•  

@miejskismog: Tyle że obie wędki i wiadro należą do kapitalisty to on zorganizował całe przedsięwzięcie i to on poniesie straty jeżeli się ono nie uda i nic nie złowią. A pracownik w każdej chwili może odejść jeżeli taka umowa go nie satysfakcjonuje.

•  

@miejskismog Raczej nietrafione. Miejsce pracy jak i narzędzia zorganizował mu kapitalista. Tu by raczej pasowało: osoba pracująca zarabia a socjalista zabiera mu pieniadze i finasusje nierobów.

•  

@Drakii: ale to pracownik pracuje, "łowi ryby" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A pracownik w każdej chwili może odejść jeżeli taka umowa go nie satysfakcjonuje.
      argument kiepski, rpzynajmniej ze strony takich ludzi,którzy narzekaa na wysokośc podatków, kosztów pracy itd. Też mogą sobie wyjechać w każdej chwili do innego kraju jak ich wysokośc podatkow nie satysfakcjonuje, więc idąc tropem twojej logiki, wysokość podatków, skłądek itd jest zawsze w porządku, niezaleznie od tego ile wynoszą

•  

@Tasanga:

Raczej nietrafione. Miejsce pracy jak i narzędzia zorganizował mu kapitalista. Tu by raczej pasowało: osoba pracująca zarabia a socjalista zabiera mu pieniadze i finasusje nierobów.
      osoba pracująca pracuje, a rybki zabiera mu szef( ͡° ͜ʖ ͡°) jest tak i temu nie zaprzeczysz

•  

@miejskismog: Tyle że praca nie jest obowiązkowa a podatki są. Kapitalista nie stosuje wobec ciebie przemocy w przeciwieństwie do państwa.

•  

@miejskismog No ale ta osoba pracująca pracuje u niego jego narzędziami. No chyba że sam założył firmę? No to wtedy te rybki będzie mu państwo zabierać?

•  

@Drakii: nie chodzi o "prace obowiązkową" tylko o to, że obowiązkowe jest oddwanie tego co robisz szefowi

Kapitalista nie stosuje wobec ciebie przemocy w przeciwieństwie do państwa.
      no jak nie, kapitalista robi to przy pomocy państwa hehe Jeśli wytwarzasz coś konkretnego w pracy (choćby to były programy komputerowe, niekoniecznie coś w fabryce) to spróbuj to sobie zabrać, bo to twoje dzieło, zobaczysz przemoc kapitalisty

•  

do kapitalisty to on zorganizował całe przedsięwzięcie i to on poniesie straty

@Drakii: no chyba, że to akcjonariat, wówczas wystarczy, że nie dowiodą mu celowego działania na szkodę

•  

No ale ta osoba pracująca pracuje u niego jego narzędziami. No chyba że sam założył firmę? No to wtedy te rybki będzie mu państwo zabierać?

@Tasanga: @magda_em:
      tak, kapitalista to właściciel po prostu on nie musi niczego organizować. A nwet jeśli organizuje to i tak pracownik jest na stratnym bo kapitalista musi mu zabierac więcej niż włożył w biznes inaczej nie będzie miał zysków

+: Dotwio
    •  

@magda_em: Jeżeli to akcjonariusz to ryzykuje stratą wartości akcji.
      @miejskismog: Kapitalista nie kontroluje państwa nie wiem czy wiesz ale mamy w większości krajów demokracje.

•  

@Drakii:

Kapitalista nie kontroluje państwa nie wiem czy wiesz ale mamy w większości krajów demokracje.
      kapitalizm tez mamy, pojedynczy kapitalista nie kontroluje państwa, chyba ze w republice bananowej, ale prawo jest z reguły pisane pod cała grupę

•  

Jeżeli to akcjonariusz to ryzykuje stratą wartości akcji.

@Drakii: akcjonariusz może w każdej chwili sprzedać akcje, jeśli takie akcje go nie satysfakcjonują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@miejskismog: Prawo nie jest pisane pod całą grupę kapitalistów tylko pod tych których stać na lobbing i jest to ewidentna wada państwa że takie rzeczy się dzieją.

•  

@magda_em: Oczywiście. Przecież inwestorzy robią to cały czas.

+: Bastiat
    •  

obowiązkowe jest oddwanie tego co robisz szefowi

@miejskismog: od kiedy coś takiego jest? Ktoś broni założyć własną firmę i samemu działać? Role państwa w tym procederze odpuść bo z tego co pokazuje statystyka to pracownicy chcą większego socjalu i podatków. No i taguj #lewackalogika

•  

@miejskismog: ach, nie mogę się doczekać tych przedsięwzięć lewactwa i antykapitalistów
      sam bym się zatrudnił

•  

@miejskismog: Ale towarzyszu, tego typu propagandę możecie szerzyć w jakimś przedszkolu a nie wśród dorosłych ludzi. Zdrastfujcie!

•  

od kiedy coś takiego jest? Ktoś broni założyć własną firmę i samemu działać?
      juz napisałem wyżej że argument głupi ze strony ludzi którzy narzekają na podatki i skladki. Ktos brtoni wyemigrować tam gdzie sa niższe? #prawackalogika
      Role państwa w tym procederze odpuść
      jasne, na pewno odpuszczę ( ͡° ͜ʖ ͡°) rola państwa jest kluczowa w kapitalizmie. To państwo tworzy kapitalizm, zarówno historycznie jak i cały czas broniąc praw własności

@su1ik:

•  

@Przekopowiec: dzieki za merytorczny głos (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) nie żebym był zdziwiony

•  

@miejskismog: podpisz umowe ze bedziesz cos robil w zamian za pieniadze, sprobuj zabrac i pieniadze i to cos co zrobiles

pomocy, kapitalista prywaciarz mnie wyzyskuje!!!

•  

@TwojStaryToKorniszon:

ach, nie mogę się doczekać tych przedsięwzięć lewactwa i antykapitalistów
      sam bym się zatrudnił

doczekałes sie już dawno bo gdyby nie przedsięwzięcia socjalistów to zaperdala…byś w kopalni po 15 h na dobę od 10 roku życia, ledwie umiejąc czytac i pisać, tak więc wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@tegotypu: czy wy wszyscy jesteście analfabetami, coś mi sie tak zaczyna zdawać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Formbi
    •  

@miejskismog: od kiedy państwo to jakiś wrogi podmiot? Ludzie klaszczą do podatków to są wprowadzane i przepierdalane na socjal zgodnie z wolą suwerena. Lewak pewnie po równo by chciał co nie?

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

@su1ik:

od kiedy państwo to jakiś wrogi podmiot? Ludzie klaszczą do podatków to są wprowadzane i przepierdalane na socjal zgodnie z wolą suwerena. Lewak pewnie po równo by chciał co nie?
      socjaliści od zawsze piszą o roli państwa w kapitalizmie i o tym, ze państwo jest wrogie pracownikom np dzisiaj w Polsce

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/mit-spontanicznosci-markiewka/

Historia gospodarcza dowodzi, że narodziny rynków krajowych w żadnym wypadku nie były skutkiem stopniowego i spontanicznego uwolnienia sfery gospodarczej od kontroli państwa. Przeciwnie, ukonstytuowanie się rynku wynikało ze świadomej i często gwałtownej interwencji ze strony państwa, które narzucało społeczeństwu organizację rynkową”.

ludzie klaszczą, jak przestaje dzialac wyłacznie w interesie pracodawców i bogatych, jakby chciała ekonomiczna prawica, to fakt

•  

•  

osoba pracująca pracuje, a rybki zabiera mu szef( ͡° ͜ʖ ͡°) jest tak i temu nie zaprzeczysz

@miejskismog: pominales etap, gdzie kapitalista placi pracownikowi pensje za lowienie mu tych ryb, plus ponosi koszta ze stawem, wedkami i jego ubezpieczeniem. Bo pracownik nie pojdzie do sklepu z rybkami i nie wymieni ich bezposrednio na inne dobra.

Tak, jakby pracownik sobie wzial wypracowane rybki i je sprzedal, to zarobilby pewnie wiecej (chociaz i tutaj nie ma pewnosci, bo nie ma kontaktow i sprzedaje relatywnie mala ilosc). Jednak jakby wzial pod uwage to, ze zeby to bylo legalne (tzn. bez okradania pracodawcy) to musialby sam wynajac/kupic staw, wynajac/kupic wedke, kupic sobie ubezpieczenie (no chyba ze by na tym przycebulil, ale potem znowu bylby placz jakby mu sie cos stalo). W momencie ponoszenia kosztow lowienie rybek samemu juz sie nie oplaca, bo sprzeda rybki drozej, ale ta nadwyzka nie starczy na pokrycie kosztow lowienia tych rybek.

