Wpis z mikrobloga

Cześć!
Muszę Was poprosić o wytłumaczenie mi pewnej kwestii. Chodzi konkretnie o tunery antenowe do radia amatorskiego.

Czym są, jak działają i czemu się je stosuje już wiem. Nie mogę znaleźć tylko informacji kiedy należy je stosować.

Domyślałem się, że jeśli mam radio działające na wielu pasmach i szerokopasmową antenę to powinienem używać koniecznie tunera.

Co natomiast jeśli posiadam radio na jedno lub dwa pasma. Załóżmy 2m+70cm. 6W mocy.
Czy jeśli fabryczna antena bazowa również jest dwupasmowa to czy konieczne jest zastosowanie tunera? Chodzi mi o sytuację kiedy antena jest dedykowana na pasmo pracy radiostacji.

Przykładowo Yaesu FT-818ND i Diamond VX50N. Czy taki zestaw potrzebuje dodatkowo tunera?

Pozdrawiam
#krotkofalarstwo
  • 7
@lesio: czyli po prostu taką antenę jak w/w Diamonda podpinam dobrej jakości kablem to TRXa i mogę już robić QSO?
A co w przypadku takiego FT-891 który pracuje na HF? Jeśli też wykorzystam antenę fabryczną to mogę pominąć użycie tunera?
@xfilokolo: OK więct tak.
Po pierwsze na UKF prawie nie ma tunerów i jak koledzy wspomnieli raczej (poza specyficznymi przypadkami) się ich nie używa.

Tunera używasz wtedy kiedy nie jesteś w stanie (albo Ci się nie chce hehe) doprowadzić anteny do 50 ohm na wyjściu w bardziej pożądany sposób.
Typowym przykładem będzie longwire. To antena której impedancja zależy od wielu czynników i się zmienia choćby po deszczu.
Ona generalnie po prostu