Wpis z mikrobloga

Tak wygląda rynek pracownika w uni , w głównej mierze nie procent bezrobocia określa rynek pracownika ! tylko ilosc wolnych wakatów ! Według eurostatu posiadamy tylko 1.1% wolnych miejsc pracy przy bezrobociu 3.5%
Czechy wakaty 6.4% bezrobocie 2.1%
Niemcy 3.3 3.3
Austria 3.1 4.7
Norwegia 2.7 3.9
Węgry 2.7 3.7
GB 2.6 4
Szwecja 2.1 6.2
Estonia 1.8 4.6
Litwa 1.3 6.3
Słowacja 1.3 6.1
Rumunia 1.2 3.8
Polska 1.1 3.5
Bułgaria 0.9 5.2
Hiszpania 0.8 14.3
Grecja 0.4 18.6

Czyli dla porównania z krajów post-komunistycznych gorzej jest tylko w Bułgari czyli tak samo jak nasze PKB na głowe po upadku żelaznej kurtyny

W bezrobociu 3.5 mamy 3 miejsce na 28 krajów

A w rynku pracownika tzn liczbie wolnych wakatów miejsce ok 20-23 na 28 krajów uni ...

Na pocieszenie dodam ze jest duzo lepiej niz kiedys i caly czas sie poprawia :)

tutaj sa dane https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tps00172
jezeli komus bardziej ogarniętemu chce sie tam pogrzebac i ladnie wstawic jakis wykres to bardzio dziekuje ( do wyboru do koloru wykresy kołowe , słupkowe wiele ustawien )
#polska #europa #bezrobocie #rynekpracownika #prawda #uniaeuropejska
Pobierz Nie_quatschen - Tak wygląda rynek pracownika w uni , w głównej mierze nie procent bez...
źródło: comment_Zi18v1IM7iMBUBTD1o2CehYLXGNt0ljg.jpg
  • 13
@tyrytyty dlaczego od razu popadasz w skrajność ? Jeżeli ktoś jest niewykwalifikowanym pracownikiem fizycznym i coś umie to fakt pracę znajdzie od razu w Grecji. Hiszpania czy Bułgarii , tu chodzi o to że liczba wolnych miejsc pracy musi się zwiększyć aby można było znaleźć dobrze płatną pracę będąc kimś znacznie wyżej niż niewykwalifikowanym pracownikiem fizycznym , to o czym piszesz tyczy się 15 procent ludzi w danej branży tzn musisz wykazać
@Nie_quatschen: dokładnie

wreszcie ktoś to zauważył

jest też problem taki, że ludziom 40+ 50+ wogóle nie odpowiada się na oferty :

https://www.linkedin.com/pulse/%C5%9Blepota-pracodawc%C3%B3w-czy-bran%C5%BCy-hr-4050-na-rynku-pracy-marek-pinkas

wiem po sobie, ukończyłem politechnikę prawie 20 lat tamu, mam ponad 40 lat, szukam pracy bezskutecznie (oferty max 3000 złotych, w Warszawie to nędza, mam obecnie 3500, 3600 na rękę, najwyższą ofertę dostałem 3000 czyli 600 mniej niż mam)

mam kolegów np. 53 letnich , inżynierowie, szukający pracy i
@vilas: Niestety wiem to również ze swoich obserwacji. Mój Tato, lat 56, nie mógł znaleźć pracy przez ponad rok czasu gdy firma w której pracował zwolniła go przez cięcia etatów. I to nie tak że szukał konkretnej pracy na konkretne stanowisko - chciał tylko pracę za biurkiem bo w takim wieku bycie fizycznym to nienajlepszy pomysł. Nie chcieli go przyjąć nigdzie, często mówiąc mu wprost: Jest Pan za stary. Oszczędności przejadł
@szkorbutny: handlujesz czymś ? a to coś wytworzył i zaprojektował jakiś inżynier, jakiś chemik opracował substancje z których to coś jest wykonane , wiesz ?
jeśli każdy ma otworzyć firmę to :
- kto projektuje proces technologiczny ?
- kto zaprojektuje substancje z których wyrób jest wytworzony ?
- kto wykona obliczenia różne dla wyrobu?
- kto go przewiezie ?
- kto wykona kontrolę jakości itd?

każdy ma "prowadzić firmę" i
@Ten_typ_sie_patrzy: no tak jest
ja mam dopiero 42 lata i serio na CV nie odpowiadają i na ogłoszenia nie odpowiadają

też szukam pracy biurowej inżynierskiej bo mam i chory kręgosłup (źle sztangi rwałem w młodości) i nadciśnienie (jak się dużo trenowało a potem się przestało to się źle robi)
natomiast mam już 16 lat pracy w urzędzie (prawo + technika) ale w Warszawie trudno jest żyć, mieć rodzinę, samochód za 4000
@vilas: mówię o polskim rynku bo w Polsce nic nie będziesz projektował ani produkował bo musisz mieć patenty, od tego są koncerny międzynarodowe o niewiadomym źródle finansowania. Jak PiS zbudowało wieżowiec to od razu afera że nie żadne koncerny tylko pojedyńczy udziałowiec. Od razu afera kto wydał pozwolenie bez łapówki itd.
@szkorbutny: ja akurat całe życie pracowałem w nauce i badaniu norm, zjawisk fizycznych, czyli przekładając na odkurzacz - ja sprawdzałem czy napięcie w testowym odkurzaczu jest 230 -+ 10% i jak się wówczas zachowuje siła ciągu i jak wygląda wykres jej zmiany w zależności od napięcia zasilania

nie w handlowaniu "czymś co ktoś zrobił"

w Polsce masz ośrodki badawcze rozwojowe również np. opracowywanie technologii na potrzeby militarne, opracowywanie okulara czy składu