•  

Wydajemy kilkanaście mld na sprzęt którego nie da się w pełni wykorzystać w przypadku konfliktu, np z 32 sztuk f-35 na raz może być w powietrzu zaledwie kilka maszyn, do tego to część całego amerykańskiego systemum, bez niego nie są w pełni skuteczne

- Zakupy w USA zwiększają paradoksalnie głównie możliwości Amerykanów w naszym regionie, bo sprzęt może być najefektywnie wykorzystany tylko dzięki systemom rozpoznania, którymi dysponują Stany. My niestety nie mamy takich możliwości. Mamy drogie zabawki, ale nie możemy z nich w pełni korzystać - mówi naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa”.
    -Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że to, o czym mówi minister Błaszczak, to nie nasze odstraszanie, ale sprzętowa stała obecność amerykańska w naszym kraju. To wprawdzie sprzęt kupiony przez Polaków, ale taki, który zyskuje na dużej wartości dopiero, jak jest wpięty w amerykański system walki - konkluduje Cielma.> W jego ocenie zakup F-35 niewiele tu zmieni. Ponownie chcemy kupić mało tego sprzętu. Obecnie nawet w USA gotowość bojowa tych maszyn jest na poziomie 60-70 proc. Samolot wchodzi dopiero do służby, wymaga ciągle rozbudowanej obsługi.
    - Zatem skoro planujemy kupić 32 samoloty, to sprawnych będzie ponad 20. Tymczasem cykl operacji lotniczej dzieli się na trzy: część samolotów wykonuje zadania, druga cześć tankuje, a kolejna np. wraca z misji. Okaże się więc, że w jednym czasie możemy mieć w powietrzu zaledwie kilka maszyn - mówi Mariusz Cielma.
    Tymczasem nasi wojskowi od lat przekonują, że powinniśmy mieć około 150 - 180 samolotów. Po zakupie całej partii F-35 będziemy mieli formalnie 80 maszyn (łącznie z 48 maszynami F-16). A ile to będzie kosztowało? Za 34 samoloty Belgowie zapłacili 4 mld euro, czyli ponad 17 mld zł.
    - My pewnie zapłacimy podobnie, ale przez nasze ograniczenia skorzystamy tylko z części ich możliwości. F-35 to latający komputer z cyfrowymi środkami rozpoznania i walki, a my tymczasem nie mamy spójnego polskiego systemu informatycznego, który mógłby współpracować z tymi samolotami i innymi elementami uzbrojenia - podsumowuje Cielma.

https://www.money.pl/gospodarka/mon-kupuje-w-usa-17-mld-zl-na-watpliwe-odstraszanie-przeciwnika-6390755559294593a.html
    #wojsko #lotnictwo #samoloty #socdem #neuropa #4konserwy

•  

np z 32 sztuk f-35 na raz może być w powietrzu zaledwie kilka maszyn

@miejskismog: I co to za argument? W przypadku jakiego samolotu będzie inaczej? Czy może mamy zupełnie zrezygnować z myśliwców?

Przy czym oczywiście to zdanie, to przekłamanie - możesz na raz polecieć i wszystkimi w danym momencie sprawnymi samolotami (BTW Przypuszczam, że w razie wojny kwestię niedopuszczania samolotu do lotu traktuje się inaczej). Problem w tym, że jak wylądują to przez pewien czas będzie dziura, ale są też inne samoloty, obrona plot. itp.

Co do systemu - no to należy go zbudować, do wprowadzenia F-35 jeszcze lata, zresztą ciężko się dziwić, że nie mamy jeszcze systemu pod F-35 ¯\_(ツ)_/¯. Jasne, Amerykanom pewnie lepiej nas uzależniać, nie wiem na ile od strony politycznej możemy sobie pozwolić na budowanie własnych systemów świadomości, ale to już inna kwestia. Polityka zawsze gra rolę przy takich zakupach.

•  

I co to za argument?

@Jan_K: nie kumam jak ktos mógł napisac tak głupi komentarz. Co to za argument że "zdolnośc obronna" jest taka, że na raz można wykorzystac kilka samolotów? to w ogóle nie jest żadna zdolność obronna,

W przypadku jakiego samolotu będzie inaczej? Czy może mamy zupełnie zrezygnować z myśliwców?
      tańszego oczywiście, dlatego że możemy ich więcej kupić i wykorzystac w pełni tym bardziej że f-35 jest tak problematyczny że f-35 to sama elektronika, jest za bardzo skomplikowany. Dlatego z jego obsługą jest problem i dlatego jest tak awaryjny, że ciągle nie ma sprawności bojowej w 100% nawet w USA

Co do systemu - no to należy go zbudować, do wprowadzenia F-35 jeszcze lata, zresztą ciężko się dziwić, że nie mamy jeszcze systemu pod F-35 ¯_(ツ)_/¯.
      na razie w ogóle nie ma mowy o budowaniu takiego systemu ani tym bardziej o kosztach, na które być moze nas w ogole nie stać. No ale kiedy twoim zdaniem te samoloty będą tak naprawde do pełnego użycia, jeśli same samoloty bez niczego za kilka? Za kilkanaście lat? Kilkadziesiat? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@miejskismog: na parady wystarczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak z helikopterami.