•  

pominales etap, gdzie kapitalista placi pracownikowi pensje za lowienie mu tych ryb, plus ponosi koszta ze stawem, wedkami i jego ubezpieczeniem. Bo pracownik nie pojdzie do sklepu z rybkami i nie wymieni ich bezposrednio na inne dobra.
      na obrazku tego nie ma, rzeczywiście ale nie pominąłem bo pisałem o tym w odpowiedzi komuś

Tak, jakby pracownik sobie wzial wypracowane rybki i je sprzedal, to zarobilby pewnie wiecej (chociaz i tutaj nie ma pewnosci, bo nie ma kontaktow i sprzedaje relatywnie mala ilosc). Jednak jakby wzial pod uwage to, ze zeby to bylo legalne (tzn. bez okradania pracodawcy) to musialby sam wynajac/kupic staw, wynajac/kupic wedke, kupic sobie ubezpieczenie (no chyba ze by na tym przycebulil, ale potem znowu bylby placz jakby mu sie cos stalo). W momencie ponoszenia kosztow lowienie rybek samemu juz sie nie oplaca, bo sprzeda rybki drozej, ale ta nadwyzka nie starczy na pokrycie kosztow lowienia tych rybek.

@rzuf22: gdyby to robił sam to tak, byloby to niepłacalne, ale też socjaliści nie proponują żeby pojedynczny pracownicy zakładali własny biznes w odpowiedzi na wyzysk ( ͡° ͜ʖ ͡°) to wolnorynkowcy mają takie propozycje, "nie podoba sie to zausz firme!!11"
      socjaliści proponują spółdzielnie jak już i one dzialają, w Polsce jest dużo społdzielni, ale np państwo woli pomagac kapitalistycznym firmom zamiast spółdzielniom.

•  

Nic tak nie śmieszy jak bezbekowe i nietrafione komunistyczne memy.

•  

Jeśli wytwarzasz coś konkretnego w pracy (choćby to były programy komputerowe, niekoniecznie coś w fabryce) to spróbuj to sobie zabrać, bo to twoje dzieło, zobaczysz przemoc kapitalisty

@miejskismog: xD

Rozumiem, że jakbyś mi zlecił wykonanie jakiegoś programu komputerowego i za niego zapłacił to mógłbym go sobie zatrzymać i go użytkować, a Ty nie miałbyś z tym faktem żadnego problemu?

•  

@miejskismog: bardziej by pasował podpis "socjalista", tylko by brał prosto z wiaderka bez użycia wędki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Kapitalista natomiast by postawił przy jeziorku tabliczkę "teren prywatny" i wypierdolił ziomka z wędką, a potem wyłowił wszytko kutrem do zera i jako jeziorkowy monopolista sprzedał po zawyżonej cenie takim ziomkom jak ten od wędki ¯\_(ツ)_/¯

•  

@NuncjuszPapieski: zlecenie tego typu dla 1 osoby działa inaczej niż zwykła praca, możliwe nawet że w przypadku pojednczego zlecenia to ty możesz być na plus a kapitalista na minus. Ale ostatecznie musi to być dla niego opłacalne i tak, więc sobie to odbija na innych pracownikach, wiecej innym musi wtedy zabrać.

•  

gdyby to robił sam to tak, byloby to niepłacalne, ale też socjaliści nie proponują żeby pojedynczny pracownicy zakładali własny biznes w odpowiedzi na wyzysk

@miejskismog: wiec jak sobie wyobrazasz robienie czegos nie samemu, ale bez zakladania w kilka osob jakiejs spolki? Staw i wedki panstwowe? Czemu kazdy wtedy ma placic (z podatkow) za staw z ktorego tylko czesc osob czerpie zyski? To jest wyzysk w tym momencie calej reszty. kto bedzie zarzadzac taka grupa ludzi? Skad on bedzie mial pieniadze za swoja prace? Tez panstwowo (czyli znowu kazdy sie zrzuca, a korzysta tylko jedna osoba) czy jednak kazdy pracownik odstapi jakas czesc swojego zysku za to, ze ktos bedzie zarzadzal jego praca (ale w tym momenie czym to sie rozni od kapitalistycznej firmy?).

Widzisz albo dochodzimy do kapitalizmu albo do komuny (patrz PGRy). Skupiajac sie na tym drugim (bo twierdzisz ze kapitalizm jest zlem wcielonym), koszty ponosza wszyscy, ktorzy zarabiaja i placa na panstwo. Dodatkowo pieniadze zarzadzane przez panstwo to kiepsko zarzadzane pieniadze. Pomijajac powody i skutki kiepskiego obrotu nimi, ale kwotami jakie sie wtedy obraca sa zbyt duze i ogolne w stosunku do stawu z rybkami.

Kolejny czynnik to brak konkurencji i monopol panstwa, co nigdy na dobre nie wychodzi.

•  

zlecenie tego typu dla 1 osoby działa inaczej niż zwykła praca

@miejskismog: A ok, to już rozumiem. Czyli jak sam pracuje dla zleceniodawcy to nie mogę go okradać, ale jeśli pracuje nas np. kilkanaście/kilkadziesiąt osób dla jednego zleceniodawcy to już wtedy z czystym sumieniem moją część zlecenia mogę sobie zabrać.

Nie ma nawet 11.00, a już wiem, że większej głupoty na wypoku dzisiaj nie przeczytam

•  

@NuncjuszPapieski:

Nie ma nawet 11.00, a już wiem, że większej głupoty na wypoku dzisiaj nie przeczytam
      to trzeba było jej nie pisać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A ok, to już rozumiem. Czyli jak sam pracuje dla zleceniodawcy to nie mogę go okradać, ale jeśli pracuje nas np. kilkanaście/kilkadziesiąt osób dla jednego zleceniodawcy to już wtedy z czystym sumieniem moją część zlecenia mogę sobie zabrać.
      co ty bredzisz w ogóle, nic nie pisalem o zabieraniu zleceń ani w całości ani w części

•  

co ty bredzisz w ogóle, nic nie pisalem o zabieraniu zleceń ani w całości ani w części

Ale wczesniej piszesz:

Jeśli wytwarzasz coś konkretnego w pracy (choćby to były programy komputerowe, niekoniecznie coś w fabryce) to spróbuj to sobie zabrać, bo to twoje dzieło, zobaczysz przemoc kapitalisty

@miejskismog: Czyli jednak chcesz sobie to zabrac, w calosci.

•  

•  

@rzuf22:

wiec jak sobie wyobrazasz robienie czegos nie samemu, ale bez zakladania w kilka osob jakiejs spolki?
      mozna założyć społdzielnie, nie spółkę

Staw i wedki panstwowe? Czemu kazdy wtedy ma placic (z podatkow) za staw z ktorego tylko czesc osob czerpie zyski?
      płacić za staw? jak to płacić z podatkow za staw. To ten staw przynosi jakieś korzyści

To jest wyzysk w tym momencie calej reszty. kto bedzie zarzadzac taka grupa ludzi?
      demokracja po to jest

Skad on bedzie mial pieniadze za swoja prace? Tez panstwowo (czyli znowu kazdy sie zrzuca, a korzysta tylko jedna osoba) czy jednak kazdy pracownik odstapi jakas czesc swojego zysku za to, ze ktos bedzie zarzadzal jego praca (ale w tym momenie czym to sie rozni od kapitalistycznej firmy?).
      nikt się nie "zrzuca" na płace, one ida z zysków

Widzisz albo dochodzimy do kapitalizmu albo do komuny (patrz PGRy).
      w PRl nie było demokracji i to była jej wada, nie gospodarka jako taka

Skupiajac sie na tym drugim (bo twierdzisz ze kapitalizm jest zlem wcielonym),
      to tylko chochoł jak większośc głosów zwolenników kapitaizmu w tej dyskusji. Nie uważam kapitalizmu za zło wcielone, ale uważam że mozna zorganizowac gospodarkę lepiej

koszty ponosza wszyscy, ktorzy zarabiaja i placa na panstwo. Dodatkowo pieniadze zarzadzane przez panstwo to kiepsko zarzadzane pieniadze.
      to nie musi być prawda, tak samo jak w przypadku prywatnych firm, można nimi lepiej lub gorzej zarządzać. Weź sobie przykład np kolei u nas sa źle zarzadzane, a potem porownaj z japońskimi ktore też są państwowe i są najlepsze na świecie

•  

@miejskismog: No ok, może źle Cię zrozumiałem, ale w takim razie to co tu miałeś na myśli?

Ja to rozumiem tak, że pracuje dla kogoś, coś wytwarzam na jego zlecenie, a nie mogę sobie tego zabrać, choć jest to moje dzieło. A powinienem mieć taką możliwość i kapitaliście nic do tego

•  

Ale wczesniej piszesz:
      > Czyli jednak chcesz sobie to zabrac, w calosci.

