•  

jakby ktoś znowu miał ochote ponarzekac jak to źle w Polsce prowadzi się własny biznes - wg danych banku Światowego Polska jest na 33 miejscu na świecie jeśli chodzi o tzw "swobodę gospodarczą". W krajach byłego bloku wschodniego łatwiej jest prowadzić biznes tylko na Litwie (14 miejsce), w Estonii (16 miejsce) i Łotwie (19 miejsce) W pozostałych krajach jest gorzej - Czechy 35 miejsce, Słowenia 40 miejsce, Słowacja 42 miejsce, Węgry 53 miejsce. Tak ogólnie to gorzej prowadzić biznes także w Szwajcarii (38 miejsce), Japonii (39 miejsce) czy Luksemburgu (66 miejsce)
    jeteśmy w kategorii "kraje o wyższych dochodach" w rankingu OECD
    http://www.doingbusiness.org/en/rankings?region=oecd-high-income
    i nie zaczynac ALE PODATKI MAMY WYSOKIE I KOSZTY PRACY!111
    bo nie mamy, też są niskie lub na poziomie średniej OECD
    kapitaliści zawsze będą narzekać na to jak im urzędasy rzucaja kłody pod nogi a ZUS morduje ich składkami, ale to wszystko nieprawda.
    #ekonomia #gospodarka #socdem #neuropa #4konserwy #biznes #pracbaza

•  

@Decline: masz coś merytorycznego do powiedzenia to zapraszam do dyskusji, z zaklęciami wypad

•  

@miejskismog: ale pan Janusz muwi, ze w Polsce panuje socjalizm i przedsieborca oddaje 150% swojej pensji na składki, zusy srusy i dochodowy

•  

@Decline: a prosiłem grzecznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz jest wypad

•  

@miejskismog: nie wiem na ile składki ZUS należy wliczać w koszty pracy, ale te niestety są naprawdę dużym obciążeniem dla mikro-przedsiębiorców. Chcąc przykładowo zapłacić pracownikowi 2500 zł na rękę to przy umowie o dzieło (opodatkowanej tak samo jak umowa o pracę) koszty pracodawcy wynoszą 2 920,56 zł. W przypadku umowy o pracę jednak, gdy dochodzą składki, jest to już 4 208,63 zł, a więc ponad 40% potencjalnej wypłaty znika już na samym początku, z czego rozkład do kwoty brutto wygląda tak:

kwota brutto - 83%
      ubezpieczenie emerytalne - 8.1%
      ubezpieczenie rentowe - 5.4%
      ubezpieczenie wypadkowe - 1.39%
      Fundusz Pracy - 2.03%
      FGŚP - 0.08%

a następnie po odliczeniu powyższych, rozkład do kwoty netto:

kwota netto - 71.57%
      ubezpieczenie emerytalne - 9.76%
      ubezpieczenie rentowe - 1.5%
      ubezpieczenie chorobowe - 2.45%
      ubezpieczenie zdrowotne - 7.77%
      zaliczka na PIT - 6.96%

Przy czym sam podatek PIT to marne 243 zł, a suma składek to zawrotne 1465,63 zł, czyli niemal 60% kwoty netto.

Warto dodać, że taki mikroprzedsiębiorca może w danym miesiącu zaliczyć zysk lub stratę, a tak czy inaczej czeka go do zapłaty niemal 1300 zł własnej składki, co w okresie kryzysu firmy może dać się we znaki.

Z tymi kosztami bywa więc bardzo rożnie. Ale to prawda - nie powiedziałbym, że koszty są ogólnie wysokie. Powiedziałbym, że są mocno nieproporcjonalne i najbardziej obciążają tych najmniejszych, pozwalając dużym często uniknąć jakichkolwiek opłat.

•  

@shiromaru: ja sie zgadzam, ale żeby rozwiazać problem w przypadku tych mikroprzedsiębiorstw potrzebna jest progresja w CIT, tymczasem wolnorynkowcy czyli główni narzekacze na koszty pracy, urzednikow itd, reagują szałem na progresję podatkową ( ͡° ͜ʖ ͡°) żadne racjonalne argumenty nie przemawiają do nich, łacznie z tym, że jak mają mała firme to sami będa płacić mniej

•  

@miejskismog: nie wiem czy dobrze patrzę, ale czy Polska nie jest oceniana w tym rankingu na podstawie badań z 2015 roku? a np czechy z 2018? trochę ciężko tam dojść do źródła

•  

@miejskismog: dla mnie, jako właśnie mikroprzedsiębiorcy, priorytetem w skali krajowej jest reforma emerytalna i rezygnacja ze składek ZUSowskich na rzecz np. wyższego podatku dochodowego (wtedy przynajmniej byłby on proporcjonalny dla wszystkich i dopasowany do sytuacji finansowej firmy).

