•  

Polska na 8 miejscu na świecie (OECD) w rankingu pozycji kobiet na rynku pracy (2019)

Przeanalizowano najbardziej rozwinięte gospodarki świata m.in. pod względem równości zarobków.
    Polska wyprzedziła m.in. Finlandię czy Kanadę

Więcej w znalezisku

Obserwuj #infog - ciekawe infografiki, wykresy, mapy (społeczeństwo, gospodarka, technologia)

#rozowepaski #finanse #praca #polityka #4konserwy #neuropa #praca #europa #swiat

źródło: pbs.twimg.com

•  

@cieliczka: Z jednej strony to dobrze, z drugiej przypomina mi się taki dokument z okresu pomarańczowej rewolucji na Ukrainie o przemianach społecznych i wypowiedź ukraińskiej badaczki z instytutu jakiegoś tam, która stwierdziła, że największymi przegranymi upadku ZSRR na Ukrainie są mężczyźni, którzy nie poradzili sobie z tym problemem kompletnie, rozpili się, stoczyli, niektórzy popełnili samobójstwo inni tkwią w marazmie i wegetują itp. kobiety zaś konsekwentnie, ale spokojnie jakoś się zaaklimatyzowały. My co prawda Ukrainą nie jesteśmy, ale też mam wrażenie, że u nas po transformacji kobiety poradziły sobie ogólnie lepiej zaś mężczyźni szybciej "wypadają z gry" w stosunku do zachodniaków. Jestem ciekaw jak wygląda podobne zestawienie ogólne dla mężczyzn.

•  

przypomina mi się taki dokument z okresu pomarańczowej rewolucji na Ukrainie

@kult_cwaniaka: pamiętasz może tytuł tego dokumentu?

mam wrażenie, że u nas po transformacji kobiety poradziły sobie ogólnie lepiej zaś mężczyźni szybciej "wypadają z gry" w stosunku do zachodniaków

Masz rację. Składa się na to wiele czynników. Po pierwsze pomimo realnego równouprawnienia mężczyźni wciąż mają "męskie" obowiązki, muszą jeszcze bardziej rywalizować o kobietę niż ich ojcowie, a w domu muszą się wykazywać kobiecymi cechami typu troskliwość, schludność, itp. Po drugie kobiety zostały tą słabszą płcią, której państwo i inne instytucje chętnie nadają przywileje, typu parytety, 500set plusy, domy samotnych matek, itp. Warto zaznaczyć, że idzie to w większym stopniu z kieszeni zapracowanych mężczyzn, którzy łożą na to w podatkach. Po trzecie w mediach mężczyzna najczęściej jest ukazywany jako nieudacznik, albo jako brutal. Wady u kobiet typu np. otyłość, czy brak depilacji są interpretowane jako fanaberia i seksizm ze strony mężczyzn, a wady u facetów, typu niezaradność, czy niestabilność finansowa są przedstawiane jako sygnał do wzięcia rozwodu i poszukania sobie nowego partnera.
      Jeśli chodzi o zachód to tam podobno przynajmniej kobiety bardziej szanują tych "słabych" mężczyzn, ale to dużo zależy od kultury danego państwa. Dodatkowo mężczyzna z zachodu może liczyć na małżeństwo z imigrantką z biedniejszego kraju, np. z Polką. Polskę niestety czeka głównie męska imigracja.

Jestem ciekaw jak wygląda podobne zestawienie ogólne dla mężczyzn.
      Nie wiem co dokładnie masz na myśli, bo wykres dotyczy "równości" zarobków.

•  

@Alex_Krycek: Przede wszystkim współczesny zurbanizowany świat został stworzony chyba bardziej pod potrzeby natury kobiety... stworzony przez mężczyzn.

•  

współczesny zurbanizowany świat został stworzony chyba bardziej pod potrzeby natury kobiety...

@kult_cwaniaka: no niekoniecznie. To tylko kwestia mentalności. Przecież na np. na dalekim wschodzie takie zjawiska nie występują.