•  

#historia #socdem #antykapitalizm #neuropa

Zgodnie z najbardziej powszechną definicją państwo to instytucja, która ma monopol na środki przymusu – policję, armię, urzędników. Ale rozwinięta biurokracja, która ów przymus egzekwuje, pojawiła się w Europie dopiero w XIX wieku. Wcześniej rządzono głównie za pomocą przemocy klasowej. Pod tym względem ani Prusy, ani Austria nie różniły się wiele od Rzeczypospolitej.

W czasie rozbiorów państwo pruskie składało się raptem z kilkuset urzędników – nie miało praktycznie policji czy takich instytucji jak aparat skarbowy. Wiek XIX jest stuleciem budowania administracji. Jako że w Polsce robili to zaborcy, państwo przybrało u nas obcą twarz – pruską, austriacką lub rosyjską. Ale wcale nie wykluczało to równoległego istnienia struktur przymusu i przywileju klasowego, które stanowią basso continuo naszej historii.

Dla chłopa, którego plecy na co dzień garbowano rózgami, państwo wcale nie istniało teoretycznie. Nie było fantazmatem dla pracownika folwarcznego, który dostawał od dziedziczki listy z takimi poleceniami: „Kanalio, tylko do domu przyjadę, to ci dupę zbiję, jak mi na noc w niedzielę pinio[n]dze nie bendo”. Albo dla chłopek, które wychodząc na pańskie, słyszały coś takiego: „Kurwy zapamiętałe, do burdela was posłać, nie tu do pracy i się z wami truć”. Albo: „Wam psiekrwie kurwy dynamitu do pizdy nakłaść i w powietrze was posłać”.

https://www.wykop.pl/link/5040699/szeptana-historia-polski/

•  

@BojWhucie: Zawsze mam problem z takimi tekstami. Z jednej strony są bardzo cenne, a z drugiej upraszczają często rzeczywistość do granic przekłamania. Sprowadzenie np. uwłaszczenia tylko do strachu przed rewolucją (a już zwłaszcza przed rabacją, przecież podsycaną wręcz przez Austriaków) czy dość bezkrytyczne czytanie prac historyków z minionej epoki (przy pomijaniu nowszych opracowań dot. chłopów) budzi moją stałą irytację.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Obejrzałem teaser jeszcze raz i tym razem dało się widzieć na dalszym planie wielu randomowych czarnych żołnierzy w różnych w scenach xD Niech mi ktoś wytłumaczy, czemu HBO jakoś potrafiło dokonać logicznej konwersji danych królestw i kontynentów na ekran z poszczególnymi rasami ich zamieszkującymi, przez co w Westeros nie doświadczyliśmy żadnego czarnego random tokena dla diversity ale za to było sporo postaci pochodzenia afrykańskiego albo arabskiego w miejscach gdzie faktycznie zamieszkiwały takie rejony w książce? Jaki ma sens wciskanie mieszanki rasowej w miejscach gdzie to po prostu nie pasuje logicznie? Jeszcze rozumiem gdyby to w serialu usprawiedliwiono, że to jacyś najemnicy zza kontynentu czy coś xD Ale nie, hurr durr diversity, przez co zamiast czuć odrębność jakiejś rasy i miejsca, wszytko wygląda tak samo. Z tego co się orientują Sapkowski nie wzorował się na klimacie feudalnej Japonii, Chin albo Afryki tylko standardowej, brudnej średniowiecznej europie fantasy. Ta cała mieszanka rasowa wygląda śmiesznie w takich klimatach i nielogicznie przez co klimat w dużej mierze idzie się jeba# bo wiemy, że jest to zrobione w duchu poprawności politycznej a nie tym co dyktowało lore książki. Aha konflikty rasowe w książce dotyczyły tarć między ludźmi a istotami nieludzkimi jak elfy i krasnoludy a nie plantatorów bawełny z murzynami.
    #wiedzmin #seriale #netflix
    pokaż całość

odpowiedzi (106)

To takie proste, czego nie rozumiesz lewaku?

#neuropa #bekazprawakow #bekazkonfederacji #bekazkorwina #lgbt #homoseksualizm #teczowepaski #gayisok

odpowiedzi (31)

W knajpie, do której czasami chodzę zatrudniła się nowa dziewczyna, mocne 9/10. Znalazłem ją na insta i parę dni temu wrzuciła fotkę z wakacji w samym bikini. Teraz mam plan, żeby wrzucić sobie to zdjęcie na tapetę i następnym razem jak pójdę zamówić piwo, zapłacę telefonem. Myślicie że dobry pomysł? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    #podrywajzwykopem

odpowiedzi (85)