•  

#bekazlewactwa #bekazpodludzi

@zader7: oj kogos dupka boli bo go nie stac xD

@sell_your_soul: oj najwyraźniej ciebie xD

•  

@zader7: Co ma używanie Maca do bycia lewakiem? Programiści to też lewaki, bo mają służbowego Maca?

•  

@zader7: chryste panie, jak można wysrać takie gówno i spojrzeć sobie potem w lustrze w oczy :D

•  

@zader7: chujowe, tagi też chujowe.

•  

@zader7:
      Mnie to bawi tym bardziej, że pamiętam sytuację w mojej pracy. W piątek po godzinach mieliśmy małą integrację, trochę popiliśmy. Część osób szła na miasto, ja już się zbierałem do siebie. Kumpel idący na miasto spytał czy mogę wziąć jego macbooka do siebie, on przyjedzie w sobotę go odebrać - bo sie boi wziąć go na miasto, zbyt pijany już był. A w sobotę firma zamknięta.
      I nie, nie chodziło o pracę w weekend - po prostu dziewczyna z którą się spotykał przychodziła do niego pierwszy raz i chciał w widocznym miejscu macbooka postawić.

Ale tagi faktycznie chujowe.

•  

@zader7: japierdole ale ty masz w łbie najebane jak uważasz że każdy pijący kawę w Starbucksie z makiem lewak XD

•  

@mistellaire: Zastanawia mnie zawsze jaki programista woli jakiegoś pedalskiego maca od normalnego linuxa do pracy? Miałem nieprzyjemność używać maca przez kilkanaście godzin i musiałem się powstrzymywać, żeby nie wyjebać go za okno przez większość czasu

•  

@zader7 chciał byś se iść do Starbucks ale masz te świadomość że do końca tygodnia na obiad było by amino ( ͡º ͜ʖ͡º)

+: wiesuaw
    •  

@WykresFunkcji: 90% programistow nie potrafi napisac hello world i to wlasnie ci osobnicy preferuja maca

•  

@WykresFunkcji: @tegotypu: Właściwie windows odpada przez to co jest z terminalem i shellem do jakiejkolwiek bardziej zaawansowanej pracy szczególnie w środowisku akademickim. Zostają więc dystrybucje unixa/linuxa(zresztą macOS jest jedną z nich tylko na lekkich sterydach przez co ma większy support).
      Ale fajnie że wykopowi eksperci się wypowiedzieli że to z pewnością użytkownicy którzy nie mają pojęcia o komputerach...

•  

@MrNobody567: macOS od dawna juz nie jest unixem, pokrywa czesc specyfikacji posixowej ale tu podobienstwa sie koncza

do pracy jest linux, mac to komputer dla ksiegowej, sekretarki, managera, i innych ludzi ktorych potrzeby koncza sie na przegladarce internetowej i pakiecie aplikacji biurowych

•  

@MrNobody567: Oczywiście, że windows odpada, natomiast nie rozumiem w czym mac jest lepszy od linuxa w zastosowaniach programisty.

•  

@tegotypu: Aktualny macOS jak najbardziej jest Unixem i to certyfikowanym spełniającym single Unix specification. (https://www.opengroup.org/openbrand/register)

@WykresFunkcji: Tutaj odpowiedzi mogą być różne ale mogę ci podać parę. Jedną na pewno jest popularność macOS przez to jak duży kawałek rynku ma.
      Praktycznie prawie wszystko go wspiera i nie musisz się bawić z dociąganiem wielu innych paczek lub grzebaniem w ustawieniach żeby coś odpalić. Sam znam bardzo kumatego wykładowce który przesiadł się z Archa na maca przez to że praca na macu była mniej czasochłonna.
      Potem dodatkowa kwestia to że na linuxie masz dostęp do technologii zrobionych przez gigantów branży poza Apple i Microsoftem(na macu to samo tylko że dochodzi ci Apple). Większa ilość narzędzi to zawsze dobra rzecz a jak chcesz trzaskać ML to ostatnio w branży duży zaczął robić się Swift do którego jest ich więcej na macu(Google z tensorflow na niego przechodzi a Apple praktycznie całe na nim stoi). Generalnie mac nie ma zbytnio wad względem innych dystrybucji(poza ceną oczywiście ale dla profesjonalistów to raczej mały problem) i dlatego jest często wybierany. Oczywiście sprzęt Apple przez swoje ceny nie nadaje się na serwery itp. ale jest dobrym kombajnem do dewelopmentu.

