•  

  Jaki cel ma kampania dawca.pl? Przecież po śmierci i tak każdy z automatu jest brany jako potencjalny dawca organów. Kurde ale ludzie sobie znaleźli pomysł na biznes - plastikowa karta nic nie znacząca za 10zł.
  #takaprawda #smierc

  źródło: dawca.pl

  •  

   @josedra52: no chyba nie >.< trzeba wyrazic zgode, aby byc dawca organow post mortem

  •  

   trzeba wyrazic zgode, aby byc dawca organow post mortem

   @farmaceut: Nie trzeba. Wręcz przeciwnie, jesli nie wyrazisz sprzeciwu za życia - nawet na dawca.pl o tym piszą.

   Dawcą pośmiertnym może zostać osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

   Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza iż w przypadku braku sprzeciwu we wspomnianym rejestrze, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu.

  •  

   @josedra52: Tak? O cholera, naprawde? Wiem, ze ludzie w szpitalach co najwyzej podpisywali zgode, zeby dac organy... Ale zeby NIE DAC?... Az zaaz zerkne

  •  

   Ale rodzina może zabronić po śmierci

  •  

   @josedra52: Lul, masz racje. Nie widzialem. Dzieki, dobrze wiedziec

   oświadczenie woli jest wyłącznie drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci.

  •  

   Aha. No bo papaj powiedział to tak trzeba. Szkoda, ze jego organow nie wzieli, a zrobili tylko relikwie...

   „Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.” to słowa papieża Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia.

  •  

   @josedra52: taka że ta karta daje odrazu pozwolenie a nie czekanir aż rodzina zezwoli

  •  

   Ale rodzina może zabronić po śmierci
   @Wojownik04: Taki sprzeciw mocy prawnej nie ma i dobrze.

   Mimo bowiem faktu, że w świetle prawa dozwolone jest pobieranie fragmentu ze zwłok z zastrzeżeniem jedynie osób figurujących w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, powszechnie praktykowane jest pytanie o zgodę na zabieg najbliższych zmarłego. I w sytuacji gdy rodzina kategorycznie odmawia, lekarze zazwyczaj nie naciskają, choć- w świetle prawa- sprzeciw rodziny nie jest wiążący.

   @D3v0: A nie jest z tą kartą tak jak z nieśmiertelnikami i innymi pierdołami z grupą krwi na które i tak nikt nie zwraca uwagi?

   ze jego organow nie wzieli, a zrobili tylko relikwie

   @farmaceut: Niezły biznes przeszedł koło nosa, tyle relikwii mogło być.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @josedra52: w systemie jest że zezwolił i pewnie sprawdzają