•  

  Codzienny Fake News Neuropa - znaleziska dodawane przez neuropa celem szerzenia dezinformacji nt. sytuacji politycznej, gospodarczej, ekonomicznej i światopoglądowej w Polsce. Każdy z nich oprócz daty i autora znaleziska, będzie okraszony odpowiednim opisem wyjaśniającym, na czym polega fejkowość danego znaleziska.

  2019.06.24
  #7 - Brakuje rąk do pracy, nie ma kasy, rząd planuje wprowadzić bykowe... - @Wujek_Fester - money.pl

  Artykuł bazuje na doniesieniach Rzeczpospolitej rp.pl - Cudzoziemcy: Rząd woli nakładać opłaty na bezdzietnych, niż zatrudniać imigrantów - która stworzyła artykuł, ponoć na podstawie jednego z niejawnych rządowych dokumentów: projektu polityki migracyjnej państwa z wytycznymi dla administracji dotyczącymi decyzji o tym, kto może liczyć na stały pobyt czy obywatelstwo.

  O czym jest artykuł?
  W artykule możemy przeczytać, że do 2030 roku w Polsce będzie brakować 4 mln pracowników. W dalszej części artykułu możemy wyczytać, że rząd nie zamierza otwierać drzwi dla imigrantów, którzy mieliby tu osiedlać się na stałe.
  W artykule na rp.pl możemy wyczytać dodatkowo, że strategia MSWiA będzie polegała na unikaniu powstawania gett etnicznych posłużą programy integracyjne – na dłuższy pobyt lub obywatelstwo polskie szansę mają tylko ich uczestnicy.
  W oryginalnym artykule na rp.pl dodatkowo możemy przeczytać, że rząd planować będzie aktywizację zawodową osób 50+ oraz ściąganie do Polski repatriantów, którzy przed laty zostali wywiezieni z Polski.

  Pracowników potrzebnych w gospodarce będziemy zaś szukać w kraju wśród długotrwale bezrobotnych, a wręcz nieaktywnych zawodowo osób 50+. Do Polski mają wracać repatrianci wywiezieni przed laty na Wschód. Ministerstwo liczy też na powrót choćby części z 2,5 mln Polaków, którzy wyjechali za chlebem na Zachód. Projekt nie zawiera jednak żadnych pomysłów na aktywną politykę w stosunku do tych grup potencjalnych pracowników.

  Portal money.pl w swoim artykule zrobionym na podstawie tego z rp.pl podaje, że:

  Do tego resort rekomenduje powrót do bykowego , czyli wyższych podatków dla bezdzietnych. Jak wskazuje "Rz", w projekcie MSWiA już padają konkretne przykłady takich rozwiązań w krajach UE.

  Z kolei rp.pl podaje:

  Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa. Choć podobnie jak program 500+ efekty przyniosą dopiero za 20 lat, te wyższe podatki trzeba by wprowadzić już teraz. W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23. roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt proc.składki na ubezpieczenia społeczne. We Francji zaś przy wyliczaniu podatku stosuje się tzw. iloraz rodzinny, dzięki któremu wraz ze wzrostem liczebności rodziny maleje płacony przez nią podatek. Nie wiadomo, jak rozwiązania zachęcające do zakładania rodziny i posiadania dzieci za pomocą podwyżki podatków płaconych przez singli miałyby wyglądać w Polsce.

  Na czym polega #fakenews?
  W tytule na money.pl czytamy:

  Brakuje rąk do pracy. Rząd jednak woli postawić na bezrobotnych i bykowe niż na imigrantów
  W tytule na rp.pl czytamy:

  Cudzoziemcy: Rząd woli nakładać opłaty na bezdzietnych, niż zatrudniać imigrantów
  Money.pl na podstawie artykułu z rp.pl twierdzi, że bykowe jest już przesądzone, gdy w artykule na rp.pl informacja o podatku pojawia się na zasadzie gdybania zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych.

  W całości doszukiwałabym się bardziej zarzutu o to, że rząd nie zamierza przyjmować imigrantów, a woli wspierać bezrobotnych i nakładać opłaty np. podatek bykowy. Nie wiemy jednak, czy ów niejawny dokument w ogóle istnieje, czy wrzutka o podatku bykowym jest tylko wrzutką, czy faktycznie istnieje taki pomysł. Jednak, jak można przeczytać z tekstu na rp.pl nie wynika jasno, czy rząd w ogóle to planuje, bo nawet sam autor artykułu, Mateusz Rzemek, stwierdził:

  Zupełnie nowym elementem polityki państwa mogą być natomiast wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa.
  Czyli nowy podatek może być zupełnie nowym elementem polityki państwa, ale nie musi w ogóle być wprowadzony. Rekomendacje, czy przykłady rozwiązań z innych państw (w tym przypadku Niemcy, Francja) są naturalnym elementem w procesie projektowania rozwiązań. Jednak, jak już wcześniej wspomniałam, wszystko opiera się na mitycznym, niejawnym dokument.

  Reasumując:
  Ponoć niejawny dokument dotyczy projektu polityki migracyjnej państwa z wytycznymi dla administracji dotyczącymi decyzji o tym, kto może liczyć na stały pobyt czy obywatelstwo, a do artykułu wpleciono informację o podatku bykowym, którą gawiedź przyjęła za pewnik. Sama jestem ciekawa tego niejawnego projektu, który z tego co można wyczytać dotyczy planowanych rozwiązać komu MSWiA będzie przyznawać obywatelstwo, a kto będzie mógł liczyć na pobyt stały.
  Jakim cudem wpleciono informację o bykowym?

  tag do obserwowania/czarnolistowania: #codziennyfakenewsneuropa

  #polityka #bekazlewactwa #4konserwy.pl #neuropa.ru #gospodarka #rynekpracy #praca #fakenews #polska #cfnn #finanse #podatki

  +: Bezglutenu, Graf_Spee +13 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  - Panie kierowco - nie będę pana dzisiaj karał mandatem karnym
  - Bardzo mi miło
  - Sprawę przekażemy do sądu xD

  #heheszki #polskiedrogi

  odpowiedzi (63)

 • avatar

  Taka sytuacja ¯\_(ツ)_/¯
  Konwersacja z wczoraj, miałem wrzucić od razu ale byłem poza domem. Wielu powie, że fejk, ale spytajcie kogokolwiek kto prowadzi podobną stronę i Wam pokaże podobne rozmowy. To jest niekiedy masakra. Zanim to założyłem nie miałem pojęcia, że ludzie potrafią mieć tak nasrane w głowie

  #perelkizespotted #madki #logikarozowychpaskow pokaż całość

  odpowiedzi (132)

 • avatar

  #rozdajo #konkurs

  Witajcie, właśnie dotarł do mnie nowy iPhone, dlatego chciałabym pierwszy raz rozdać coś na portalu z śmiesznymi obrazkami. Jak się domyślacie jest to iPhone 6s, wystarczy zaplusować wpis. Wszelkie wpisy typu 'biały 64 GB' od razu dyskwalifikują i nie biorę takich osób pod uwagę. Co do czasu losowania, w środę 21.08 zaczynam urlop i myślę, że to będzie dobry czas na fajne rozdajo, losować będę o godzinie 20:00.
  Pozdrawiam i powodzonka!
  pokaż całość

  odpowiedzi (53)