•  

Ale skislem jak wczoraj podali chyba w Teleekspresie, ze nie ma problemu z miejscami w szkolach bo - UWAGA UWAGA - miejsc jest ok 850 000 a uczniow 700 000 xDDDD Jak dla twojego dziecka braknie miejsca np w liceum na profilu mat-fiz w Warszawie to mozecie je wyslac do szkoly w swietokrzyskiem bo tam mają wolne miejsca w technikum gastronomicznym xD Problem solved.
    #techbaza #licbaza #neuropa #4konserwy #bekazpisu

•  

@kezioezio: Z drugiej strony trudno, żeby dla wszystkich bombelków były miejsca w Batorym, nie?

•  

@kezioezio: Kapitan państwo zawsze ma na ciebie plan obywatelu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Dutch: No to na pewno, jednak nie powiesz mi, że jesli np rok temu przyjmowali 100 osob to teraz wezmą 200 - po 100 dla kazdego rocznika i wszystko bedzie po staremu?

•  

@kezioezio:
      Co Ci mogę powiedzieć :) Nie głosowałem na PiS, ale...
      Chcieliście socjalizmu i darmowej edukacji - no, to właśnie jest cenna lekcja tego jak socjalizm reformuje i bohatersko walczy.

EDIT: fuck, wyżej źle postawiłem przecinek, teraz mi wstyd

•  

@kezioezio: w niektórych szkołach właśnie tak jest

•  

@Dutch: Nie wiem, co ma do tego socjalizm.
      W PRLu, który w przeciwieństwie do PiS było socjalistyczne, nie było problemu z miejscami w szkołach.

•  

@kezioezio:co to znaczy zabraknie miejsc ? Dla osób z odpowiednim wynikiem z egzaminu zawsze "starczyło", dla tych z niewystarczającym zawsze "brakowało". Elitarne szkoły będą jeszcze bardziej elitarne, nastąpi kondensacja wybitnych osób w jednej klasie. Ci co się dostali tylko na tym skorzystają..

•  

@Luka_skii: No swietnie. A co powiesz o liceach w jakichs malych miastach powiatowych? Jesli w moim miasteczku jest jedno liceum i przyjmowalo od 140pkt a teraz moze bedzie przyjmowalo od 150-160 i ci ze 140 pkt sie nie dostaną to gdzie mają isc? Przeniesc sie do podlaskiego bo tam mają wolne miejca, czy isc do gownianego technikum bo tylko taka szkola zostala w poblizu? Przeciez Ci ze 140pkt to prawdopodobnie tez rozgarnieci ludzie i szkoda marnowac ich potencjal w technikach gdzie nie ma progu a nauczyciele przychodza za kare.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Luka_skii: I jeszcze jedno. Ja bym sie zgodzil z Tobą gdyby ta sytuacja powtarzala sie co roku. Wieksza konkurencja, kondensacja lepszych uczniow - profil. Ale to tylko jeden rocznik, czym im zawinili ci ludzie akurat z tego rocznika? xd Teraz nie dostanie sie do wymarzonej szkoly bo byl za slaby (albo po prostu braklo miejsc) a za rok jego mlodszy kolega juz sie tam dostanie nawet z gorszym wynikiem. Czyli wg politykow „wielu dobrych uczniow odpadnie ale jest to poswiecenie, na ktore jestesmy gotowi”? #pdk

•  

•  

•  

@kezioezio: dla tych uczniów miałbym radę, tę samą którą dawano mnie - ucz się. Teoretycznie ja też chcę iść na medycynę i mam przykładowo 170 pkt. Rok temu by to wystarczyło - w tym roku - 183 minimum i nici z mojej kariery lekarskiej. Bardzo się cieszę, bo dzięki temu będziemy mieli w Białymstoku świetnych lekarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Luka_skii: Zawsze mozesz isc do technikum na mechanika. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Luka_skii: Ale to krzywdzenie ludzi. Tylko ze względu na nieprzemyślana reformę stracą rok życia albo nawet szanse na lepsze studia.

Gdyby urodzili się rok wcześniej albo rok później to wszystko byłoby ok.

•  

@kezioezio: teoretycznie ta sytuacja powtarza się co roku ze względu na wyże/niże demograficzne i trudności egzaminów. Idąc twoim tropem rozumowania, jak się nie dostanę, bo w tym roku matura była trudniejsza niż rok temu, mam mieć pretensje do CKE, że dali taką trudną... Jak widać nie wszyscy narzekają na trudności, ja też wiele rzeczy chcę...

•  

@kezioezio: i poszedłem - na politechnikę, nie wylewałem gorzkich żali na wykopie...

