Wpis z mikrobloga

Specjalnie założyłem konto, bo nie mogę patrzeć jak "specjaliści" z klaunem w awatarze wypowiadają się na temat PPK.

Nie, będę nikogo tutaj namawiał do PPK, postaram się wytłumaczyć po co i dlaczego to jest.

Dlaczego wprowadzane są PPK?
- Aby zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę – obecnie odkładają tylko niecałe 2,5% swoich dochodów, podczas gdy w Europie jest to średnio ok. 11,8%
- Aby wesprzeć polską gospodarkę – większość środków zgromadzonych w ramach PPK będzie lokowana w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w obligacje Skarbu Państwa
- Aby wypracować w Polakach nawyk oszczędzania – element edukacyjny i prewencyjny – zamiast wydawać na bieżąco, nawet drobne kwoty odłożone co miesiąc mogą dać bardzo duże zyski po wielu latach

I chyba nie muszę dodawać, że NIKT w tym kraju już nie liczy na ZUS i na emeryturę z tej instytucji!

Jakie są korzyści z PPK z punktu widzenia pracodawcy?
- Wpłaty dodatkowe na PPK mogą być elementem polityki płacowej / socjalnej w zakładzie pracy,
- Czynnik motywacyjny pracowników, szczególnie jeśli pracodawca dopłaca również wpłaty dodatkowe,
- Zmniejszenie fluktuacji pracowników,
- Wpłaty pracodawcy do PPK stanowią koszt uzyskania przychodu,
- Wpłaty finansowane przed podmiot zatrudniający nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
- Wpłaty do PPK mogą być też elementem umów czy układów zbiorowych zawieranych przez Pracodawcę ze Związkami Zawodowymi

Jakie są korzyści z PPK z punktu widzenia pracowników?
- Zwiększenie oszczędności na przyszłą emeryturę,
- Zgromadzone w PPK środki są zwolnione od podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), pod warunkiem spełnienia warunków wskazanych w Ustawie o PPK,
- Wszystkie środki zgromadzone w PPK są dziedziczone i nie ma konieczności zapłacenia podatku spadkowego
- Pracownik może samodzielnie w każdej chwili decydować aby wpłacać też wpłatę dodatkową (do 2% wynagrodzenia brutto)
- Jest to benefit ze strony Pracodawcy (Pracodawca odprowadza na rachunek Pracownika min. 1,5% max 4,0% wynagrodzenia pracownika brutto)
- Dopłaty ze Skarbu Państwa (250 PLN na powitanie oraz 240 PLN co rok)
- Możliwość wycofania środków w każdej chwili
- Swobody dostęp do informacji o stanie konta PPK Pracownika przez specjalny portal prowadzony przez Agenta Transferowego

W KAŻDEJ CHWILI MOŻNA WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z PPK.
Instytucje finansowe, które się będą tym zajmować to głownie banki i agencje ubezpieczeniowe. USTAWOWO pieniądze gromadzone na koncie PPK są wasze, a nie jak w przypadku OFE! Gdzie trybunał konstytucyjny uznał pieniądze OFE za państwowe.

Dwa największe plusy jakie widzę w PPK to: (w przypadku wypłacenia pieniędzy przed 60. rokiem życia)
- Wypłata 25% środków w związku z poważnym zachorowaniem uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka (a nie potem zbiórki na FB, pomagam.pl i innych portalach, pamiętajcie warto być ubezpieczonym ( ͡ ͜ʖ ͡) )
- Wypłata do 100% środków z przeznaczeniem na wkład własny przy kredycie hipotecznym na zakup mieszkania lub domu (konieczność zwrotu w ciągu 15 lat, taka nieoprocentowana pożyczka na wkład własny mieszkania pod kredyt)

Długo by jeszcze można pisać o PPK, ALE JEŚLI NIE MASZ IKE/IKZE, SAM NIE OSZCZĘDZASZ TO NIE WIDZĘ POWODU BY WYPISYWAĆ SIĘ Z PPK.

Nikt Wam nie zagwarantuje, że państwo tego nie zabierze, ale równie dobrze wasze konta bankowe też mogą sobie przywłaszczyć, czy oszczędności na lokatach ()

Teraz możecie mnie zminusować, bo jestem zielonką.
P.S Nie jestem za PIS, PO. Nie jestem Ruskim Trollem i nie wiem co tam jeszcze wymyślicie.

Jak będę miał czas to odpisze na pytania, ponieważ zajmuję się aktualnie wprowadzaniem PPK do firm.

#ppk #pracbaza #praca #finanse #pis #polska
  • 26
@longstar: Piecze nad instytucjami finansowymi sprawuje KNF

Jakie koszty dla Pracownika wiążą się z oszczędzaniem w PPK?
- Każda z instytucji finansowych oferujących PPK udostępni swoim członkom min. 8 tzw. funduszy zdefiniowanej daty
- Maksymalna opłata jaką fundusz może pobierać od aktywów to 0,5% wartości aktywów netto.
- Dodatkowo każdy fundusz może pobrać 0,1% od wartości aktywów netto jako tzw. sucsess fee za wyniki inwestycyjne (pod warunkiem realizacji przez zarządzających funduszem
@insurance:
Mhm...
Po pierwsze: kto ustalił, że pieniądze na PPK są nasze i rząd nie może ich zabrać?
Po drugie: Polacy mało oszczędzają bo mało zarabiają. Procenty ładnie się prezentują, tu 2% tam 11%, tyle że w bezwzględnych wartościach to już zupełnie inaczej wygląda. Weźmy takie Włochy (żeby nie brać potęg gospodarczych jak Niemcy, Francja czy UK), po zabraniu z ich pensji 11% zostaje im dalej ponad 2x więcej kasy niż
@insurance: Droższe usługi bankowe w końcu będą musieli zatrudnić dodatkowy personel do obsługi PPK - takie samo szambo wybiło kiedy mieli genialny pomysł z "darmowym kontem bankowym". Także to co oszczędzę oddam w daninie w postaci opłaty za kartę/konto/#!$%@? wie co jeszcze.

Zamrożone środki, wolałbym samemu dysponować tymi szalonymi 4% środków, czyli jakieś 200 zł. Wole samemu je odkładać/inwestować niż być wydymanym, tak jak z OFE. Bo znów pojawi się jakaś
@insurance: Czy w przypadku otrzymania dopłaty od państwa w wysokości 240zł, jeżeli będzie bessa i z tych 240zł zrobi się powiedzmy 100zł, to czy wypisująć się z ppk przez 60 rż będę musiał zwrócić 240zł czy 100zł?
@obserwatoremerytalny_blogspot: No to chyba największym minusem to sam fakt, że to pomysł rządowy xD. A Polacy nie ufają rządzącym, zwłaszcza po akcji z OFE.

- Nikt nie da gwarancji, że Ci tego nie sprywatyzują, w jednym głosowaniu w jedną noc. Ale równie dobrze to samo może się stać z Twoim kontem bankowym, lokatą itp.

Ograniczone możliwości inwestycyjne

Dla równowagi dodam jeden plus. PPK są dziedziczone.
@longstar:

Droższe usługi bankowe w końcu będą musieli zatrudnić dodatkowy personel do obsługi PPK - takie samo szambo wybiło kiedy mieli genialny pomysł z "darmowym kontem bankowym". Także to co oszczędzę oddam w daninie w postaci opłaty za kartę/konto/#!$%@? wie co jeszcze.


Do obsługi PPK jest powołany osobny zespół, opiekun, infolinia itd. Nie przełoży się to na koszty związane z kontem bankowym, a przynajmniej w to nie wierzę, ale ja z