Wpis z mikrobloga

Pamietam jak byłam dzieckiem, gdy była burza, mama kazała nam wyłączyć telewizor z prądu i gasić światła. Nie wolno nam tez było stać w oknie i oglądać piorunów.
Gdy dostałam komputer na 14 urodziny, pamietam jak zawsze powtarzała „GAŚ KOMPUTER, BURZA IDZIE!”
Teraz w dorosłym życiu się z tego śmieje. Ale trafiłam ostatnio na taka grafikę.
Pytam serio: Dlaczego powinno wyłączać się sprzęty z prądu?
#pytanie #burza #kiciochpyta
Pani_Popiolek - Pamietam jak byłam dzieckiem, gdy była burza, mama kazała nam wyłączy...

źródło: comment_ip8GIpFKgtygerrtBbwEHEeqJTp6AY39.jpg

Pobierz
  • 34
@Pani_Popiolek: Bo może ci go usmażyć? Powinno się też wyłączać kabel od internetu, bo po tym też może ci pójść. W mieście w którym mieszkają moi rodzice nawet dostawcy internetu każą podpisać, że się zapoznało z faktem odłączania internetu od instalacji - widać ludzie się do nich zgłaszali z reklamacją. A rok temu w lato podczas burz to nawet usmażyło trochę sprzętu u mojego dostawcy internetu i byłem bez neta przez
@ocotutajchodzi: potwierdzam, kumpel opowiadał że siedział sobie podczas burzy na kompie bezstresowo bo miał niby jakąś super listwę antyprzepięciową, i pech chciał że piorun zapierdzielił w piorunochron ich bloku. Listwa przepięciowa się spaliła, komp się spalił, telewizor się spalił... xd Teraz już nie śmieje się z tych co wyłączają wszystko z kontaktów podczas burzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dlaczego powinno wyłączać się sprzęty z prądu?


@Pani_Popiolek: Bo w naszym popierniczonym kraju wszystko robi się po taniości. Zamiast przewody elektryczne zakopywać - mamy linie napowietrzne, a jak w taką linię przywali piorun to zamiast 230V komp dostaje 2300V i jeszcze więcej amper. No troszkę przesadzam, ale mówiąc w skrócie - usmaży się

@Pani_Popiolek: żeby minimalizować ryzyko usmażenia sprzętów skokiem napięcia z pioruna, specjalnie mówię, minimalizować ryzyko, bo dobrze wstrzelony piorun nawet w otoczeniu budynku a nie centralnie w budynek potrafi puścić napięcie po instalacjach wod-kan albo spalić urządzenia elektryczne poprzez indukcję

nie ma 100% ochrony przed burzą, ale odpinanie sprzętu (nie tylko wyłączanie listw) oraz innych przewodów przychodzących z zewnątrz (kable telefoniczne itp). minimalizuje to ryzyko kiedy przepięcie pójdzie po instalacji elektrycznej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pani_Popiolek: jak masz ubezpieczenie to nie musisz i możesz się śmiać z mamy, ale jak uderzy zbyt mocno, to zawsze zabawa. Jak burza jest wyjątkowo gwałtowna to odłączam urządzenia do których mam dostęp.
@John_archer: Czy to znaczy ze powinnam wyłączać cała instalacje elektryczna w trakcie burzy? Chodzi mi o korki


@Pani_Popiolek:
Nie.
Uderzający w pobliżu piorun, nawet, jeżeli grzecznie sobie spłynie piorunochronem do ziemi, może wyindukować prąd w kablach. Im dłuższe odcinki tych kabli, tym gorzej. Czyli powinieneś odłączyć urządzenie z gniazdka.

Co ważne - dotyczy to zwłaszcza kabli telekomunikacyjnych, antenowych i tym podobnych, a nie zasilających.
Większość urządzeń jest całkiem nieźle zabezpieczona