•  

jakby ktoś znowu miał ochote ponarzekac jak to źle w Polsce prowadzi się własny biznes - wg danych banku Światowego Polska jest na 33 miejscu na świecie jeśli chodzi o tzw "swobodę gospodarczą". W krajach byłego bloku wschodniego łatwiej jest prowadzić biznes tylko na Litwie (14 miejsce), w Estonii (16 miejsce) i Łotwie (19 miejsce) W pozostałych krajach jest gorzej - Czechy 35 miejsce, Słowenia 40 miejsce, Słowacja 42 miejsce, Węgry 53 miejsce. Tak ogólnie to gorzej prowadzić biznes także w Szwajcarii (38 miejsce), Japonii (39 miejsce) czy Luksemburgu (66 miejsce)
    jeteśmy w kategorii "kraje o wyższych dochodach" w rankingu OECD
    http://www.doingbusiness.org/en/rankings?region=oecd-high-income
    i nie zaczynac ALE PODATKI MAMY WYSOKIE I KOSZTY PRACY!111
    bo nie mamy, też są niskie lub na poziomie średniej OECD
    kapitaliści zawsze będą narzekać na to jak im urzędasy rzucaja kłody pod nogi a ZUS morduje ich składkami, ale to wszystko nieprawda.
    #ekonomia #gospodarka #socdem #neuropa #4konserwy #biznes #pracbaza

•  

@Decline: masz coś merytorycznego do powiedzenia to zapraszam do dyskusji, z zaklęciami wypad

•  

@miejskismog: ale pan Janusz muwi, ze w Polsce panuje socjalizm i przedsieborca oddaje 150% swojej pensji na składki, zusy srusy i dochodowy

•  

@Decline: a prosiłem grzecznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz jest wypad

•  

@miejskismog: nie wiem na ile składki ZUS należy wliczać w koszty pracy, ale te niestety są naprawdę dużym obciążeniem dla mikro-przedsiębiorców. Chcąc przykładowo zapłacić pracownikowi 2500 zł na rękę to przy umowie o dzieło (opodatkowanej tak samo jak umowa o pracę) koszty pracodawcy wynoszą 2 920,56 zł. W przypadku umowy o pracę jednak, gdy dochodzą składki, jest to już 4 208,63 zł, a więc ponad 40% potencjalnej wypłaty znika już na samym początku, z czego rozkład do kwoty brutto wygląda tak:

kwota brutto - 83%
      ubezpieczenie emerytalne - 8.1%
      ubezpieczenie rentowe - 5.4%
      ubezpieczenie wypadkowe - 1.39%
      Fundusz Pracy - 2.03%
      FGŚP - 0.08%

a następnie po odliczeniu powyższych, rozkład do kwoty netto:

kwota netto - 71.57%
      ubezpieczenie emerytalne - 9.76%
      ubezpieczenie rentowe - 1.5%
      ubezpieczenie chorobowe - 2.45%
      ubezpieczenie zdrowotne - 7.77%
      zaliczka na PIT - 6.96%

Przy czym sam podatek PIT to marne 243 zł, a suma składek to zawrotne 1465,63 zł, czyli niemal 60% kwoty netto.

Warto dodać, że taki mikroprzedsiębiorca może w danym miesiącu zaliczyć zysk lub stratę, a tak czy inaczej czeka go do zapłaty niemal 1300 zł własnej składki, co w okresie kryzysu firmy może dać się we znaki.

Z tymi kosztami bywa więc bardzo rożnie. Ale to prawda - nie powiedziałbym, że koszty są ogólnie wysokie. Powiedziałbym, że są mocno nieproporcjonalne i najbardziej obciążają tych najmniejszych, pozwalając dużym często uniknąć jakichkolwiek opłat.

•  

@shiromaru: ja sie zgadzam, ale żeby rozwiazać problem w przypadku tych mikroprzedsiębiorstw potrzebna jest progresja w CIT, tymczasem wolnorynkowcy czyli główni narzekacze na koszty pracy, urzednikow itd, reagują szałem na progresję podatkową ( ͡° ͜ʖ ͡°) żadne racjonalne argumenty nie przemawiają do nich, łacznie z tym, że jak mają mała firme to sami będa płacić mniej

•  

@miejskismog: nie wiem czy dobrze patrzę, ale czy Polska nie jest oceniana w tym rankingu na podstawie badań z 2015 roku? a np czechy z 2018? trochę ciężko tam dojść do źródła

•  

@miejskismog: dla mnie, jako właśnie mikroprzedsiębiorcy, priorytetem w skali krajowej jest reforma emerytalna i rezygnacja ze składek ZUSowskich na rzecz np. wyższego podatku dochodowego (wtedy przynajmniej byłby on proporcjonalny dla wszystkich i dopasowany do sytuacji finansowej firmy).

