•  

  75 lat temu...

  10 czerwca 1944 roku oddział niemieckich wojsk Waffen-SS wchodzący w skład 2. Dywizji Pancernej SS „Das Reich” wymordował niemal całą ludność miasteczka Oradour-sur-Glane, w odwecie za zabicie przez Resistance (francuski ruch oporu) oficera SS.

  Tego dnia z Chaillac-sur-Vienne wyjechał specjalny konwój 2. Dywizji Pancernej „Das Reich”, dowodzony przez porucznika Brunona Waltera. Wszystkie pojazdy miały zakryte światła, co znacząco utrudniało podróż. Eskorta konwoju liczyła 30 żołnierzy. Cała kolumna skierowała się na wschód, aby ominąć rejon opanowany przez partyzantów z francuskiego ruchu oporu. Żołnierze przewozili pewien tajemniczy ładunek.

  Co było ładunkiem owego konwoju? Tego nie wiedział nikt, nawet dowódca. Oficjalnie w 30 drewnianych, starannie zaplombowanych skrzyniach, znajdowała się kancelaria dywizji. Istnieją głosy mówiące, że ładunkiem tym mogło być złoto, będące własnością jednego z dowódców, zdobyte w nielegalny sposób. Właśnie ten kruszec miał być powodem zachowania tak wielkiej tajemnicy.

  Konwój poruszał się swoją trasą w absolutnych ciemnościach i ciszy. Gdy zbliżyli się już do wyznaczonego celu - nagle padł strzał. Po chwili rozpętało się prawdziwe piekło, a na konwój ze wszystkich stron posypały się pociski. Samochód osobowy wiozący porucznika Waltera stanął w płomieniach, oświetlając miejsce walki i tym samym pogarszając sytuację Niemców. Żołnierze wyskakiwali z ciężarówek i transporterów, prosto pod grad pocisków, padali ranni i zabici. Ukryci w gąszczach partyzanci strzelali do esesmanów, dobrze widocznych dzięki płomieniom buchającym z auta, jak do tarcz strzelniczych. Po chwili było już po walce.

  Starcie przeżył tylko jeden Niemiec, który ukryty w przydrożnym rowie obserwował z przerażeniem, jak partyzanci dobijają jego rannych kolegów i ładują przejęte skrzynie do swojej ciężarówki, po czym odjeżdżają na północ, w stronę Oradour-sur-Glane.

  Około godziny trzeciej w nocy wiadomość o zasadzce dotarła do sztabu dywizji, kwaterującego w Saint-Junien. Sturmbannführer Adolf Diekmann, dowódca batalionu był wściekły. Za wszelka cenę chciał odzyskać skradzione skrzynie. Poszukiwania utraconego ładunku rozpoczęto od miasteczka Oradour-sur-Glane, w kierunku którego pojechali partyzanci z przejętym ładunkiem.

  Nad ranem do Oradour-sur-Glane wkroczyli SS-mani, dowodzeni przez Diekmanna. Zablokowali wszystkie drogi wyjazdowe, po czym zaczęli wyciągać z domów mieszkańców, których zamknęli w kilku oddzielnych budynkach. Kiedy trwały przesłuchania, inni żołnierze przetrząsali wszystkie zabudowania w miejscowości.

  Poszukiwania zakończyły się fiaskiem, a rozwścieczony Diekmann nakazał wymordowanie wszystkich mieszkańców, sądząc, że wśród nich znajdują się bojownicy ruchu oporu, którzy brali udział w nocnym ataku. Według niego, reszta mieszkańców wspierała partyzantów i udzielała im schronienia.

  Adolf Diekmann wydał swoim żołnierzom rozkaz zamordowania wszystkich mieszkańców miasteczka. SS-mani zaprowadzili mężczyzn do stodół i rozstrzelali, a kobiety i dzieci zamknęli w kościele, który podpalili. Żołnierze wrzucali przez okna granaty, a próbujących uciec zabijali seriami z broni maszynowej. Tego dnia w Oradour-sur-Glane zginęło, według różnych relacji, od 642 do 648 ludzi, z czego większość stanowiły kobiety (207) i dzieci (254), a same miasteczko spalono do fundamentów. Masakrę przeżyło tylko 7 ludzi, którym udało się uciec - w tym jedna kobieta, 47-letnia Marguerite Rouffanche, której udało się wyskoczyć przez niewielkie okno z płonącego kościoła, pięciu mężczyzn i dziecko.