@rzuf22: nie zrozumiałeś, odpowiadałem po prostu komuś kto twierdził, że w kapitalizmie nie ma przemocy ( ͡° ͜ʖ ͡°) napisałem mu że panstwo zajmuje sie przemocą. Zamkną go do więzienia za to po prostu( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Ja to rozumiem tak, że pracuje dla kogoś, coś wytwarzam na jego zlecenie, a nie mogę sobie tego zabrać, choć jest to moje dzieło. A powinienem mieć taką możliwość i kapitaliście nic do tego

@NuncjuszPapieski: nie, ja nie proponuje żeby istniały prywatne firmy a pracownicy kradli (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) tylko że trzeba zmienić cały system, a tamto to był przykład w odpowiedzi komus. Jak pracownik ukradnie to go zamkną i zeby to sobie sprawdził, jak nie wierzy że w kapitalizmie jest przemoc/przymus i że panstwo sie tym zajmuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@miejskismog:
      Załóż sobie firmę, zatrudnij pracownika i niech wszystko co wypracuje trafia do jego kieszeni. Nikt ci nie broni tak zrobić. Przecież wszyscy będą się bili żeby u ciebie pracować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@miejskismog: ale przecież MASZ MOŻLIWOŚĆ walki z tym okrutnym procederem! Następnym razem jak pójdziesz do sklepu po zakupy, to zapłać i zostaw zakupy!

•  

@miejskismog: ty naprawdę nie rozumiesz różnicy między przymusem podatkowym, a przymusem wykonania swojej części dobrowolnie zawartej umowy. Równie dobrze możesz twierdzić, że kapitalista jest zmuszony zapłacić pensje, jest to przymus i hurr durr pracownik go okrada, powinien rybki oddać za darmo

•  

Załóż sobie firmę, zatrudnij pracownika i niech wszystko co wypracuje trafia do jego kieszeni. Nikt ci nie broni tak zrobić. Przecież wszyscy będą się bili żeby u ciebie pracować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@KaloryfeR: aha( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: wykop.pl

•  

@miejskismog: ale co za problem widzisz, taki rekin biznesu jak ty ze swoimi pomysłami zaora amazon w 2 lata( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@svr_: hmm jestem prawie pewien że był też jakiś mem o tym, jak to masowo zwalniani pracownicy to żaden problem bo zmienią w rekiny biznesu ale nie umiem znaleźć( ͡° ͜ʖ ͡°) znowu projekcja, przecież to sa argumenty fanów kapitalizmu :P ja nie chce widziec zadnych rekinów biznesu

•  

@miejskismog:

hmm jestem prawie pewien że był też jakiś mem o tym, jak to masowo zwalniani pracownicy to żaden problem bo zmienią w rekiny biznesu

Przecież oni wszyscy wiedzą lepiej od tego głupiego prywaciarza, dobre rady na #antykapitalizm sypią się z rękawa niczym asy zawodowego szulera.

Żadna tam projekcja, Bezos siedzi i nakurwia F5 na #antykapitalizm i pilnuje czy spółdzielni nie zakładacie żeby wiedział kiedy się zwijać.

•  

@svr_:

Przecież oni wszyscy wiedzą lepiej od tego głupiego prywaciarza, dobre rady na #antykapitalizm sypią się z rękawa niczym asy zawodowego szulera.
      co wiedzą lepiej, jak wyzykiwać ludzi? tutaj sie nie zgodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Żadna tam projekcja, Bezos siedzi i nakurwia F5 na #antykapitalizm i pilnuje czy spółdzielni nie zakładacie żeby wiedział kiedy się zwijać.
      ja podejrzewam że tam siedzi po to żeby pilnowac wykopowych wolnorynkowców, speców od gospodarki, żeby wiedział czy sie zwijać :) zdania jak widac sa podzielone

•  

mozna założyć społdzielnie, nie spółkę

@miejskismog: nie mialem na mysli prawnego znaczenia spolki. Moj blad nie napisalem tego explicite.

płacić za staw? jak to płacić z podatkow za staw. To ten staw przynosi jakieś korzyści

@miejskismog: nie wiem czy wiesz, ale jak masz staw to on sie automagicznie sam nie zarzadza. Zarasta, przy eksploatacji bez dodatkowych robot, nie bedzie ani ryb ani czystej wody.

I juz tlumacze, jesli ze stawu bedzie korzystal tylko pan Heniek w celach rekreacyjnych, to jego wplyw bedzie znikomy. Ale jesli zaczniemy wykorzysytwac staw komercyjnie, wplyw bedzie duzy (kilku pracownikow, praca na okraglo).

Ponawiam pytanie, kto za utrzymanie stawu zaplaci?

demokracja po to jest

@miejskismog: Ok, czyli mowisz ze kazdy pracownik bedzie sie zarzadzal sam? Albo beda sie zarzadzali sami?

Przyklad A (samozarzadzanie): kazdy stwierdzil, ze najlepiej mu sie pracuje od 10 do 18 i wtedy przychodzi lowic ryby. Czyli jest natlok w konkretnych godzinach w reszcie dnia nie ma nikogo. Efektywnosc? Bliska 0. Ryby musza sprzedac, jeden pojedzie na targ w dobrych godzinach, drugi w kiepskich. Jeden sprzeda rybe po 10 zl drugi po 15. Czemu jeden ma za to samo zarabiac wiecej? Samozarzadzanie dziala w JDG albo przy 2 max 3 pracownikach.

Przyklad B (demokracja): pracownicy ustalaja spotkania kiedy sie beda organizowac. Jest to czesc ich pracy, ale jest to czesc, w ktorej nie przynosza bezposrednio zysku. Dodatkowo ktos kto zna sie na lowieniu ryb, nie koniecznie zna sie na zarzadzaniu ergo, podejmuja moze dobre decyzje, ale niekoniecznie optymalne. Nikt z nich nie skonczyl zarzadzania, nie zna technik, nikt z nich nie jest przygotowany do poelnienia funkcji kierowniczych. Kazdy tak samo rowno nie zna sie na zarzadzaniu.

Dodatkowo w wariancie A i B, pracownicy poswiecaja dodatkowy czas na zarzadzanie, ktory nie przynosi zadnej ryby. Gdyby poswiecili ten czas mogliby zlowic wiecej ryb. Nie znajac sie na zarzadzaniu, ta sama praca organizacyjna trwa dluzej niz osoby ktora sie na tym zna i robi to efektywniej. Zatrudniajac menadzera ktory wie co robi i zajmuje sie tym za nich moga zarobic wiecej, bo nie tracaj na tuym czasu.

nikt się nie "zrzuca" na płace, one ida z zysków

@miejskismog: z zyskow calej spolki czy spoldzielni, czyli ergo pracownikowi placi sie mniej, zeby pokryc koszta. Zupelnie jak w kapitalizmie...

w PRl nie było demokracji i to była jej wada, nie gospodarka jako taka

@miejskismog: i wcale przez gospodarke ten ustroj nie upadl...

to nie musi być prawda, tak samo jak w przypadku prywatnych firm, można nimi lepiej lub gorzej zarządzać.

@miejskismog: Specjalnie zapisalem ze pomijam to czy pieniadze sa dobrze czy zle obracane, bo to jest sprawa ktorej nie mozna ocenic obiektywnie. Jednak samo zarzadzanie tak duza iloscia pieniedzyniesie za soba pewne konsekwencje. I tak, to samo sie dzieje w przypadku duzych firm. W przypadku wielkich korporacji latwiej jest przeoczyc dziwne wydatki, pieniadze juz nie sa tak optymalnie zarzadzane. Dlatego czesto sie dzieli taka korporacje na wiele mniejszych.

•  

co wiedzą lepiej, jak wyzykiwać ludzi? tutaj sie nie zgodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@miejskismog: jak się powinno firmę prowadzić, nie udawaj idioty rekinku

ja podejrzewam że tam siedzi po to żeby pilnowac wykopowych wolnorynkowców, speców od gospodarki, żeby wiedział czy sie zwijać :) zdania jak widac sa podzielone

wolnorynkowców wystarczająco pilnuje państwo, on już nie musi.

+: kucma19
    •  

@svr_:

jak się powinno firmę prowadzić, nie udawaj idioty rekinku
      a to jest jakas różnica, zwłaszcza w przypadku Amazona? no nie sądze

•  

@miejskismog: no więc kiedy wyzwolisz z kolegami lud pracujący?

•  

@miejskismog: fajnie, proponujesz rozwiazanie, ktos mowi, zebys zalozyl firme i przetestowal rozwiazanie w praktyce (bo to wszystko da sie zrobic w obecnych realiach) to odpowiadasz mu memem.

Czyli podsumujmy: masz wizje, wiesz jak rozwiazac problem okrutnego kapitalizmu, ale nie chcesz go wprowadzic w zycie? Czemu?

pokaż spoiler Boisz sie ze jednak nie jest taki super i po miesiacu bys zbankrutowal?