•  

@kezioezio: Niczym im nie zawinili, po prostu chuj z nimi i tyle, tzw koszt społeczny reformy, jeżeli ktoś chciałby się przejmować na tyle żeby to nazwać

•  

@kezioezio w małym powiatowym progi wzrosły z 90pkt do 100 czy z 120 na 130 więc da się żyć xD

•  

@kezioezio:
      bombelek nie dostał się do wymarzonej szkoły w 2014r. - za słabo się uczył
      2019r. - wina PiS

•  

@kezioezio: chciałem złoty medal ale kurwa skończyłem bieg na 4 miejscu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@putinex: Bo ten sam bombelek gdyby się urodził rok wcześniej albo później to by się dostał ale pan PIS zdublował roczniki, bo nie chciał im się ustawy napisać porządnie. Nie wierzę, że trzeba to komuś tłumaczyć. Nie można kogoś karać tylko dlatego, że urodził w danym roczniku.

•  

@Dutch: wszystkie licea nazwac Batory, Staszic lub Kołłątaj i rankingi przestana miec znaczenie... XD

•  

@kezioezio: Nie wiem czy wiecie, ale uczniowie, którzy kończą podstawówkę nie będą chodzić do klasy razem z uczniami po gimnazjum tylko będą dwie oddzielne klasy. Jak ktoś się nie dostał to nie jest wina reformy. Przynajmniej jest tak w mojej szkole, nie wiem jak jest w innych szkołach.

•  

@kezioezio moja siostra nie musiała zdawać matematyki na maturze, a ja musiałem, więc czemu jej matura jest równoważna mojej? jebać ministra edukacji

•  

•  

•  

@OkoBoze żeby zdać maturę muszę mieć zdaną część matematyczną

•  

@kezioezio: wszystko się zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

•  

@OkoBoze kurwa ja się pytam, dlaczego te matury są równoważne, a Ty pierdolisz nie na temat

•  

Elitarne szkoły będą jeszcze bardziej elitarne, nastąpi kondensacja wybitnych osób w jednej klasie. Ci co się dostali tylko na tym skorzystają..

No nie bardzo, bo nawet w elitarnych szkołach, zamiast 25 osób w klasie bedzie 35, plus dodatkowe klasy mogą negatywnie wpłynąć na poziom nauczania

•  

Przeciez Ci ze 140pkt to prawdopodobnie tez rozgarnieci ludzie i szkoda marnowac ich potencjal w technikach

@kezioezio: A potem tysiące takich idą na studia i zostają wypierdoleni po semestrze bo myśleli, że to będzie jak w liceum ¯\_(ツ)_/¯

•  

@WilecSrylec: A kto tu mowi o studiach i co to ma do rzeczy?

•  

Zawsze może iść do branżówki
      Dlaczego do mojej klasy chodzą idioci którzy powinni iść do branżówki? Odpowiedz oczywista mało miasteczkowe liceum ( ͡° ʖ̯ ͡°)

+: Vetron
    •  

@OkoBoze: czytanie ze zrozumieniem poziom klasy 3 podstawowej się kłania, powodzenia

•  

@kezioezio: Bo po liceum naturalnym i jedynym wyborem są studia. Idąc do technikum masz zawód i masz pogląd czy dany kierunek cie interesuje i chcesz iść dalej na studia. Jeśli ktoś nie jest w stanie przebić się ponad załóżmy 20k licealistów w Warszawie to chyba lepiej dla niego by poszedł do technikum.

•  

@kezioezio: No takie życie i tyle xD Jakby się lepiej uczyli to by się dostali, to nie jest tak że zamknięto te licea, a gadanie że rok temu albo 10 by się dostali to taka bzdura XD Pewnie jakby prześledzić progi sprzed kilkunastu lat to większość maturzystów kiedyś by się na medycynę dostało tylko że niestety liczą się progi obecne a nie sprzed kilku lat.

+: ftswwa
    •  

@Dutch: Nie wiem, co ma do tego socjalizm.
      W PRLu, który w przeciwieństwie do PiS było socjalistyczne, nie było problemu z miejscami w szkołach.

@kurczok: A o punktach za pochodzenie słyszałeś?

+: Memezis
    •  

@Asterling: Nie, nie „takie życie” bo jest to bezpośredni efekt reformy PiSu o którym ludzie ich ostrzegali.

Jeśli nagle masz podwójny rocznik to oczywiste jest, że znacznie ciężej będzie się dostać do wybranej szkoły akurat w tym roku.

Przespałeś matematykę w szkole?

•  

@Luka_skii: @kezioezio: zazdroszcze im tego rocznika

•  

@Dutch: no niby tak ale system który był dobrze funkcjonował. Kiedy wy ślepcy zorientujecie się że każde takie zmiany to tylko skoki na kasę, bo zawsze ktoś, jakiś wujekciotkizestronymatkibratakolegizpracy akurat zarobi bo bedzie specjalnie na takową spadającą z nieba sytuację przygotowany. Polska to kraj przekrętów. O tym nie ma co rozmawiać, stąd trzeba szybko spierdalać.

