facet był ligę wyżej od niej, ale wiadomix musi być 180cm< i niewiadomo ile w bicu żeby taka się zainteresowała. Muszę się aż tym z wami podzielić, bo wkurwilo mnie to jak się zachowała.
  #rozowepaski #logikarozowychpaskow #zwiazki
  pokaż całość

  odpowiedzi (77)

 • avatar

  Dzisiejszym rozdajo będzie gra o dzikim zachodzie czyli red dead redemption na ps4 :D Zasady proste, plusujesz - wygrywasz. Losuję jutro o 10 rano, zielonki oraz patostreamy nie biorą udziału
  #rozdajo #reddeadredemption #reddeadredemption2

  odpowiedzi (22)