•  

   @VCO1: w oczach zdecydowanej ilości polskich mikroprzedsiębiorców - niczym.

   Natomiast w założeniu "startup" odnosił się do stosunkowo małej firmy, która od samego początku nastawia się na radykalnie szybki globalny wzrost (jak np. Spotify).

  •  

   @VCO1: sturtup zazwyczaj jest dofinansowany że środków od inwestorów, mała firma to po prostu, male przedsiębiorstwo

  •  

   @NapalInTheMorning: małe firmy rzadziej upadają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   małe firmy rzadziej upadają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Piottix: się śmiej, ale z definicji tak w sumie powinno być.
   Startup cechuje się większym rykiem, często są jakaś formą eksperymentu jeśli chodzi o modele biznesowe.
   I chyba, jest częściej tworzony z myślą o odsprzedaniu.

  •  

   @dejwis: Z definicji startup to firma o takim poziomie innowacji dla której nie da się przewidzieć planu działania (i finansowego) na dłużej niż kilka miesięcy w przód bo cel nad jakim pracuje żeby przynieść korzyści może się drastycznie zmieniać. Mała firma to taka gdzie napiszę biznes plan, podliczę koszty i zakładane przychody i mogę z dużą dozą pewności stwierdzić że będzie ona przynosiła zysk - np. sklep czy restauracja.

  •  
   S....y

   +1

   @NapalInTheMorning: Dwa zupełnie inne podziały. Mała firma to po prostu określenie wielkości firmy, która zatrudnia bodajże do 50 osób. Start-up to nowe przedsiębiorstwo, które poszukuje modelu biznesowego - nie musi być to mała firma, bo może być np. mikro. ;x

   +: xgre
  •  

   @Greg36: dobrze wiedzieć, dzięki

  •  

   Mała firma to po prostu określenie wielkości firmy, która zatrudnia bodajże do 50 osób.
   @Shanny: Nawiązujesz do jakiejś urzędowej definicji "małego przedsiębiorstwa" (a nie firmy), co ma średni sens wg mnie. Tu nie chodzi o jakieś dwa różne podziały, @Greg36 dobrze to podsumował.

   Wiadomo, że startup może być różnej wielkości. Może być dwuosobowy, ale równie dobrze kilkunasto- czy wręcz kilkudziesięcioosobowy. Zazwyczaj tym terminem określa się przedsięwzięcia innowacyjne (niekoniecznie musi być to innowacyjny produkt; może być np. nowatorski sposób dystrybucji), obarczone relatywnie dużym ryzykiem niepowodzenia, ale jednocześnie mające szanse na szybki wzrost, skalowalność.

   Jeśli weźmiemy dwie firmy, jedną budowlaną, a drugą robiącą oprogramowanie VR/AR, to obydwie mogą być na początku małymi firmami, a z czasem mogą mieć przychody liczone w dziesiątkach milionów. Tej pierwszej na wczesnym etapie rozwoju większość osób raczej nie nazwałaby startupem, tę drugą już tak. Mimo to znajdą się tacy, którzy dowolną działalność będą próbowali określać jako startup (szczególnie w branży tech), bo tak jest bardziej "fancy" i do tego nawiązuje ten mem.

   Trochę jak z AI. Mnóstwo firm (może nawet większość), które określają się jako działające w obszarze AI (niektóre wręcz mają to w nazwie), z AI w rzeczywistości nie ma nic wspólnego.

  •  
   S....y

   0

   @1788: Tak wygląda klasyfikacja działalności gospodarczej pod względem wielkości i przychodów. Dlaczego niby ma średni sens? To po prostu mieszanie pojęć. Start-up to nowo utworzone przedsiębiorstwo, które poszukuje modelu biznesowego, czyli branża nie ma znaczenia, tylko to, że firma szuka koncepcji, wartości dla klienta i sposobu jej dostarczania. I nie obchodzi mnie, jak "większość osób" nazwałaby sobie firmę. Większość osób nawet nie wie, co to jest model biznesowy, co to jest działalność gospodarcza i tak dalej.

  •  

   @Shanny: Ma średni sens, ponieważ to definicja urzędnicza, a nie biznesowa. Poza tym, jeśli chcesz być tak precyzyjna, to wykorzystuje pojęcie „przedsiębiorstwa”, a nie „firmy”, jak powyżej.
   Startup nie musi poszukiwać modelu biznesowego.
   W klasyfikacji MŚP branża też nie ma znaczenia.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  TL;DR: W końcu straciłem dziewictwo!
  Spotykam się z dziewczyną już 4 miesiące, ostatnio zaprosiła mnie na weekend.
  Wiedziałem, że to będzie TEN dzień, ja jebix to będzie epickie.
  Tak w skrócie: po godzinie 22:00 zaczęliśmy się zabawiać, po 10 minutach powiedziała mi, że boli ją głowa i woli iść spać. Pomyślałem "Co Kurwa?!" Rozczarowany poszedłem do łazienki przed snem, idąc do toalety spotkałem jej starego który wciąż oglądał telewizje, nasze oczy się spotkały, cóż mogę powiedzieć? jej ojciec nie miał bólu głowy...
  #zwiazki
  pokaż całość

  odpowiedzi (26)

 • avatar

  Mirki, co się wczoraj odwaliło to ja nawet nie. Miałem pierwszą w życiu stłuczkę. Dziadek przejechał na takim czerwonym, tak że przedemną zdążył już przejechać jeden samochód i przywalił we mnie. W sumie nic takiego się nie stało, zahaczył swoim bokiem o mój przód, dobrze że powoli ruszałem bo by było znacznie gorzej. Stajemy, szybka ocena szkód, u mnie rozjebany zderzak, listwa pod reflektorem, kierunek i porysowana atrapa. Dziadek oczywiście przyznał się do winy zagapił się, no zdarza się. Pyta się czy się dogadamy, no ja mówię ok, 500zł i mnie nie ma, nigdy się nie widzieliśmy. Gównoauto na dojechanie here więc nawet tego bym pewnie nie robił, kupił aby kierunek na szrocie za dychę. No ale jego Grazi szybko obcykała moje auto, że jest gównem (no bo jest xD) że mi może GÓRA 100 zł dać. Ja się zagotowałem i mówię że po dobroci chcę się dogadać, a za 100zł to ja nawet zderzaka w kolorze na szrocie nie dostanę i nie będę się targował o swoją szkodę. Telefon na bagiety, przyjechali w 15 minut. Efekt? Dziadek dostaje 500zł i 6pkt + utrata zniżek bo miał -60%. Dobrze zrobiłem?
  #polskiedrogi #motoryzacja #samochody
  pokaż całość

  odpowiedzi (94)

 • avatar

  Sprawa dla Mireczka!

  Ja tam jestem spokojnym człowiekiem... Do wielu rzeczy się potrafię przyzwyczaić...
  No i od ponad roku mam dziwny problem z mapą google. Z jakiegoś powodu nie pokazuje mi ulic na mapie (załącznik poniżej)
  Co jest zabawne, ten problem mam jedynie na sowim prywatnym laptopie. Nie działa wylogowanie się z konta google (problemu też nie ma gdy jestem zalogowany na innym kompie na swoim koncie). Czyszczenie historii przeglądarki, używanie innej przeglądarki też nie pomaga.
  Gadałem kiedyś z informatykami ale sami nie wiedzieli o co chodzi.

  No i dzisiaj muszę coś sprawdzić na mapie i potrzebuje dokładnie zobaczyć jak ulica biegnie po lesie i cho cho nie ma jak.

  Nejaki Mirek pomoże?

  #sprawadlamireczka
  pokaż całość

  odpowiedzi (79)