•  

  Wojna Secesyjna to konflikt, w którym bohaterowie z północy walczyli o wolność biednych niewolników z bestialskimi rasistami z południa - jedno z największych i najbardziej jawnych przekłamań w historii.
  Szkalujesz = plusujesz.
  #historia #wojna #takaprawda

  źródło: 14.03.jpg

  •  

   @Brzozq: Bo Lincoln wcale nie chciał znosić niewolnictwa, został do tego zmuszony przez sytuację wojenną.

  •  

   @polskiburger4-40: tak samo jak Hitlerowi nie chodziło tylko o to, by pozbyć sie Żydów. Błagam Cię, patrzysz na te uproszczenia i wymyślasz pierdoły...

  •  

   @Raciatek: Twierdzić, że wojna secesyjna była wojną w obronie biednych Murzynków, to jak twierdzić, że wojsko USA pod koniec 2 wojny ratowało dzieła sztuki ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   @Raciatek: Lincoln mawiał tak:

   Powiem więc, że nie jestem ani nigdy nie byłem zwolennikiem wprowadzenia jakkolwiek rozumianej równości społecznej i politycznej białej i czarnej rasy [oklaski]; nie jestem ani nigdy nie byłem zwolennikiem tego, by czarni uzyskali prawa wyborcze, zostawali sędziami, urzędnikami czy też zawierali związki małżeńskie z białymi (…)
   A ponieważ nie wolno im tak żyć, gdy dwie rasy pozostają razem, jedna z nich musi być wyższa, a druga niższa; ja zaś, podobnie jak wszyscy, zgadzam się z tym, że owa nadrzędna pozycja przeznaczona jest dla rasy białej.


   Ale mawiał też i tak:

   Gdybym mógł utrzymać jedność Unii, nie uwalniając żadnych niewolników, zrobiłbym to; gdybym mógł ją utrzymać, uwalniając wszystkich niewolników, uczyniłbym to bez wahania; gdybym mógł to zrobić uwalniając część z nich, a zostawiając w niewoli innych, tak właśnie bym postąpił. Wszystko, co robię odnośnie do niewolnictwa i ludności kolorowej, robię, aby zachować Unię, a jeśli z czegoś rezygnuję, czynię to, bo nie wierzę, że pomoże to zachować Unię.

   Patriota w czystym tego słowa znaczeniu.

  •  

   @polskiburger4-40: No nie wiem, sami secesjoniści w swoich deklaracjach secesji mówili o tym, że różnice w podejściu do niewolnictwa to jedna z przyczyn odłączenia się. Ogólnie przyczyn było więcej, ale niewolnictwo i stosunek północnych i południowych stanów do niego to jedna z głównych przyczyn i osi podziału, oczywiście nie zawsze pobudki były czysto humanistyczne, chodziło też o względy ekonomiczne.

  •  

   @Brzozq: Bo losem niewolników mało kto się przejmował i na pewno nie była to bezpośrednia przyczyna tej wojny, a dziś panuje głupie przekonanie, że północ chciała za wszelką cenę uratować te biedne duszyczki przed zacofanymi rasistami z południa.

  •  

   @polskiburger4-40: Pomijając inne powody, południe chciało mieć dalej darmowe ręce do pracy, a północ chciała taniej, niewykształconej siły roboczej, cała reszta to teatr i pudrowanie szlachetnością własnych celów. Niewolnictwo było takim moralnym listkiem figowym post factum. W czasie wojny sprawa ruszyła, bo po licznych sukcesach południa chodziło o przyciągnięcie kolorowego rekruta i uzupełnienie strat. Oczywiście po zakończeniu wojny bardzo szybko pozbawiono byłych niewolników złudzeń co do ich miejsca w społeczeństwie, niemalże wszystko wróciło do normy, aż do lat 60 XX w.

  •  

   @polskiburger4-40: Tak swoją drogą Amerykanie to w ogóle potrafią robić świetną propagandę historyczną, nawet największe świństwo potrafią sprzedać jako coś chodliwego. Sami siebie skrytykują, ale tak, że potem jeszcze im współczujesz.

  •  

   Amerykanie to w ogóle potrafią robić świetną propagandę historyczną

   @antek_brona: tak jak biedni Niemcy zaatakowani przez złych Nazistów? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @polskiburger4-40: @kartofel: panowie, ja właśnie o tym mówię: chodzi o uproszczenia. To jak z przykładem Hitlera walczącego tylko o czystość rasową albo krucjaty były prowadzone tylko na chwałe Boga. Nikt normalny przecież tefo tak nie określi, dlatego uważam, że w tym poście jest po prostu powtarzanie banałów, nawet jeśli opierają się na zaprzeczeniu.