•  

@kezioezio ehh jesli nie dostałeś sie do liceum to idziesz do zawodowki albo technikum po zawód. Kurla nie wiem czemu wszyscy ludzie sobie wmowili, ze kazdy studia musi miec.. Potem same magistry politologii w orange pracuja. Jesli masz slabe stopnie to i tak kariery na politechnice nie zrobisz, tylkp pojdziesz na gowno studia ewentualnie. Jednym slowem szkoda prądu

•  

@Arytmetyk ale wysryw xD konkurencja czy w pracy lub szkole to najlepsze co jest. Zamiast sredniakow produkowac

•  

A o punktach za pochodzenie słyszałeś
      @fordern: W PRLu? Nie.

•  

@kezioezio pierdolenie.
      Kilkanaście lat temu były 4 klasy w LO i miejsca były.
      Wróciło to samo, nic więcej.
      Kręcenie gownoburzy.

+: Donica
    •  

@wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE no pewnie że konkurencja to najlepsze co jest. Tylko ciężko mówić o sensowniej konkurencji w momencie gdy oprócz Twoich wyników w nauce kluczową rolę odgrywa Twój rocznik, na który nie masz żadnego wpływu.

+: ypoauy, Thon
    •  

@kezioezio: Jeśli ktoś faktcznie byłby teraz zmuszony do wybrania technikum zamiast liceum, do którego przy normalnych progach by się dostał, to w sumie równie dobrze może sobie teraz zrobić rok przerwy na granie w komputer, a po niezdanym roku aplikować ponownie do liceum z wynikami z gimnazjum. Ja bym tak zrobił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Arytmetyk zaprzeczasz teraz, temu co na poczatku napisales. Wlasnie tsk rodzi sie konkurencja, wiecej ludzi niż miejsc

•  

@kezioezio: jak tylko usłyszałem, że zamierzają zlikwidować gimnazja wiedziałem, że planują zniszczyć ten kraj ciut bardziej, nie wiedziałem tylko w czym rzecz. Teraz wydatki jest jasne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kezioezio wystarczy żeby twoje dziecko się starało i nie było debilem

•  

@wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE najwyraźniej źle zrozumiałeś co napisałem wyżej. Nie mam żadnego problemu z tym, że ktoś się nie dostał bo inni mieli więcej punktów. Tylko teraz mamy do czynienia z sytuacją, że przez zdublowany rocznik mnóstwo ludzi się nie dostanie mimo że mieli więcej punktów niz ci się dostawali rok temu i ci co dostaną się za rok bo ktoś na górze zdecydował że dwa roczniki będą walczyć o tę samą (bardzo podobną) liczbę miejsc. A ich jedyną winą jest to że urodzili się w danym roczniku. To nie ma nic wspólnego z konkurencją.

•  

@blackyabbol: nie mógłbyś tak zrobić bo twoi rodzice dostaliby karę za brak ciągłości w nauce do 18.

Jakby była możliwość "pomijania" sobie roku to by wiele osób regulację skończyło na 3 klasie podstawówki.

+: ypoauy
    •  

@MechanicznyTurek: Miałem na myśli zapisać się do technikum i nie robić nic poza przyjściem na 51% zajęć

•  

@kezioezio: Jakby się lepiej uczyło, to miejsce by się znalazło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kezioezio: wgl zawsze można płakać, że różne szkoły mają inne standardy xD i w jednych za free dostają paski, bo np nauczyciele od 20 lat lecą na gotowcach z wydownictwa i każdy uczeń je zna na pamięć, a w innej nauczyciel tworzy nowy test co roku. (na studiach jest podobnie xD wiec to tez jakis element przygotowania) Te magiczne paski i zdolni uczniowie ktorzy sie nie dostali są później weryfikowani egzaminem na koniec podbazy/gimnazjum.

•  

@kezioezio: Nie znam sytuacji w każdym mieście, ale według mnie ta ograniczona ilość miejsc nie jest dużym problemem. Pamiętam jaki byłem zesrany pod koniec gimnazjum, żeby dostać się do 'najlepszej szkoły w województwie', okazało się, że w klasie miałem sporo osób, które weszły w drugim terminie ze średnią 3.50+ i egzaminami z matmy napisanymi na 50-60%.
      Jak te osoby pójdą do trochę gorszych szkół, to będzie to z korzyścią dla wszystkich. :)

+: Thon
    •  

Jeśli nagle masz podwójny rocznik to oczywiste jest, że znacznie ciężej będzie się dostać do wybranej szkoły akurat w tym roku.

@rzep: nie, to nie jest oczywiste. Reforma systemu edukacji nie ma tu nic do rzeczy. Przecież liczba uczniów się nie zmieniła. Było wiadomo ile osób skończy podstawówkę i ile skończy gimnazjum.

