•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 2

  Dzień 37/100

  Jednym z bardziej znanych "przekleństw", które nie zostanie "wypikane" w publicznej TV to "a żeby Ci ręka uschła". Jest to złorzeczenie na tyle znane, że na pewno każdy chociaż raz w życiu je słyszał.

  Niektórzy pewnie już się domyślili że dzisiejszą wioską jest

  Suchorączek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Więcbork

  Wieś Suchorączek leży 3 km na północny wschód od Więcborka. Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1288. Od końca XIII wieku, wieś wchodziła w skład dóbr więcborskich, którymi władały kolejno rody Pęperzyńskich i Więcborskich. W 1474 roku kupuje ją stolnik łęczycki Stanisław Goślubski, właściciel dóbr sępoleńskich. Z kolei, po przejściu tych ostatnich w ręce Zebrzydowskich, wieś ponownie wraca do dóbr więcborskich i historia własności wsi i folwarku jest odtąd bezpośrednio powiązana z własnością Więcborka. Tak więc, po bezpotomnej śmierci Kaspra Zebrzydowskiego w 1649 roku, następują Smoszewscy, potem Garczyńscy, a od 1710 roku - Potuliccy. Ostatnim polskim właścicielem - do 1821 r., jest hr. Kasper Potulicki. W roku tym folwark w Suchorączku staje się własnością Głównego Banku Królewskiego w Berlinie i zostaje najpierw oddany w dzierżawę, a potem sprzedany.

  Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 354 mieszkańców. Jest siódmą co do wielkości miejscowością gminy Więcbork.

  Z zabytków zachowały się: pałac z 1853r. wraz dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i parkiem – obecnie kompleks ten mieści dom pomocy społecznej dla dorosłych, resztki cmentarza rodowego XIX-wiecznych właścicieli majątku, kilka budynków mieszkalnych z końca XIX i pocz. XXw.

  Przez wieś przepływa rzeka Orla.

  Piękne #bialeblachy ! Ale fota z 2012 więc nie mam pewności czy już nie podmienili.

  #kujawskopomorskie #historia #ciekawostki

  źródło: dryhand.PNG