•  

   @yamnichek_pyesio: bo konstytucja była lewacka( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   bo konstytucja była lewacka( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @howe: i masońska

  •  

   @yamnichek_pyesio: papiesze.( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Szanowny @yamnichek_pyesio, sprowadzenie targowicy z wielu tysięcy osób do kilku i obalenie własnego sofizmatu rozszerzenia, że kościół ma bronić polski (11 przykazanie czy co?). Brawo ty.

  •  

   i obalenie własnego sofizmatu rozszerzenia, że kościół ma bronić polski (11 przykazanie czy co?). Brawo ty.

   @pyroxar: Zarzucanie mi sofizmatu to piękny strawman milordzie. Nie, Kościół nie ma bronić Polski i tego nie robił - to właśnie sedno mojej wypowiedzi.

  •  

   Szanowny @yamnichek_pyesio: znowu kłamiesz, co nigdy Kościół nie bronił Polski? Ani razu?

  •  

   znowu kłamiesz,

   @pyroxar: a gdzie niby skłamałem po raz pierwszy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Szanowny @yamnichek_pyesio: dobra, manipuluejsz to lepsze słowo.

  •  

   @pyroxar: gdzie więc "zmanipulowałem" po raz pierwszy?

  •  

   Szanowny @yamnichek_pyesio: w tezie mema. Ukryty chochoł, że Kościół ma się rzucić Rejtanem za Polską jakby to był jego obowiązek i dumnie obalasz swoją durnotę.

  •  

   @yamnichek_pyesio: Widzę nierozumienie realiów XVIII wieku mocno. Już nie mówiąc o ubóstwianiu Konstytucji 3 maja.
   1. Znalezienie 6 duchownych w Targowicy - Wow XD Dobry argument, że WSZYSCY źli(bo taki jest wydźwięk obrazka). Oczywiście, że kilku "złych" było, znane są nawet przypadki przegrywania przedmiotów liturgicznych w kartach i wielu innych ekscesów. Sęk w tym, że żadna to tajemnica.
   2. Konstytucja 3 maja była de facto zamachem stanu tj. pogwałceniem prawa, a takie działania w erze rewolucji były traktowane jak zbrodnia. Król Staś podczas rewolucji kościuszkowskiej był pewien, że zostanie ścięty. Takie były nastroje w Europie i obawy. Reakcja Papieża była z punktu widzenia rodów Europy racjonalna i uzasadniona.
   3. Konstytucja 3 maja była gwoździem do trumny dla I RP. Zamiast(chwilę wcześniej) utworzyć blok antyrosyjski, czyli dołączyć do walczących Szwecji i Turcji, my spaliśmy spokojnie i stworzyliśmy Konstytucję, kiedy Caryca miała już przyklepane rozejmy. Już nie mówiąc o polskiej ospałości, kiedy nasi politycy mogli do spółki z Prusami i Wlk.Brytanią osłabić Austrię odzyskując Galicję, a później wziąć się za Rosję. Przespaliśmy dwie świetne okazje do oswobodzenia kraju i w najgorszym możliwym momencie zrobiliśmy ustrojową rewolucję.
   4. Konfederacja Targowica w wielu miejscach przedstawiana była jako jedyny ratunek dla Polski. Obieg informacji w tamtych czasach był jednak nieco inny. Wielu szlachciców później nie mogło sobie darować, że do niej przystąpili. Była ona narodową zdradą, ale nie można atakować każdego, który do niej należał. Wielu dobrych patriotów zostało oszukanych i widzieli w owej Konfederacji wybawienie.

  •  

   w tezie mema. Ukryty chochoł, że Kościół ma się rzucić Rejtanem za Polską jakby to był jego obowiązek i dumnie obalasz swoją durnotę.

   @pyroxar: jaką moją durnotę? To ty wyskoczyłeś z tezą, że kościół ma bronić Polski. Nic takiego nie widzę w tym memie. Ba on nawet nie jest mój. Więc skleciłeś sobie chochoła.

  •  

   Widzę nierozumienie realiów XVIII wieku mocno.

   @4lord: Kolejny atakuje chochoła.

  •  

   @yamnichek_pyesio: Mój tekst jest nieco dłuższy, być może nie potrafisz go rozwinąć.

  •  

   @4lord: możesz nawet rozpisać go na 9001 tomów. Wciąż nie zmieni to faktu, że nie zrozumiałeś o co chodzi. I nie - nie ma na niebie i ziemi takiego niebezpieczeństwa, które by usprawiedliwiało dawanie dupy caratowi.

