Wpis z mikrobloga

Dlaczego mój wykładowca rzucił się do mnie z tekstem "JAVASCRIPT NIE JEST JĘZYKIEM OBIEKTOWYM!!!!1111JEDENJEDEN" jak zapowiadał coś o obiektowości w C#, a ja nawiązałem do obiektowości w JavaScript? Odpowiedziałem, że chyba jest, bo zadanie da się przedstawić za pomocą obiektów, a kod można wykorzystywać wielokrotnie i że wszystko co nie jestem typem prostym jest obiektem w JS. To ten rzucił się jakbym mu matkę #!$%@?ą nazwał XD. Że mi ktoś tak powiedział. Zaczął coś gadać, że JS to gówniany język (dosłownie), że jakby dobrze płacili to ludzie pisali by też w Pascalu. "Wiecie są rzeczy dobre i złe i nie zawsze musimy korzystać z tych dobrych, dlatego można pisać w JS". No i dalej coś tam gadał, że w C++ można to, ale nie znaczy, że C# można to i że tak samo masz w JS. Tak zaczął #!$%@?ć argumentami z dupy, że wiecie, ja młody chłopek nie mogłem wiele powiedzieć na atak ok. 50 letniego pryka. No i wracając do pytania dlaczego to zrobił, jest jakaś wojna programistów .NETa z JS? XD Czy JS to rzeczywiście gówniany język? Koleś ma jakieś kompleksy? Wy doświadczeni programiści, weźcie juniorowi coś powiedzcie, czy się wycofać, bo mnie tak #!$%@?ł, że albo go zaoram JSem albo pójdę tylko w .NETa.
#zalesie #naukaprogramowania #programowanie
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kebab-case: no jak o tym myślę to tak też tak mi się wydaje, mimo że nie znam na poważnie innego języka, dlatego też nie klocilem się z typem. Miał chociaż rację co do tej obiektowosci, czy żyje w czasach pierwszej wersji JSa?
Miał chociaż rację co do tej obiektowosci?


@beerman: zdecydowanie nie miał racji

Zaczął coś gadać, że JS to gówniany język (dosłownie), że jakby dobrze płacili to ludzie pisali by też w Pascalu


@beerman: facet ma chyba jakieś kompleksy albo zatrzymał się ideowo na latach 90-tych, czasach Netscape i zasadzie "im bardziej wszystko miga tym lepiej". Początki JS rzeczywiście były raczej słabe, ale to co się stało z tym językiem w
Dlaczego mój wykładowca rzucił się do mnie z tekstem "JAVASCRIPT NIE JEST JĘZYKIEM OBIEKTOWYM!!!!1111JEDENJEDEN"


@beerman: W sumie nie ma oficjalnej definicji języka obiektowego. Według Wikipedii jest to język który umożliwia programowanie obiektowe a pod taką definicję to nawet C się łapie ;)

JS to jeden z lepszych języków jaki jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)


JavaScript nawet nie ma typowania co dziś jest podstawą w językach, nawet PHP
Myślisz że jakby umiał dobrze programować to by tam uczył?


@Przegrywek123: No wiesz, z tym różnie bywa zwłaszcza, że zaocznie. W jego kompetencje wolę nie wchodzić co do .NETa, bo raczej coś tam wie, ale z tym JSem to aż mi się przykro zrobiło XD.
@beerman: w zasadzie moze miec o tyle racje, ze nie ma tak na prawde jezykow obiektowych, sa tylko takie, ktore lepiej lub gorzej wspieraja obiektowosc. A obiektowo da sie programowac w wiekszosci jezykow, nawet w bardzo niskopoziomowych...
@MDobak @Kaczus2B: to tym bardziej nie rozumiem jego bólu dupy, jaki wywołało moje niewinne pytanie.
@uczeniemaszyn będę mieć z nim w przyszłości jeszcze webówkę, także dopiero wtedy będzie gadanie, ale do tego czasu planuję biegłość z JS, także jeśli chodzi o teorię
@beerman: bolu dupy nie rozumiem. Jezyk, jak jezyk - ot narzedzie. Podchodzenie zbyt emocjonalne jest nieprofesjonalne (mozna mniej lub bardziej lubic ktorys jezyk, ale, zeby zaraz tak deprecjonowac, to jakas przesada, tym bardziej, ze to zawsze odczucia jednostkowe. Co do samych jezykow programowania Bjarne Stroustrup kiedys powiedzial:

There are only two kinds of languages: the ones people complain about and the ones nobody uses
czują wyższość, że programują "poważnych" językach

C#


@kebab-case: chyba nigdy nie pracowałeś w c# albo ogólnie .necie, ból dupy (przynajmniej polaków) i hejt na Microsoft jest wręcz niewyobrażalny, cenią dużo bardziej PHP czy Pythona a C# to gówno, microshit, tylko ArchLinux i VIM!

@beerman: js przeszkadza tylko słabym programistom którzy nie potrafią ogarnąć jak działa promisa. Język jak każdy inny z pewnymi bezsensami które w 2019 roku zna byle junior
@kebab-case: otóż nie. TypeScript bo bardzo fajny super set języka JS, moim zdaniem za mało doceniany. Zalety JS w małych projektach (dynamiczne typowanie) mogą spowodować wiele złej krwi w dużych projektach (gdzie trzeba coś naprawić, szybko dodać lub zrefaktoryzować, a przez dynamiczne typowanie jest w tym przypadku słabe wsparcie IDE).

Podsumowując - do małych/średnich projektów - jest OK.
Do dużych/średnich projektów - absolutnie nie, tylko TypeScript
Trzeba być amebą żeby porównywać C# do JS. Języki te mają trochę inne zastosowanie. Tak naprawdę w JS + Node możesz zrobić więcej niz w C#. W JS możesz używać większej ilości paradygmatów programowania. Do tego w JS możesz sobie importować biblioteki z C. Wgl używając JS + Node.js możesz zrobić już praktycznie wszystko to co w C#. Minusem c# jest to że przeglądarki jednak używają na frontendzie JS, wiec ucząc sie
@Przegrywek123: 5-6 za zajęcia, a zwykle robią po parę wykładów, co daje więcej hajsu. Ale prawda jest taka że to stary pryk który zatrzymał się na płatkach śniegu w przeglądarce i jakoś nie zauważył że w js można wszystko zrobić. Chociaż osobiście wolę używać tego poprzez typescripta