Wpis z mikrobloga

Polsce brakuje prądu w szczycie letnim. Musimy zwiększyć jego produkcję gdy mocno świeci słońce i ludzie masowo włączają klimatyzatory a jednocześnie elektrownie cieplne bez chłodni ograniczają moc aby nie ugotować ryb w rzekach i jeziorach.

Elektrownia jądrowa może być najbezpieczniejszą formą pozyskiwania energii elektrycznej.
Elektrownia jądrowa może być najtańszą formą pozyskiwania energii elektrycznej.
Elektrownia jądrowa nie może spełnić obydwu tych warunków na raz.
Elektrownia jądrowa jest elektrownią cieplną. Aby nie ugotowała ryb w jeziorze - rzecze podczas upałów nie może korzystać z wody z jeziora / rzeki do chłodzenia. Musi się chłodzić przez komin chłodni. Wybudowanie takich kominów dodatkowo podnosi koszt budowy

Hinkley point C - nowoczesna bezpieczna elektrownia jądrowa potrzebuje ceny minimalnej w cenach indeksowanych o inflację z 2012 w wysokości 92,5 GBP (czyli ponad 450 PLN w cenach z tego roku) za MWh. Hinkley point c jest zbudowana tak, że chłodzi się wodą z oceanu - nie potrzebuje chłodni. U nas cena gwarantowana musiałaby być więc wyższa - bo musimy też uwzględnić wybudowanie chłodni.

Tymczasem podczas aukcji na nowe instalacje PV i wiatrowe cena z aukcji z tego roku w Polsce wynosiła od 288 do 368 za 1 MWh.

Czy ktoś mógłby mi pomóc i sprawdzić która liczba jest większa 368 zł czy 450 zł?

Dodatkowo PV produkują prąd tyko wtedy kiedy słońce świeci i brakuje nam prądu i prąd jest w cenie od 300 do 1000 pln za 1MWh. Elektrownia jądrowa aby była opłacalna produkowałaby prąd także kiedy prądu mamy za dużo - w zimę. W zimę standardem jest, że praktycznie cały czas cena za 1MWh jest u nas w okolicy lub poniżej 200 zł za MWh (bo ciepłownie pracują pełną parą - kto by pomyślał). Potrzebujemy więc prądu w 1/8 roku (lato w środek dnia) a chcemy stawiać elektrownię, która będzie produkowała prąd non stop - nawet wtedy kiedy mamy go za dużo...

Dodatkowo mocy w szczycie letnim potrzebujemy już teraz. Nowe farmy z aukcji z tego roku powstaną być może już w tym roku a max za dwa lata. Budowa elektrowni jądrowej jak uczy nas przykład Hinkley point c oraz Turoku to ponad 15 lat... Może ktoś mi powiedzieć co jest będzie szybciej - 2 lata czy 15 lat?

#energetyka #energetykajadrowa #oze
https://www.gramwzielone.pl/trendy/33495/ure-podal-wyniki-kolejnych-aukcji-powstanie-ponad-500-farm-fotowoltaicznych
https://en.wikipedia.org/wiki/Hinkley_Point_C_nuclear_power_station
  • 32
@Sl_w_k_1: Nie pamiętam nazwy elektrowni, która to jest, ale może produkować energię jeszcze przez 70h. Dlaczego tylko tyle? Ponieważ kotły maja jakąś datę przydatności (w sensie mowa o tych wielkich kominach). No i generalnie one nie mają dajmy na to przydatności na 5 lat tylko na godziny, które mogą przepracować. No i jedna z tych elektrowni będzie za niedługo wygaszana, bo po prostu kończą się certyfikaty. Druga elektrownia na ślasku też
@WydajnaJednostkaIndywidualna: wiesz, elektrownia w jaworznie która powstaje miała początkowo chyba kosztować koło 4 miliardów złotych. koniec końców kosztowała 7 miliardów. 4 i 7 to są liczby OKOŁO, chodzi mi o to, że prawie 2x więcej wyszło (pewnie te dane są lajtowo dostępne). Jeszcze nie wystartowała, ale chyba nie ma na to pieniąszków. Nie mówię, że w polsce jest jeden koncern energii, bo sa 3 duże, ale mówię o tym co wiem
@NowyGrzes Anglicy rozwiązali ten problem i u nich ostatnio mieli przez dwa tygodnie wyłączone wszystkie elektrownie węglowe. Wystarczyło kilka połączeń do Norwegii i Europy oraz kilka turbin.
W Australii z kolei postawili wielką baterię która już im się spłaciła i ma o wiele lepszą odpowiedź i dopasowanie niż elektrownie cieplne www.aemo.com.au/-/media/Files/Media_Centre/2018/Initial-operation-of-the-Hornsdale-Power-Reserve.pdf