  •  

   @yamnichek_pyesio: A czy ja to usprawiedliwiam?
   Nie usprawiedliwiam tego, bo Targowicę uważam za kurestwo. Po prostu wrzucanie tego obrazka pokazuje, że nie rozumiesz realiów epoki co udowodniłem powyżej. Ty natomiast piszesz o jakimś niedawaniu dupy caratowi na zasadzie nie bo nie(w ogóle z jakiej paki to zdanie?).

  •  

   Po prostu wrzucanie tego obrazka pokazuje, że nie rozumiesz realiów epoki co udowodniłem powyżej.

   @4lord: Obaliłeś chochoła. Tak to każdy potrafi. Mam paść z wrażenia?

  •  

   @yamnichek_pyesio: Po prostu zaprzestań imputowania stosowania sofizmatu rozszerzenia i zacznij odnosić się do realnej treści. Nie odniosłeś się do żadnego argumentu, a jak mantrę wrzucasz najmniej ważne zdanie, które jedynie sygnalizuje moje stanowisko względem twojego.

  •  

   Po prostu zaprzestań imputowania stosowania sofizmatu rozszerzenia i zacznij odnosić się do realnej treści

   @4lord: pomyliłeś mnie z @pyroxar

  •  

   @yamnichek_pyesio: targowiczanie nie obalili konstytucji tylko wojska rosyjskie, a bedac dokladnym to konstytucja zostala wprowadzona w sposob nielegalny. inna sprawa ze bez targowicy katarzyna i tak zrobilaby porzadek z polska. targowica to i tak pikus w porownaniu do smiesznego sojuszu obronnego z prusami he he

  •  

   @4lord:

   1. Znalezienie 6 duchownych w Targowicy - Wow XD Dobry argument, że WSZYSCY źli(bo taki jest wydźwięk obrazka). Oczywiście, że kilku "złych" było, znane są nawet przypadki przegrywania przedmiotów liturgicznych w kartach i wielu innych ekscesów. Sęk w tym, że żadna to tajemnica.

   6 przywódców Kościóła Katolickiego(biskupi - tacy generałowie jakby to było wojsko) i głowa Kościoła Katolickiego(taki król całego tego burdelu zwanego katolicyzmem). "A jakieś kurwa randomy z kościoła, niczego to nie dowodzi lel xD"

   Jeden ksiądz (taki starszy szeregowy w wojsku) Popiełuszko - "o kurwa cały kościół Katolicki walczył z komunaAaaa!!!oneoneone"

  •  

   @yamnichek_pyesio: Zapomniałeś na swojej szczytnej infografice umieścić króla. Miłościwie im wszystkim panującego Stasia Augusta. Też konfederatę. Ba, umieszczając duchownych, zapomniałeś o faktycznym twórcy tekstu K3M i głównym jej promotorze, Hugonie Kołłątaju. Też zresztą konfederacie.
   Także tego.

  •  

   @za-co: jak śmiesz! Nie rozumiesz kontekstu historycznego!!!!1111oneoneeleven xD

  •  

   @za-co: Pisałem, że w tamtym czasie niektórzy duchowni niezbyt kierowali się wiarą w życiu. Polecam książkę Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu", pisze ona o takich przypadkach. Poza tym musimy pamiętać o wspomnianym przeze mnie obiegu informacji w tamtym czasie i faktem, że konstytucja była zamachem stanu. Należy mieć na uwadze, że w czasie uchwalania Konstytucji w Warszawie, we Francji dalej jest rewolucja i wojna z Austrią. W kraju Franków mamy jedno wielkie ludobójstwo. Papież nie mógł poprzeć masońskich rewolucjonistów w dobie krwawych rewolucji. Arystokracja Europy była przerażona.

   Twój ostatni akapit jest żałosny.(╯︵╰,)
   P.S Biskupi to najwyżej oficerowie. Generałem możemy nazwać prymasa, kardynała. Bycie biskupem to jeszcze nie sufit.

  •  

   Jeden ksiądz (taki starszy szeregowy w wojsku) Popiełuszko - "o kurwa cały kościół Katolicki walczył z komunaAaaa!!!oneoneone"

   Szanowny @za-co, no bo walczył, dzbanie. Poczytaj sobie encykliki gdzie papieże orali socjalizm i komunizm (dziki kapitalizm też)

  •  

   Szanowny @yamnichek_pyesio, dobraliście jak w korcu maku z @za-co

  •  

   @4lord: @krzychol66: Ale macie świadomość, że wg obecnych historycznych faktów Poniatowski sam był za Konstytucją i był jej współtwórcą? Jedynie jako król nie mógł oficjalnie uczestniczyć w jej tworzeniu.

   http://muzhp.pl/pl/c/588/stanislaw-august-poniatowski-i-konstytucja-3-maja

   A do Targowicy dołączył, aby ratować to co pozostało z Polski po przegranej wojnie z Rosjanami. Był to warunek podpisania pokoju.