•  

@mistellaire: Ciiii, nie psuj mu wizji świata.

•  

@MrNobody567: Rozumiem, częściowo mnie przekonałeś. Natomiast co do wad - ja widzę kilka. Po pierwsze według mnie firma kieruje się filozofią traktowania ludzi jak debili - tzn. mniej za drożej, obcinanie przydatnych gniazd w komputerze bez powodu, na telefonie: zerowe możliwości grzebania i dostosowania pod swoje możliwości, podstawki pod monitor za 1000$, pc wbudowany w ekran? itd itd. Po drugie - korzystanie z samego systemu jest irytujące, klawisz command zamiast ctrl tylko po to, żeby było inaczej, myszka z połączonymi przyciskami, brak przycisku pokaż pulpit - to są drobnostki i pewnie część z nich się da zmienić, natomiast w moim odczuciu jest to system niepotrzebnie udziwniony i nieprzyjemny w użytkowaniu dla kogoś kto używa linuxa i windowsa.
      Podsumowując, może jednak ma zalety, natomiast mam nadzieję, że nie będę musiał go nigdy więcej używać.

•  

klawisz command zamiast ctrl tylko po to, żeby było inaczej

@WykresFunkcji: Jak czasem muszę usiąść do macOS, to zawsze mam wrażenie, że wszystko jest na odwrót bez żadnego konkretnego powowdu, tylko po to żeby było inaczej niż na Windowsie.

•  

@mistellaire: nie wszyscy programują na macu

•  

@WykresFunkcji dla mnie MacBook ma zajebisty touchpad deklasujący wszystkie inne

•  

Czy są jakieś sposoby które realnie działają aby mieć gęsty pełny zarost a nie takie kępki ? #zdrowie #ubierajsiezwykopem #kiciochpyta

•  

@mistellaire: bo to straszna głupota przepłacac i to domena głupków jak sportowcy ;p

•  

@WykresFunkcji: Ogólnie to się zgadzam, każdy z dużych systemów aktualnie ma swoje zalety i wady.
      I to samo z każdym z trzech gigantów tej branży.
      Apple jest straszliwie drogie i bardzo zamyka swój hardware w stopniu w którym prawie wszystko lutuje byleby użytkownik nie mógł dorzucić pamięci itp., Google zbiera dane swoich użytkowników na potęgę a MS w sumie i zbiera dane i stosuje taktykę EEE(Embrace Extend Extinguish).
      Moim zdaniem każda z tych firm stosuje praktyki monopolistyczne w mniejszym lub większym stopniu. Tylko open source jest zawsze spoko ale niestety czasem też trochę zacofany przez brak dużych pieniędzy.

•  

@tegotypu: Chyba sobie jaja robisz. W dobrych software housach są praktycznie tylko maki a programiści zapytani co wolą prawie zawsze chcą właśnie maca. Znam wielu freelancerów, front back fullstack devops i większość tez ma maki. To co napisałeś to twoja opinia. Maca używają wszyscy, użytkownicy domowi i profesjonalni. Na wykopie to jest beczkowa ta spina na Apple xD

•  

Zastanawia mnie zawsze jaki programista woli jakiegoś pedalskiego maca od normalnego linuxa do pracy?

@WykresFunkcji:

Ja wolę i wielu webdeveloperów czy developerów aplikacji mobilnych też. I nie jest to kwestia mody, tylko praktyczności. Już tłumaczę:

- na macOS uruchomisz programy, które są potrzebne w pracy webdevelpera m.in. pakiet Adobe, które pod Linuksem musiałbyś uruchamiać pod wine. Są też aplikacje, których w ogóle nie ma na Windowsa/Linuxa: np. coraz popularniejszy ostatnio Sketch.
      - na macOS uruchomisz natywnie zarówno emulator Androida jak i iOS. W przypadku Windowsa/Linuksa skazany jesteś na wirtualizację macOS - wydajność pozostawia sporo do życzenia. Dla developerów aplikacji mobilnych to bardzo ważna, a wręcz konieczna rzecz.
      - macOS to pod spodem Unix, a więc masz więszkość konsolowych narzędzi, które masz dostępne pod Linuksem.
      - jeśli chodzi o odpalanie windowsowych aplikacji, to wine działa tak samo jak pod Linuksem - czyli raczej działa, ale nie zawsze i nie zawsze dobrze :)
      - System jest równie stabilny co Linux. Ale to argument na siłę bo nigdy nie miałem problemów ze stabilnością Windowsa (no może w zamierzchłych czasach XP czy 9x), czy Linuksa.