W Kalifornii obecnie najtańszą opcją dostarczania nowej energii także w nocy są właśnie pv + baterie. Ceny spadają w tym sektorze
@pitersi wszystkie przykłady są jednak w trochę innych uwarunkowaniach geograficznych. Wyobrażasz sobie żeby w Polsce w trakcie zimy całość zapotrzebowania pokryły pv? Jak bardzo przewymiarowana musiałaby być moc i jak wielkie baterie ?
Anglicy rozwiązali ten problem i u nich ostatnio mieli przez dwa tygodnie wyłączone wszystkie elektrownie węglowe.


@pitersi: m.in. dzięki EJ oraz przez elektrownie gazowe które są tylko proteza w drodze do czystej energetyki

Wystarczyło kilka połączeń do Norwegii i Europy oraz kilka turbin.


@pitersi: do Norwegii nie ma jeszcze żadnego.

W Kalifornii


@pitersi: to trochę inne miejsce na planecie. Tam słoneczko odpowiada za 19% rocznej produkcji - przez noc
@babisuk Ok Anglia rzeczywiście dopiero ma mieć ten kabel skończony w 2021. Tym bardziej pokazuje to że można na samym OZE funkcjonować.

Tymczasem w Arizonie:
https://www.google.com/amp/s/www.greentechmedia.com/amp/article/record-low-solar-plus-storage-price-in-xcel-solicitation
Chcą pokrywać praktycznie cały dzień z pv. Nie jest tak jak piszesz że w nocy zapotrzebowanie jest takie jak w dzień. Jest to max połowa. Jeżeli ponad 1/3 produkcji odkładamy na noc to mamy pokrytą prawie całą noc.

Pokazuję przykład Arizony i Kalifornii ponieważ tam ze
@babisuk jeżeli chodzi o zimę to sam potencjał wiatru na morzu północnym to jest trzykrotność potrzeb całej UE. Potrzebujemy tylko tanich baterii aby zabezpieczyć się na kilka bez wietrznych dni. Takie tanie baterie zapewni nam mam nadzieję złom samochodowy do 2050 a do 2070 strzelam że będziemy mieć tyle tego złomu że spokojnie tydzień bez wiatru w zimę przetrwamy.
Tym bardziej pokazuje to że można na samym OZE funkcjonować.


@pitersi: colego, wait a sec. UK w 2018 miała z gazu i atomu 60% produkcji energii elektrycznej. To koszmarnie daleko do na samym OZE. Do tego 17,5% wiatru, 11% biomasa (nie znam rozbicia, ale mam nadzieję, że nie spalają czegoś sprowadzanego z innych regionów świata i Europy), PV 3,8%.

Tymczasem w Arizonie:

Arizonie

Chcą pokrywać praktycznie cały dzień z pv.
@babisuk leaf z małą bateria ma 41kWh dużą to 62kWh. W 2011 pierwsza generacja miała baterie 24 kWh. W tym roku wychodzi wersja z 62 kWh. W 8 lat zmniejszona została cena a pojemność wzrosła ponad dwu krotnie. W tym tempie do 100 kWh w przeciętnym elektryku szybko dojdziemy.

BMW już zarabia na tym że odbiera akumulatoryz zużytych i3 i przerabia je na wielkie elektrownie:
electrek.co/2018/05/21/bmw-i3-battery-pack-uk-national-grid-energy-storage-project/amp/

Z surowców problemem jest tylko kobalt.