Jeśli w zeszłym roku w np. Warszawie był x uczniów pierwszej klasy szkoły średniej i x miejsc dla tych uczniów w szkołach średnich, to w tym roku gdy mamy 2x pierwszoklasistów to mamy także 2x miejsc dla tych pierwszoklasistów.
      Należy założyć, że w każdej szkole równomiernie zapewniono więcej miejsc dla nowych uczniów. Nawet w tych dobrych szkołach.

No chyba, że jest inaczej i te dobre szkoły zamiast 2x miejsc w tym roku, zapewniły o wiele mniej miejsc dla uczniów. Ale wtedy proszę słać pretensje do dyrektorów szkół i samorządów terytorialnych odpowiedzialnych za taki problem, a nie do rządu PiS, który nie ma z tym nic wspólnego.

•  

@kezioezio: a teraz porozmawiajmy o tym ile taki nauczyciel zarabia w tej elitarnej szkole i dlaczego nie zrobimy takich szkol wiecej

•  

@kezioezio: wpis zapisuje, za troche sie do niego odniose bo teraz jestem zajety

•  

@xmokebe Nie do końca

np w tamtym roku w liceum w moim mieście bylo 10 klas
      (human, informatyka itp)

teraz jest 7+7
      czyli 7 klas dla podstawowki i 7 dla gimnazjum

i nie ma teraz profilu Pol-His-Wos, Mat-Geo-Inf Bio-Geo-Fiz-Che

więc jest ciężej a na dodatek niektórych profili juz po prostu nie ma.

•  

@vartan: Ale kilkanaście lat temu nie było kumulacji roczników. Za rok znowu nie będzie problemu. Problem jest teraz, bo kiedyś w danym mieście było np. Średnio 10 000 kandydatów, a w tym roku jest 15 000. Za rok znowu będzie 10 000, ale obecny rocznik ma przewalone z powodu reformy.

•  

Jeśli w zeszłym roku w np. Warszawie był x uczniów pierwszej klasy szkoły średniej i x miejsc dla tych uczniów w szkołach średnich, to w tym roku gdy mamy 2x pierwszoklasistów to mamy także 2x miejsc dla tych pierwszoklasistów.

@Donica: Nie, nie mamy. Skąd takie założenie?

Weź sobie przeczytaj chociażby raport NIKu na ten temat:
      https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/reforma-oswiaty-w-czesci-sfinansowana-przez-samorzad.html

Efektem wprowadzonych reformą zmian jest wystąpienie tzw. podwójnego rocznika. W rekrutacji do klas I szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2019/2020 biorą udział absolwenci III klasy gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej. Łącznie jest to ponad 705 tys. uczniów. To oznacza, że szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe we wrześniu 2019 r. muszą przyjąć o blisko 370 tys. więcej uczniów.

NIK ustaliła, że nie wszystkie szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne, które od 1 września 2019 r. będą się mierzyć z przyjęciem absolwentów zarówno gimnazjów jak i podstawówki posiadają wyposażenie niezbędne do realizacji wszystkich przedmiotów. Nieprawidłowości stwierdzono w 19 proc. skontrolowanych szkół ponadgimnazjalnych.

•  

@kezioezio: Najlepiej jest na Mazowszu - 110 000 uczniów i 111 000 miejsc. Zajebisty zapas xD

•  

@kezioezio: No tak, wystarczy się przeprowadzić i zmienić zainteresowania.

•  

@kezioezio: ludzie jakie karanie? Jak jesteś ogarnięty to ogarniesz materiał na tyle, żeby zdać maturę na 90%. Jak będzie się uczył sam w domu, a nie tylko w szkole to da radę i to nawet w słabym liceum, albo technikum. Wszyscy mówią, że matura nic nie znaczy w Polsce, a teraz nagle wielki płacz, bo trudniej się dostać do wymarzonego liceum.

•  

A kto tu mowi o studiach i co to ma do rzeczy?

@kezioezio: za parę lat ten rocznik, na który brakuje teraz miejsc w liceach będzie się wybierał na studia. Też z pewnością miejsc zabranie na najlepszych uczelniach.

•  

@rzep: ale Ty wiesz, że zlikwidowane gimnazja nie zostały zburzone? xD Przemianowano je na zespoły szkół i od tego roku będą już jedynie podstawówkami lub szkołami średnimi.
      Szkoły średnie przyjmą w tym roku więcej uczniów, ale miejsc w szkołach średnich automatycznie także jest więcej.
      Czy to jest aż takie trudne do pojęcia? Skoro jeszcze miesiąc temu 705 tys. uczniów miało swoje miejsca w szkołach, to jakim cudem nagle ma dla nich zabraknąć miejsc w szkołach teraz?
      Ominęła mnie jakaś informacja o zorganizowanej akcji wyburzania szkół średnich w Polsce, czy co? xD

•  

@kezioezio kurna szkoda że za moich czasów nie zabraklo miejsc w szkołach - może zamiast do bezuzytecznego LO poszedłbym do jakiegos pożytecznego technikum...