+: svr_
    •  

@svr_: a ty kiedy z kolegami zaorasz Bezosa swoim ekonomicznym geniuszem?

•  

@miejskismog: ja w odróżnieniu od ciebie nie twierdzę, że wiem lepiej od niego.

•  

ajnie, proponujesz rozwiazanie, ktos mowi, zebys zalozyl firme i przetestowal rozwiazanie w praktyce (bo to wszystko da sie zrobic w obecnych realiach) to odpowiadasz mu memem.

@rzuf22: jak widzisz to typowy gunwoargument, stąd wziąl się mem,

Czyli podsumujmy: masz wizje, wiesz jak rozwiazac problem okrutnego kapitalizmu, ale nie chcesz go wprowadzic w zycie? Czemu?
      serio, czasami cięzko stwierdzić czy robisz sobie bekę ze zwolenników kapitalizmu czy to na serio ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale jeśli jakimś cudem jest to na serio, to odpowiadam, że nie jestem w stanie sam rozwiązać problemu okrutnego kapitalizmu( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@miejskismog: Czyli jak ktoś ma prywatną firmę budowlaną to szef powinien mieszać cement głową razem z sebkami po podstawówce, a na koniec podzielić zysk firmy równo pomiędzy wszystkich? Tak wygląda przedsiębiorczość?

•  

@svr_: ja też nie twierdze że wiem lepiej od niego jak budować firmę na wyzysku, jest ekspertem w tym zakresie, w to nie wątpie

•  

@miejskismog: nie, ty twierdzisz, że dogodzisz wszystkim, konsumentom, pracownikom i gospodarce xD

•  

Czyli jak ktoś ma prywatną firmę budowlaną to szef powinien mieszać cement głową razem z sebkami po podstawówce, a na koniec podzielić zysk firmy równo pomiędzy wszystkich? Tak wygląda przedsiębiorczość?

@S-Type: nie, to tylko jakies bzdury które sobie zmyśliłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

juz nie mówiąc o tym że szef często sam jest po podstawówce ( ͡° ͜ʖ ͡°) co wtedy, powinien miec mniejszy zysk niż jego pracownicy płacę jak sa lepiej wykształceni

•  

nie, ty twierdzisz, że dogodzisz wszystkim, konsumentom, pracownikom i gospodarce xD

@svr_: nie, niczego takiego nie twierdzę to znowu jakas projekcja (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) śmieszne, jak sie ostatecznie okazuje ze zwolennicy kapitalizmu jedyne co mają na obrone tego systemu to chochoły i brednie wymyślane na poczekaniu

•  

@miejskismog: widzę, że zaczynasz się gubić w swoim kurwieniu logiki, i tak daleko zaszedłeś. Ja bym tak nie potrafił, szacuken

•  

@svr_: ja sie gubie w kurveiniu logiki? hehe no dobry dowcip

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@miejskismog: mi nie jest do śmiechu, przynajmniej do póki masz prawa wyborcze

•  

@svr_: Napiszesz mi w koncu gdzie twierdziłem że zrobię lepsza firme niż Bezos, ze dogodze konsumentom itd czy dalej będziesz bełkotac bez sensu? jak nie to wypad i skończ robić z siebie idiotę( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

jak widzisz to typowy gunwoargument, stąd wziąl się mem

@miejskismog: nie widze

cięzko stwierdzić czy robisz sobie bekę ze zwolenników kapitalizmu czy to na serio

@miejskismog: serio serio, pytanie dodatkowe: czemu ciezko stwierdzic?

W tym momencie to wyglada na to, ze ty trollujesz antykapitalistow nie potrafiac bronic swoich tez.

nie jestem w stanie sam rozwiązać problemu okrutnego kapitalizmu

@miejskismog: czyli wszystkie te rozwiazania: gospodarka sterowana centralnie, demokracja w PRL i firmie to mowisz, ze to o dupe rozbic?

•  

@miejskismog to jak to wygląda w Socjalizm ie, wszyscy wemy. O dziwo ludzie zaczęli się robić coraz bogatsi po 1990.

•  

@miejskismog: Niech ktoś zamieni kapitalistę na "nierób na socjalu" xD

+: Brzozq
    •  

@miejskismog: Więc co sugeruje twój obrazek? Przyszedł zły kapitalista i zabrał biednemu pracownikowi, o jezu niesprawiedliwość... Jeśli potrafił sobie ogarnąć biznes, dzięki któremu żyje na poziomie to może sobie być nawet po przedszkolu. Przypominam, że praca nie jest obowiązkiem, a państwo nie szkaluje bezrobotnych jak to robili komuniści za PRL.

•  

nie widze

@rzuf22: może ci przeglądarka nie wyświetla obrazków

serio serio, pytanie dodatkowe: czemu ciezko stwierdzic?

W tym momencie to wyglada na to, ze ty trollujesz antykapitalistow nie potrafiac bronic swoich tez.

a której tezy nie potrafiłem obronić, tylko konkretnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Więc co sugeruje twój obrazek? Przyszedł zły kapitalista i zabrał biednemu pracownikowi, o jezu niesprawiedliwość... Jeśli potrafił sobie ogarnąć biznes, dzięki któremu żyje na poziomie to może sobie być nawet po przedszkolu. Przypominam, że praca nie jest obowiązkiem, a państwo nie szkaluje bezrobotnych jak to robili komuniści za PRL.

@S-Type: jeśli nie rozumiesz tak prostego obrazka, to sugeruje, że to pracownicy pracują a nie kapitalista, co jest oczywiście prawda, a kapitalista z ich pracy ma zyski, co też jest oczywiście prawdą,

•  

•  

@svr_: dobra, wypad, bełkocz sobie gdzies indziej

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@miejskismog: Więc o co Ci chodzi w tym wpisie? Ktoś z pomysłem zakłada firmę, zatrudnia ludzi, ludzie wykonują pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie, a owocem ich pracy jest również zysk firmy. Gdzie tu miejsce #antykapitalizm , przecież to podstawy prowadzenia działalności zatrudniającej pracowników. Jaką alternatywę proponujesz?

•  

@S-Type: co to znaczy o co mi chodzi, obrazek pokazuje w skrócie jak działa kapitalizm - o to mi chodzi, jak działa kapitalizm. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      alternatywy sa różne, mozna wprowadzić socjalizm, gdzie zysk ze wspónej pracy będzie trafiac do tych którzy go wypracowują w ten czy inny sposób, np dzieki spółdzielniom (to jest rynkowy socjalizm) albo dzięki firmom państwowym, jak chca zwlennicy nacjonalizacji.
      Może być kapitalizm z redystrubucją, gdzie część nadwyżek, część z zysków, trafia w podatkach do wspólnej kasy i jest rozdzielania. Tak to dzisiaj działa, ale źle i trzeba to poprawić

•  

socjaliści proponują spółdzielnie jak już i one dzialają, w Polsce jest dużo społdzielni, ale np państwo woli pomagac kapitalistycznym firmom zamiast spółdzielniom.

@miejskismog: ja to napisałem czy ty? Chyba osiągnąłeś 4-tą gęstość i powoli idlatujesz

•  

@svr_:

no tak ja to napisałem i co się wydaje w tej twojej niezmierzonej mądrości kuca, ze jestem w stanie zmienić to komu panstwo pomaga, prywaciarzom czy spółdzielniom?

•  

może ci przeglądarka nie wyświetla obrazków

@miejskismog: wyswietla. Nie widze dlaczego jest to gownoargument. Bo ty tak stwierdziles i (twoje ulubione) projekcja zrzutowales to na mnie, ze ja tez widze. Nie. Zalozenie firmy jest proste i pozwala zweryfikowac slusznosc twoich tez, ktore wypisujesz na portalu ze smiesznymi obrazkami.

a której tezy nie potrafiłem obronić, tylko konkretnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@miejskismog: Nie odpowiedziales mi na:

- Zarzadzanie praca (biorac pod uwage efekty z przytoczonych przeze mnie wariantow)

- Ze gospodarka w PRL byla dobra i wcale nie ona spowodowala upadek komuny (zarowno w polsce jak i zsrr)

Dodatkwo nie potrafisz wyjasnic, dlaczego wytwarzane programy komputerowe przez pracownika na rzecz firmy, ktora placi pracownikowi dalej naleza do pracownika (ktory wlasnie sprzedal firmie ten program, nie licencje na niego).

Plus twierdzisz, ze zapobieganie kradziezy jest przemoca:

Dodatkowo twierdzisz, ze jest to to samo co placenie podatkow, gdzie podatki musisz placic w przeciwienstwie do pracy ktorej podejmowac nie musisz. Co wiecej nie mozesz sobie wybrac ktory podatek placic, a prace mozna zmieniac, wlasnie na przyklad na podstawie tego jak dobrze placi kapitalista za twoja prace.