Co do CIT to prawdopodobnie masz rację, że ten krok były konieczny, jeśli chcielibyśmy odciążyć maluczkich na dole drabiny, a jednocześnie nie drenować jeszcze bardziej budżetu.

•  

@shiromaru: to znaczy chodzi ci o połączenie wszystkiego w jeden podatek?

•  

@bendarowski: tego już nie sprawdzałem ani też czy ma to jakies znaczenie czy nie

•  

@miejskismog: tak, w połączeniu z emeryturą obywatelską (minimum socjalne + trzeci filar lub model duński, choć na to drugie to raczej nie będzie nas jeszcze stać jakiś czas).

•  

@shiromaru: tak to miało wyglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4) nowy podatek najmocniej uderzy w przedsiębiorców i samozatrudnionych, którzy prawdopodobnie zapłacą 40% od całości dochodu podatkowego. Dla wielu będzie to oznaczało podwojenie obciążeń podatkowych, ponieważ według zapowiedzi ministra Kowalczyka liniowa stawka 19% dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma zostać zlikwidowana.
      https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jednolity-podatek-kto-zyska-a-kto-straci-7480374.html

•  

@miejskismog: nie jestem przekonany do tego pomysłu w takiej formie. W tej sytuacji rzeczywiście mógłbym zatrudnić więcej osób na umowę o pracę i zapewnić tym większy obrót firmie po jakimś czasie... ale wcześniej dobiłby mnie 40% podatek i całe plany wzięłyby w łeb. Żeby te zmiany rzeczywiście przyniosły efekt, to progi dla mikro-firm musiałyby być trochę większe. Nie wyobrażam sobie zakładać firmy i dokonywać inwestycji jednocześnie ponosząc koszty 40% podatku przy zarobkach netto 4-5k. Byłoby to do zniesienia przy zysku netto powyżej 10 000 zł, ale to też zależy, bo dla jednych zachowanie płynności jest łatwiejsze, dla drugich znacznie utrudnione, zależnie od specyfiki rynku i branży.

M.in. dlatego zgodziłem się z Tobą, że podniesienie CIT dla najbogatszych prawdopodobnie byłoby konieczne, aby zrekompensować konieczność podniesienia progów dla tych najmniejszych, żeby uchronić ich przed efektami bomby 40%.

•  

@miejskismog: Porównujmy się do lepszych i patrzmy jak zrobić by było lepiej a nie mówmy CHUJOWO ALE STABILNIE

•  

@Miorz: może zacznijmy od płac w takim razie. A nie, płac nie można bo to tzw "koszty pracy" z perspektywy pracodawcy, one mają być niskie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
      po drugie, jesli chodzi o latwośc prowadzenia biznesu, ja nie mówie że jest ujowo, tylko pokazuje że jest dobrze

•  

@miejskismog: a czy to właśnie niskie płace nie stawiają nas tak wysoko w tym rankingu? Biznes warto prowadzić w pl bo jest tania siła robocza

•  

@miejskismog: To nie jest swoboda gospodarcza, a łatwość prowadzenia biznesu. W rankingu wolności gospodarczej nie wypadamy najlepiej, jesteśmy na 46 miejscu na świecie, a tam takie kraje jak Szwajcaria czy Estonia plasują się w czołówce (via Heritage). Do tego w przytoczonym przez Ciebie rankingu, Polska systematycznie spada, a i tak dość wysoką pozycję, zapewnia nam przede wszystkim obsługa biznesu międzynarodowego czy dostęp do kredytów lub wymagany minimalny wkład w utworzenie, a nie na przykład wysokość podatków czy e-administracja.

+: s5mn2
    •  

a czy to właśnie niskie płace nie stawiają nas tak wysoko w tym rankingu? Biznes warto prowadzić w pl bo jest tania siła robocza

@korin_: nie, tam nie ma takiej kategorii przecież

•  

To nie jest swoboda gospodarcza, a łatwość prowadzenia biznesu. W rankingu wolności gospodarczej nie wypadamy najlepiej, jesteśmy na 46 miejscu na świecie, a tam takie kraje jak Szwajcaria czy Estonia plasują się w czołówce (via Heritage). Do tego w przytoczonym przez Ciebie rankingu, Polska systematycznie spada, a i tak dość wysoką pozycję, zapewnia nam przede wszystkim obsługa biznesu międzynarodowego czy dostęp do kredytów lub wymagany minimalny wkład w utworzenie, a nie na przykład wysokość podatków czy e-administracja.