  •  

   @za-co: Oczywiście, że to znamy. Króla do przystąpienia do Konfederacji namawiał z kolei inny jej współtwórca, Kołłątaj. To pokazuje jak specyficzna to była sytuacja i myśląc o niej, nie możemy odrywać jej od realiów epoki.

   Natomiast wojna nie była przegrana. Przystąpił do Konfederacji, kiedy wojska polskie zbliżały się do Warszawy i opracowywano plan walnej bitwy z Rosjanami na przedpolach stolicy. Wciąż była szansa pogonić Moskali i nastroje w sztabie były umiarkowanie pozytywne. Widziano szansę odrzucenia Rosjan, a zdrada króla spowodowała, że dalszy opór był bezsensowny. Książe Józef jak dowiedział się o tym fakcie, załamał się i chcąc ratować honor w samobójczej szarży zaatakował kozaków walczących dla carycy. Później oczywiście wielu wojskowych złożyło dymisję, w tym książę Józef Poniatowski.

  •  

   Wielebny @pyroxar - jest mi tak bardzo wszystko jedno z powodu opinii takiego erystyka jak ty.

  •  

   @4lord: W każdym razie, nadal pozostaje faktem, że Targowicę, na początku, nie z przymusu tworzyło duchowieństwo wysokiego stanu razem z błogosławieństwem papieża. A Król dołączył do Targowicy pod naciskami, żeby ratować co się da wedlego jego najlepszego rozeznania w tamtym czasie.

   Za wiki o Targiwicy: "Naciski na króla wywierała też nuncjatura, przekonując go, aby zgodnie ze stanowiskiem papieża przystąpił do Targowiczan[6]."

   Więc, konkludując twoje gdybania o walce z Rosją i wygraniu wojny - gdyby nie Kościół Katolicki i jego czynne wsparcie Targowicy, to nawet do zawiązania tej konfederacji by nie doszło i możnaby wygrać z Rosją.

  •  

   @za-co: Twierdzisz, że bez KK konfederacji by nie było? XD
   Przecież to magnaci byli jej założycielami. Jedynie biskup inflancki z duchownych był wśród współzałożycieli i miał realny wpływ na nią. Już abstrahując od tego, że powstała ona z podpuszczenia przez Rosjan, więc cokolwiek by się nie działo to i tak by powstała.

   Przypominam, że Konstytucja była zamachem stanu i aktem rewolucyjnym, a jedna rewolucja we Francji już się toczyła i nikt nie chciał w Europie drugiego ludobójstwa. Papież nie mógł zrobić czegoś innego, bo naraziłby się na wrogość rodów arystokratycznych Europy.

   Król dołączył do konfederacji bo był zwykłym tchórzem. Ten człowiek był przerażony patriotycznym nastawieniem Polaków. Gdy zapoznamy się z jego biografią to pierwsze co się rzuca w oczy to fakt, że król Staś żył w innym świecie. Tym człowiekiem kierował strach i gnuśność. W 1794 było mu nawet szkoda oddać map Kościuszce i być może przez to nastąpiła klęska pod Maciejowicami, bo korpus Ponińskiego nie mógł dotrzeć na czas.

  •  

   @4lord: Tak twierdzę, że bez KK Targowicy by nie było. Bez KK też by nie było potpou Szwedzkiego, a w 1612 nie wywalonoby Polaków z Kremla.

   Przypominam, że papież mający cholernie wielkie wpływy w Europie poparł Konfederację Targowicką, a jego nuncjusz namówił Poniatowskiego do przystąpienia do Targowicy.

   No ale Kościół Katolicki jest niewinny. JPRDL.

  •  

   Król dołączył do konfederacji bo był zwykłym tchórzem. Ten człowiek był przerażony patriotycznym nastawieniem Polaków. Gdy zapoznamy się z jego biografią to pierwsze co się rzuca w oczy to fakt, że król Staś żył w innym świecie. Tym człowiekiem kierował strach i gnuśność. W 1794 było mu nawet szkoda oddać map Kościuszce i być może przez to nastąpiła klęska pod Maciejowicami, bo korpus Ponińskiego nie mógł dotrzeć na czas.

