Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do kupna #mieszkanie w #krakow i mam #pytaniedoeksperta. Grunt na którym to mieszkanie stoi jest oddany w użytkowanie wieczyste i zgodnie z nowymi przepisami zostanie "automatycznie" zamieniony we własność przy oddaniu do użytkowania. Tutaj pojawia się kwestia tzw. opłaty wywłaszczeniowej. Pytałem dewelopera, ale ten twierdzi, że jeszcze nie wie, ile będzie ona wynosić. I tu pojawia się pytanie - ile taka opłata może wynosić i jak można to ustalić? No i czy deweloper nie próbuje tu czegoś przede mną ukryć?

#pytanie #nieruchomosci #prawo
  • 12
@dawwin: wydaje mi się, że developer powiedział półprawdę:
– może nie dostali jeszcze oficjalnego pisma w tej sprawie, ja jeszcze nie dostałem,
– powinni być to w stanie dobrze oszacować, bo uchwała bonifikaty uchwalona, opłatę za użytkowanie wieczyste za poprzedni rok powinni znać a reszta to matematyka ilości gruntów i mieszkań
ciśnij ich o to
@dawwin: ja za mieszkanie 38m w bloku na 100 mieszkań o sumarycznej powierzchni użytkowej około 5000m2 jednorazowo za przekształcenie zapłaciłem coś około 370 zł przy 60% bonifikacie.
Wyszło 7/1000 gruntu pod nieruchomością (bo klatki schodowe to część wspólna, ale też musisz za nią zapłacić przy wykupie gruntu)
Na oko z mapy Google blok ma około 110x20m, niestety nie wiem ile gruntu ma wspólnota w około budynku (jakiś trawnik tam jest na
@Sl_w_k_1: to sąsiad chyba zastosował chińska matematykę..
Wystarczy pomnożyć 20x ostatnie coroczne rachunki za opłatę używania wieczystego i wyjdzie cena. Do tego jak zapłacisz całość do końca 2019 masz 60% rabatu, w następnym roku tylko 50% rabatu i tak dalej, aż do 0 rabatu. Jak nie chcesz płacić jednorazowo to po postu płacić co rok 1/20 wartości i tak przez 20 lat aż spłacisz całość opłaty przekszałceniowej (tylko pamiętaj, że raz