•  

nie kumam jak ktos mógł napisac tak głupi komentarz. Co to za argument że "zdolnośc obronna" jest taka, że na raz można wykorzystac kilka samolotów? to w ogóle nie jest żadna zdolność obronna

@miejskismog: "Argument", który jest jednakowy dla wszystkich samolotów nie jest po prostu żadnym argumentem za, czy przeciw zakupowi. Tak samo będzie z każdym innym samolotem zakupionym przez nas, tak samo będzie z samolotami wroga. Równie dobrze możesz napisać argument przeciw F-35, że trzeba go tankować ¯\_(ツ)_/¯

tańszego oczywiście, dlatego że możemy ich więcej kupić i wykorzystac w pełni tym bardziej że f-35 jest tak problematyczny że f-35 to sama elektronika, jest za bardzo skomplikowany. Datego z jego obłsugą jest problem i dlatego jest tak awaryjny, że ciągle nie ma sprawności bojowej w 100% nawet w USA
      No dobra, widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz. W tekście jest gotowość bojowa i skoro piszesz o awariach to pewnie ją masz na myśli. Powiedz mi proszę jaki to samolot bojowy ma gotowość bojową wynoszącą 100%. Chętnie poznam to cudo.

na razie w ogóle nie ma mowy o budowaniu takiego systemu ani tym bardziej o kosztach, na które być moze nas w ogole nie stać. No ale kiedy twoim zdaniem te samoloty będą tak naprawde do pełnego użycia, jeśli same samoloty bez niczego za kilka? Za kilkanaście lat? Kilkadziesiat? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
      Nie wiem, nie jestem specjalistą, ale zbudowanie spójnego systemu przesyłu informacji to nie jest tylko kwestia czegoś pod sam F-35. Mamy uzbrojenie dalekiego zasięgu takie jak NSM, JASSM, Homar, mamy dosyć mocną artylerię, my tak czy siak tego potrzebujemy.

•  

@grajkoo: niestety to prawda, mamy wojsko jak w II RP gdzie też podstawą "polskiej zdolności obronnej" były parady wojskowe i jak sie to skończyło to wiemy... różnica jest tylko taka, ze wtedy zniszcznie polskiej armii zajeło 3 tygodnie, a obecnie to będa 3 dni

•  

No dobra, widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz. W tekście jest gotowość bojowa i skoro piszesz o awariach to pewnie ją masz na myśli.

@Jan_K: ja sie opieram na tym co mówi ten naczelny "Nowa Technika Wojskowa”, ale pewnie lepiej sie znasz od niego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Powiedz mi proszę jaki to samolot bojowy ma gotowość bojową wynoszącą 100%. Chętnie poznam to cudo.
      poczytaj sobei to co cytuje na fole i w ogóle cąły tekst.. Wymagana gotowośc bojowa dla samolotów w USA to co najmniej 65% maszyn, dla f-35 jest to niecałe 30%

Logistyka piętą achillesową F-35
      https://radar.rp.pl/przemysl-obronny/13096-lancuch-zaopatrzeniowy-odpowiedzialny-za-czesc-problemow-f-35
      i to w USA, a my nie mamy jej w ogóle

Według zebranych danych, obejmujących okres od maja do listopada 2018 r., cała flota samolotów F-35 legitymuje się pełnym stopniem gotowości operacyjnej na poziomie 27 procent, przy wymaganym w Stanach Zjednoczonych poziomie rzędu 60 procent. Pełen stopień gotowości operacyjnej oznacza, że w danym momencie samolot może wykonać każdą z przewidzianych dla niego misji. Drugi wskaźnik jaki jest przytaczany to gotowość operacyjna, która dla F-35 wynosi 52 procent. Docelowo winna ona jednak oscylować wokół 75 procent. Jak zatem widać pomimo wprowadzenia do służby liniowej i ogłoszenia gotowości operacyjnej nadal nie możemy mówić o zadowalających poziomach dla całej floty.

•  

@miejskismog: tak jest to ujęte w planach obronnych nawet. Z ilością wyrzutni rakietowych ruskich obawiam się, że krócej..

•  

@miejskismog: To w końcu kierujesz się tym co pisze naczelny NTW:

Obecnie nawet w USA gotowość bojowa tych maszyn jest na poziomie 60-70 proc. Samolot wchodzi dopiero do służby, wymaga ciągle rozbudowanej obsługi.
      Czy tym co jest napisane na rp.pl? Przy czym powołujesz się na słowa o "gotowości bojowej", a piszesz "sprawność bojowa", potem cytujesz rp.pl pisząc o "gotowości bojowej", a tam jest "pełen stopień gotowości operacyjnej". Tak mieszając pojęcia i źródła nigdzie nie dojdziesz. Strzelasz na oślep nie wiedząc co oznaczają poszczególne pojęcia.

