•  

  Czasem na Wykopie przedstawiane są opinie, że w Polsce rośnie przestepczośc po tym gdy wpuszczono imigrantów.
  Także niektórzy politycy antysystemowi podsycają narrację zagrożenia na twitterze w tym tacy uznawani za dosyć merytorycznych.

  Tymczasem pomimo skokowego otwarcia na przyjmowanie imigrantów w liczbie około miliona przestępczość w tym okresie ... spadła i to czasem kolosalnie.

  Otwarcie na imigracje z Ukrainy a nastepnie z Białorusi nastepuje od 2014 roku. Inne kraje jeszcze trochę później.
  No to lecimy dane z 2013 ostatniego przed masowym napływem imigrantów i z 2018 lub 2017 (najnowsze ze strony policji

  Kradzieże - spadek z 214.959 w 2013 r. do 103.164 w 2018 r.
  Rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze – spadek z 19.533 w 2013 r. do 6.801 w 2018
  Kradzieże pojazdów i poprzez włamanie– spadek z 14.930 w 2013 r. do 9.068 w 2018 r.
  Bójka i pobicie - spadek z 8783 w 2013 do 4385 w 2017r.
  Uszkodzenie mienia - spadek z 57.945 w 2013 do 36.927 w 2017
  Prowadzenie w stanie nietrzeźwości - spadek z 128.064 w 2013 roku do 55.170 w 2017

  Jak widać masowy napływ obcokrajowców nie zmienił tendencji spadkowej, która zaczeła się mniej wiecej w 2011-2012 roku.
  Ale wiem - zawsze można się ratować ''hur dur lewaku jakby nie imigranci to na pewno spadłoby jeszcze bardziej''.

  Tak czy siak to pokazuje jak niektórym można narzucić opinię tylko na podstawie krzykliwych nagłówków i nawały wpisów w internecie.

  #policja #4konserwy #neuropa
  #przestepczosc #imigranci #ukraina #bialorus

  •  

   @szurszur: Wrzuciłeś linka do danych ogólnych z 2017.

  •  

   @dom_perignon: Wiem, ale tam po prawej sie wybiera rodzaj przestepstw. Każdy jest w osobnej zakąłdce, więc nie da się dać wszystkiego w jednym linku.
   Natomiast dane z 2018 roku sa w tym artykule klik. Niestety nie uzupełnili ich w statystykach, wiec w niektórych kategoriach musiałem podać ostatnie dostępne czyli z 2017.

  •  

   @szurszur: Nie wiem czemu miałaby przestępczość wzrosnąć. To nie lekkomyślne kraje Europy Zachodniej, gdzie na pontonie przypływa nie wiadomo kto (bo bez dokumentów albo z fałszywymi) i zostaje. Do nas przyjeżdżają Ukraińcy, którzy gdyby mieli wcześniej konflikt z prawem, to nie dostaliby wizy. Dlatego przyjeżdżają "czyści", zazwyczaj młodzież, studenci. W Krakowie poznałem mnóstwo Ukraińców i Ukrainek i żadna z tych osób nie przekroczyła 23 roku życia.

  •  

   Czasem na Wykopie przedstawiane są opinie, że w Polsce rośnie przestepczośc po tym gdy wpuszczono imigrantów.

   @szurszur: Podczas mojej ostatniej wizyty na Ojczyźnie, wjeżdżając na autostradę z wielką konsternacją zauważyłem jak prosto na mnie napierdziela pod prąd emigrant. Tylko ucieczka na bandę oraz hamulce uratowały mi życie ... a żyć mi się chce.

  •  

   @szczebrzeszyn09: Skąd wiesz, że emigrant? Jak miał obcą rejestrację to prędzej turysta albo tranzytem leciał. Ewentualnie na zakupy.

  •  

   @szurszur: Miał ukraińskie blachy .... ta kruna turysta przyjechał sobie kajakiem po rzece popływać. Turyści z Ukrainy to chyba tylko ci co regularnie spadają z Rysów na śmierć bo nie mają raków.

  •  

   @szurszur: żadna prawie imigracja nie przebije spadku spowodowanego dojrzewaniem społeczeństwa. Widać na zachodzie, że NAWET jak jest pare miejsc które mają zwiększone zagrożenie bo faktycznie trafił się najgorszy emigrancki element (czasem są to i Polacy xD) to ten wzrost to nic w porównaniu do spadku jaki te miejsca notowały przez ostatnie 10 lat rozwoju społeczeństwa.

   Więc i nas to czeka.

  •  

   @szurszur: Zrób wykres z tymi danymi, za dłuższy okres, wtedy można będzie wyciągnąć jakieś wnioski. Dwie liczby zestawione ze to troszkę mało danych.

  •  

   @szurszur: W Niemczech też spadła przestępczość. Moje pytania są takie:
   1) Czy nie wiąże się to ze starzeniem społeczeństwa (bardziej Niemcy niż Polska)?
   2) Czy nie wiąże się to ze zmniejszeniem biedy (tutaj bardziej Polska)

   +: kawtun
  •  

   @Okcydent: Bardzo prawdopodobnie, że się wiąże i powodów jest wiele. Ja nie twierdzę przecież, że mniejsza przestępczośc to wynik napływu imigrantów. Po prostu zadaje kłam tezom o tym, ze wzrasta przestepczośc bo imigranci sie pojawili.

