Wpis z mikrobloga

#hulajnogaelektryczna
tl:dr Porównanie hulajnogi elektrycznej pożyczanej na minuty vs zakupiona na własność.
taka refleksja:
Jeden przejazd HIVE (3km - 13 minut) - 8.35 zł
Nowa hulajnoga LINK : 1800 zł
Koszt jednego ładowania BAZUJĄC NA TYM - ~50 gr
jedno ładowanie to ~25 km

Szybkie obliczenia:
1800zł /8.35zł = ~216 (po tylu wypożyczeniach zapłacimy tyle ile kosztuje hulajnoga)
216 * 3km = 648 km (tyle kilometrów przejedziemy)

Liczba przejechanych kilometrów / zasięg hulajnogi
648km / 25km = 26 cyklów ładowania
26 * 50gr = 13

1813zł / 8.35zł = 218 - przy takiej ilości wypożyczeń własna hulajnoga się "zwróci".

Zalety kupienia swojej hulajnogi
Plusy:
- nikt nie "podbierze" twojego pojazdu
- nie martwisz się czasem spędzonym na hulajnodze
- rozpoczęcie korzystania z hulajnogi "nie boli po kieszeni"
- nie potrzeba smartfona do uruchomienia hulajnogi
- samemu odpowiada się za stan techniczny własnej hulajnogi - jest to wadą i zaletą. Różnie bywa ze stanem technicznym hulajnóg na minuty

Wady:
- trzeba ją brać wszędzie ze sobą - nie można jej zostawić na ulicy
- trzeba ją ładować
- nie jest dostępna w dowolnym punkcie na mieście
- własna hulajnoga jest ciężka (jeśli trzeba ją zanieść na ładowanie)
- samemu odpowiada się za stan techniczny własnej hulajnogi

#hive #lime #finanse #transport #finanseosobiste #publicshare
  • 16
przy założeniu, że zrobimy 648km to jest nawet duża szansa, że nasza hulajnoga nie będzie wymagać żadnych dodatkowych środków w postaci serwisu itp. Trzeba też pamiętać, że swoją hulajnogę zawsze można jeszcze sprzedać i odzyskać część środków
@tkctkc: @polski:
"Czy opłaca się kupować?"- Odpowiedź na to pytanie jest moim zdaniem jest proste. W wysypie "darmowych" przejazdów z wypożyczalni, mam wrażenie że ludzie o takiej prostej kalkulacji zapominają - z resztą sam się na to nabieram.
@tkctkc: klasyka tego modelu: dętki, błotnik, regulacja kierownicy poprzez dodanie podkładki zmniejszającej luz. Tak to tylko leję prąd i jeżdżę.

Opony i dętki to można by książkę napisać - generalnie to trzeba mieć szczęście jak ja, trzy razy z tyłu kapeć na początku, a teraz ponad 1500 km i nic. Przednia dętka jeszcze nie ruszana.
@polski A sprawdzałes te customowe opony bezdetkowe (te z dziurami) co są dostępne np. na allegro? Czy wówczas tak by trzeslo, że kierownicą już by odpadła?
@Lipka91: Minusem hulajnóg na minuty jest opłata początkowa 2.50zł/3.00zł i tu jest pies pogrzebany. Właśnie wszedłem na cennik skuterów elektrycznych i jest to 69 gorszy za minute i 9 groszy przy "parkowaniu" (w hive np. płacimy za parking jak za jazde) i 9 groszy podczas postoju (światła). Skutery elektryczne niby droższe ale poruszamy się po ulicach z prędkością 45km/h, mamy kufer, możemy zabrać się z drugą osobą, mamy większy zasięg, mniej
via Android
  • 0
@Gawith_Apricot skuter jest zupełnie innym kalibrem rozwiązania transportu. Myślę ze warto będzie to porównać w przyszłości.

Niestety nie mam własnej hulajnogi, wiedzę czerpie z zdywersyfikowanych źródeł internetowych ( ͡º ͜ʖ͡º)