•  

  W Radziłowie, Szczuczynie, Jedwabnem, Rajgrodzie, Goniądzu, Rutkach, Grajewie, Bzurach, Suchowoli, Jasionówce… Najpierw zabijani po nocach, pojedyncze ofiary, potem dziesiątki i setki. Pałkami, sztachetami, nożami, siekierami, grzebani żywcem, spaleni, topieni.

  W lecie 1941. Tak, te dzieci też.

  Na czele ich morderców stali szanowani obywatele: nauczyciele, pracownicy poczty, przedsiębiorcy, przedwojenni radni...

  #historia #zydzi #podlasie

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @Andreth: rożnica taka że polski rząd za to przeprosił,tymczasem w Izraelu ulice dalej nazywane są nazwiskiem zbrodniarza,gwałciciela i komunisty Tewje Bielskiego
   ale o ludziach zabitych naprzykład w Nalibokach juz się nie mówi bo to jest niewygodne prawda?

   źródło: comment_HHZAzw7aH9bfOi6CCFbDBZjXR6t26gkz,wat.jpg

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @spere psychofani jarkacza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   ale o ludziach zabitych naprzykład w Nalibokach juz się nie mówi bo to jest niewygodne prawda?

   @morgiel: Kto nie mówi? Ja ciągle słyszę.

   w Izraelu ulice dalej nazywane są nazwiskiem zbrodniarza,gwałciciela i komunisty Tewje Bielskiego

   Kotku, w Polsce są ulice sprawców masakry w Sahryniu, Stanisława Basaja „Rysia” oraz Zenona Jachymka „Wiktora”. Może zacznijmy od siebie, hmm?

   rożnica taka

   Rozumiem. Jesteśmy jak zwykle niewinni i pokrzywdzeni, Naliboki skreślają wszelkie mordy Żydów, można się rozejść. Nikt nie potrzebuje żadnej refleksji nad masakrami w Jedwabnem czy Radziłowie, bo dwa lata później radzieccy i żydowscy partyzanci rozstrzelali ludność cywilną w Nalibokach.

  •  

   "Nikt nie potrzebuje żadnej refleksji nad masakrami w Jedwabnem czy Radziłowie" tyle że u nas ta reflesja jest w pzeciwieństwie do Izraela xd

  •  

   @morgiel: a na czym polega ta refleksja? Że każdy kto próbuje zacząć mówić o belce we własnym oku, jest agresywnie wyzywany od antypolaków, zdrajców, odszczepieńców?

  •  

   @morgiel: Na czym ma polegać refleksja dotycząca zbrodni w Nalibokach? Chyba na tym, że na wojnie puszczają hamulce moralne, a wojna partyzancka jest szczególnie okrutna dla ludności cywilnej. "Pacyfikowali" wsie i miasteczka partyzanci każdej narodowości i orientacji politycznej. Litwini Polaków, Polacy Litwinów, Ukraińców i Białorusinów, Ukraińcy Polaków, Białorusinów i innych Ukraińców, Białorusini i Rosjanie (w partyzantce radzieckiej, ale ne tylko) Polaków, Ukraińców, tudzież innych Białorusinów i Rosjan, pewnie niektóre kombinacje pomięłam. Partyzanci żydowscy, oczywiście, postępowali tak samo, bo niby czemu akurat oni mieliby inaczej? Akurat mieli najsilniejszą motywację, bo ich naprawdę wszyscy (z wyjątkiem komunistów, a i to też nie wszystkich) chcieli zabić. A także tych, których mieli pod swoją opieką.

   Refleksji dotyczącej Naliboków możemy wymagać (a czemu akurat od Izraela wymagasz, a od Białorusi i Rosji nie? - tam nie Żydzi stanowili większość, tylko partyzantka radziecka), pod warunkiem że sami będziemy wykonywać refleksję dotyczącą na przykład Sahrynia. Czy Wierzchowin. Czy Zaleszan. To są sytuacje zbliżone, a nie mord w Jedwabnem.

   Nigdy się nie zdarzyło, by żydowscy mieszkańcy wpędzili kilkuset polskich sąsiadów do stodoły i ją podpalili. Nie wątpię, że przy zaistnieniu odpowiednich okoliczności mogło się to zdarzyć, no ale tak się składa, że się nie zdarzyło.