•  

  #rosjatostanumyslu #rosja #historia
  Rocznica otwarcia drugiego frontu i lądowania Aliantów w Normandii jest świętowana także w Rosji.
  Rzeczniczka tamtejszego MSZ, Zacharowa, wytłumaczyła na oficjalnym profilu rosyjskiego MSZ, że rola drugiego frontu jest wyolbrzymiona, bo nie miał on większego wpływu na przebieg wojny, a wojnę wygrał ZSRR dzięki zwycięstwom pod Stalingradem i Kurskiem.
  Ot, kurtuazja...

  źródło: D8W97CQWwAEJZQd.jpg

  •  

   @yosemitesam: Dodała jeszcze, że Wielka Brytania i USA przez trzy lata zwlekały z podjęciem decyzji o utworzeniu drugiego frontu.

   Interpretacja wydarzeń historycznych w Rosji i na Zachodzie rozjeżdża się, jak za najlepszych czasów Zimnej Wojny.

  •  

   @dwanadwa: przecież zwlekali xd Stalin na drugi front naciskał od 1942 a alianci nie mieli na to sił i środków.

  •  

   @yosemitesam Alianci to jebani empty fragerzy. Przyjechali ukraść złoto i naukowców. Tfu na mordy Spaślaka Churchilla i Rosvelta

  •  

   @yosemitesam: no co jak co, to mnóstwo można zsrr zarzucić, ale akurat co do ciężaru wojny to na siebie jakies 80-90% przejeli. I rzeczywiście alianci mieli dużo mniejsza rolę niż zsrr w wygraniu wojny. Oczywiście alianci wspomagali zsrr zaopatrzeniem, ale w bezpośredniej walce wojne wygralo zsrr

   pokazuje to choćby ta grafika - spojrzmy na straty państw osi - 5 x więcej na wschodzie niż na zachodzie. jak spojrzymy na zsrr vs alianci to już mamy stosunek 11 do 1 ale to tez kwestia innego podejścia do zasobow ludzkich...….

   źródło: beznazwy.png

  •  

   @nilfheimsan: Nie chodzi o zarzucanie czegokolwiek ZSRR, tylko o zarzucanie chamstwa, braku taktu i kultury obecnej rzeczniczce rosyjskiego MSZ.
   Jeśli ktoś na takim stanowisku nie jest w stanie zdobyć się na złożenie hołdu alianckim żołnierzom, którzy oddali życie w walce z hitleryzmem, tylko okazuje tym ludziom pogardę, a ty tego nie rozumiesz, to ja nie jestem już w stanie ci tego wytłumaczyć.
   Czekam, aż Zacharowa w rocznice Monte Cassino okaże pogardę polskim żołnierzom, bo przecież ich wkład w zwycięstwo był niewielki, a ty na potwierdzenie jej słów pokażesz odpowiednie tabelki.

  •  

   @nilfheimsan: I tak, i nie.
   Związek Radziecki był zmuszony toczyć wojnę totalną. Bronił swojego terytorium tymi środkami, które posiadał, wykorzystując przewagę bezkresności państwa i legendarnemu braku szacunku dla swoich obywateli, którzy ginęli jak muchy. Zachód mógł sobie pozwolić na większy komfort. Ryzyko inwazji na Wielką Brytanię (nie mówiąc już o USA) nie istniało. Mogli spokojnie przygotować się do ofensywy, zarówno pod względem sprzętowym, jak i ludzkim (wyszkolenie). A poza tym mówimy o demokracjach, gdzie ze strat bojowych trzeba się - w odróżnieniu od ZSRR - wytłumaczyć przed społeczeństwem. Z tego też powodu straty zachodnich aliantów były wielokrotnie niższe. Lepsze wyszkolenie i większy szacunek do życia swoich żołnierzy. A w ZSRR? Naszych w chuj mnogo, uraaaaa!

  •  

   a wojnę wygrał ZSRR dzięki zwycięstwom pod Stalingradem i Kurskiem.

   @yosemitesam: I Warszawą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @yosemitesam: weź się tak nie pruj, to tylko rosyjska propaganda. Na co liczysz, że rzeczniczka rosyjskiego MSZ ma nakazane wiwatować aliantom? Po co by Rosji było takie podejście?

  •  

   @yosemitesam: Nie no, nie miało żadnego wpływu, przerzucenie w pośpiechu części jednostek z frontu wschodniego na nowy front w żadnym wypadku nie zmienia się równowagi sił, na pewno operacja Bagration by poszła tak gładko gdyby siły niemieckie pozostały niezmienione.

  •  

   @Bover: Wrzucam właśnie z tego powodu, że to rosyjska propaganda. A odnośnie "prucia się" to chyba mylisz mnie z twoją starą. Przetłumaczyłem tylko oficjalny wpis rzecznik rosyjskiego MSZ. To nie jest "prucie się".