•  

  Codzienny Fake News Neuropa - znaleziska dodawane przez neuropa celem szerzenia dezinformacji nt. sytuacji politycznej, gospodarczej, ekonomicznej i światopoglądowej w Polsce. Każdy z nich oprócz daty i autora znaleziska, będzie okraszony odpowiednim opisem wyjaśniającym, na czym polega fejkowość danego znaleziska.

  2019.06.24
  #7 - Brakuje rąk do pracy, nie ma kasy, rząd planuje wprowadzić bykowe... - @Wujek_Fester - money.pl

  Artykuł bazuje na doniesieniach Rzeczpospolitej rp.pl - Cudzoziemcy: Rząd woli nakładać opłaty na bezdzietnych, niż zatrudniać imigrantów - która stworzyła artykuł, ponoć na podstawie jednego z niejawnych rządowych dokumentów: projektu polityki migracyjnej państwa z wytycznymi dla administracji dotyczącymi decyzji o tym, kto może liczyć na stały pobyt czy obywatelstwo.

  O czym jest artykuł?
  W artykule możemy przeczytać, że do 2030 roku w Polsce będzie brakować 4 mln pracowników. W dalszej części artykułu możemy wyczytać, że rząd nie zamierza otwierać drzwi dla imigrantów, którzy mieliby tu osiedlać się na stałe.
  W artykule na rp.pl możemy wyczytać dodatkowo, że strategia MSWiA będzie polegała na unikaniu powstawania gett etnicznych posłużą programy integracyjne – na dłuższy pobyt lub obywatelstwo polskie szansę mają tylko ich uczestnicy.
  W oryginalnym artykule na rp.pl dodatkowo możemy przeczytać, że rząd planować będzie aktywizację zawodową osób 50+ oraz ściąganie do Polski repatriantów, którzy przed laty zostali wywiezieni z Polski.

  Pracowników potrzebnych w gospodarce będziemy zaś szukać w kraju wśród długotrwale bezrobotnych, a wręcz nieaktywnych zawodowo osób 50+. Do Polski mają wracać repatrianci wywiezieni przed laty na Wschód. Ministerstwo liczy też na powrót choćby części z 2,5 mln Polaków, którzy wyjechali za chlebem na Zachód. Projekt nie zawiera jednak żadnych pomysłów na aktywną politykę w stosunku do tych grup potencjalnych pracowników.

  Portal money.pl w swoim artykule zrobionym na podstawie tego z rp.pl podaje, że:

  Do tego resort rekomenduje powrót do bykowego , czyli wyższych podatków dla bezdzietnych. Jak wskazuje "Rz", w projekcie MSWiA już padają konkretne przykłady takich rozwiązań w krajach UE.

  Z kolei rp.pl podaje:

  Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa. Choć podobnie jak program 500+ efekty przyniosą dopiero za 20 lat, te wyższe podatki trzeba by wprowadzić już teraz. W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23. roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt proc.składki na ubezpieczenia społeczne. We Francji zaś przy wyliczaniu podatku stosuje się tzw. iloraz rodzinny, dzięki któremu wraz ze wzrostem liczebności rodziny maleje płacony przez nią podatek. Nie wiadomo, jak rozwiązania zachęcające do zakładania rodziny i posiadania dzieci za pomocą podwyżki podatków płaconych przez singli miałyby wyglądać w Polsce.

  Na czym polega #fakenews?
  W tytule na money.pl czytamy:

  Brakuje rąk do pracy. Rząd jednak woli postawić na bezrobotnych i bykowe niż na imigrantów
  W tytule na rp.pl czytamy:

  Cudzoziemcy: Rząd woli nakładać opłaty na bezdzietnych, niż zatrudniać imigrantów
  Money.pl na podstawie artykułu z rp.pl twierdzi, że bykowe jest już przesądzone, gdy w artykule na rp.pl informacja o podatku pojawia się na zasadzie gdybania zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych.

  W całości doszukiwałabym się bardziej zarzutu o to, że rząd nie zamierza przyjmować imigrantów, a woli wspierać bezrobotnych i nakładać opłaty np. podatek bykowy. Nie wiemy jednak, czy ów niejawny dokument w ogóle istnieje, czy wrzutka o podatku bykowym jest tylko wrzutką, czy faktycznie istnieje taki pomysł. Jednak, jak można przeczytać z tekstu na rp.pl nie wynika jasno, czy rząd w ogóle to planuje, bo nawet sam autor artykułu, Mateusz Rzemek, stwierdził:

  Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa.
  Czyli nowy podatek może być zupełnie nowym elementem polityki państwa, ale nie musi w ogóle być wprowadzony. Rekomendacje, czy przykłady rozwiązań z innych państw (w tym przypadku Niemcy, Francja) są naturalnym elementem w procesie projektowania rozwiązań. Jednak, jak już wcześniej wspomniałam, wszystko opiera się na mitycznym, niejawnym dokument.

  Reasumując:
  Ponoć niejawny dokument dotyczy projektu polityki migracyjnej państwa z wytycznymi dla administracji dotyczącymi decyzji o tym, kto może liczyć na stały pobyt czy obywatelstwo, a do artykułu wpleciono informację o podatku bykowym, którą gawiedź przyjęła za pewnik. Sama jestem ciekawa tego niejawnego projektu, który z tego co można wyczytać dotyczy planowanych rozwiązać komu MSWiA będzie przyznawać obywatelstwo, a kto będzie mógł liczyć na pobyt stały.
  Jakim cudem wpleciono informację o bykowym?

  tag do obserwowania/czarnolistowania: #codziennyfakenewsneuropa

  #polityka #bekazlewactwa #4konserwy.pl #neuropa.ru #gospodarka #rynekpracy #praca #fakenews #polska #cfnn #finanse #podatki

  +: Bezglutenu, Graf_Spee +13 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  #oswiadczenie #gry #fortnite

  Mam syna 9lvl. Oczywiście na PS4 gra mega za dużo w Fortnite. Mega za dużo też wydałem już pieniędzy na skiny i emotki ale mniejsza z tym.

  Nie grałem w gry od wieków. ostatnio chyba CS1.6 jakieś 18 lat temu.
  Ostatnio postanowiłem zainstalować sobie tego gniota Fortnite na swoim PC (kuźwa chyba z 30GB).
  No i dołączyłem do teamu mojego syna. Zdziwiły się małolaty bo nie jestem totalnym lamą i coś jeszcze pamiętam z FPSów. Tylko to budowanie ścian, schodów jest mega wkurzające. Pół klawiatury trzeba ogarniać :(

  Generalnie syn jest mega dumny bo jestem jedynym ojcem, który gra ze swoją pociechą (w tej ekipie przynajmniej).
  Miło mi bo młody zamiast gonić razem ze swoją ekipą to wciąż mnie ochrania i wspiera :)
  Ps. tylko jakoś nie chce mi się uruchamiać mikrofonu jak reszta tych dzieciaków.

  #40plusclub
  pokaż całość

  odpowiedzi (76)

 • avatar

  Wytłumaczcie mi jaki jest sens jeździć autobusem z #rower w śliczną słoneczną pogodę? Nigdy nie rozumiałem tego fenomenu. Jak Ci się nie chce jeździć rowerem to po co go bierzesz?

  #warszawa #bekazpodludzi

  odpowiedzi (65)

 • avatar

  Plusuj szybko, fasolkę po bretońsku z chlebem, a już zawsze będziesz najedzony.
  #gotujzwykopem #jedzenie #bezchlebasienienajesz #fasolkapobretonsku

  odpowiedzi (27)