A poza tym wszystkim po prostu lubię ten system. Moim zdaniem to dobry kompromis między Windowsem a Linuksem.

Przez lata używałem Linuksa (Archlinux FTW) i widzę oczywiście obszary, w których Linux ma przewagę. Np. nic nie przebije prostoty i przejrzystości Archa i nic nie przebije najlepszego na świecie menadżera pakietów - pacmana oraz nakładki yaourt. Makowy brew do pięt mu nie dorasta, ba nie dorasta nawet do piet debianowskiemu aptowi.

Największą, moim zdaniem, wadą Linuksa jest potworna fragmentacja. Nie mówię już nawet o mnogości dystrybucji, tylko o mnogości narzędzi. Do każdej, nawet najbardziej egzotycznej, pierdoły znajdziesz jakiś tool. Jest ich ogromna ilość i można z nich złożyć praktycznie wszystko. Problem jest w tym, że tę fragmentację na prawdę bardzo czuć i narzędzia nie tworzą jednej eleganckiej całości. Każdy większy program składa się z tony zależności i wzajemnych powiązań między nimi. Weźmy na przykład aplikacji z GUI. Różne środowiska graficzne starają się ten bałagan uporządkować ale i tak po jakimś czasie, o ile człowiek nie jest na prawdę bardzo restrykcyjny i świadomy w tym co instaluje, okazuje się że twój system to zlepek aplikacji GTK/QT/ibógwiecojeszcze. To co jest największą zaletą Linuksa, czyli otwartość, jest też jego przekleństwem. Nie czuwa nad tym jedna korporacja, więc w tym całym bałaganie brakuje spójności - zarówno pod kontem wizualnym jak i pod kątem przeróżnych API systemowych. Ile to razy było już tak, że jedno API zastępowało kolejne, bardziej nowoczesne, ale przez długi czas musiały między sobą koegzystować?

Apple rozwiązuje ten problem narzucając jedno słuszne rozwiązanie np. odnośnie frameworku GUI. Czy jest to dobre? CIęzko ocenić jednoznacznie. Wiadomo jakie wady ma zamknięte oprogramowanie, ale na pewno nie można zaptrzeczyć, że w zamkniętym rozwiązaniu dużo łatwiej wyznaczyć jeden, spójny kierunek rozwoju - dzięki temu cały macos jest na prawdę bardzo spójny pod kątem GUI.

korzystanie z samego systemu jest irytujące, klawisz command zamiast ctrl tylko po to, żeby było inaczej, myszka z połączonymi przyciskami, brak przycisku pokaż pulpit - to są drobnostki i pewnie część z nich się da zmienić, natomiast w moim odczuciu jest to system niepotrzebnie udziwniony i nieprzyjemny w użytkowaniu dla kogoś kto używa linuxa i windowsa.

To są akurat przyzwyczajenia i osobiste preferencje. To samo powie osoba przesiadająca się z maka na windows/linux. W dodatku nie wszystko jest prawdą - pokazywanie pulpitu jest - możesz skonfigurować aktywne narożniki - np. kursor do prawego dolnego rogu pokazuje pulpit, do prawego górnego pokazuje wszystkie otwarte okna, a do prawego dolnego wszystkie okna danej aplikacji.

Są też takie rzeczy, którym brakuje mi w Windowsie - np. genialny spotlight. Praktycznie nie korzystam z docka i szczerze mówiąc nie lubię go, ale dzięki spotlightowi uruchamiam wszystko z klawiatury - tak jak lubię. Są co prawda windowsowe/linuksowe odpowiedniki, ale są słabe.