Co do CIT to prawdopodobnie masz rację, że ten krok były konieczny, jeśli chcielibyśmy odciążyć maluczkich na dole drabiny, a jednocześnie nie drenować jeszcze bardziej budżetu.

•  

@shiromaru: to znaczy chodzi ci o połączenie wszystkiego w jeden podatek?

•  

@bendarowski: tego już nie sprawdzałem ani też czy ma to jakies znaczenie czy nie

•  

@miejskismog: tak, w połączeniu z emeryturą obywatelską (minimum socjalne + trzeci filar lub model duński, choć na to drugie to raczej nie będzie nas jeszcze stać jakiś czas).

•  

@shiromaru: tak to miało wyglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4) nowy podatek najmocniej uderzy w przedsiębiorców i samozatrudnionych, którzy prawdopodobnie zapłacą 40% od całości dochodu podatkowego. Dla wielu będzie to oznaczało podwojenie obciążeń podatkowych, ponieważ według zapowiedzi ministra Kowalczyka liniowa stawka 19% dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma zostać zlikwidowana.
      https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jednolity-podatek-kto-zyska-a-kto-straci-7480374.html

•  

@miejskismog: nie jestem przekonany do tego pomysłu w takiej formie. W tej sytuacji rzeczywiście mógłbym zatrudnić więcej osób na umowę o pracę i zapewnić tym większy obrót firmie po jakimś czasie... ale wcześniej dobiłby mnie 40% podatek i całe plany wzięłyby w łeb. Żeby te zmiany rzeczywiście przyniosły efekt, to progi dla mikro-firm musiałyby być trochę większe. Nie wyobrażam sobie zakładać firmy i dokonywać inwestycji jednocześnie ponosząc koszty 40% podatku przy zarobkach netto 4-5k. Byłoby to do zniesienia przy zysku netto powyżej 10 000 zł, ale to też zależy, bo dla jednych zachowanie płynności jest łatwiejsze, dla drugich znacznie utrudnione, zależnie od specyfiki rynku i branży.

M.in. dlatego zgodziłem się z Tobą, że podniesienie CIT dla najbogatszych prawdopodobnie byłoby konieczne, aby zrekompensować konieczność podniesienia progów dla tych najmniejszych, żeby uchronić ich przed efektami bomby 40%.

•  

@miejskismog: Porównujmy się do lepszych i patrzmy jak zrobić by było lepiej a nie mówmy CHUJOWO ALE STABILNIE

•  

@Miorz: może zacznijmy od płac w takim razie. A nie, płac nie można bo to tzw "koszty pracy" z perspektywy pracodawcy, one mają być niskie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
      po drugie, jesli chodzi o latwośc prowadzenia biznesu, ja nie mówie że jest ujowo, tylko pokazuje że jest dobrze

•  

@miejskismog: a czy to właśnie niskie płace nie stawiają nas tak wysoko w tym rankingu? Biznes warto prowadzić w pl bo jest tania siła robocza

•  

@miejskismog: To nie jest swoboda gospodarcza, a łatwość prowadzenia biznesu. W rankingu wolności gospodarczej nie wypadamy najlepiej, jesteśmy na 46 miejscu na świecie, a tam takie kraje jak Szwajcaria czy Estonia plasują się w czołówce (via Heritage). Do tego w przytoczonym przez Ciebie rankingu, Polska systematycznie spada, a i tak dość wysoką pozycję, zapewnia nam przede wszystkim obsługa biznesu międzynarodowego czy dostęp do kredytów lub wymagany minimalny wkład w utworzenie, a nie na przykład wysokość podatków czy e-administracja.

+: s5mn2
    •  

a czy to właśnie niskie płace nie stawiają nas tak wysoko w tym rankingu? Biznes warto prowadzić w pl bo jest tania siła robocza

@korin_: nie, tam nie ma takiej kategorii przecież

•  

To nie jest swoboda gospodarcza, a łatwość prowadzenia biznesu. W rankingu wolności gospodarczej nie wypadamy najlepiej, jesteśmy na 46 miejscu na świecie, a tam takie kraje jak Szwajcaria czy Estonia plasują się w czołówce (via Heritage). Do tego w przytoczonym przez Ciebie rankingu, Polska systematycznie spada, a i tak dość wysoką pozycję, zapewnia nam przede wszystkim obsługa biznesu międzynarodowego czy dostęp do kredytów lub wymagany minimalny wkład w utworzenie, a nie na przykład wysokość podatków czy e-administracja.

@szczypczalke: to jest prawdziwa swoboda gospodarcza. heritage to prawacka fundacja i jej "rankingi" nie są ani obiektywne ani wiarygodne. Sa ideologiczne zamiast ekonomiczne (naukowe). Tutaj masz obiektywne wskaźniki

+: Revmir