•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 2

  Dzień 66/100

  Jestem słodka,
  Daję niebo.
  Jestem gorzka,
  Daję piekło
  .
  Do nieba (nieba), do piekła (huuu),
  Za tobą będę szła.
  Do nieba (nieba), do piekła, (huuu),
  Pójdę tam, gdzie się da.


  Piekło – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum

  Nazwa miejscowości wiąże się najprawdopodobniej z licznymi powodziami występującymi na tym terenie. Inna hipoteza co do pochodzenia nazwy wiąże się z przewożącymi na barkach piasek flisakami, którzy w czasie spławu miejsce to ze względu na trudność przepływu i liczne wiry nazywali piekłem. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają 1570 roku. Kolejny dokument ukazał się w 1707 roku, który wspominał o istniejącej tu karczmie i określał wielkość wsi. Od 1772 wieś znajdowała się pod administracją zaboru pruskiego, a od 1920 do 1 września 1939 wieś na terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Dzięki staraniom miejscowych Polaków 16 lipca 1936 roku rozpoczęto budowę "Domu Polskiego", w którym miały mieścić się: szkoła, ochronka, mieszkania i kaplica. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 4 lipca 1937 roku. W latach 1942-1945 niemieckie władze nazistowskie zmieniły nazwę wsi na Nogathaupt. Wiosną 1945 roku miejscowość znalazła się ponownie w Polsce, a w 1964 roku na ścianie szkoły zawieszono tablicę pamiątkową oraz nadano jej imię Jana Hinza, pierwszego dyrektora szkoły, który został zamordowany przez Niemców.

  Źródło fotografii

  Niebo – wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Końskie

  W I poł. XIX w. miejscowość nosiła nazwę Babia Góra. W 1827 r. wieś zamieszkiwały 44 osoby w 6 domach, w 1880 r. było już 11 domów i 74 mieszkańców. Podczas II wojny światowej w trakcie obławy w 1940 r. mającej na celu ujęcie mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, oddział SS wymordował tu wszystkich mężczyzn.

  Nieopodal Nieba znajduje się zgrupowanie skał noszących nazwę Piekło Gatniki, zbudowanych z piaskowca jurajskiego, sięgających wysokości 5 m., ciągnących się pasmem o długości około 100 m.
  Przez wieś przechodzi szlak turystyczny niebieski z miejscowości Pogorzałe do Kuźniaków oraz szlak rowerowy czarny z Piekła do Młynka Nieświńskiego.

  Nie jest to jednak to samo Piekło, o którym wyżej. Bo o ile Niebo jest tylko jedno, tak Piekło występuje w kilku, a jeśli doliczymy przysiółki w kilkudziesięciu odmianach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Źródło fotografii

  Jeżeli jednak nie po drodze wam trafić ani do tej ani do tej miejscowości, zawsze zostaje wam opcja pośrednia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  Czyściec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Szamotuły

  Podobno można z niej wyjechać. Jeśli to prawda to raz na zawsze udowodniliśmy, że z Czyśćca da się wydostać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  Żródło fotografii

  #historia #ciekawostki #pomorze #swietokrzyskie #wielkopolska

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: amen.png

  Gorące dyskusje ostatnie 12h