•  

  Codzienny Fake News Neuropa - znaleziska dodawane przez neuropa celem szerzenia dezinformacji nt. sytuacji politycznej, gospodarczej, ekonomicznej i światopoglądowej w Polsce. Każdy z nich oprócz daty i autora znaleziska, będzie okraszony odpowiednim opisem wyjaśniającym, na czym polega fejkowość danego znaleziska.

  2019.06.30
  #9 - Podwyżka cen energii, abonamentów tele, usług bankowych. Jak nic, idzie inflacja - @hansolo - strefainwestorow.pl

  Na czym polega manipulacja?
  Zmanipulowany jest tytuł znaleziska, co praktycznie spowodowało, festiwal (już wiecie czego) w komentarzach. Tytuł znaleziska:

  "Podwyżka cen energii, abonamentów tele, usług bankowych. Jak nic, idzie inflacja"

  Oryginalny tytuł artykułu:

  "Oto wydarzenie, które może wywołać silne wzrosty na polskiej giełdzie i w gospodarce - efekt motyla na GPW"

  Analiza:

  Ktoś tu czytał w ogóle co komentuje? xD Artykuł opisuje pozytywne zmiany na polskiej giełdzie, a wykopki jak zawsze lament. Dla ułomków z wenezuelskimi bombelkami na mózgu garść cytatów:
  - "[...] polski rynek jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie."
  - "Dzięki wzrostowi zysków polskie firmy mogą rozpocząć masowe inwestycje, które inflację mogą jeszcze powiększyć. Szybko rosnące PKB i w konsekwencji stopy procentowe w Polsce mogą natomiast spowodować umocnienie polskiej waluty, która sprawi, że ceny towarów importowanych zaczną spadać. To będzie amortyzować całościowy wzrost [inflacji] i sprawiać, że nie będzie miał on tak radykalnego przebiegu."
  - "Wygląda na to, że po raz pierwszy od kryzysu PIIGS znajdujemy się w sytuacji w której na polskiej giełdzie może rozpocząć się hossa. Widać realne argumenty przemawiające za wzrostem zysków małych i średnich spółek na GPW, wzrostem inwestycji i umocnieniem polskiej gospodarki."
  - "[...] inflacja w Polsce może zacząć rosnąć, co jest bardzo dobrą wiadomością dla giełdy."
  - "[wzrost cen usług] może wywołać na GPW hossę, dalszy wzrost polskiej gospodarki oraz zwiększyć inflację. W długim terminie wszyscy na nim skorzystają"


  W leadzie artykułu przeczytać możemy:

  W czerwcu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń giełdowych od lat. Mówimy o wydarzeniu, które może wywołać „efekt motyla” i radykalnie zmienić zachowanie polskich indeksów oraz całej polskiej gospodarki. Z pozoru mało istotna informacja może stać się impulsem, który w optymistycznym scenariuszu może wywołać na GPW hossę, dalszy wzrost polskiej gospodarki oraz zwiększyć inflację. W długim terminie wszyscy na nim skorzystają.

  Czytając cały artykuł można dojść do wniosku, że autor artykułu przypuszcza, że podwyżka cen usług oferowanych przez spółki notowane na giełdzie pociągnie za sobą zyski spółek, co przełoży się na wzrost cen akcji, a to przyniesie większe zyski właścicielom akcji. Ponadto prognozowana jest dalsza inflacja i umocnienie się złotówki. To drugie będzie miało bezpośredni wpływ na niższe ceny towarów z importu.

  Już teraz inflacja CPI rok do roku wynosi w Polsce 2,4% i znajduje się blisko oficjalnego celu inflacyjnego 2,5%. To jeden z najwyższych odczytów od końca 2012 roku, kiedy w Strefie Euro rozpoczął się kryzys PIIGS. Perspektywa wzrostu cen energii oraz cen usług w Polsce może sprawić dalszy marsz na północ inflacji CPI. Dzięki wzrostowi zysków polskie firmy mogą rozpocząć masowe inwestycje, które inflację mogą jeszcze powiększyć. Szybko rosnące PKB i w konsekwencji stopy procentowe w Polsce mogą natomiast spowodować umocnienie polskiej waluty, która sprawi, że ceny towarów importowanych zaczną spadać. To będzie amortyzować całościowy wzrost CPI i sprawiać, że nie będzie miał on tak radykalnego przebiegu.

  Należy dodać, że jest to subiektywna prognoza, a autor znaleziska posłużył się własną opinią: "Jak nic, idzie inflacja" wprowadzając użytkowników w błąd dodając: podwyżka cen energii, abonamentów tele, usług bankowych jakby te informacje miał z pierwszej ręki.

  Tradycyjnie wykopki dały się nabrać bez czytania artykułu, ufając tytułowi. W komentarzach festiwal spitolenia i nidoruszania mózgowego. ;-)
  Nagroda Złotego Goebbelsa leci do @hansolo.

  Manipulację wyłapał @jaesus. Brawo!

  tag do obserwowania/czarnolistowania: #codziennyfakenewsneuropa

  #polityka #bekazlewactwa #4konserwy.pl #neuropa.ru #gospodarka #fakenews #polska #finanse #gielda #ceny #inflacja #manipulacja #cfnn #moderacjacontent

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Hej! Dziś zapraszam Was do wykopywania prostego przepisu na typowe amerykańskie milkshake, gotowe w kilka minut

   Przepis jest mega prosty, najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy mlekiem oraz lodami oraz użycie odpowiednich lodów.

   Z przepisu bazowego można zrobić nieskończenie wiele własnych wariacji smakowych, a każda z nich może wyglądać inaczej.

   Zachęcam Was nie tylko do zrobienia szejków nie tylko tych przedstawionych w samym wpisie, ale również do wymyślania własnych wariacji. Jestem bardzo ciekaw co wam z tego fajnego wyjdzie! Pamiętajcie, żeby wrzucając fotki oznaczać mnie albo #kuchniamg78 ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Jeśli macie jakieś pytania do szejków to piszcie śmiało w komentarzach do znaleziska albo priv, każdemu postaram się pomóc w miarę posiadanej wiedzy :)

   Pozdrawiam i życzę miłego dnia,
   MG78

   _____________________________________

   PS

   #kuchniamg78 - jeśli ktoś chce to zapraszam również do śledzenia tagu z przepisami :)

   Wołam osoby, które wyraziły chęć wołania. Jeśli chcesz być dołączony do listy zaplusuj odpowiedni komentarz poniżej.
   Jeśli Cię zawołałem, a nie chcesz być wołany zaplusuj inny komentarz.
   pokaż całość

   odpowiedzi (140)

  • avatar

   - Panie kierowco - nie będę pana dzisiaj karał mandatem karnym
   - Bardzo mi miło
   - Sprawę przekażemy do sądu xD

   #heheszki #polskiedrogi

   odpowiedzi (63)

  • avatar

   #rozdajo #konkurs

   Witajcie, właśnie dotarł do mnie nowy iPhone, dlatego chciałabym pierwszy raz rozdać coś na portalu z śmiesznymi obrazkami. Jak się domyślacie jest to iPhone 6s, wystarczy zaplusować wpis. Wszelkie wpisy typu 'biały 64 GB' od razu dyskwalifikują i nie biorę takich osób pod uwagę. Co do czasu losowania, w środę 21.08 zaczynam urlop i myślę, że to będzie dobry czas na fajne rozdajo, losować będę o godzinie 20:00.
   Pozdrawiam i powodzonka!
   pokaż całość

   odpowiedzi (54)