Wpis z mikrobloga

Hej,
Czy sprawę o wypadku może zakończyć policja orzekając winne, jeżeli jedna z poszkodowanych ma złamanie nogi/ręki w 2 miejscach? Wydaje mi się że sprawa powinna trafić do sądu. Wypadek miał miejsce w małej miejscowości gdzie policjant i jedna ze stron uczestnika w wypadku pochodzą z tej małej miejscowości (najprawdopodobniej znają się z widzenia lub bardziej) Policjant, który prowadzi sprawę wspomina coś o tym że według niego jest skłonny zakończyć sprawę orzekając winę pół na pół, ale też coś wspomina że może powoła biegłego do zdarzenia. Wypadek był tydzień temu.
A inny znajomy miał nie dawno podobny wypadek i od razu policjant powiedział mu, sprawa musi iść do sądu gdyż ma złamaną nogę i oni nie orzekną winny tylko sąd.
#wypadek #policja #prawo #ubezpieczenia
  • 6
@Ruszajew: chyba rozumiem o co chodzi. Artykuł 177 Kodeksu Karnego nie zezwala na zakończenie sprawy w wyniku mandatu więc musi nastąpić w formalne wszczęcie Postępowania Karnego w tym kierunku. Opisywana sytuacja Podejrzewam ma charakter ugody między sprawcą a poszkodowanym ma się to odbyć w trybie artykułu 335 KPK. Ale to wszystko nie może się odbywać w inny sposób niż poprzez formalne procesy zakończone rozprawą która niejako zatwierdza orzeczoną karę w tym
@Ruszajew: "W powszechnym rozumieniu kolizja jest czymś mniej groźnym niż wypadek i bez wątpienia jest to prawda. Wypadkiem jest zdarzenie drogowe, w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników ponosi śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż 7 dni", więc sądownie powinna być orzeczona wina sprawcy
Czy sprawę o wypadku może zakończyć policja orzekając winne, jeżeli jedna z poszkodowanych ma złamanie nogi/ręki w 2 miejscach?


@Ruszajew: Nie, ponieważ spowodowanie wypadku w którym ktoś odniósł taki uszczerbek jest przestępstwem i sprawa musi trafić do prokuratury i sądu.

Natomiast trzeba zadbać o obieg dokumentów - policjant może twierdzić że nie wiedział że to było złamanie itp...
Tak więc kwity od lekarza należy dostarczyć na policję, albo samemu złożyć doniesienie
@hellfirehe: Dzięki, z tego co wiem poszkodowany co ma złamanie ma być jeszcze raz przesłuchiwany, bo był tylko wstępnie przesłuchiwany w szpitalu po wypadku, ale teraz wiem, że sprawa bez sądu nie można zamknąć.