•  

@miejskismog: no jak to nie są dobre rady wujka @miejskismog to nie wiem co jest.

•  

@miejskismog: A kto broni zacząć łowić rybki na własny rachunek, a później samemu zacząć zatrudniać poławiaczy? Tylko późiej się okaże że to nie jest takie proste jak na obrazku z internetu i skończy się bez rybek i z kredytem na wędkę i wiadro ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

A kto broni zacząć łowić rybki na własny rachunek, a później samemu zacząć zatrudniać poławiaczy?

@poprostumort: memy

•  

wyswietla. Nie widze dlaczego jest to gownoargument. Bo ty tak stwierdziles i (twoje ulubione) projekcja zrzutowales to na mnie, ze ja tez widze. Nie. Zalozenie firmy jest proste i pozwala zweryfikowac slusznosc twoich tez, ktore wypisujesz na portalu ze smiesznymi obrazkami.

@rzuf22: ale nie rozumiem o co ci chodzi to tak jakby napisac np opozycjoniście w PRL któremu komunizm sie nie podobał, żeby zamiast jeczeć wstąpił do PZPR i został dyrektorem państwoej firmy bo to nie jest łatwe i sam niech się przekona.

Nie odpowiedziales mi na:

odpowiedziałem tylko nie zrozumiałeś, obecnie płacą de facto pracownicy, skoro to z ich pracy pochodzi ostatecznie kapitał który ma pracodawca

- Zarzadzanie praca (biorac pod uwage efekty z przytoczonych przeze mnie wariantow)
      - Ze gospodarka w PRL byla dobra i wcale nie ona spowodowala upadek komuny (zarowno w polsce jak i zsrr)

dobra, źle sie wyraziłem, gospodarka PRL nie byla bez wad, niemniej jednak uważam że nie bya tak zła jak twierdza jej przeciwnicy.
      Ale tez uważam że częściowo polityczna część dzialań PRL, to co odrzucam, powodowała ni etylko problemy polityczne ale i ekonomiczne. Np generowała strajki a te szkodziły gosopdarce.

Dodatkwo nie potrafisz wyjasnic, dlaczego wytwarzane programy komputerowe przez pracownika na rzecz firmy, ktora placi pracownikowi dalej naleza do pracownika (ktory wlasnie sprzedal firmie ten program, nie licencje na niego).
      nie twierdze że należą, co to znowu za bzdura. Prawo mamy takie że należa do właściciela firmy

Plus twierdzisz, ze zapobieganie kradziezy jest przemoca:
      bo jest, a co jak ktos zapobiega kradziezy to w ten sposób ze przekonuje ludzi, żeby nie kradli czy może jest to przymus? nie rozumiem o co ci chodzi. Policja egzekwuje prawo pod przymusem, a nie dobrowolnie. że też musze tłumaczyc takie rzeczy

•  

A kto broni zacząć łowić rybki na własny rachunek, a później samemu zacząć zatrudniać poławiaczy? Tylko późiej się okaże że to nie jest takie proste jak na obrazku z internetu i skończy się bez rybek i z kredytem na wędkę i wiadro ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@poprostumort: nie chce nikogo wyzyskiwać i żyć z cudzej pracy

•  

nie chce nikogo wyzyskiwać i żyć z cudzej pracy

@miejskismog: To zostań na poziomie pracy na własny rachunek. Tyle że zobaczysz że oprócz złowienia rybki, trzeba jeszcze znaleźć miejsce na jej przechowanie, kogoś kto ją kupi i odkładać na wymiany wędek. I nagle okaże się że to nie jest wcale tak że ktoś Ci podpierdala rybki z wiadra za bezdurno - tylko umawia się z Tobą na prostą rzecz - dam Ci wędkę zebyś łowił, możesz zachować część rybek a w zamian za resztę ja ogarnę wszystko inne.

•  

i to on poniesie straty jeżeli się ono nie uda i nic nie złowią.

@Drakii: gdyby tak było to super, ale np ten ziomeczek od paczkomatów w Polsce, jak biznes nie zaskoczył to podstawił sprzedaż firmy razem z długami wobec pracowników i cyk goście bez kasy wiele miesięcy. nie ten kapitalista jak mówisz, tylko właśnie pracownik.

•  

@poprostumort: ta, można tak zrobić, ale problemu w skali kraju to nie rozwiąze prawda? To tak samo mżna odpisac komuś kto krytykuje wysokośc podatków żeby kombinował na czarno, nie bedzie ich płacić albo niech wyjedzie do Somalii.( ͡° ͜ʖ ͡°) wiesz, tak to działa że ludzie łączą się w grupy czy partie albo choćby je popieraja i głosują, jak im sie nie podobają jakies rzeczy w gospodarce czy polityce i chca coś zmienić

•  

@miejskismog: Jak zwykle, postujesz obrazek i próbujesz go bronić a jak jesteś orany w komentarzach i nie masz argumentów to mówisz JA TYLKO WSTAWIAM OBRAZEK KTORY POKAZUJE JAK DZIAŁA KAPITALIZM HEHEHE

•  

@stan-tookie-1: Dlatego nie powinno się pracować dla pracodawcy który nie płaci regularnie wynagrodzenia.

•  

@Dzieban

jesteś orany w komentarzach i nie masz argumentów
      pisz merytorycznie jak już i nie rób z siebie debila. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zostałem zapytany po co wpis, to odpowiedziałem po co wpis, zeby pokazać jak działa kapitalizm. A argumentów mi nie brakuje jak na razie, dzięki za troskę, odpowiedziałem na wszystkie zarzuty chociaz nie jest łatwo dyskutować z 20 osobami na raz

•  

ta, można tak zrobić, ale problemu w skali kraju to nie rozwiąze prawda?

@miejskismog: Jakiego problemu? Bo Twój obrazek to za przeproszeniem dziecinne narzekanie, a nie jakiś realny problem. Kapitalizm oparty o firmy prywatne działa - co można łatwo zauważyć patrząc na naszą historię. Upaństwowienie firm i gospodarka centralna nie działa - co można również łatwo wywnioskować z naszej historii.

Jaką widzisz alternatywę dla kapitalizmu w skali państwa, która miałaby rzeczywiście zadziałać poza modelem teoretycznym?

•  

odpowiedziałem tylko nie zrozumiałeś, obecnie płacą de facto pracownicy, skoro to z ich pracy pochodzi ostatecznie kapitał który ma pracodawca

@miejskismog: dalej nie rozumiem, bo to co piszesz jest bez logiki. Za staw placi pracodawca, ponosi on koszt w zwiazku z prowadzeniem dzialalnosci. Oznacza to, ze nie moze zaplacic praconwikom 1:1 za rybe ktora zlowi, ale dzieki temu, ze zatrudnia ich duza ilosc to oplata dzieli sie na wiecej osob i wychodzi taniej niz jakby praconwik mial za ten staw placic sam.

Zapytalem sie co ty proponujesz, do tej pory nie wiem, bo odpisales:

Czyli jak to stwierdziles wczesniej:

bełkotac bez sensu

Wracjac do gospodarki PRL, w czym gospodarka sterowana centralnie jest lepsza? Bo nie odpowiedziales na to pytanie dalej. Napisales, ze w sumie to nie byla taka idealna, ale to wina polityki i strajkow. Strajkow ktore byly spowodowane tym, ze nie bylo co jesc i byl niedobor towarow, bo gospodarka byla malo wydajna. Mala wydajnosc byla spowodowana tym, ze byla sterowana centralnie i byla monopolistyczna.

nie twierdze że należą, co to znowu za bzdura. Prawo mamy takie że należa do właściciela firmy

@miejskismog: Czyli jednak nie mozna sobie zabrac tego programu komputerowego? Czekaj, czyli wczesniej twierdziles ze to zle bo pracownik nie moze sobie zabrac tego programu. Teraz mowisz ze program nalezy do pracodawcy. Czyli laczac dwie kropki, zabranie to kradziez. Kradziez jest karalna.

bo jest, a co jak ktos zapobiega kradziezy to w ten sposób ze przekonuje ludzi, żeby nie kradli czy może jest to przymus? nie rozumiem o co ci chodzi.

@miejskismog: Ja tez, nie rozumiem tego zdania. Zapobieganie kradziezy ladnie proszac jest hmm, nieskuteczne? I nikt nie stoi z karabinem i nie pilnuje. Sklepy maja kamery, a korporacje dzialajace w uslugach maja zapisy w umowie i egzekwuje je sad, nie sam pracodawca. No chyba ze mowimy tu o kartelu narkotykowym, ale wtedy nie mozna mowic o kapitalistach...

Policja egzekwuje prawo pod przymusem, a nie dobrowolnie.

@miejskismog: Tak samo jak sad. Kiedy kapitalista egzekwuje prawo sam?