•  

@kezioezio: No i dobrze, jeśli w podstawówce/gimnazjum tak się uczyłeś, że wystarczy na gastronomika to tylko twoja wina.

•  

ale Ty wiesz, że zlikwidowane gimnazja nie zostały zburzone? xD Przemianowano je na zespoły szkół i od tego roku będą już jedynie podstawówkami lub szkołami średnimi.

@Donica: Masz wyżej wklejony raport NIKu mówiący o błędach tej reformy i problemach z podwójnym rocznikiem, ale ty już ten problem rozwiązałeś pisząc komentarz na wykopie. Fajnie.

Dodatkowo nie rozumiesz clou problemu - miejsc w kiepskich szkołach może i się znajdzie, ale do dobrych szkół, gdzie ambitni uczniowie chcą się dostać, nie starcza.

I uczniowie, którzy rok temu z takimi ocenami bez problemu dostaliby się do upragnionej szkoły na wybrany profil, w tym roku mogą nie mieć na to szans.

Ja rozumiem, że jak ktoś w życiu ambicji nie miał, to gówno go obchodzi gdzie do szkoły pójdzie, ale nie każdy ma takie podejście.

•  

@Luka_skii: I tak powinno być. Tak było za moich czasów. Jak ja kończyłem szkolę to już się zaczynały jaja w stylu że ci co zdawali do zawodówki proponowano im od razu po egzaminach by jednak poszli do liceum techikum bo mają wolne miejsca

•  

@rzep ale i bez reformy tak było, że w jednym roku x punktów starczało, a np. w następnym nie,więc co to za argument że " w zeszłym roku bym się dostał". Widocznie ambitnymi są ci,którzy zdali tak dobrze że się dostali tam gdzie chcieli, a nie ci co gdybają gdzie by się dostali rok czy dziesięć lat temu

•  

No chyba, że jest inaczej i te dobre szkoły zamiast 2x miejsc w tym roku, zapewniły o wiele mniej miejsc dla uczniów. Ale wtedy proszę słać pretensje do dyrektorów szkół i samorządów terytorialnych odpowiedzialnych za taki problem, a nie do rządu PiS, który nie ma z tym nic wspólnego.

Hahahaha no tak bo budynki są z gumy a nauczycieli morzna sklonować i to wszystko wina leniwych dyrektorów i samorządowcòw a nie pisiorskich sabotażystòw antypolakòw przez ktòrych jest teraz 2x więcej kandydatòw na miejsce :3

@Donica:

•  

@kezioezio jak ktoś jest zjebany to niech się nie dziwi że nie dostal się na jakiś profil. Bierze się od największej ilości pkt a nie losowanie.

•  

@rzep @enzojabol

źródło: pbs.twimg.com

+: socc, Rallom
    •  

@xmokebe: i te podzielenie roczników magicznie zwiększy ilość miejsc w szkole?

•  

Jak dla mnie to nie powinni w Warszawie wcale przyjmować jeśli nie jest się zameldowanym.
      Słoiki są problemem i wiadomo to od dawna

•  

@kezioezio żeby iść na wymarzone studia musisz zdać dobrze maturę, także nie ważne, czy jesteś w LO czy technikum, jak się będziesz uczył to zdasz dobrze maturę i pójdziesz tam gdzie chcesz ;)

•  

@rzep: błędne jest założenie, że za rok wszysyko wróci do normy. Będą "spadki" uczniów, którzy postanowili przeczekać rok. Za 2 lata rowniez będą "spadkowicze" z branżowek itp. Dodajmy do tego tych co nie zdali do następnej klasy. Kolejnym problemem jest również brak wystarczającej liczby nauczycieli bo zatrudnienie ich nie jest proste bo z założenia będzie to zatrudnienie na 4-5 lat aż wyjdzie podwójny rocznik ze szkoły. Poziom nauczania rownież spadnie bo powiększą się klasy.
      Jedyny plus tego taki, że więcej osób pójdzie do szkół dających wiedzę praktyczną i być może będzie więcej specjalistów za kilka lat.
      A co do tych szkół elitarnych to są one chuja warte - wszystko zależy wyłącznie od nauczyciela oraz determinacji danego ucznia. Osobiście już widziałem dziesiątki, jak nie setki, osób po szkołach z top 5 w swoim mieście i zdecydowana większość nic wielkiego nie osiągnęła. Skończyli studia (też często na dobrych uczelniach), które ich nie interesowały lub są bezużyteczne na zasadzie "jestem dobry z WOSu to pójdę na politologie", "wszyscy mówią mi swoje problemy to pójdę na psychologię" lub autentyk mojego przyjaciela "ide na pedagogike - resocjalizacja bo mam misję ratowania świata" (oczywiscie misja mu przeszła jeszcze na studiach, ale jak już robił to dokończył).
      Jednym słowem to reforma niedopracowana i mnóstwo osób na niej ucierpi (nie tylko uczniów), ale ci co są ambitni i inteligentni to sobie poradzą niezależnie od szkoły średniej a ci co tylko "dobrze się uczą" to i tak niewiele wyniosą bo poza kuciem na sprawdzian/odpowiedź nie potrafią tej wiedzy wykorzystać.

