•  

  Tak się kończy szeryfowanie ministra Zerro, który "zaskoczony" wyrokiem sądu musi przeprosić za swoje kłamstwa i zapłacić 12 tys na cel społeczny

  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma przeprosić byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Beatę Morawiec za bezprawne naruszenie jej dobrego imienia - orzekł w procesie cywilnym Sąd Okręgowy w Warszawie.

  Sąd dał Ziobrze 14 dni na przeprosiny. Ma je umieścić w formie oświadczenia na stronie internetowej resortu o następującej treści:

  "Minister sprawiedliwości w Radzie Ministrów RP przeprasza sędzię Beatę Morawiec prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie w latach 2015-2017 za bezprawne naruszenie jej dobrego imienia. Jako minister sprawiedliwości w Radzie Ministrów RP przepraszam panią Beatę Morawiec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie za naruszenie jej dobrego imienia poprzez stworzenie mylnego wrażenia jakoby odwołanie sędzi Beaty Morawiec z pełnionej przez nią funkcji prezesa SO w Krakowie miało związek z nieodpowiednim wykonywaniem nadzoru nad działalnością administracyjną dyrektora sądu oraz z postępowaniami karnymi prowadzonymi w związku z podejrzeniami korupcji w strukturach krakowskich sądów".

  Sąd nakazał też ministrowi zapłacenie 12 tys. złotych na wskazany cel społeczny - Dom Sędziego Seniora.

  Uzasadnienie wyroku
  W uzasadnieniu wyroku sędzia Bożena Chłopecka zaznaczyła, że "minister sprawiedliwości naruszył dobra osobiste powódki poprzez nieuzasadnione twierdzenia sugerujące brak staranności w działaniach leżących jakoby w zakresie kompetencji zawodowych powódki".


  W uzasadnieniu zwrócono też uwagę, że Ziobro twierdził, iż sędzia Morawiec nie pełniła należytego nadzoru nad zatrzymanym w związku z zarzutami dyrektorem sądu okręgowego co - jego zdaniem - miało należeć do jej obowiązków zawodowych.

  "Taka teza, a w konsekwencji również teza o braku należytego nadzoru nad dyrektorem Sądu Okręgowego w Krakowie jest fałszywa. Prezes sądu nie ma żadnych uprawnień do sprawowania nadzoru and dyrektorem sądu" - podkreśliła sędzia Chłopecka."Umieszczenie nazwiska i funkcji sędzi Morawiec w treści komunikatu dot. zatrzymania urzędnika państwowego w związku z zarzutami korupcji przy wskazaniu na brak nadzoru nad tym urzędnikiem jednoznacznie wskazuje na zrealizowany zamiar pozwanego do przypisania jej zarzutu naruszenia obowiązków zawodowych w zakresie prowadzącym do umożliwienia korupcji" - zaznaczyła sędzia Chłopecka. Według sądu zarzut ten jest nieprawdziwy i stanowi pomówienie naruszające dobre imię sędzi.

  Wyrok jest nieprawomocny.

  Obrońca Ziobry zaskoczony orzeczeniem
  - To orzeczenie jest dla mnie w pewnym sensie zaskoczeniem. Stanowi wyłom w dotychczasowej linii orzeczniczej sądów w sprawach o ochronę dóbr osobistych. Skarb Państwa ma niejako odpowiadać za stworzenie 'mylnego wrażenia'. Naszym zdaniem takie 'mylne wrażenie' nie wystąpiło. Szanując to orzeczenie, będę rekomendował składanie apelacji w jak najszerszym zakresie - powiedział po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik Zbigniewa Ziobry mec. Maciej Zaborowski.


  Z kolei pełnomocnik sędzi Morawiec mec. Michał Krok wyraził satysfakcję z wydanego przez sąd orzeczenia. - Wyrok uwzględnił żądania pozwu co do zasady. Wyrok jest dla nas korzystny, a ustne motywy dają podstawę do optymizmu co do tego, jakie orzeczenie zapadnie w drugiej instancji - oświadczył.

  Pozew przeciwko ministrowi
  Sędzia Morawiec wniosła pozew o ochronę dóbr osobistych po zwolnieniu jej ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.


  Według pozywającej, minister Ziobro - odwołując ją ze stanowiska miał podać w komunikacie resortu sprawiedliwości niezwiązane w żaden sposób z nią informacje o zatrzymaniach w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w krakowskich sądach.

  Ziobro wyjaśniał przed sądem, że Ministerstwo Sprawiedliwości w sposób rzetelny przedstawiło powody i podstawy odwołania prezes Morawiec.

  #polska #neuropa #bekazprawakow #bekazpisu #bekazzerro #sadowehistorie #polityka

  źródło: img.wiocha.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Brzydkie kaczątko?

  30kg w ok. rok, nie jest idealnie, nie jest źle.

  #pokazmorde #odchudzanie

  odpowiedzi (118)

 • avatar

  W końcu ktoś się musi odważyć żeby to powiedzieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  #takaprawda #grubiludzie #prawdaboli #oswiadczenie

  odpowiedzi (13)

 • avatar

  Ale się wkurwiłem co dzisiaj przeczytałem.
  Niby nic nowego, ale się wkurwiłem.
  Trzymajcie się mocno.

  (...) rząd uchwalił poszerzenie programu również o dopłaty na pierwsze dziecko. W ten sposób koszt 500+ będzie wynosił już nie 25, a 40 miliardów złotych, czyli prawie połowę tego, co wydajemy na służbę zdrowia!

  Nie chciało mi się uwierzyć, ale sprawdziłem i rzeczywiście wydajemy na służbę zdrowia w Polsce lekko ponad 80 miliardów.
  NA CAŁĄ SŁUŻBĘ ZDROWIA.

  Zamiast 500+ można by było zwiększyć wydatki na służbę zdrowia o 50%!

  Zwiększenie limitów o 50%, zwiększenie płac o 50%, zwiększenie/rozszerzenie refundacji na leki.
  Może kupno karetek, może nowe oddziały, może doinwestowanie sorów.

  Już jest tragedia. A skończy się tak, że tylko bogatych będzie stać na leczenie. Bedni do piachu, umierać będą w kolejkach lub z powodu braku kasy na leki/leczenie.

  #500plus #sluzbazdrowia #lekarz #zdrowie #ekonomia #4konserwy #neuropa
  pokaż całość

  odpowiedzi (40)