•  

  Codzienny Fake News Neuropa - znaleziska dodawane przez neuropa celem szerzenia dezinformacji nt. sytuacji politycznej, gospodarczej, ekonomicznej i światopoglądowej w Polsce. Każdy z nich oprócz daty i autora znaleziska, będzie okraszony odpowiednim opisem wyjaśniającym, na czym polega fejkowość danego znaleziska.

  2019.07.03
  #12 - Smutna prawda o zarobkach w Polsce. Na Zachodzie wzbudzają tylko śmiech - @MoneyPL - money.pl

  Fakenews czy manipulacja?
  Odpowiem po japońsku: i to, i to.

  Oryginalny tytuł artykułu brzmi:
  Pensja minimalna w Polsce na tle Europy. Wciąż daleko nam do Zachodu, inni rosną szybciej

  Tytuł na wykopie:
  Smutna prawda o zarobkach w Polsce. Na Zachodzie wzbudzają tylko śmiech

  Nie dość, że kolejny raz, tytuł ma wzbudzać negatywne emocje takie jak złość, wkurzenie, irytacja i zaprogramować użytkownika negatywnie (wystarczy poczytać komentarze pod znaleziskiem), to na dodatek autor artykułu Mateusz Ratajczak manipuluje przeokropnie.

  W tekście możemy przeczytać:

  Tak niskiej pensji minimalnej jak w Polsce nie ma w żadnym kraju Zachodu. Konkurować możemy jedynie ze Wschodem. Gdy u nas najtańsi pracownicy muszą radzić sobie za mniej niż 600 euro miesięcznie, nasi najbiedniejsi zachodni sąsiedzi mają do dyspozycji dwa razy tyle.

  Po czym Ratajczak ponawia dwa pierwsze zdania z pierwszego akapitu dla wzmocnienia przekazu:

  Tak niskiej pensji minimalnej jak w Polsce nie ma w żadnym kraju Zachodu. Konkurować możemy jedynie ze Wschodem. I widać to doskonale w danych Eurostatu. Nawet po uwzględnieniu poziomu cen w sklepach na całym kontynencie i tego, ile możemy kupić za nasze pensje, pozycja Polski nie zmienia się zbyt istotnie.

  Ponadto, z jednej strony money.pl utyskuje na niską pensję minimalną w Polsce na tle Europy, ale założę się, że gdyby ją podniesiono, powiedzmy o 1000 zł, to kolejny artykuł na money.pl mógłby mieć tytuł: Rośnie ZUS. Nigdy nie był tak wysoki! Podwyżka o 500 zł!

  Jak wiadomo wysokość składki ZUS przedsiębiorcy zależy przede wszystkim od dwóch wartości:

  przeciętnego wynagrodzenia za prace,
  minimalnego wynagrodzenia za pracę.


  Jak widać, humor @MoneyPL zapewne popsuł @Raf_Alinski, który zwrócił uwagę na:

  W 2004 r. płaca minimalna we Francji miała o ponad 200% większą siłę nabywczą niż płaca minimalna w Polsce, a w 2019 r. o ok. 50% większą. Różnica stawek nominalnych spadła z 6,5-7 razy do ok. 3-razy.
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_47iVH1SciR0jJnwILxQtd4GhJ52Nj54B.jpg

  Ten sam użytkownik dodał jeszcze jeden ciekawy wykres:

  Porównanie federalnej płacy minimalnej w USA do Polski. W 2019 r. doszło prawie do zrównania jej siły nabywczej w Polsce i w USA, ale trzeba dodać, że płaca minimalna w poszczególnych stanach może być znacznie wyższa od stawki federalnej.
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_8Ho1HrA0MopuqApG00pynqZsXVf3Cjgy.jpg

  Co spotkało się z zabawnymi komentarzami, obnażającymi perfidnie zmanipulowany artykuł i złe intencje Ratajczaka.