•  

Masz wyżej wklejony raport NIKu mówiący o błędach tej reformy i problemach z podwójnym rocznikiem, ale ty już ten problem rozwiązałeś pisząc komentarz na wykopie. Fajnie.
      @rzep: Tylko, że w tym raporcie nigdzie się nie pisze o winie rządu za to, że rzekomo nie będzie miejsc dla wszystkich uczniów z "podwójnego rocznika". Jedynie zarzuca się minister, że nie przeprowadziła "rzetelnych i kompleksowych analiz". xD
      Poza tym w samym raporcie zaznaczone jest, że w trakcie analiz NIK ok. 20-30% szkół nie miało jeszcze przygotowanej oferty dla "podwójnego rocznika". Dodatkowo informacja jakoby 19% szkół średnich było nieprzystosowanych do poprawnego prowadzenia zajęć od 1 września 2019 jest na podstawie badania NIKu z ... 2015 roku! xD Tak więc, raport o oświacie może jest ciekawy, ale w kwestii o której my tutaj dyskutujemy, jest mało rzetelny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dodatkowo nie rozumiesz clou problemu - miejsc w kiepskich szkołach może i się znajdzie, ale do dobrych szkół, gdzie ambitni uczniowie chcą się dostać, nie starcza.

Ale w tych dobrych szkołach także powinno być więcej miejsc zapewnionych. No chyba, że sprawę spaprali dyrektorzy i samorządy.
      A nawet jeśli samorządy i dyrektorzy skiepścili sprawę, to przecież ci ambitni uczniowie jeśli się nie dostaną do najlepszej szkoły to dostaną się do nieco słabszej. Nie wylądują od razu w najgorszej.
      No chyba, że są debilami i złożyli papiery tylko w jednej szkole, to wtedy dobrze, że trafią do słabej szkoły xDDDD

Hahahaha no tak bo budynki są z gumy a nauczycieli morzna sklonować

@Chodtok: hahaha no tak, bo sale w których uczyli się dotychczas przyszli pierwszoklasiści zostały dekretem zamurowane, a nauczyciele, którzy ich uczyli zostali rozstrzelani xDDDDDDDDDDD

•  

@easy_rider_ jest różnica zajebista. Bo teraz, moja kuzynka spędzi w szkole dodatkowy rok, nie będzie dobrze przygotowana przez nauczycieli do matury z interesujących ją przedmiotów, nie będzie miała czasu żeby się do niej uczyć, bo będzie zapierdalać codziennie autobusem 20km dalej i dojdą jej przedmioty i egzaminy zawodowe, które jej w ogóle nie interesują.
      Dziewczyna z punktami za osiągnięcia artystyczne, których nie rozwinie w technikum, bo nawet kółka nie ma plastycznego, miała 163/200 punktów rekrutacyjnch. I sie kurwa nie dostała. A wiesz ile osób jest na wstępnych listach do DZIESIĘCIU klas pierwszych, bo zdublowano klasy dla podstawowki? Po około 50 na każdej. Papierow nie zlozy tylko jakieś 30%, bo dostaną się gdzieś indziej i zrezygnują.

•  

@kezioezio: warto głosować na kaczyńskiego :3 dlatego zawsze będę głosował na pan PiS
      Przetrwa silniejszy

pokaż spoiler Czyli nie mój dziadek kodziarz xD

•  

@WroziaZebuzia no to z doświadczenia powiem, że nauczyciele z LO też nie przygotowują wybitnie do matury :p z tego co wiem egzaminy zawodowe też nie są obowiązkowe. Powiedz kuzynce żeby się trzymała tego co ją interesuje! Niech ma nawet same 2 ze wszystkiego ale robi to co lubi, kształci się, wydaje hajs na korki ale koniec końców rozjebie maturę i tyle. Największym problemem nie będzie szkoła tylko jej rodzice, bo muszą zrozumieć, że nie liczą się oceny a końcowy wynik egzaminu dojrzałości. Osobiście uważam, że powinni wprowadzić egzamy na studia jak kiedyś, wtedy problem szkoły średniej byłby mniej istotny.