   @4lord: @za-co: Tu trzeba sobie powiedzieć jasno inną rzecz: że mianowicie Rzeczpospolita ówczesna była niepodległa tylko formalnie. Natomiast faktycznie była od dobrych kilkudziesięciu lat (70?) protektoratem rosyjskim. A zaś król Staś został tylko dlatego królem, że sprawdził się w łożu carycy i ta nagrodziła swojego faworyta.
   Trzeba sobie jasno powiedzieć, że większość liczących się wtedy w Rzeczpospolitej osób była na liście płac ambasady rosyjskiej. I dopiero wtedy oceniać sytuację.
   Wyciągnięcie kilku biskupów i obwinienie ich za całą złożoną sytuację całego kraju, a potem rozciągnięcie winy na cały Kościół, jest zwykłą manipulacją. I tyle.

  •  

   @krzychol66: Co to za brednie. Król, który sam pisał Konstytucję 3 Maja i przepychał ją, żeby została przyjęta wbrew Rosji był tchórzem xD Bo na koniec przegrał.

   Wyciągnięcie kilku biskupów i obwinienie ich za całą złożoną sytuację całego kraju, a potem rozciągnięcie winy na cały Kościół, jest zwykłą manipulacją. I tyle.

   Papieża, kurwa jego jebana mać. PAPIEŻ. GŁOWA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Mówi to panu coś panie Boczek? Papież to nie jest kilku biskupów. Papież to są wszyscy biskupi! Ci co nie przyłączyli się do Targowicy i wsparli Konstytucje to byli heretycy, a nie katolicy bo olali zdanie papieża!

  •  

   @za-co: Wytłumacz w takim razie jaką rolę KK odegrał w Konfederacji Targowickiej, że bez jego udziału owa konfederacja by nie powstała? Tak samo dlaczego nie byłoby Potopu i wyrzucenia Polaków z Kremla?

   Papież tracił wpływy w Europie, a brak reakcji na kolejną rewolucję mógł skutkować odwróceniem się kolejnych krajów od Watykanu. Trzeba być naiwnym, by sądzić inaczej. Przypominam po raz wtóry, że w czasach rewolucji i monarchii, legalizmu etc. zrobienie zamachu stanu było jedną z największych zbrodni.

   Jak cofniemy się trochę lat w tył do Konederacji barskiej to co pogrzebało sprawę barską w oczach Europy? Porwanie króla. Wydaje się to śmieszne, zważywszy na to że warunek brzegowy konfederatów to detronizacja króla, a jednak wszyscy przestali im pomagać, gdy podnieśli rękę na króla. Dla państw Europy było to zbyt dużo, żeby nie szanować legalnej władzy i gwałtem porywać uznanego przez wszystkich króla.

  •  

   Konstytucja 3 maja była gwoździem do trumny dla I RP. Zamiast(chwilę wcześniej) utworzyć blok antyrosyjski, czyli dołączyć do walczących Szwecji i Turcji, my spaliśmy spokojnie i stworzyliśmy Konstytucję, kiedy Caryca miała już przyklepane rozejmy.

   @4lord: bo by ówczesny protektorat Rosji (czyt. Polska) to zrobił, na pewno, konstytucja była zamachem stanu bo wtedy nic nie można było zrobić nierewolucyjnie wówczas w tym kraiku, gdzie od 1768 caryca występowała jako gwarantka ustroju Rzeczypospolitej

  •  

   @howe: poza tym mieliśmy wtedy małe wojsko, chociaż były plany na większe, ale na planach się skończyło bo nie było kasy

  •  

   @howe: W ówczesnym protektoracie rosły nastroje antyrosyjskie. Polska chcąc wybić się na suwerenność musiała stoczyć walkę z Rosją. Były nawet plany wojny z Rosją w sojuszu z Imperium Osmańskim. Było jednak już za późno, a sama koncepcja nigdy nie weszła na zaawansowany poziom. Sama Wielka Brytania namawiała nas do ataku, bo Anglicy bali się rosnącej potęgi Caratu.

   Wojsko nie było małe, bo w czasie Sejmu Wielkiego było zwiększane, ponadto Polska miała wysłać je na pomoc Katarzynie, a gdy ta zaczęła wygrywać to odwołała deal. Poza tym w 1790 byliśmy blisko wojny z Austrią w sojuszu z Prusami. Nasze wojsko było wtedy w stanie gotowości. Prusacy mieli już wojska na granicy z Austrią, ale Polacy zwlekali z oddaniem Gdańska i Torunia.

   Konstytucja była zamachem stanu, który był potrzebny ale zrobiony w najgorszym możliwych momentów. Nie dość, że w dobie krwawej rewolucji francuskiej, to wtedy gdy Rosja miała już spokój i mogła spokojnie zająć się Polską.