  Była to największa hitlerowska zbrodnia we Francji, dotychczas nie spotykana. Wprawdzie Niemcom zdarzało się dotąd, że w publicznych egzekucjach mordowali zakładników, ale nigdy przedtem nie zgładzili w zachodniej Europie całej populacji miasteczka i nie zrównali go z ziemią. Tego typu metody stosowano na wschodzie (na terenach Polski, Ukrainy i Związku Radzieckiego), gdzie w walkach ze słowiańskimi „podludźmi” nie obowiązywały żadne reguły.

  Na pamiątkę tej strasznej zbrodni wszystkie ruiny w zniszczonym miasteczku pozostawiono w ich oryginalnym stanie. Znajduje się tam również muzeum, a przy wjeździe do miasta widnieje napis: „Souviens-Toi - Remember”, czyli „Pamiętaj”.

  Na zdjęciu:
  Ruiny miasteczka Oradour-sur-Glane.

  #wmrokuhistorii #historia #iiwojnaswiatowa #niemcy #swiat #kalendarium #francja #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #europa #ciekawostkihistoryczne #zbrodnia

  źródło: ORADOUR-SUR-GLANE.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Gwarantuje, że nie zobaczycie już nic lepszego dzisiaj

  #cyberpunk2077 #heheszki #kiepscy #swiatwedlugkiepskich

  odpowiedzi (28)

 • avatar

  Jacy podludzie żyją na tym świecie...

  mając wolny poniedziałek pojechałem sobie do marketu na większe zakupy, zostawiłem lufcik otwarty dla psa #psy w samochodzie żeby miał przewiew.

  przychodzę po pół godzinie i sytuacja jest taka: pies na zewnątrz, szyba wybita, alarm wyje, policja przy samochodzie i jakiś facet stoi - jak się później okazało on wybił szybę i wezwał policję.

  jak mogę uzyskać dane tego człowieka? policja nie chce mi podać.

  ps zostałem pouczony że nie należy zostawiać psa w samochodzie w taką temperaturę

  #policja #afera #psy #latowypierdalaj #warszawa
  pokaż całość

  odpowiedzi (75)

 • avatar

  Kurde ale jajca u lekarza xD. Poszedłem sobie do lekarza bo mnie brzuch boli od 4 dni i jakieś skierowania potrzebuje. To se wchodze mowie, że mam legitymacje zasłużonego honorowego dawcy krwi i wchodzę bez kolejki xD Baby przy recepcji sie pytają siebie nawzajem czy tak mozna w końcu wyszło, że tak. No dobra mówią, że Pan nastepny wchodzi po pacjencie, który zaraz wyjdzie, mówię spoko. Za chwile jakaś babka zaczęła krzyczeć, że przed nią nie wejdę i chuj bo ja jestem młody i moge poczekać. Zaczęła wykrzykiwać na całą przychodnie aż Panie z recepcji się przeraziły i mówiły żebym ustąpił xD ale ja twardo się trzymałem, że nie i chuj i wchodzę następny. Wychodzi koleś od lekarki i się wbijam ja razem z tą #p0lka i ta krzyczy, do niej ze jak to tak można i w ogole. Lekarka ją wyśmiała i kazała jej wyjść i powiedziała, że ja mam pierwszeństwo. Kurwa pierwszy raz widziałem takie zło w oczach kobiety xD ale wyszła. Jak już wychodziłem od lekarza to tylko rzuciłem do Pań recepcjonistek i do niej do widzenia to coś tam powiedziała, że jestem bezczelny i w ogóle. Wkurwienie p0lki niemiłosierne i już dzień stał się lepszy xD.

  #heheszki #wygryw #zdrowie #honorowidawcykrwi
  pokaż całość

  odpowiedzi (101)