•  

bo sale w których uczyli się dotychczas przyszli pierwszoklasiści zostały dekretem zamurowane, a nauczyciele, którzy ich uczyli zostali rozstrzelani

nie
      ale teraz w wyniku głupoty albo złośliwości twoich pracodawców na każdą taką salę i nauczyciela przypadło dwa razy więcej kandydatów

@Donica:

•  

@Chodtok: sam sobie zaprzeczyłeś, ale spoko

•  

@easy_rider_ jesteś w stanie to wytłumaczyć nastolatce? Bo ja nie. Na jej miejscu wypełniałaby mnie gorycz i ogromny smutek, uczucie bezsensu. Dziewczyna pracowała ciężko żeby dostać się do wymarzonej klasy, ale robiła wszystko co jej się podobało. A teraz będzie wstawać codziennie o 5 rano żeby wrócić autobusem o 18. Codziennie, żeby robić notatki, zdawać kartkówki, sprawdziany, które jej nie interesują.
      Ile miałeś lat jak ogarnąłeś, że oceny nie są żadną wartością? Bo ja przez naciski rodziców do dzisiaj się tego nie nauczyłam.
      Będę pisać do tego liceum aż jej nie przyjmą. Choćbym miała wysłać sto listów albo miała się przenieść po semestrze.
      Jeśli uważasz, że licea nie przygotowują do matury lepiej niż technika, to sobie zobacz wyniki szkół.
      Nie po to się idzie do szkoły, żeby jechać później w domu z materiałem! W domu się nadrabia, powtarza, a nie uczy tego co powinno być na lekcjach dobrze wytłumaczone.

•  

@putinex za słabo sie uczył, nawet gdy miał czerwony pasek?

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: 1562967497545.png

•  

@rzep: nie, to nie jest oczywiste. Reforma systemu edukacji nie ma tu nic do rzeczy. Przecież liczba uczniów się nie zmieniła. Było wiadomo ile osób skończy podstawówkę i ile skończy gimnazjum.

Należy założyć, że w każdej szkole równomiernie zapewniono więcej miejsc dla nowych uczniów. Nawet w tych dobrych szkołach.

@Donica: Co ty pierdolisz? Wg ciebie nagle szkoły się tak rozbudują, żeby mieć miejsce dla podwójnej liczby uczniów? To tak nie działa, ponieważ np. Jest x miejsc dla uczniów gimnazjum, a nagle dojdą ósmoklasiści to nagle szkoła nie zrobi 2x miejsc dla uczniów bo nie ma jak(Np. Gdzie?)

pokaż spoiler Chyba, że będzie tak, że uczniowie też będą chodzić do szkół wieczorem(dwuzmianowość)

•  

@WroziaZebuzia właśnie problem jest w tym, że ogarnąłem to za późno,dlatego teraz piszę to tutaj. Moja matka jest nauczycielką i na słuchałem się tej gadaniny o ocenach przez pół życia i teraz wiem jak bardzo to nie ma znaczenia. Z chęcią wytłumaczę to Twojej kuzynce ;) bycie w liceum nie zwalnia z nauki, nie nauczą Cię wszystkiego szczególnie do rozszerzeń. Nie mówię, że to fair, że się nie dostała, ale mówię, że to nie koniec świata :) i największym problemem rzeczywiście jest to, że musi wstawać o 5 i wracać o 18, ale zamiast słuchać na bzdurnych lekcjach niech czyta to co lubi i chce robić! Największy absurd jest taki, że ludzie naprawdę myślą, że oceny w LO o technikum są istotne, a prawda jest taka, że nie są. Liczy się tylko ten cholerny egzamin, to samo na studiach w większości przypadków. To co samemu się zrobi ma znaczenie

•  

@THE2012END: część dotychczasowych szkół średnich zwiększy liczbę miejsc, żeby przyjąć podwójny rocznik. Nie powinno być to dla nich problemem, bo i tak niedługo w liceach będą musieli pomieścić 4 klasy, zamiast trzech (co przecież udawało im się zaledwie 20 lat temu).
      Oprócz powyższego, dochodzą miejsca w nowych szkołach średnich, które zostały przekształcone z byłych gimnazjów.

Mało tego! W wielu przypadkach obecni uczniowie gimnazjów chodzili do zespołów szkół złożonych z gimnazjum i szkoły średniej i jakoś pomieścili się w jednym budynku bez potrzeby nagłej rozbudowy.

•  

@Donica: Chodzi mi o to, że teraz szkoły średnie najpewniej nie dadzą rady podwoić liczby klas(Np. Były 4 klasy mat-fizu dla gimzazjum. Nagle pojawili się ósmoklasiści i trzeba podwoić liczbę klas. Szkoła nie ma jak się rozbudować więc zwiększą liczbę klas mat-fizu do 6 czyli 3 dla gimzazjum i 3 dla podstawówki, a jeszcze są inne kierunki przy których trzeba podwoić liczbę klas.)

•  

@Donica: Nie każda szkoła średnia ma też budynek dla gimnazjum

•  

@kezioezio: Do elitarnych szkół będzie teraz o wiele trudniej się dostać - Staną się jeszcze bardziej elitarne, i jest to zaletą dla dzieciaków, które się tam dostaną.

