•  

@iksdeeeee

Bo występuje typ ronda bez znaku ustąp pierwszeństwa przed wjazdem więc pojazdy z twojej prawej mają pierwszeństwo przed tobą.

•  

@Notabene: dziękuje 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

•  

@iksdeeeee

Proszę. Swoją drogą to pytanie jest głupie bo takie ronda w Polsce są może dwa i masz 1% szans na to że kiedykolwiek na takie rondo wjedziesz.

•  

@Notabene: to samo mówił mi instruktor, tylko zapomniałem xD

•  

@iksdeeeee

Jakbyś czegoś nie widział to pytaj na pw, pomogę Ci:)

•  

@iksdeeeee: nie słuchaj ludzi, którzy nie mają prawka. Takich rond jest dość dużo i jest to podstawowy typ ronda. Na normalnym rondzie pierwszeństwo wyznacza się jak na zwykłym skrzyzowaniu- regułą prawej ręki. W Polsce najczęściej występują skrzyżowania ze znakiem "ustąp pierwszeństwa", niemniej warto zwracać uwagę na to czy ten znak się znajduje, bo się potem można nieźle zdziwić. ;)

•  

@Falquan

XDDDDDDDDDD

W Polsce z takim rondem się nie spotkałem. 99% rond w Polsce ma znak ustąp pierwszeństwa i to takie ronda są podstawowe.

•  

@Notabene: jest taka zasada, że jak ktoś jest impotentem umysłowym to się z nim nie dyskutuje. Dlatego też nie odpowiedziałem Ci, tylko OPowi.
      Niemniej jeśli na tym piździszewie, gdzie mieszkasz są tylko takie ronda to trudno. Życie.
      Anyway 2/10, bo odpisałem. Cykl ma czarno ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

•  

@Falquan

Mocny z Ciebie kretyn, rower z wpisów mówi wszystko xd

•  

Takich rond jest dość dużo i jest to podstawowy typ ronda.

@Falquan: Ale bzdury wypisujesz. Takich rond jest bardzo mało, a nie powinno ich być w ogóle. Rozporządzenie o warunkach technicznych dla znaków określa, że należy stosować C-12 z A-7, czyli w przypadku braku tych dwóch znaków, skrzyżowanie jest niezgodne z przepisami.

źródło: Screenshot_20190607-063355.png

•  

@Falquan: @Notabene: @One_Stone: mówiąc precyzyjnie:
      1. Jeśli się spotkasz z samym C-12, to się stosujesz do reguły prawej ręki, ale
      2. Takie rondo ma prawo istnieć tylko na drodze niepublicznej.
      3. Powyższy zapis może jeszcze pozostawiać wątpliwości, ale nie pozostawia ich rozdział o wyznaczaniu pierwszeństwa, który wprost zakazuje innej organizacji ruchu przy zastosowaniu C-12.

Jeśli na drodze publicznej jest sam C-12, to należy zgłaszać skargę do zarządcy drogi.

•  

@radziol88: @One_Stone:
      2 minuty szukania. Pisz skargę. Nie jestem pewien czy do WORDu, czy magistratu, ale jak tak szafujesz pewnikami, to pewnie wiesz o czym mówisz. ¯_(ツ)_/¯

Nie wiem skąd się biorą takie absurdalne interpretacje ruchu drogowego, ale od czasu jak zacząłem przeglądać ten tag, to jestem przerażony znajomością przepisów drogowych w Polsce.
      PoRD jest w wielu miejscach nieścisły, przestarzały i wymaga stosowania absurdalnej ilości znaków, owszem. Ale znaki rozumie się dokładnie tak jak stoją.

Znak C12 oznacza (wedle Prawa o Ruchu Drogowym)- czyli znak nakazu

C-12 ruch okrężny oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku

Nic więcej. To jest podstawowe rondo wg PoRD, nieważne ile ich jest i jak są popularne. Dopóki przepisy są skonstruowane tak, a nie inaczej- tak jest. Szczególnie, że egzaminator będzie miał wywalone na to, że takich rond prawie nie ma- zagapisz się na egzaminie i hajs w plecy. Także opowiadanie takich bzdur jest po prostu szkodliwe i prowadzi do zdebilenia drogowego, które panuje dzisiaj na drogach (przypominam, że statystyki jasno mówią, że jesteśmy jednym z najniebezpieczniejszych narodów na drodze).

Dalej mamy znak A7

A-7 ustąp pierwszeństwa ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem

Ten znak dopiero określa dodatkowe warunki do ronda, dostosowując je do norm cywilizowanego świata. Niemniej, wg polskiego ustawodawcy- nie jest to podstawowy typ ronda (niezależnie od opinii publicznej lub randomów z internetu). Takie rondo w myśl naszego kulawego PoRDu jest rondem "szczególnym", czy się to komukolwiek podoba, czy nie.

3. Powyższy zapis może jeszcze pozostawiać wątpliwości, ale nie pozostawia ich rozdział o wyznaczaniu pierwszeństwa, który wprost zakazuje innej organizacji ruchu przy zastosowaniu C-12.

Mogę prosić źródło?

Poniżej nielegalne rondo, bo na drodze publicznej dla kolegi @radziol88:

źródło: NIELEGALNERONDOXD.PNG

•  

@Falquan: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach:

Na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym wokół placu lub wyspy pierwszeństwo daje się kierującym znajdującym się na skrzyżowaniu przed kierującymi wjeżdżającymi na skrzyżowanie poprzez zastosowanie znaków A-7 i C-12 (rys. 5.2.1.3 lit. a). Skrzyżowania z rozszerzonymi wlotami i ruchem wokół wyspy można oznakować, nie stosując znaków C-12 i zachowując pierwszeństwo na jednym kierunku (rys. 5.2.1.3 lit. b).
      To z rozdziału o ustalaniu przebiegu pierwszeństwa. Nie ma tam w ogóle takiej opcji, żeby dać same C-12.

+: Falquan
    •  

Nie wiem skąd się biorą takie absurdalne interpretacje ruchu drogowego, ale od czasu jak zacząłem przeglądać ten tag, to jestem przerażony znajomością przepisów drogowych w Polsce.
      PoRD jest w wielu miejscach nieścisły, przestarzały i wymaga stosowania absurdalnej ilości znaków, owszem. Ale znaki rozumie się dokładnie tak jak stoją.

@Falquan: Widzisz, a Ty nie zdajesz sobie sprawy jakie przepisy są dla kogo. Otóż PoRD oraz Rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych to 2 akty prawne, które obowiązują kierowców.
      A przepisy, które cytowałem ja i @radziol88 (czyli rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla znaków, sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu), powstały właśnie z myślą o osobach projektujących drogi i tych, którzy drogami zarządzają, żeby wiedzieli jakie są warunki ustawienia znaków, gdzie jakie zmiany zastosować jakich połączeń można używać a jakich nie itp.
      Więc jeśli to rozporządzenie zakłada, że jakieś znaki mają być stosowane łącznie, to inne ich ustawienie jest niezgodne z obowiązującym prawem.

A Ty próbujesz mam wmówić, że oznaczenie ronda, które jest niezgodne z prawem, jest oznaczeniem podstawowym i że takich rond jest dużo (co jest bzdurą, bo jest ich może kilkanaście w całym kraju, co w stosunku do dziesiątek tysięcy rond ze znakiem A-7 jest ilością znikomą).

+: Falquan
    •  

@One_Stone: @radziol88:
      Macie rację. Przepraszam za kalumnie i zwracam honor. (chociaż bym się przypierdolił jeszcze do kilku drobiazgów, no ale nie wypada)