•  

@Drakii: nie chodzi o "prace obowiązkową" tylko o to, że obowiązkowe jest oddwanie tego co robisz szefowi

@miejskismog: a w gospodarce komunistycznej niby jest inaczej? Co rano przychodzi do huty robotnik, wytapia surowke, walkuje blache, a pod koniec dnia zabiera 50kg zrobionej przez siebie blachy do domu? a pozniej ta blacha sie zywi i w nia ubiera?

•  

Jakiego problemu?

@poprostumort: problemu wyzysku o ktory pytałeś a niby jakiego. Zapytałes sie mnie czemu skoro uważam ze jest wyzysk nie założe własnej działalności to ci odpowiadam czemu, bo probelmu wyzysku to nie rozwiąze.

Kapitalizm oparty o firmy prywatne działa - co można łatwo zauważyć patrząc na naszą historię. Upaństwowienie firm i gospodarka centralna nie działa - co można również łatwo wywnioskować z naszej historii.
      upaństwowienie to tylko 1 z możliwości przeciez, co napisałem wyżej. są też inne możliwości. redystrybucja na pewno działa

a co do upaństwowienia firm to z tym też bywa róznie. Np podałem wyżej przyklad kolei japońskich które sa państwowe i najlepsze na swiecie porównaj to sobie z naszymi albo z prywatnymi. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Widzisz, to że się źle zarządza tojedna sprawa, ale przykłady panstwowych firm ktore dobrze dzialają pokazują, że można to zorbić jak należy.

•  

@miejskismog: Ten wątek jest bardzo zabawny, bo nawet jeśli masz rację (a ja wierzę, że w bardzo łady sposób można bronić twoich poglądów i wcale nie chciałbym się utożsamiać z osobami, które bronią kapitalizmu), to twoje argumenty są śmiesznie głupie i płytkie, wytykają ci najbardziej podstawowe błędy w myśleniu, a ty nie potrafisz sensownie na to odpowiedzieć.

argumentów mi nie brakuje jak na razie

No właśnie w tym rzecz, że brakuje.

•  

@Drakii: czyli sam widzisz że to nie jest taki prosty schemat, że 'kapitalista" ryzykuje, a pracownik ma wygodnie i tylko bierze kasę za pracę. Jak widać ryzyko się rozkłada

•  

@Tadeusz_Radziwill:

Ten wątek jest bardzo zabawny, bo nawet jeśli masz rację (a ja wierzę, że w bardzo łady sposób można bronić twoich poglądów i wcale nie chciałbym się utożsamiać z osobami, które bronią kapitalizmu), to twoje argumenty są śmiesznie głupie i płytkie, wytykają ci najbardziej podstawowe błędy w myśleniu, a ty nie potrafisz sensownie na to odpowiedzieć.
      dobra dobra, albo masz coś sensownego do powiedzenia albo się nie odzywaj w ogóle. Pisanie w kółko "a ty nie masz argementów" pomiedzy postami w których odpowiadam na wszystkie argumenty, to żaden argument (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@stan-tookie-1: Jeżeli pracownik umie zadbać o swoje interesy to ryzyko całkowicie ponosi kapitalista. Ty piszesz o jakiś marginalnych przypadkach.

•  

@Drakii: takich sobie marginalnych, dobrych parę lat temu była gruba afera, że sieć Biedronka traktowała pracowników jak psy, ostatnio Amazon dostał kary za regularne łamanie praw pracowników. Temat jest bardziej złożony niż to próbujesz przedstawić. Z zasady pracownik nie ma szans walczyć o swoje prawa jeżeli się będzie mierzył samodzielnie przeciwko takim gigantom jak np Amazon.

+: kolnay1
    •  

dalej nie rozumiem, bo to co piszesz jest bez logiki. Za staw placi pracodawca, ponosi on koszt w zwiazku z prowadzeniem dzialalnosci. Oznacza to, ze nie moze zaplacic praconwikom 1:1 za rybe ktora zlowi, ale dzieki temu, ze zatrudnia ich duza ilosc to oplata dzieli sie na wiecej osob i wychodzi taniej niz jakby praconwik mial za ten staw placic sam.

@rzuf22: płaci, ale pieniądze które ma to kapitał zgromadzony z wcześniejszej pracy pracowników, prawda? pieniądze kapitalisty nie rosną na drzewach. To pracownicy pracują stąd jest ostatecznie kapitał( ͡° ͜ʖ ͡°) Kapitalista gromadzi ten kapitał pochodzący z pracy pracowników i nim płaci te koszty

Zapytalem sie co ty proponujesz, do tej pory nie wiem, bo odpisales:
      to trzeba było czytać uwazniej,opisałem 3 możliwości a nie tylko jedną i nie bede się znowu powtarzać

•  

@stan-tookie-1: W każdej chwili pracownik może zmienić pracę.

•  

@miejskismog: a teraz wracaj harować na prywaciarza złodzieja xD

•  

@Drakii: to też jest oczywista nieprawda i uproszczenie. Chociażby przykład, gdy ktoś ma zobowiązania kredytowe i nie ma oszczędności. pewnie powiesz, że przecież można nie mieszkać w mieszkaniu tylko na dworze, ale może w pewnym momencie zobaczysz że nie chodzi o taką relację tylko o jakiś poziom partnerstwa.

+: kolnay1
    •  

@Cooldawg: jak mi sie skończy wolne to bede musiał

•  

@miejskismog: szczerze współczuję. Powinieneś się urodzić w 1899 roku w Rosji. Tam mógłbyś realizować swoje prawdziwe pasje .

•  

@Cooldawg: ty powinieneś sie urodzić w połowie XIX w Anglii też realizowałbyś swoje prawdziwe pasje pracując od 10 roku życia w kopalni albo fabryce, nie matrwiąc się o takie zbędne umiejętności jak czytane i pisanie. Byłaby z tego przynajmniej taka korzyść dla ludzkości że nie pisałbys głupot( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

•  

@miejskismog: na szczęście, w Anglii kapitalizm potrafił ewoluować ze swoich wczesnych dzikich form i ani ja ani żadne z moich dzieci nie musi w kopalni pracować. Zawsze możesz przeprowadzić się do ZSR.. a sorki, ваш коммунизм больше не существует xD

•  

@Cooldawg:

na szczęście, w Anglii kapitalizm potrafił ewoluować ze swoich wczesnych dzikich form
      on nie ewoluwał sam z siebie, tylko go zmienił straszny socjalizm, wprwadzając ustawy przeciwko pracy dzieci i inne takie komunistyczne zbrodnie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Zawsze możesz przeprowadzić się do ZSR..
      a ty do Somalii (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@Oryginalny_nikt: za PRLem tęsknią albo życiowe niedorajdy albo ludzie, którzy tego systemu nie przeżyli

•  

@miejskismog: Przecież tam pasuje socjalizm a nie kapitalizm xD

•  

@miejskismog: ustawy były wymuszone protestami i strajkami. Powiedz jak się miały protesty robotników w ZSRR? A nie, czekaj xD

•  

@s4nskR: nie( ͡° ͜ʖ ͡°)
      @Cooldawg: no ciekawe, bo ja pamiętam PRL a ty ile masz lat jesli tyle co przeciętny fan wolnego rynku to twoi rodzice ledwo co pamiętaja PRL

•  

( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: wykop.pl

•  

ustawy były wymuszone protestami i strajkami.

@Cooldawg: zgadza się, kapitalistom trzeba było wyrywać z gardła wszystko

•  

@miejskismog: Problemem socjalizmu jest to, że nie sprzyja podejmowaniu ryzyka i braniu odpowiedzialności oraz nie zachęca do robienia niczego. Jak wszyscy są równi i powinni żyć na tym samym poziomie to po chuj w ogóle brać tą wędkę do ręki, jak mogę siedzieć po prostu na dupie i wezmę przydział od kogoś innego co łowi. Aż w końcu wszyscy przestają łowić...

•  

@Cooldawg: obrazek to jest też opis II RP, żeby było śmieszie, no ale napisz mi tu zaraz jaka to bogata Polska była dodatkowo jeszcze po wojnie, a potem przyszli komuniści i ja wpędzili w nędze (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@Tavir: no i to jest rzeczywisty argument przeciwko socjalizmowi, przynajmniej takiemu jaki był w PRL. Motywacja. ale jak pisałem sa rózne inne rozwiązania

•  

@miejskismog: Jezu jak ci musi być źle żyć w tym ohydnym kapitalizmie xD PRLu Pamiętam może z 3 ostatnie lata, a co? Pochwal się swoim stażem tawarisz.

•  

@Cooldawg: rozumiem, że twoi rodzice, za to, czerpali pełnymi garściami ze słusznie minionego systemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

tak, kapitalista to właściciel po prostu on nie musi niczego organizować. A nwet jeśli organizuje to i tak pracownik jest na stratnym bo kapitalista musi mu zabierac więcej niż włożył w biznes inaczej nie będzie miał zysków

@miejskismog: i tu wasz problem lewaki. Myślicie że gospodarka to gra o sumie zerowej. Że jak ktoś zyskuje to ktoś inny traci.