  •  

   @Kasia123456789 Unia jako strona konfliktu. Stany południowe chciały się odłączyć i dostały lanie.

  •  

   @polskiburger4-40:

   Wojna Secesyjna to konflikt, w którym bohaterowie z północy walczyli o wolność biednych niewolników z bestialskimi rasistami z południa - jedno z największych i najbardziej jawnych przekłamań w historii.
   Szkalujesz = plusujesz.


   Wojna wybuchła, bo Południe odłączyło się od Unii. A odłączyło się ze względu na niewolnictwo.

   Deklaracje secesji poszczególnych stanów Południa
   From Georgia's Declaration of Secession:

   The people of Georgia having dissolved their political connection with the Government of the United States of America, present to their confederates and the world the causes which have led to the separation. For the last ten years we have had numerous and serious causes of complaint against our non-slaveholding confederate States with reference to the subject of African slavery. They have endeavored to weaken our security, to disturb our domestic peace and tranquility, and persistently refused to comply with their express constitutional obligations to us in reference to that property

   From Virginia's Ordinances of Secession:

   The Federal Government having perverted said powers not only to the injury of the people of Virginia, but to the oppression of the Southern slave-holding States

   From Mississippi's Declaration of Secession:

   Our position is thoroughly identified with the institution of slavery - the greatest material interest of the world.
   That's the second sentence of the entire thing. It continues discussing slavery at length; practically the whole document is concerned with it.


   From Texas's Declaration of Secession:

   WHEREAS, The recent developments in Federal affairs make it evident that the power of the Federal Government is sought to be made a weapon with which to strike down the interests and property of the people of Texas, and her sister slave-holding States ...
   She was received as a commonwealth holding, maintaining and protecting the institution known as negro slavery - the servitude of the African to the white race within her limits - a relation that had existed from the first settlement of her wilderness by the white race, and which her people intended should exist in all future time. Her institutions and geographical position established the strongest ties between her and other slaveholding States of the confederacy.


   Odsyłacze do konkretnych źródeł znajdziecie tutaj:
   https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/3uhk9q/why_is_there_such_a_controversy_about_what_the/

   Warto też wspomnieć o tzw. Cornerstone Speech, mowie wygłoszonej przez wiceprezydenta Konfederacji, Alexandra Stephensa:

   Our new government is founded upon exactly [this] idea;its foundations are laid, its cornerstone rests upon the great truth, that the negro is not equal to the white man; that slavery -- subordination to the superior race -- is his natural and normal condition. This, our new government, is the first, in the history of the world, based upon this great physical, philosophical, and moral truth.

   Nasz nowy rząd zakładamy w oparciu o dokładnie tę ideę; jego fundamentem, jego kamieniem węgielnym jest wielka prawda, zgodnie z którą negr nie jest równy białemu człowiekowi; że niewolnictwo – poddaństwo wobec lepszej rasy – jest jego naturalną i normalną formą bytowania. Nasz rząd jest pierwszym w historii świata, który bazuje na tej wielkiej fizycznej, filozoficznej i moralnej prawdzie.

   Z Konstytucji Konfederacji:

   No bill of attainder, ex post facto law, or law denying or impairing the right of property in negro slaves shall be passed.

   Walcząca o prawa stanowe Konfederacja… zakazuje poszczególnym stanom znieść niewolnictwo, tym samym pod tym względem czyniąc je mniej wolnymi, niż wtedy, gdy były w Unii.

   ***************************

   Rozumiem, co chcesz powiedzieć tym wpisem: sprzedawanie teorii, że Północą kierowała moralność i dobroć, jest raczej błędne (z drugiej strony rozumiem, dlaczego taka wizja jest promowana - w dzisiejszej wieloetnicznej Ameryce któraś strona musiała się składać z nie-rasistów). Ale jeśli chodzi o " bestialskich rasistów z południa", to tak, trzeba to jasno powiedzieć i nie ma żadnych wątpliwości: Południe odłączyło się od Unii z powodu niewolnictwa, z powodu zbrodniczego, urągającego człowiekowi systemu, który tam panował i z którego wyższe warstwy społeczne nie chciały zrezygnować.

  •  

   Niewolnictwo zniesiono,bo takie byly dorazne.
   Inna sprawa,ze niewolnik stawal sie powoli nieoplacalnym pracownikiem.
   A po wojnie wszystko wrocilo do normy i niewolnicy dalej mieli ograniczone prawa