Skróty klawiszowe - na początku irytowało mnie to najbardziej, ale po którkim czasie przywykłem. To po prostu kwestia przyzwyczajenia i pamięci mięśniowej. Teraz gdy siadam na kompa z Windowsem to automatycznie się mi się w głowie przestawia przekładka, tak samo jak siadam do kompa z macos - po prostu zaczynam automatycznie używać skrótów właściwych dla danego systemu.

•  

@WykresFunkcji: @tegotypu: w googlu wszyscy na makach, w amazonie wszyscy na makach, na konferencjach zdecydowana wiekszosc na makach, nie pamietam żebym był na rozmowie o prace i firma podstawiła mi cos innego niż maca, w obecnej i poprzedniej pracy wszyscy maci xD
      No ale nikt sie nie zna, nikt nic nie wie, samo debile w tych firmach siedzą xD

•  

@zader7: o ale smieszne, ejpl, starbaks, kawka laptop, Hehehe. To juz podchodzi pod #grazynacore

•  

@zader7: Ja mam Macbooka Air i piję w Starbucksie. Jakiś problem, typie?

•  

@edgar_k: @alvaro1989: Ja wolę linuxa programując, tam gdzie pracowałem większość miała biznesowe modele np. della, maków nie widziałem, znajomi również nie używają maków do programowania, także na rozmowie o pracę zawsze mnie pytali o linuxa, nigdy o maka. Może w części zastosowań jest wygodniejszy, natomiast nie jest to żaden siódmy cud świata i dla wielu ludzi jest niewygodny do używania. Ja tam wolę podejście typu stary thinkpad, komputer ma wszystkie możliwe gniazda, wymienną baterię i część podzespołów, solidną obudowę - nawet jak spadnie na ziemie będzie działał dalej + najlepsze możliwe bebechy w tej cenie - to jest dla mnie komputer do pracy.

•  

@zader7: PS nie rozumiem fenomenu Starbucksa, wolę iść do normalnej, lokalnej kawiarni z porządnym ekspresem i kawą i wypić w miłej atmosferze i wystroju, zamiast w mdłej sieciówce. Ludzie chyba chodzą tam, bo prosto myśląc drogo+znane = dobrze, chyba to samo co właśnie z beatsami albo makami.

•  

@WykresFunkcji: lubisz to co lubisz i spoko, ale twierdzenie, ze porządni programiści nie używają mackow to zwykle ośmieszanie sie.

•  

@edgar_k: Napisałem, że nie rozumiem dlaczego ktoś kto umie posługiwać się komputerem w wyższym stopniu miałby używać maka, w dalszych komentarzach podali wytłumaczenie dlaczego wg. nich warto go używać i jest git.

•  

@edgar_k: a potem przychodzi do odpalenia dockera i maczki sie krztusza i rozkrecaja do 115 stopni wyjac jak startujace odrzutowce xD to pisalem przeciez ze to dobre komputery jesli pracujesz jako sekretarka albo "programista" klepiacy crudy w javie caly dzien pod dyktando managerzyny z comarcha

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (9)

Fajny wyjazd był. Żona jednak stwierdziła, że zagra mi na nerwach, bo tak. Wziąłem 1 mg alpry i zamknąłem się w samochodzie, bo jej znajomi na mnie naskoczyli. Złoże fotel, jakiś do rana tu zdzierze, nie uśmiecha mi się napierdalaka z większymi od siebie ludźmi nie rozumiejącymi moich problemow. Drzwi i okna wytrzymają te noc, ona gra mi na emocjach przy pierwszej lepszej okazji. Nie tego się spodziewalem po tym wyjezdzie. Czuję się jak najwieksze gówno tego świata, mój ostatni bastion do 2mm szyby w samochodzie, w który co chwilę ktoś przychodzi napierdalac. Oby im się znudziło i żebym mógł wrócić rano do domu. Jak dalej będą tłuc, to będę musiał po pijaku spierdalac, bo nie dam rady dwom 4x większym ode mnie typkom.

Nie ufaj nikomu.
    #probujewyjscnaprosta
    pokaż całość

odpowiedzi (338)

Która z tych technologii będzie najlpsza dla osoby która nigdy nie miała styczności z programowaniem i chce się przebranżowić?

JS
    HTML
    PHP
    Ruby
    Python
    Java
    .Net
    Scala
    C
    Mobile
    Testing
    DevOps