•  

@Cooldawg: nie, krytkowali go byli w opozycji, a potem przyszły deformy balcerowicza i pluli sobie w brode kiedy spadł poziom życia. Na początku lat 90 PRL nie wydawał się juz tak straszny, stad też było wysokie poparcie dla SLDi szok jakiego wszyscy doznali kiedy "komuniści" wrocili do władzy w 1993, juz demokratycznie

•  

i tu wasz problem lewaki. Myślicie że gospodarka to gra o sumie zerowej. Że jak ktoś zyskuje to ktoś inny traci.

@Rub3n: gospodarka na pewno nie jest grą o sumie zerowej, skoro istnieje coś takiego jak rozwój. Ale ja tu pisze tylko o relacjach pracodawca-pracownicy

•  

@miejskismog: Ci 'komuniści' byli najbardziej wolnorynkowym rządem w 3 RP xD

•  

problemu wyzysku o ktory pytałeś a niby jakiego. Zapytałes sie mnie czemu skoro uważam ze jest wyzysk nie założe własnej działalności to ci odpowiadam czemu, bo probelmu wyzysku to nie rozwiąze.

Tyle że cała kwestia rozbija się o to że wydaje Ci się że istnieje "wyzysk". Primo, kapitalista Cię nie wyzyskuje, tylko zatrudnia na warunkach na które zgadzająsię obie strony. Jedna z nich potrzebuje kogoś do "łowienia ryb" a druga umie łowić ryby. Strona łowiąca nie musi przejmować się niczym poza łowieniem ryb wg. umowy, a strona dla której jest łowione nie musi się przejmowac łowieniem - odpala tylko umówioną działkę stronie łowiącej. Secundo, nikt nie każe Ci "łowić ryb" u kapitalisty. Jest sporo innych alternatyw, które są ogólnodostępne - możesz zorganizować spółdzielnie poławiaczy albo łowić na własny rachunek - tyle że w ten sposób musisz zając się też rzeczami które nie mają nic związanego z poławianiem ryb.

upaństwowienie to tylko 1 z możliwości przeciez, co napisałem wyżej. są też inne możliwości. redystrybucja na pewno działa

A co ma piernik do wiatraka? Kapitalizm działa na zasadzie prywatnych firm zatrudniających pracowników. W jaki sposób ma się to gryźć z "redystrybucją"? Dopóki nie przekroczysz masy krytycznej po której nie opłaca się zakładać firm, system będzie dalej działał - jeżeli redystrybucja będzie przeprowadzana z sensem i bez nadmiernych obciązeń to możliwe jest nawet poprawienie działania systemu.

a co do upaństwowienia firm to z tym też bywa róznie. Np podałem wyżej przyklad kolei japońskich które sa państwowe i najlepsze na swiecie porównaj to sobie z naszymi albo z prywatnymi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Koleje japońske (Japan Railways) są prywatne od 1987, a sieć kolejowa obejmuje oprócz nich także 16 innych prywatnych przewoźników także kiepski przykład ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Widzisz, to że się źle zarządza tojedna sprawa, ale przykłady panstwowych firm ktore dobrze dzialają pokazują, że można to zorbić jak należy.

@miejskismog: Na razie nie podałeś żadneo przykładu, ale poczekam i chętnie taki zobaczę.

•  

@Cooldawg: do tego bym sie nie posunął, prywatyzacja na przyklad zwlaniała w porównaniu z rzadami balcerowicza albo UW, ale byli jej zwolennikami i dlatego stracili władzę i w końcu wylecieli z parlamentu, bo taka "lewica" to psu na bude

•  

@miejskismog: ok, kończę już dyskusję, bo muszę pogonić batem moich nieletnich pracowników

•  

Koleje japońske (Japan Railways) są prywatne od 1987, a sieć kolejowa obejmuje oprócz nich także 16 innych prywatnych przewoźników także kiepski przykład ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@poprostumort: według tego co piszą wykopki to są wręcz socjalistyczne, sa dotowane z budżetu panstwa (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_government-owned_companies

Tyle że cała kwestia rozbija się o to że wydaje Ci się że istnieje "wyzysk".
      nic mi sie nie wydaje, gdyby nie było wyzysku to nie było zysku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Primo, kapitalista Cię nie wyzyskuje, tylko zatrudnia na warunkach na które zgadzająsię obie strony.
      to nic nie zmienia, że jest podpis gdzies tam. Naciągacze tez tak działają, że wyłudzaja podpisy na jakichś gównianych warunkach np lichwiarskich chwilówek i co to zmienia, ze jest podpis.?
      Wyzysk dotyczy pozbawiania kogos zysku, stad nazwa. To obiektywna kwestia, ekonomiczna relacja, nie dotyczy tego czy sie ktos zgadza czy nie.

Jedna z nich potrzebuje kogoś do "łowienia ryb" a druga umie łowić ryby. Strona łowiąca nie musi przejmować się niczym poza łowieniem ryb wg. umowy, a strona dla której jest łowione nie musi się przejmowac łowieniem - odpala tylko umówioną działkę stronie łowiącej. Secundo, nikt nie każe Ci "łowić ryb" u kapitalisty. Jest sporo innych alternatyw, które są ogólnodostępne - możesz zorganizować spółdzielnie poławiaczy albo łowić na własny rachunek - tyle że w ten sposób musisz zając się też rzeczami które nie mają nic związanego z poławianiem ryb.
      odpowiedziałem już na to milion razy w tym wpisie i jak ktoś nie umie czytać, to trudno, to jego problem( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Wyzysk dotyczy pozbawiania kogos zysku, stad nazwa.

@miejskismog: Pracownik pozbawia zysku pracodawcy, więc go wyzyskuje.

•  

Kapitalista gromadzi ten kapitał pochodzący z pracy pracowników i nim płaci te koszty

@miejskismog: Jak nie z tego kapitalu to niby z czego ma placic? Jak sam napisales pieniadze nie rosna na drzewach.

to trzeba było czytać uwazniej,opisałem 3 możliwości a nie tylko jedną i nie bede się znowu powtarzać

@miejskismog: napisales o tym, ze kapitalista musi miec zysk wiec zabiera z pracy pracownikow wiecej niz same koszta proawdzenia dzialalnosci. Gdzies tam wspomniales o wspoldzielni. Tyle, nie ma nawet 3, liczac te absurdy przytoczone 2 zdania wczesniej.

•  

@miejskismog:

Czekaj, wyjaśnij mi to.

- Masz firmę.
      - Za własne pieniądze kupujesz maszynę do produkcji elektroniki.
      - Za własne pieniądze kupujesz podzespoły.
      - Znalazłeś człowieka, który obsługuje maszynę i składa podzespoły, w zamian zgodnie z umową płacisz mu uzgodnione w nim wcześniej wynagrodzenie.
      - Ten człowiek mimo iż dostaje pieniądze za wykonaną pracę, zabiera ze sobą do domu połowę elektroniki, którą wyprodukował.

Czy to jest według ciebie sprawiedliwe? Żeby mechanik miał prawo zabrać ci rower, bo włożył w niego pracę? Żeby kucharz miał prawo zabrać jedzenie z restauracji, bo je ugotował? Żeby pracownik fabryki produkującej podzespoły do rakiet kosmicznych mógł zabrać do domu prom?

Na jakiej podstawie to, że wykonujesz usługę konserwacji, montażu, naprawy daje ci jakiekolwiek prawo własności do przedmiotu?

•  

Czy to jest według ciebie sprawiedliwe? Żeby mechanik miał prawo zabrać ci rower, bo włożył w niego pracę? Żeby kucharz miał prawo zabrać jedzenie z restauracji, bo je ugotował? Żeby pracownik fabryki produkującej podzespoły do rakiet kosmicznych mógł zabrać do domu prom?

Na jakiej podstawie to, że wykonujesz usługę konserwacji, montażu, naprawy daje ci jakiekolwiek prawo własności do przedmiotu?

@TheTostu: To jest ten moment w którym socjaliści dostają bluescreena, więc nie spodziewałbym się odpowiedzi xD

•  

@miejskismog Czemu misiaczku kasujesz posty? Czyżbyś się wstydził swojej heroicznej obrony ułomnej i dziurawej gospodarki centralnie planowanej?

