•  

Ministerstwo opublikowało wytyczne (nie jest to nakaz a jedynie wskazówka) dla projektowania dróg rowerowych:
    https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wytyczne-bezpiecznego-ruchu-rowerowego

Generalnie zasady na plus. Zwłaszcza spodobało mi się, że uwzględniono projektowanie śluz do skrętu na dwa. Szkoda, że nie uczą tego w szkole przy zdawaniu na kartę rowerową.

Ale nadal ministerstwo chce, aby drogi dla rowerów odsuwać od jezdni przed skrzyżowaniem (środkowy obrazek). Głównym powodem jest wymuszenie na rowerzystach zwolnienie przed przejazdem. Zalecana odległość odsunięcia to minimum 5 metrów - ma za zadanie ustawienie samochodu pod kątem prostym tak, żeby kierowca widział rowerzystę w bocznej szybie. Wymaga jednak praktycznie zatrzymania się kierowcy. Dla pieszych i rowerzystów oznacza wielokrotne przecinanie się torów.

Ja jestem zwolennikiem rozwiązania niemieckiego, przedstawionego na samym dole (tu też duży plus, że w ogóle ktokolwiek zauważył i dopuścił taką możliwość, choć realizacji jeszcze chyba w Polsce nie widziałem). Tu kierowca widzi rowerzystę w lusterku jeszcze przed skrętem. Jeżeli na skrzyżowaniu jest przejście to piesi przecinają się z drogą rowerów i aut tylko raz.

#rower #drogi #infrastruktura

źródło: Zmiany-w-projektowaniu-dróg.png

•  

@lewactwo coś się dzieje w dobrą stronę

•  

@janekplaskacz: Komentarz jednego ze znawców : "miasta III ligi i różne gminy zacofane niech się uczą, miasta II ligi - z dystansem, miasta I ligi - nie mają po co tam zaglądać"

•  

miasta I ligi - nie mają po co tam zaglądać

@elineusz: Te cudowne miasta I ligi jeszcze niedawno robiły drogi rowerowe z kostki.

•  

@janekplaskacz: jedynym problemem w kazdym przypadku sa kierowcy, jesli kierowca we wszystkich przypadkach nie zatrzyma sie tylko bedzie jechal bo ma zielona strzalke to w kazdym przypadku moze potracic rowerzyste bo on go nie widzial, w obecnych sytuacjach JESLI nie ma sciezki rowerej najbezpieczniej jest jechac srodkiem pasa, bo kierowcy potrafia popatrzec czy samochod jedzie, a na rowerzyste to juz nie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@Morf: oczywiście. Ale np. Kraków ma teraz lepsze wytyczne niż ministerstwo (chociaż też nie wolne od błędów)

•  

@u8t3io3p: dlatego wzdłuz każdego przejazdu przez skrzyżowanie powinny być na wzór holenderski namalowane znaki ustąp pierwszeństwa (P-13) aby podkreślić kierowcom, że należy ustapic rowerzyście

•  

@janekplaskacz: Zaletą drugiego jest to, że kierowca po przejechaniu przez przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów może czekać na włączenie się z podporządkowanej i nie zastawia drogi dla rowerów. Tylko oczywiście kierowca musi ogarnąć, że dojeżdża się do linii, a wielu ma z tym problem.

•  

@sz-n: znalomita wiekszaosc ma z tym problem. Ani sie nie wlaczy do ruchu sprawnie ani nie zostawi wolnego przesjcia i przejazdu. Rozwiazania prezentowane tutaj na duuuzyyy plus

+: sz-n
    •  

@sz-n:

Zaletą drugiego jest to, że kierowca po przejechaniu przez przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów może czekać na włączenie się z podporządkowanej i nie zastawia drogi dla rowerów.

Zalety są dwie. Pierwszą wymieniłeś, drugą jest, że jedno skręcające auto nie blokuje jazdy na wprost (mówię o kierunku poziomym). Przy dwóch skręcających autach nie ma już różnicy.

Mimo wszystko wolę rozwiązanie z drogą blisko jezdni, zarówno jako kierowca jak i rowerzysta.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

#heheszki #humorobrazkowy #feels #memy (╥﹏╥)

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (16)

Witam i o #dziwnekotki pytam.

odpowiedzi (54)

Miałem z różowym kupić mieszkanie. Mieszkanko, a raczej klitka wybrane zaczynamy coś kombinować wspólnie z jakimś kredytem dla dwojga i nagle dowiaduje się,że mieszkanie jest już kupione- kupili jej rodzice.

Ja się pytań co jest kurwa, co tu się odpierdala, i dowiaduje się ze tak było lepiej, korzystniej była była bla bla bla. Bez mojej wiedzy. A teraz najlepsze. Mam wziąć kredyt tylko na siebie na wykończenie i umeblowanie.

Różowa w ogóle nie widzi problemu, dziwi się ze się wściekłem jak skurwysyn i zupełnie nie rozumie o co chodzi z tymi Ksiegami Wieczystymi hehe i o co mi w ogóle chodzi, ona chciała dobrze żebyśmy mieli wspólne gniazdko itd.

Bo mieszkanie jest teraz wg. ksiąg na nią i jej ojca- kredyt ma spłacać ona.

Ja jej wierze ale co ja mam teraz zrobić?
    #logikarozowychpaskow #zwiazki #mieszkanie #gdansk
    pokaż całość

odpowiedzi (225)