•  

  Liczba wieżowców w budowie w krajach Europy i Turcji(150 m i wyżej).

  #europa #wiezowce #turcja #mapporn #mapy #urbanistyka #ciekawostki

  źródło: scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net

  •  

   @Edward_Kenway: kto nie był w Stambule, ten nie wie jak to miasto wygląda. Nie ma drugiego takiego miasta w Europie. Nie ma i nie chodzi o 16mln ludzi. To jest miasto na wzór azjatycki, podobne uczucie miałem w Seulu - szkło i beton.

   Dość powiedzieć, że wpisałem Stambuł, 20-30km a już było tłoczno xD, ale bardzo fajnie, serio miło wspominam Turcję i jeszcze tam wrócę, Koreę zresztą też ;].

  •  

   @Edward_Kenway: powinno być per x m^2 bo tak to gówniana statystyka

  •  

   @Student_AWAS: budują głównie po azjatyckiej stronie z tego co pamiętam. Na mnie największe wrażenie zrobiły mosty i tunel metra, ale promami i tak najlepiej się pływało.

  •  

   @Trelik: tam wszystko robi wrażenie i nie ma tu krzty przesady. Drogi, autostrady, wiadukty etc,etc - sama kultura jazdy na wysokim poziomie, tzn. inaczej niż w Europie, ale wypadku tam nie widziałem =], auta też nie poobijane. Myślałem, że tam będzie tak, jak zastałem w Macedonii i jak ja się kurła myliłem.

  •  

   @Trelik: no i do tego wiza, gdzie chodzi głównie o danie 20USD, szybki wydruk i już, tak powinno byc w każdym kraju xD.

   HGS (system poboru opłat za autostrady) też niezły, choć wymusza wizytę na poczcie.

  •  

   @Student_AWAS: szkoda tylko że pieniazki na inwestycje się już skończyły i np moja znajoma architekta zarabia teraz 2000 złotych w biurze projektowym za co da się tylko przeżyć w Stambule

  •  

   @Student_AWAS: ale się zgadzam Turcja ma opinię jakiegoś dzikiego kraju a w porównaniu do Europy wschodniej i Bałkan to jednak jest dużo lepiej :)

  •  

   @Olbor: 2k to slabo faktycznie ;/ choc koszta utrzymania moze sa tam nizsze niz u nas - jedzenie w restauracjach czy jakies zakupy na to wskazywaly imo. Problemem natomiast jest to, ze trzeba kupowac wode pitna, ogolnie Turcy boja sie, ze wody moze nraknac. Ogolnie ich gospodarka zlapala troche zadyszki.

   Co do Balkan i Europy wschodniej to jednak sie nie zgodze - o ile taka Chorwacja, Macedonia czy Czarnogora to tylko widoki, przeplatane syfem, to juz Serbia to dosc uporzadkowany kraj, o Sloweni nawet nie mowie, bo to imo mala Szwajcaria.

   Co do EWsch to nie liczac krsjow baltyckich bylem ii razy na Blr i nie ma tragedi - bardzo czysto, drogi niezle, nawet te mniej uczeszczane. Musze sie w koncu wybrac do Rus, ale jeszcze nie teraz. Sam Minsk przypominal mi troche Stambul - nie ma tyle wysokiej zabudowy, ale bloki rownie monumentalne.

   Natomiast na Ukr sie nie wybieram, ale imo to ona jest taka stereotypowa EWsch.

  •  

   @Olbor: oczywiscie Srb czy Blr to kraje biedniejsze od nas i to widac, ale w stosunku do takiej Bulgarii ktora juz jest triche w Ue to przepasc na korzysc tamtych krajow imo. Ogolnie Bulgaria i Grecja smutne wrazenie robia.

  •  

   @Student_AWAS: Słowenia to nie są Bałkany :)

   Jeśli chodzi o standard zycia to nie jest zadyszka tylko spadł dramatycznie. Tak naprawdę to za średnią pensje się w Stambule bardzo ciężko utrzymać teraz. A że są rzeczy tańsze to prawda ale jest też wiele dużo droższych niż w polsce. I jest coraz gorzej. Ale i tak kocham ten kraj :)

  •  

   @Olbor: przykro się tego słucha :(, bo naprawdę to fajni ludzie, bardzo życzliwi i życzę im dobrze (ja zresztą każdemu chyba dobrze życzę :) ).

   Miałem zdziwko, bo booking.com tam nie działał jak byłem (ponoć jest to dość zmienne), co trochę utrudniło pobyt (i zmusiło do przepłacania za hotel ok. 40-50%), ale i tak było bardzo miło - jak mówię, byłem i przekonałem się.

   No Słowenia w sumie nie wiem jak bardzo się Bałkanami :), ale sporo jest jakiś pomników ku czci partyzantów itp - więc pewnie trochę jak Polska - między północą a południem - mimo wszystko, to co osiągnęli jest bardzo miłym widokiem i również b. miło ten kraj wspominam.

  •  

   @Student_AWAS: a prawda ludzie w Turcji są mega mili i otwarci zazwyczaj, mało jest takich miejsc :) ciężko mi się zawsze opuszcza i tylko czekam na powrót ,:)