Wpis z mikrobloga

Witam szanowne grono radioamatorów. Niedługo zabieram się do wyrobienia licencji po ponad roku "krążenia" wokół tematów radiowych.

Posiadam już analogowego ręczniaka VHF + UHF i dość mocno zainteresował mnie temat cyfry DMR. O ile zasady, jak to działa i czym się je w przypadku rozmów analogowych znam dość dobrze to pomimo przeczytania wielu artykułów i materiałów nie do końca rozumiem wszystkie kwestie związane z DMRem.

Pozwolę sobie podzielić moje pytanie na punkty żeby to jakoś zorganizować. Będę bardzo wdzięczny za każdą radę lub chociażby link do czegoś dobrego do poczytania (na pewno znajdzie się coś czego jeszcze nie widziałem)

1. Wiem już tak mniej więcej czym są grupy rozmowne. TG9 dla łączności lokalnych i TG260 dla łączności w naszym kraju.
Poprawcie mnie jeśli źle myślę. TG9 stosuję jeśli rozmawiam z wieloma osobami w okolicy i jest to odpowiednik analogowego directa, natomiast TG260 używam przykładowo rozmawiając w sieci BrandMeister na czymś w rodzaju ogólnopolskiego kanału?

2. Z uwagi na to, że jak już wspominałem temat cyfry zainteresował mnie oraz mojego kolegę który również będzie podchodził do egzaminu chciałbym zapytać o rozmowy direct między dwoma radiami w DMR. Wiem, że przykładowo w Hyterze mogę z poziomu radia dodać kontakt. Podaję wtedy DMR ID mojego kolegi z którym chcę prowadzić rozmowę (Private Call). Chodzi mi tutaj o Private Call direct. Tak aby taką rozmową nie blokować innym kolegom przemiennika (jeśli dobrze zrozumiałem, że przez przemiennik również można wykonać private call). A co z częstotliwością? Czy również ją definiuję a jeśli tak to jak wybrać częstotliwość aby nie przeszkadzać innym? Co jeszcze powinienem wiedzieć o Private Call?

3. Poza rozmowami z "wszystkimi którzy słyszą i są chętni do rozmowy" zastanawia mnie czy jest możliwość rozmowy z określoną grupą. Załóżmy trzy osoby z radiami cyfrowymi. Czy aby prowadzić rozmowę tylko pomiędzy tymi trzema osobami tworzy się oddzielną, nową TG? I po raz kolejny, co z częstotliwością? Jak ją wybieramy aby w eterze panował porządek?

4. Skoro już poruszyłem temat BrandMeister to zapytam również o urządzenie Jumbospot. Czy dobrze rozumiem, że używając dwóch takich w dowolnie oddalonych lokalizacjach można wywoływać Private Call w modelu:

Radio1 > Jumbospot ---- INTERNET ----- Jumbospot > Radio2

W takim przypadku zakładam, że można prowadzić rozmowy peer-to-peer bez blokowania sieci innym kolegom.

5. Teraz pytanie z czystej ciekawości. DMR oferuje możliwość szyfrowania. Nie sądzę aby to była szczególnie potrzebna funkcja w łącznościach amatorskich. Aczkolwiek czytałem dużo i jest wiele informacji ale sprzed wielu lat. Czy wg aktualnych przepisów można szyfrować transmisję cyfrową w obrębie pasm amatorskich czy nie?

Z góry dziękuję wszystkim za każdą wypowiedź. Jeśli macie coś dobrego do podlinkowania co mogę poczytać o łącznościach cyfrowych to bardzo chętnie.

73!

#krotkofalarstwo #hamradio #dmr #hytera
  • 13
@xfilokolo:
1 TG mówi sieci gdzie Cię retransmitować a radiu czego ma słuchać.
Ogólnie działa to tak jak opisałeś.
Żeby radia się słyszały muszą się zgadzać wszystkie parametry. TG, slot, colorcode i oczywiście częstota.
Dochodzi jeszcze tryb monitor w niektórych radiach który pozwala słyszeć to czego nie powinieneś słyszeć ale to już w sumie detal.

2 Jeśi słyszycie się direct to rozmawiacie bezpośrednio na pasującej Wam i zgodnej z bandplanem częstotliwości
@wbielak: Dziękuję bardzo za całość. Oczywiście wiem, że private call nie działa tak bardzo 'private' tylko bardziej jak wywoływanie selektywne. A powiedz mi jeszcze proszę jak mam ustalić dla nas jakiś numer grupy? Czy muszę skorzystać z jakiegoś wolnego czy po prostu wklepuje losowy ciąg cyfr na wszystkich radiach?

Co do szyfrowania tak jak mówiłem, pytam z ciekawości. Gdybym chciał rozmawiać w pełni prywatnie to z kolegą się spotkamy przy piwie
@xfilokolo: Gdyby jeszcze coś to pytaj. Tak się składa, że licencję mam od marca i DMR to pierwszy system z którym się spotkałem w krótkofalarstwie, więc rozłożyłem sobie już go na czynniki pierwsze.

Ogólnie to trzeba przyjąć co rozumiesz poprzez tryb direct? W krótkofalarstwie direct to łączność przy użyciu radia bez żadnych przemienników itp.Po prostu łączność bezpośrednia. Jeśli masz dwa radia lub więcej to wystarczy, że w każdym ustawisz taką samą
@Kami3n147: O dzięki bardzo. Na pewno nie raz zawołam na wykopie a od grudnia jak zrobię licencje może nawet przez sieć. Oczywiście direct to dla mnie łączność bezpośrednio bez żadnych przemienników.

Dużo mi nakreśliłeś teraz jak działają TG i linkowanie pomiędzy przemiennikami albo lokalnie przez przemiennik.

73!
@Kami3n147: dzięki za linki. Czytam, czytam i oglądam filmy o DMR. Wprowadzenia, tłumaczenia i wyjaśnienia jak przebiega konfiguracja radiotelefonów Hytera i Motorola z poziomu CPS. Wszystko żeby lepiej zrozumieć jak działa ten cały DMR. Dobrze, że mam wakacje bo tyle tego jest... :D

Pomimo tego, że jako technik informatyk sieci komputerowe rozumiem bardzo dobrze to tego całego DMR pojąć nie mogę :D

Najbliższy przemiennik DMR mam w Lublinie. Chodzi mi o
@xfilokolo: Wszystkie przemienniki DMR są podłączone do BrandMeister. Tutaj masz dashboard przemiennika u siebie w mieście:
https://brandmeister.network/?page=repeater&id=260804
Pozostałe przemienniki patrz tu:
http://sq9jdo.com.pl/DMR/Przemienniki/Przemienniki.html

Private Call jest tylko z nazwy. Ogólnie tego typu rozmowy KAŻDY może podsłuchać na 2 sposoby: wpisać sobie cudze DMR ID lub w niektórych radiach np. TYD MD-900 odznaczyć opcje Private Call Match i wtedy słyszysz każdą rozmowę Private, która nawet nie jest kierowana bezpośrednio na twoje id.
Kami3n147 - @xfilokolo: Wszystkie przemienniki DMR są podłączone do BrandMeister. Tut...

źródło: comment_fpfYBvqrMU1yneu1C0byEBHAVg5aY4s4.jpg

Pobierz