•  

@Lifelike: na Litwie tylko 7,2%? Myślałem że znacznie więcej, szczególnie że poza Rosjanami po rosyjsku mówią też tamtejsi Białorusini i pozostałe narodowości byłego ZSRR a także spora część Polaków. No i media rosyjskojęzyczne też są mocno rozpowszechnione.

•  

@potezny_biskup ale to jest procent osób, dla których rosyjski jest pierwszym językiem, a nie ile osób go w ogóle zna.

•  

@Replica: wiem o tym, tak czy inaczej wydawało mi się, że to będzie powyżej 10 procent bo rosyjski może być pierwszym nie tylko dla Rosjan (wystarczy spojrzeć na Białoruś gdzie jest pierwszym językiem dla większości przedstawicieli każdej narodowości - za wyjątkiem polskiej gdzie jest po równo z białoruskim)

•  

@potezny_biskup wg Wiki Litwinów ok 85% a Polaków jest koło 6%, część osób z mniejszości, szczególnie starszych, będzie wskazywać rosyjski jako pierwszy, ale wśród młodych to już zdecydowanie mniej osób, więc takie dane bynajmniej mnie nie dziwią.

•  

@Replica: może i faktycznie tak jest. Co by nie mówić, Litwini są najbardziej jednorodni etnicznie spośród krajów bałtyckich - ale jednocześnie poprawiają sobie statystyki zaliczaniem do mieszkańców także tych, którzy wyjechali z kraju ale się nie wymeldowali zupełnie. Emigracja wśród Litwinów procentowo jest zdecydowanie większa niż wśród Polaków, szczególnie jeśli chodzi o przedział <40 rż - w niektórych rocznikach wyjechała nawet połowa Litwinów. Młodzi Polacy i Rosjanie emigrują rzadziej, jeśli gdzieś wyjeżdżają to nie na zachód jak litewskojęzyczni rówieśnicy tylko do Polski/Rosji - jedni na stałe, inni by zdobyć wykształcenie i wrócić.

+: Replica
    •  

@Lifelike: Widziałem inne dane na rosyjskich stornach i tam podawali w Polsce 5,5 miliona. Ale to raczej rozumiejacy, a nie potrafiący się posługiwac.

•  

@szurszur: chyba wiem o których danych mówisz. Wydaje mi się, że tam bazowali na deklaracji samych respondentów i wyszło że procentowo niemal 20 procent Polaków mówi po rosyjsku. Rzecz w tym, że nikt szczegółowo nie weryfikował faktycznej znajomości języka, większość odpowiedzi na "tak" to raczej ludzie starsi i w średnim wieku którzy uczyli się tego języka w szkole przez dziesięć lat, część z nich uważa że mogłaby się dogadać po rosyjsku ale w praktyce bywa różnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      A swoją drogą to uważam, że mając takie położenie geograficzne jak Polska w naszych szkołach powinien być położony znacznie większy nacisk na naukę języków, nie tylko angielskiego ale też niemieckiego i rosyjskiego.

•  

@Lifelike: O Łotwie to wiedziałem, ale nie sądziłem, że w Estonii prawie dla co trzeciego mieszkańca rosyjski jest językiem podstawowym. To duży procent.

•  

@dwanadwa: Narwa jest w 90 procentach rosyjskojęzyczna, Tallinn prawie w 50%. Tylko w tych dwóch miastach masz ok. 260 tysięcy rosyjskojęzycznych, czyli 20% mieszkańców całego kraju.

•  

@Lifelike: gówno statystyka - brakuje tureckiego.

Gorące dyskusje ostatnie 12h