No i jak z tym samolotem o 100% gotowości bojowej, dostanę jakiś przykład? ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@Jan_K: jak sie okazało jest jeszcze gorzej z nimi niż myślałem na początku po prostu. jeśli myślisz, że to jakoś potwierdza to co piszesz to oczywiście bardziej już pomylić się nie mogłeś

Strzelasz na oślep nie wiedząc co oznaczają poszczególne pojęcia. ak mieszając pojęcia i źródła nigdzie nie dojdziesz.
      myśle ze doszedłem dalej niż sie spodziewałem z początku, mianowcie pokazałem ci że to kiepski pomysł z zakupem tych samolotów( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Albo jest źle jak w tym co zacytowalem na początku ( i co czytałem już wcześniej), albo bardzo źle, jak w źródlach które zacytowałem później (a to znalazłem teraz)

No i jak z tym samolotem o 100% gotowości bojowej, dostanę jakiś przykład? ( ͡º ͜ʖ͡º)
      nie, ale znowu, jesli myślisz ze wskutek tego, że ci nie podam tego przykładu, to f-35 nagle staną się dobrym zakupem, to nie mogłeś sie juz bardzej pomylić

•  

@miejskismog: Odbierdolta sie od nas, naszych efów i od nas

•  

jak sie okazało jest jeszcze gorzej z nimi niż myślałem na początku po prostu. jeśli myślisz, że to jakoś potwierdza to co piszesz to oczywiście bardziej już pomylić się nie mogłeś

@miejskismog: Czyli co, skoro znalazłeś w swojej opinii gorszy dla F-35 tekst na rp.pl, to już naczelny od branżowej NTW przestał być autorytetem? BTW na rp.pl doczytałeś do końca? Bo jasno z tego wynika, że obecne problemy można w przypadku Polski łatwo zniwelować, czy wręcz zniwelowane zostaną same, choćby przez to, że będziemy mieli F-35 jednego standardu i nie będą rozrzucone po świecie.

nie, ale znowu, jesli myślisz ze wskutek tego, że ci nie podam tego przykładu f-35 nagle staną się dobrym zakupem, to nie mogłeś sie juz bardzej pomylić
      Za to to jest jasny dowód, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie ma zaawansowanego sprzętu o 100% gotowości bojowej.

•  

Czyli co, skoro znalazłeś w swojej opinii gorszy dla F-35 tekst na rp.pl, to już naczelny od branżowej NTW przestał być autorytetem?
      nie przestał, znowu nie czytasz co piszę - albo jest źle albo gorzej, nie wiem któremu autorytetowi wierzyć (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) a ty nie potrafisz podważyć ani jednego ani drugiego

BTW na rp.pl doczytałeś do końca? Bo jasno z tego wynika, że obecne problemy można w przypadku Polski łatwo zniwelować, czy wręcz zniwelowane zostaną same, choćby przez to, że będziemy mieli F-35 jednego standardu i nie będą rozrzucone po świecie
      bzdura. Ciekawe jak sobie wyobrażasz ta łatwośc sprowadzania np części zamiennych z USA zwłaszcza w przyapdku konliktu jakiegoś

@Jan_K:

•  

@kexus512: ale który?( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@miejskismog: Co mam podważać, 60-70% gotowość bojowa na tym etapie wcale nie jest złą sytuacją. Chociaż w dalszym fragmencie bezsensem jest, że rozciąga obecną gotowość bojową na sytuację, która będzie miała miejsce za 5-10 lat, kiedy siłą rzeczy problemy wieku dziecięcego z czasem zanikają. Do tego raz piszesz, że jest albo albo, a raz że gorzej, jakbyś się już zdecydował na jedną wersję.

bzdura. Ciekawe jak sobie wyobrażasz ta łatwośc sprowadzania np części zamiennych z USA zwłaszcza w przyapdku konliktu jakiegoś
      Jeszcze raz się zapytam - a przeczytałeś tamten tekst? Problemy w dużej mierze wynikają z tego co podałem - różne wersje F-35 i rozrzucenie po świecie. Pewien zapas części posiada się na miejscu, a podane problemy nie będą nas dotyczyły.

•  

jak sie to skończyło to wiemy
      @miejskismog: Tak, atakiem od tyłu przez jedną z większych armii Europy, a takiego skurwysynstwa mało która armia wytrzyma

•  

@aret: nie miało to żadnego znaczenia czy od tyłu czy nie od tyłu, wojna już i tak była przegrana, a że potrwałaby pare dni dłużej, to by tylko oznaczało więcej ofiar

•  

Co mam podważać, 60-70% gotowość bojowa na tym etapie wcale nie jest złą sytuacją.

@Jan_K: gotowośc bojową 30% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do tego raz piszesz, że jest albo albo, a raz że gorzej, jakbyś się już zdecydował na jedną wersję.
      a czmeu mam sie decydować? nie wiem do konca jak jest, a w odróżnieniu do ciebie nie pisze w takiej sytuacji co mi ślina na język przyniesie.

Jeszcze raz się zapytam - a przeczytałeś tamten tekst? Problemy w dużej mierze wynikają z tego co podałem - różne wersje F-35 i rozrzucenie po świecie. Pewien zapas części posiada się na miejscu, a podane problemy nie będą nas dotyczyły.
      będą nas na pewno dotyczyły w wiekszym stopniu niż same USA, a oni mają z tym problem.