W moim mieście są 3 szkoły średnie - Zapewniam Cię, że każdy kto będzie chciał się dostać do LO na matfiz, dostanie się do LO na matfiz, a nauczyciele się cieszą bo więcej godzin czyli więcej kasy.

Z powodu tego, że nastąpiła ta reforma szkoły dostał pieniądze na odnowienie i modernizacje klas.

Małe miasto powiatowe here

Progów chyba nie ma, a jak są to tylko teoretycznie

Co roku zdawalność matury +98%, a 2 lata temu, i rok temu było to 100%

•  

@Donica: Ale nie wszystkie byłe gimnazja zostały przekształcone na szkoły średnie. Daję tu przykład prowincji, z której pochodzę (i założę sie, że ścieżka edukacyjna dużej liczby ludzi z małych wiosek tak wyglądała), w mojej wsi max 100 osób jest Szkoła Podstawowa, w miejscowości 5km dalej jest kolejna szkoła podstawowa i we wsi 10km dalej jest kolejna szkoła podstawowa. Z tych 3 szkół podstawowych 98% uczniów szło do gminnego gimnazjum, a po gimnajum do 3 szkół średnich w najbliższym mieście powiatowym. Tego gimnazjum nie przemianują na szkołę średnią bo kim zapełnią klasy? Z mojej 20 osobowej klasy 2 osoby poszły do liceum na prof lingwistyczny, 1 na technik mechanik, 2 technik informatyk, 4 biochem itd. Nikogo nie ściągną do szkoły średniej na prowincję. Brak połączenia komunikacyjnego to kolejna sprawa.

•  

za parę lat ten rocznik, na który brakuje teraz miejsc w liceach będzie się wybierał na studia. Też z pewnością miejsc zabranie na najlepszych uczelniach.

@InsaneMaiden No jak, skoro ten zdublowany rocznik to są tak naprawdę dwa roczniki. Jedni idą liceum 3 letnim, drudzy 4 letnim. Na studia rekrutacja będzie normalna, jak zawsze.

•  

@kezioezio: Sukces 500+, taki przyrost naturalny aż miejsc w szkołach zabrakło XD

•  

@azokk to, że do szkoły ciężko się dostać nie czyni jej jeszcze elitarną. Czy przez to, że wielu chętnych się nie dostanie poziom szkół się podniesie? Odpowiedź brzmi: nie.

+: rybsonk
    •  

ja bierdole, pis mógłby takim polaczkom i chłopom pańszczyźnianym jak wy zakazać picia Coca Coli to byście pisali, że w sumie i tak nigdy nie lubiliście, że niezdrowe, hoop cola lepsza, a jak ktoś bardzo chce to sobie może pojechać do Czech i się napić więc w czym problem

tak się powinno was jebać jak tylko was może jebać pis

źródło: pikio.pl

•  

@Arytmetyk: Ja jebe, jakbym urodził się dwadzieścia lat wcześniej to bym inwestował w cokolwiek po rozpadzie komuny i byłbym dzisiaj milionerem.
      A jakbym urodził się 100 lat temu to pewnie by mnie Niemcy albo Ruscy zabili i bym się nie dorobił

•  

@kezioezio: To co mówisz to jeszcze nie jest problem. U mnie w mieście brakło miejsc w liceach i technikach. Do bardzo słabych liceów i tech nie dostawali się ludzie którzy mieli po 130pktow. Zostaje albo zawodówka albo szkoła z internatem w innym mieście XD. Dobra zmiana jak to się mówi

•  

No jak, skoro ten zdublowany rocznik to są tak naprawdę dwa roczniki. Jedni idą liceum 3 letnim, drudzy 4 letnim. Na studia rekrutacja będzie normalna, jak zawsze.

@Halbr: masz rację. O tym nie pomyślałam.

•  

@Arytmetyk:

Tylko teraz mamy do czynienia z sytuacją, że przez zdublowany rocznik
      Dało się w ogóle przeprowadzić tę reformę (czy jak kto woli - deformę) tak by nie zdublować roczników? Pytam serio.

•  

@Dutch: Można było ją przeprowadzić na pierwszych klasach, gdzie czasowo szkoły by się wyrobiły z przygotowaniem na zdublowany rocznik. Zamiast tego jak jest każdy widzi ¯\_(ツ)_/¯

•  

Najlepiej jak ściągneli 3 czy tam 4 prezydentów miast takich jak Chełm i zapraszają tam uczniów jak tam kurwa dziura jest xd

•  

Teraz nie dostanie sie do wymarzonej szkoly bo byl za slaby (albo po prostu braklo miejsc) a za rok jego mlodszy kolega juz sie tam dostanie nawet z gorszym wynikiem

@kezioezio: szczerze to chyba bym zrobił sobie rok przerwy albo poszedł do gównotechinkum i sie przeniósł. W zasadzie jak na studia sie nie dostalem to poszedlem na zaoczne xD