@szczypczalke: to jest prawdziwa swoboda gospodarcza. heritage to prawacka fundacja i jej "rankingi" nie są ani obiektywne ani wiarygodne. Sa ideologiczne zamiast ekonomiczne (naukowe). Tutaj masz obiektywne wskaźniki

+: Revmir

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Ja pierdolę, ale mnie zdenerwowała nowa p0lka na siłowni.

Siłownia, na którą chodzę jest otwarta w godzinach 06:00-24:00.

Najlepiej trenuje mi się późnym wieczorem, zwykle jestem koło 22:00, ale akurat wczoraj musiałem coś załatwić i zajechałem dopiero na 22:50.

Wchodzę na siłownię, rzucam na recepcji "cześć", a jakaś nowa p0lka z kwaśną miną mi odpowiada "cześć?". No już coś było nie tak. I pyta "jeszcze chcesz trening zrobić?". Nie kurwa, dla jaj przyszedłem. Dla mnie 1:10h to wystarczająco na trening, więc odpowiadam, że jak najbardziej i idę do szatni.

No ale dobra, przebieram się, robię trening, wszystko przyjemnie.

Godzina 23:50, babka nadaje przez mikrofon, że za 10 minut zamykają - spoko, standard, akurat 2 serie mi zostały. Ale nie - laska idzie do mnie na strefę i kurwa nade mną stoi i patrzy się jak ćwiczę. Myślę sobie wtf? Pewnie coś sprawdza itp., ale do mnie zaczyna gadać, że "nie słyszałem? za 10 minut zamykają i jak nie wyjdę zaraz to mnie zablokuje". wtf? x2 Olałem ją, bo co innego miałem zrobić, nikt nie będzie mi kurwa groził blokadą na siłowni (pierwsza taka sytuacja od miesięcy)

No wjechała mi na honor, więc specjalnie jeszcze po ćwiczeniach poszedłem pod prysznic i wychodzę 00:03 na recepcję wprost do bocznego wyjścia. Lasencja myślała, że będę ją błagał o otwarcie głównego, otóż nie tym razem. Coś tam krzyczy zza lady "ooo, widzę że nie pierwszy raz tak późno"? Podchodzi i kurwa jeszcze rzuca "następnym razem to proszę wychodzić najlepiej 'za pięć', to ładniej wygląda". Tylko jej rzuciłem, że nie przychodzę tu ładnie wyglądać, tylko robić trening i wyszedłem, ale miałem jej kurwa serio polecieć jakąś wiązanką.

Jak to można człowiekowi zepsuć wieczór za swoje kompleksy... Do tej pory nikt nigdy się nie czepiał, szczególnie że to nie jest tak że po północy obsługa wychodzi, tylko jeszcze przez ~20 minut chodzą po siłce i robią zdjęcia kontrolne, sprawdzając czystość itp. A tu nagle p0lka wyskoczyła z problemami.

Też byście się zdenerwowali, czy nie?

#silownia #trening #mirkokoksy #p0lka #logikarozowychpaskow
    pokaż całość

odpowiedzi (117)

• odpowiedzi (32)

Krótka piłka Mirki. Za tydzień jest dzień ojca. Wszędzie jak zawsze cisza, gdy był dzień matki w radiu już zaczynały się reklamy i audycje na ten temat, więc ode mnie dwie rzeczy:

- 25% na cały asortyment w moim sklepie z rękodziełem do końca tygodnia (wystarczy wpisać kupon "dzień ojca") Może jakiś ojczulek będzie zadowolony z niebanalnego prezentu :)
    - #rozdajo breloka o wartości 40zł wśród plusujących (biorę pod uwagę wszystkich i tak żadna zielonka się nie trafi xD)

Losowanie jeszcze dzisiaj, żeby paczka zdążyła dojść. Mam nadzieję, że trafi w ojcowskie ręce, albo wygrany okłamie mnie że właśnie tam trafiło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czym się zajmuję chyba wiecie, ale gdyby jednak nie - w komentarzu gif prezentujące niektóre moje prace.

Miłego i powodzenia :)

#rozkminkrzaka #rozdajo #dzienojca #gownowpis #500plusnachorybrelok #taktoswieci
    pokaż całość

odpowiedzi (32)