•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 2

  Dzień 65/100

  Zostajemy w tematyce świątynnej.

  Polska Cerekiew – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Polska Cerekiew

  Polska Cerekiew leży na historycznym Górnym Śląsku. Jej historia sięga czasów rzymskich kiedy to została założona osada na szlaku handlowym z Moraw do Polski. Jak donoszą źródła w 1337 r. nazywano ją Noua Ecclesia, w roku 1539 Nowe Cerekwi.
  Nazwa ta wywodzi się od staropolskiej nazwy cerkiew oznaczającej kościół, świątynię. W języku polskim stosowana była do XVII wieku stanowiąc uniwersalną nazwę obiektu sakralnego niezależnie od wyznawanego tam obrządku katolickiego, prawosławnego czy protestanckiego.

  W 1337 roku miejscowość ta uzyskała prawo organizowania targów i niebawem rozwinęła się w miasteczko, które jednak z czasem podupadło.
  W XVII w. miejscowość stanowiła własność znanego w tym regionie rodu Oppersdorffów, w XVIII wieku przeszła w ręce równie znanego rodu Gaschinów (pol. Gaszynów), a później, w wieku XIX do czeskich magnatów Matuschków i wreszcie niemieckiego rodu Seherr-Thos. Ludność żyła tu zawsze z rolnictwa, w średniowieczu także z rękodzieła i handlu.

  W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod polską nazwą Polska Cerekwia oraz niemiecką Polnisch Neukirch. Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje wieś pod polską nazwą Polska Cerkiew, a także niemiecką Polnisch Neukirch. Nazwa Cerkiew Polska wymieniona jest w 1896 roku przez górnośląskiego księdza i pisarza Konstantego Damrota w książce o nazewnictwie miejscowym na Śląsku.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany na przełomie XIX i XX wieku notuje dwie polskie nazwy miejscowości Cerkiew oraz Polska Cerkiew, a także niemiecką Polnisch Neukirch. Niemiecki leksykon geograficzny Neumana wydany w 1905 roku notuje nazwę miejscowości jako Polnisch Neukirch.

  W plebiscycie z 1921 roku za Niemcami padło 626 głosów, a za Polską 141. W okresie międzywojennym powstała tu komórka KPD. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zorganizowali we wsi 2 komanda pracy dla radzieckich i brytyjskich jeńców wojennych. 21 stycznia 1945 niemieccy strażnicy z SS zamordowali we wsi 19 więźniów niezdolnych do chodzenia, którzy byli ewakuowani z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po 1945 roku wieś Polska Cerekiew stała się siedzibą gminy.

  Podobnie jak spora część innych miejscowości w województwie opolskim tak i ta ma dodatkową nazwę w języku niemieckim - Groß Neukirch.

  #historia #ciekawostki #opolskie

  źródło: starocerkiewny.PNG

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Rodzina mnie wygnała XD Moja Ciotka się do mnie przyjebała na FB (nie ma co robić na bezrobociu ) o to że dałem jej złą reakcję XD. No i dostałem wiązkę, że nie mogę z nią dyskutować na ważne tematy bo nie mam doświadczenia życiowego i zasugerowała mi że jestem jakiś gorszy. No i mnie tym wkurwiła bo to typowa madka co ma 3 bombelków z trzema innymi typami ( każdy ma wylane) i nie pracuje a żyje z alimentów i 500+. I napisałem jej że idę pracować na jej 500+ ,nie musi mi dziękować i że praca to fajna sprawa XDD Ja już w robocie i dostaję telefon od Matki że zrobiłem inbe w rodzinie .Niby ciotka poszła i płakała u babki że hur dur jaki ja to jestem zły. No i na chwilę obecną to jestem z rodziny wyjebany ale było warto XD

  #gownowpis #zalesie #chwalesie
  pokaż całość

  odpowiedzi (89)

 • avatar

  Szok technologiczny. Spłoszone, odcięte od cywilizacji, mówiące niezrozumiałym językiem, żyjące na bagnach plemię ucieka przed maszyną cywilizowanego człowieka

  #humor #humorobrazkowy #lgbt #podlasie

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (15)

 • odpowiedzi (15)