Wpis z mikrobloga

Czasem na Wykopie przedstawiane są opinie, że w Polsce rośnie przestepczośc po tym gdy wpuszczono imigrantów.
Także niektórzy politycy antysystemowi podsycają narrację zagrożenia na twitterze w tym tacy uznawani za dosyć merytorycznych.

Tymczasem pomimo skokowego otwarcia na przyjmowanie imigrantów w liczbie około miliona przestępczość w tym okresie ... spadła i to czasem kolosalnie.

Otwarcie na imigracje z Ukrainy a nastepnie z Białorusi nastepuje od 2014 roku. Inne kraje jeszcze trochę później.
No to lecimy dane z 2013 ostatniego przed masowym napływem imigrantów i z 2018 lub 2017 (najnowsze ze strony policji

Kradzieże - spadek z 214.959 w 2013 r. do 103.164 w 2018 r.
Rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze – spadek z 19.533 w 2013 r. do 6.801 w 2018
Kradzieże pojazdów i poprzez włamanie– spadek z 14.930 w 2013 r. do 9.068 w 2018 r.
Bójka i pobicie - spadek z 8783 w 2013 do 4385 w 2017r.
Uszkodzenie mienia - spadek z 57.945 w 2013 do 36.927 w 2017
Prowadzenie w stanie nietrzeźwości - spadek z 128.064 w 2013 roku do 55.170 w 2017

Jak widać masowy napływ obcokrajowców nie zmienił tendencji spadkowej, która zaczeła się mniej wiecej w 2011-2012 roku.
Ale wiem - zawsze można się ratować ''hur dur lewaku jakby nie imigranci to na pewno spadłoby jeszcze bardziej''.

Tak czy siak to pokazuje jak niektórym można narzucić opinię tylko na podstawie krzykliwych nagłówków i nawały wpisów w internecie.

#policja #4konserwy #neuropa
#przestepczosc #imigranci #ukraina #bialorus
  • 16
@szurszur: Nie wiem czemu miałaby przestępczość wzrosnąć. To nie lekkomyślne kraje Europy Zachodniej, gdzie na pontonie przypływa nie wiadomo kto (bo bez dokumentów albo z fałszywymi) i zostaje. Do nas przyjeżdżają Ukraińcy, którzy gdyby mieli wcześniej konflikt z prawem, to nie dostaliby wizy. Dlatego przyjeżdżają "czyści", zazwyczaj młodzież, studenci. W Krakowie poznałem mnóstwo Ukraińców i Ukrainek i żadna z tych osób nie przekroczyła 23 roku życia.
Czasem na Wykopie przedstawiane są opinie, że w Polsce rośnie przestepczośc po tym gdy wpuszczono imigrantów.


@szurszur: Podczas mojej ostatniej wizyty na Ojczyźnie, wjeżdżając na autostradę z wielką konsternacją zauważyłem jak prosto na mnie napierdziela pod prąd emigrant. Tylko ucieczka na bandę oraz hamulce uratowały mi życie ... a żyć mi się chce.
@szurszur: żadna prawie imigracja nie przebije spadku spowodowanego dojrzewaniem społeczeństwa. Widać na zachodzie, że NAWET jak jest pare miejsc które mają zwiększone zagrożenie bo faktycznie trafił się najgorszy emigrancki element (czasem są to i Polacy xD) to ten wzrost to nic w porównaniu do spadku jaki te miejsca notowały przez ostatnie 10 lat rozwoju społeczeństwa.

Więc i nas to czeka.
@Okcydent: Bardzo prawdopodobnie, że się wiąże i powodów jest wiele. Ja nie twierdzę przecież, że mniejsza przestępczośc to wynik napływu imigrantów. Po prostu zadaje kłam tezom o tym, ze wzrasta przestepczośc bo imigranci sie pojawili.
@szurszur: Zdroworozsądkowo patrząc to jest pewne, że przestępstw będzie więcej z imigrantami niż bez. Zakładam, że pozostali popełniliby przestępstwa tak czy siak, a pojawiają się nowe popełnianie przez imigrantów lub na imigrantach. W wiadomościach z Niemiec niejako wyróżnikiem przestępstw imigranckich jest użycie noża. Często i gęsto było też o gwałtach.

Moim zdaniem w PL to nie jest duży problem. Poważniejszy niż hipotetyczny terroryzm, ale jednak mniej poważny od tego czy państwo
Zdroworozsądkowo patrząc to jest pewne, że przestępstw będzie więcej z imigrantami niż bez


@Okcydent: No wiesz. Jakby pozbyć sie miliona zwykłych Polaków też przestepstw pewnie bedzie mniej. A jak sie pozbyć wszystkich to problem przestepczosci zniknie całkowicie :)

W wiadomościach z Niemiec niejako wyróżnikiem przestępstw imigranckich jest użycie noża


@Okcydent: Bo każdy przypadek jest nagłasniany dla celów politycznych i leci nie raz na pasku TVP Info. W Polsce ataków nożowników