•  

  Wstęp do serii w której w przystępny sposób przeanalizujemy krytykę kapitalizmu w wykonaniu Karola Marksa.

  Usystematyzowana krytyka kapitalizmu i jego skłonności do tworzenia olbrzymich nierówności jest dzisiaj bardzo ważna, jeżeli chcemy na poważnie zająć się budową nowych radykalnych ruchów społecznych działających w stronę zmiany sposobu organizacji gospodarki i co za tym idzie również społeczeństwa jako takiego. Poznanie i umiejętne używanie solidnych argumentów przeciwko kapitalizmowi to pierwszy krok na drodze do ratowania świata przed zagładą z rąk elit rządzących w wyniku katastrofy klimatycznej i bezprecedensowych nierówności społecznych.

  #antykapitalizm #ekonomia #neuropa #4konserwy #redpill #wojnaidei

  źródło: youtube.com

  •  

   @Revmir: jak to jest, że kapitalizm tak bardzo ogłupia ludzi? Najbardziej wykorzystywane osoby (najbiedniejsi) są jednocześnie najbardziej zagorzałymi obrońcami tego szamba. O co chodzi?

  •  

   @Nieprzyjazny_Ziemniak: To się bierze z fascynacji bogatymi. Imponuje im ich blichtr, "sukces", więc są podatni wierzyć w pochlebstwa o samych sobie jakie wygłaszają, oraz w ich opinie o świecie. Bierze się też stąd że wszystkie media są w rękach kapitalistów (trudno żeby było inaczej w kapitalizmie), więc wiadomo jakiej propagandy można się spodziewać. I nie jest tak że biedni są obrońcami kapitalizmu, bogaci są nimi znacznie bardziej. Biedni rzadko.

  •  

   @Nieprzyjazny_Ziemniak: Błedne rozumienie tematu moim zdaniem.
   To nie jest tak, że biedaki bronią kapitalizmu. Po prostu z niektórymi postulatami liberałów się zgadzają. Na przykład, że państwo ich okrada, a podatki są za wysokie. Typowe rozumowanie kogoś, komu dodatkowe 300 zł/msc zrobi różnice w budżecie.
   Z kolei człowiek zamożny w większości wypadków w dupie ma czy płąci 1000, czy 2000 podatku, bo go na to po prostu stać.

  •  

   @Nieprzyjazny_Ziemniak @Solstafir Bo albo zyli w socjalizmie, albo ich rodzice zyli i kazdy wie jaki syf byl za prlu i nikt nie chce zeby to gowno wrocilo.

  •  

   @Nieprzyjazny_Ziemniak: @Revmir: Wydaje mi się, że biedni ludzie patrzą na zamożniejszych i chcą się wzbogacić, co teoretycznie jest możliwe i daje im nadzieje na lepszy byt. Socjalizm kojarzą z PRL i wielką biedą. To oczywiste, że będą bronić kapitalizmu, ponieważ nie istnieje za bardzo przykład funkcjonującego socjalizmu.

  •  

   @Revmir: Fajny film, ale kurcze wydaje mi się bardziej ideologiczny niż opisujący rzeczywistość. Np. w 4:21 już wchodzi słówko "burżuazyjny", jest mnóstwo "zawsze" i teza o ekonomistach, którzy zawsze winią rzeczywistość za kryzys, jest dość na wyrost - zdecydowanie nie trafi do "szarego człowieka".

  •  

   Najbardziej wykorzystywane osoby (najbiedniejsi) są jednocześnie najbardziej zagorzałymi obrońcami tego szamba. O co chodzi?

   @Nieprzyjazny_Ziemniak: bo komunizm nigdy nie był ruchem robotniczym tylko inteligencji. Przeciętny człowiek wie tyle, że musi tanio kupić i drożej sprzedać, co nie znaczy, że jest głupszy. Podobnie jak Marks bogatych kapitalistów krytykował Adam Smith, który był wykładowcą etyki. Mieli różne rozwiązania, ale w przeciwieństwie do np. dzisiejszych amerykańskich SJW obaj mieli pojęcie o ekonomii.

  •  

   @DizzyEgg: nie ale wrzucam bo podoba mi się profesjonalizm tego kanału.

  •  

   bo komunizm nigdy nie był ruchem robotniczym tylko inteligencji

   @djtartini1: nie jest to prawdą, w przeszłości komuniści stanowili ruch masowy nawet w Polsce (przypominam, że jeszcze w 1980 PZPR liczył ponad 3 miliony ludzi). Niechęć społeczeństwa wynika wbrew powszechnej narracji z załamania gospodarczego PRLu (gdzie zaznaliśmy największe obniżenie warunków bytowych w całym bloku wschodnim, gdzie indziej nawet jak było biedniej to bardziej stabilnie) a nie jakichś idealistycznych mrzonek sprzedawanych współcześnie przez prawicę. Zresztą Solidarność walczyła w dużej mierze o lewicowe postulaty.

  •  

   nie jest to prawdą, w przeszłości komuniści stanowili ruch masowy nawet w Polsce

   @Revmir: Nawet Marks pisał o tym, że robotnicy mają być tylko taranem dla idei komunizmu. Potrzebowano mas by zniszczyć aktualny ład, a korzystała na tym garstka.