•  

@miejskismog: kapitalizm tak nie dziala

•  

według tego co piszą wykopki to są wręcz socjalistyczne, sa dotowane z budżetu panstwa (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

@miejskismog: Firma jest prywatna, a państwo dotuje bo lepiej na tym wychodzi niż mając własne - jak sami tym zarządzali to doprowadzili do zadłużenia w latach 70 i musieli później prywatyzować, bo nie potrafili nawet wyjść na zero.

nic mi sie nie wydaje, gdyby nie było wyzysku to nie było zysku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Masz nieco dziecinne postrzeganie świata - bo zakładanie że każde zyskanie na czyjejś pracy to wyzysk to czysta głupota. Po prostu nie każdemu chce się pierdolić z czymkolwiek innym niż "łowienie ryb" i nie chcą ryzykować, więc wolą łowić ryby u kogoś, zarabiając mniej przy mniejszym ryzyku. Większe ryzyko = większe zarobki.

odpowiedziałem już na to milion razy w tym wpisie i jak ktoś nie umie czytać, to trudno, to jego problem( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie, pierdzielisz wyrywkowo trzy po przy. Ja chciabym wiedzie jak proponujesz alternatywę - bo jak na razie to gmatwasz z lewej na prawo i nie potrafisz jasno określić jaka ma być alternatywa dla "wyzysku" kapitalisty. Pomijasz kwestie kosztów pracy, ryzyka prowadzonej działalności, organizacji pracy, ludzkiej mentalności. Cały problem sprowadzasz do durnego "ja pracą zarabiam firmie 4k a dostaje 2k - kaitalizm to zło!".

Masz jakiś przykład tego gdzie system inny niż kapitalistyczny działa? Bo do tej pory wszystkie inne próby poszły się kochać - z prostego powodu: ludzie wolą dostać część wartości swojej pracy żeby nie musieć się przejmować resztą. I każdy system musi brać to pod uwagę, bo inaczej jest tylko teoretycznym pierdololo. Idealna spółdzielnia nie będzie działać z prostego powodu - jeżeli poławiacz dostaje taki sam kawałek tortu jak Ci którzy muszą poświęcać więcej sił i czasu na zorganizowanie reszty "obsługi rybnej" to wszystko w końcu pierdolnie, bo Ci wykonujący bardziej skomplikowaną pracę po prostu przestaną się starać z braku motywacji.

•  

@miejskismog: XD ziomek... jest odwrotnie XD

•  

@miejskismog: Zadziwiający jest fakt ile wychodków broni tej całej machiny i wmawia sobie jaki to dziki kapitalizm jest rewelacyjny. No ja pierdole, syndrom sztokholmski w chooy.

•  

@miejskismog Dobra, op już nie ma czasu odpowiadac bo musi lecieć do McDonalda w dresach Adidasa, dajcie mu odpocząć. Walka z kapitalizmem to bardzo ciężka praca.

•  

osoba pracująca pracuje, a rybki zabiera mu szef( ͡° ͜ʖ ͡°)

@miejskismog: mylisz pojęcia
      Szef nic nie "zabiera", tylko pracownik dobrowolnie mu to oddaje w zamian za uzgodnianą stawke.

•  

@miejskismog: To co ty piszesz można skomentować tylko jednym wielkim XDDDDDD

osoba pracująca pracuje, a rybki zabiera mu szef( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szef zapewnia mu zbiornik z rybami, wędkę, załatwia transport i logistykę. Szef wymyślił koncept firmy, zainwestował pieniądze, podjął ryzyko i bierze na siebie odpowiedzialność za masę rzeczy przed masą ludzi (klientami, inwestorami, pracownikami). Pracownik TYLKO łowi rybki, które i tak nie należą do niego od 9 do 17 i nie odpowiada za nic, poza swoją pracą. Pracownik ma jakieś 10% odpowiedzialności, szef 90%.

nie chce nikogo wyzyskiwać i żyć z cudzej pracy

Przecież żyjesz z czyjejś pracy. Żyjesz z pracy rolników, rzeźników czy mleczarzy którzy cię karmią. Ubierasz się z pracy ludzi którzy szyją ci ubrania. Piszesz to z komputera, który ktoś zaprojektował i zbudował. Za te dobra i usługi płacisz, tak jak szef płaci za usługę pracy 9-17 z obowiązkami XYZ. Idąc twoją logiką cały czas kogoś wyzyskujesz.

Może być kapitalizm z redystrubucją, gdzie część nadwyżek, część z zysków, trafia w podatkach do wspólnej kasy i jest rozdzielania.

XD Przecież część zysków która trafia do wspólnej kasy to są właśnie podatki, co Ty jeszcze chcesz? Więcej? Że jeśli załóżmy firma X wykaże $1MLN zysku i odprowadzi od tego podatek wartości np. 20%, to co reszta im się nie należy czy jak Ty to widzisz? Mają to rozdać ubogim? Mają to rozdać państwowym spółdzielniom żeby rozdawały nierobom?

Znam ja takich jak ty gagatków, wyzyskują mnie i pracowników, szef tylko siedzi i trzepie kasę z naszej pracy i jeździ Mercedesem za moje piniondze. A jak wam powiedzieć że macie coś zrobić, pomyśleć samodzielnie albo was zostawić samych na dzień czy dwa to zero efektów. Gdybyś miał ułamek pojęcia ile wysiłku, pracy, samozaparcia i stresu kosztuje prowadzenie choćby małego lokalnego biznesu to byś nie pierdolił takich bzdur.

•  

@su1ik jakiego socjalu chcą pracownicy? O jakich podatkach wspominasz?

•  

@miejskismog raczej napisał bym tu socializm. Przyszedł nierób i wyciąga z wiadra pracowitego człowieka

+: KazzWCH
    •  

to spróbuj to sobie zabrać, bo to twoje dzieło, zobaczysz przemoc kapitalisty

@miejskismog: To mniej więcej podobna logika jak pójście do znajomych i zabranie im krzesła i wazonu a gdy będą chcieli żebyś tego nie robił to będzie to przemoc wśród znajomych.

•  

To mniej więcej podobna logika jak pójście do znajomych i zabranie im krzesła i wazonu a gdy będą chcieli żebyś tego nie robił to będzie to przemoc wśród znajomych.

@Greg36: tylko jesli to ty zrobiłes ten wazon ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

XD Przecież część zysków która trafia do wspólnej kasy to są właśnie podatki, co Ty jeszcze chcesz?

@Kozajsza: no to piszę wyzej analfabeto, że jednym ze sposobów rozwiazania problemu jest redystrubucja przy pomocy podatków, naucz sie czytać

•  

UWAGA jeśli ktoś ma zamiar pisać znowu zausz firme!111 albo inne podobne rzeczy to darujcie sobie. ja rozumiem wasz ból dupy, ale nie spamujcie mnie powiadomieniami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

ten temat

źródło: external-preview.redd.it

•  

@miejskismog: Nie wiedziałem, że jesteś komuchem. Już wiem, dzięki.

•  

jak i cały czas broniąc praw własności

@miejskismog: To chyba dobrze, że państwo broni prawa do własności? Przecież to właśnie jedno z praw które odróżnia nas od zwierząt.

•  

@miejskismog średnio się zgadzam, ale dam plusa, bo fajne kotki xD

•  

@miejskismog: Naprawiłem.

źródło: bombelek.png

•  

@miejskismog:

To jak osobie pracującej się taka sytuacja nie podoba to niech podejmie ryzyko, założy DG i sama sobie będzie szefem. Ale jak ktoś z jakiegokolwiek powodu nie chce robić na siebie, to dupa cicho i zapierdalać pod batutą "złego kapitalisty" albo żreć gruz. Proste and logiczne.

•  

Kapitalista nie stosuje wobec ciebie przemocy

@Drakii: tylko pozornie, bo wie doskonale, że Twój wybór jest pozorny i bez pracy czeka Cię gleba. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@miejskismog: dawno nie czytałem większych głupot niż Ty tutaj wypisujesz xD tak, biedny pracownik, szef na nim zarabia xD no chyba po to zakłada się firmę, zatrudnia pracowników żeby mieć z tego zysk. A inaczej, skoro szef jest taki zły bo zabiera wyniki pracy pracownika i czerpie z tego zyski to może niech pracownik się dokłada szefowi jak mu biznes nie wyjdzie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) robisz kurwę z logiki

•  

@miejskismog: Sorki, ale tam powinien być napis socjalista.
      Kapitalista kupował by złowione ryby, socjalista po prostu bierze, bo mu się należy.

•  

prawda i nieprawda.
      1. Właściciele kapitału produkcyjnego muszą być wynagradzani za użyczenie kapitału, który w innej sytuacji by przeznaczyli na konsumpcję.
      2. Z drugiej strony, to pracodawca decyduje o tym, jaki jest podział produktywności "do negocjacji" i może to prowadzić do wyzysku rozumianego jako nadmiernie wysoki zysk pracodawcy wynikający z jego nierównej siły negocjacyjnej (n.p. w okresie wysokiego bezrobocia i przysłowiowych tysięcy ludzi za bramą.)

Gorące dyskusje ostatnie 12h