•  

  W tym roku Singapur obchodzi nieformalne 200-lecie swojego istnienia. Oczywiście nie jako państwa. Bo niepodległe państwo Singapur istnieje od 1965 roku i w sierpniu będzie obchodzić 54. rocznicę powstania. Chodzi natomiast początek historii, która ukształtowała Singapur jako miasto jakie znamy obecnie.

  To właśnie w 1819 roku Sir Thomas Stamford Raffles, 36 letni wtedy brytyjski porucznik stacjonujący w Azji, w poszukiwaniu miejsca na nowy port dotarł do Singapuru i odkrył w nim duży potencjał i świetne miejsce na utworzenie portu. 6 lutego 1819 roku podpisał umowę dzierżawy wyspy od Sułtana Johor.

  W tym czasie wyspę zamieszkiwało około 1000 osób, głównie malajskich rybaków. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat wyspa przemieniła się w jedną z najważniejszych zamorskich kolonii brytyjskich z ogromnym portem służącym do przeładunku towarów z dalekiego wschodu.

  Do dziś nazwisko Rafflesa spotkać możemy w wielu miejscach w Singapurze. Ma on swój pomnik nad rzeką, jego nazwiskiem nazwany jest plac w ścisłym centrum dzielnicy biznesowej (i także stacja metra w tym miejscu). Także centrum handlowe, najstarszy i najbardziej prestiżowy hostel oraz najwyższy drapacz chmur także są nazwane na cześć Rafflesa.

  Z okazji rocznicy odpowiednik bank centralny Singapuru wydał okolicznościowy banknot 20 dolarowy (normalnie takiego nominału nie ma w obiegu). Udostępniono ponoć 2 miliony sztuk które rozeszły się w ciągu 2 dni. Banknot sprzedawany jest wraz z ozdobną kartą.

  Mi udało się go kupić na odpowiedniku z drugiej ręki za 28$, ale ceny mogą w najbliższych dniach pójść do góry, bo zainteresowanie jest spore.

  #ciekawostki #historia #azja #singapur #jemprzeciez <- mój tag o Azji

  źródło: 1560357620236.jpg