   +: willard
  •  

   @szurszur: Zdroworozsądkowo patrząc to jest pewne, że przestępstw będzie więcej z imigrantami niż bez. Zakładam, że pozostali popełniliby przestępstwa tak czy siak, a pojawiają się nowe popełnianie przez imigrantów lub na imigrantach. W wiadomościach z Niemiec niejako wyróżnikiem przestępstw imigranckich jest użycie noża. Często i gęsto było też o gwałtach.

   Moim zdaniem w PL to nie jest duży problem. Poważniejszy niż hipotetyczny terroryzm, ale jednak mniej poważny od tego czy państwo będzie musiało płacić górę pieniędzy imigrantom obciążając tym samym społeczeństwo.

  •  

   Zdroworozsądkowo patrząc to jest pewne, że przestępstw będzie więcej z imigrantami niż bez

   @Okcydent: No wiesz. Jakby pozbyć sie miliona zwykłych Polaków też przestepstw pewnie bedzie mniej. A jak sie pozbyć wszystkich to problem przestepczosci zniknie całkowicie :)

   W wiadomościach z Niemiec niejako wyróżnikiem przestępstw imigranckich jest użycie noża

   @Okcydent: Bo każdy przypadek jest nagłasniany dla celów politycznych i leci nie raz na pasku TVP Info. W Polsce ataków nożowników jest wiele czasem w tygodniu po kilka i niektóre nie wychodza poza lokalne portale.

   Aczkowliek u nas nie ma masowej emigracji z tych krajów co w Niemczech.

  •  

   @szurszur: Akurat czytałem bezpośrednio po niemiecku o tych zajściach :) Trochę nawet tłumaczyłem pod tagiem #dankemerkel

  •  

   @Okcydent: Ale chyba temat w Niemczech już nie taki ważny? Bo karmiące się kwestią uchodźców AfD przestało rosnąć i ostatnie wybory to rekordowy wynik zielonych

  •  

   @szurszur: Już to tak nie grzeje. Wiadomości o poczynaniach nowych podopiecznych wciąż się pojawiają, ale nie idzie na tym zrobić narracji końca świata.

  •  

   @szurszur: kradzieze spadly bo podniesli próg kiedy jest wykroczenie a kiedy przestepstwo. ukraincy kradna jak pojebani, tyle ze do 500zl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  #mecz

  Polscy kibice to mimo wszystko zloto. Gdzie by nie grali to zawsze sie znajda Polacy na trybunach. Mam wrazenie ze nawet na MS w picipolo na Kuribati jakby byla Polska to znalazloby sie dwoch Polakow na trybunach xDDD

  odpowiedzi (9)

 • avatar

  Czesiu: na Włochów na pewno będą zmiany bo Włosi grają zupełnie inną piłkę i jesteśmy na to przygotowani
  Wuja: no chłopaki grają sobie, robercik, piłeczka i jakoś leci, o pio pio pio
  #mecz

  odpowiedzi (8)

 • avatar

  75 lat temu...

  16 czerwca 1944 roku w mieście Columbia (w Karolinie Południowej) wykonano egzekucję na 14-letnim czarnoskórym chłopcu. George Junius Stinney został skazany na krzesło elektryczne za domniemane zabójstwo dwóch białych dziewczynek: 11-letniej Betty June Binnicker i 8-letniej Mary Emmy Thames.

  Po procesie trwającym 3 godziny, George'a skazano na karę śmierci. Zarówno werdykt, jak i przebieg procesu wzbudził spore kontrowersje. Dziewczynki zmarły w wyniku uderzenia ciężką belką. Wiele osób miało wątpliwości, czy mizerny, ważący 40 kg, chłopak byłby w stanie w ogóle ją podnieść. Sekcja zwłok wykazała co najmniej sześć uderzeń u Mary i siedem u Betty.

  Jedynym dowodem w procesie były zeznania George'a (prawdopodobnie wymuszone torturami). Stinney zeznał, że dziewczynki spytały go, gdzie mogą zerwać kwiaty, zaczęły go bić, przez co młodsza spadła do rowu, drugą natomiast uderzył w obronie własnej.

  12 białym mężczyznom z ławy przysięgłych wydanie werdyktu zajęło niespełna 10 minut. Chłopiec był tak mały, że aby móc przeprowadzić egzekucję na krześle elektrycznym posadzono go na grubej książce. W egzekucji brało udział czterdziestu świadków, w tym ojcowie zabitych dziewcząt. Stinney szedł na egzekucję ściskając w ręku Biblię. Świadkowie uznali egzekucję za makabryczną, bo po pierwszym włączeniu prądu opadła zbyt duża maska mająca oszczędzić im widoku przerażonej twarzy.

  18 grudnia 2014 roku sąd w Karolinie Południowej uznał, że Stinney został skazany niesłusznie oraz nie miał zapewnionych podstawowych praw gwarantowanych przez konstytucję.

  Na zdjęciu:
  14-letni George Junius Stinney po aresztowaniu.

  #wmrokuhistorii #swiat #usa #ciekawostki #egzekucja #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #morderstwo #dzieci
  pokaż całość

  odpowiedzi (21)