  nie psuj wykopkom i trolom festiwalu jazdy po naszym kraju, jak jest lepiej to trzeba pokazywać że jeszcze nie jest najlepiej więc jest źle, po co mówić o tym że sytuacja się poprawia lepiej jojczeć jak dzieci że nie jest doskonale ###

  Co warte uwagi Polska tak naprawdę zaczęła gonić kraje zachodu dopiero po wejściu do Unii Europejskiej. Do tej pory widziałem to głównie w PKB, ale widać to wyraźnie także w płacach, dzięki za te dane. Wiem że to na wykopie niezbyt popularny temat ale prawda jest taka że Polska bez wspólnego rynku była by trochę bogatszą Ukrainą. Należy to podkreślać ciągle, zwłaszcza na wykopie gdzie siedzi cała masa gówniarzy uważających że Polska poza UE była by jak Korea Południowa. ###

  Z kolei ja dokopałam się do innego ciekawego wykresu, mianowicie według Eurostat (dane za styczeń 2018, bez podwyżki płacy minimalnej w styczniu 2019) Polska znajduje się w 2. grupie płacowej:

  Grupa 2, w której krajowe płace minimalne wynosiły co najmniej 500 EUR, ale mniej niż 1 000 EUR miesięcznie w styczniu 2018 r. Do grupy tej należały następujące państwa członkowskie UE: Estonia, Polska, Portugalia, Grecja, Malta, Słowenia i Hiszpania. Krajowe płace minimalne w tych państwach wynosiły od 500 EUR w Estonii do 859 EUR w Hiszpanii.
  W tej grupie wyprzedzamy (oczywiście wszystkie kraje z grupy 1.) m.in. Portugalię, Grecję i Rumunię.
  https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/f/fb/Minimum_wages%2C_January_2018_%28PPS_per_month%29.png

  Podsumowanie:
  Jest to pierwsze znalezisko, które ląduje w #cfnn, a które zostało dodane przez niebieskie konto - czyli konto reklamodawcy umieszczające znaleziska za kasę.
  Nie dość, że osoba odpowiedzialna za to konto posłużyła się manipulacją w tytule - oryginalny tekst nie zawiera: Smutna prawda o zarobkach w Polsce. Na Zachodzie wzbudzają tylko śmiech. To w iście komunistycznym stylu uprawia pedagogikę wstydu: Na Zachodzie wzbudzają tylko śmiech.

  Szczerze? Wątpię, by ktoś na Zachodzie - prócz przedsiębiorców mających swoje firmy w Polsce - zajmował się pensją minimalną w naszym kraju. Tradycyjnie @MoneyPL zajmuje się jątrzeniem, podjudzaniem i publicystyką mającą na celu rozpalanie emocji - tych negatywnych - i zakrzywianie prawdy poprzez sprytne wybiórcze operowanie i manipulowanie danymi.

  tag do obserwowania/czarnolistowania: #codziennyfakenewsneuropa

  #europa #polska #finanse #praca #pracbaza
  #statystyka #placaminimalna #placa #wynagrodzenie
  #fakenews #manipulacja #moderacjacontent
  #4konserwy.pl #neuropa.ru #bekazlewactwa
  #cfnn

  •  

   @M1r14mSh4d3 Trzeba obiektywnie dodać, że rozwojowi Polski zaprzeczają i zaprzeczały różne środowiska, a nie tylko "neuropa" rozumiana jako anty-PiS. Do 2015 r. w czarnej propagandzie dominował akurat PiS lub środowiska przychylne PiS. PiS-owscy politycy i związani z nim publicyści przestali uprawiać czarną propagandę dopiero wtedy gdy PiS objęło władzę i szybko zamienili ją na propagandę sukcesu, która polega na tym, że nie przytacza się nieprzychylnych PiS danych oraz długookresowych optymistycznych danych sprzed rządów PiS.

Gorące dyskusje ostatnie 12h