•  

Czesc Mirki

Jakies 5-6 lat temu mialem propozycje napisania dosyc duzej aplikacji, ktorej glowna funkcja byl chat
    Ze wspolpracy koniec koncow nic nie wyszlo, ale ja z ciekaowsci "po godzinach" zacalem pisac sobie oprogramowanie do modułu "Chatowego" napisanego w Node JS
    Projekt nie zostal przeze mnie ukonczony (jak zawsze - brak czasu)
    Pamietam, ze wtedy szukajac informacji w internecie "jak najlepiej cos takiego zrobic" wyszlo mi, ze najlepiej wykorzystac nowosc w HTML5 i JS czyli Sockety (czyli komunikacja uzytkownik->uzytkownik) no i zapis wiadomosci do Mongo albo jakiejs relacyjnej bazy (zeby bylo Archiwum wiadomosci)

Ostanimi czasy przegladlem kod, w ktorym natknalem sie na rozwiazanie chata na "czystym" MySQL, PHP i JS
    Dzialalo to tak, ze wiadomosc wysylala sie na serwer, zapisywala w MySQL, a drugi uzytkownik mial ustawione w JS setInterval z ajaxowym zapytaniem do bazy.
    Endpoint zwracal liste wiadomosci i jesli bylo cos nowego to po prostu JS dodawalo nowa wiadomosc do strony.

Kod ten pisala osoba, o ktorej mialem bardzo dobre zdanie w kwestii znajomosci technologii i programowania w ogole.
    Stad moje zdziwienie

Moje pytanie - Czy takie rozwiazanie nie jest troche... kiepskie ?
    Jak takie cos dzialaloby przy duzym ruchu na stronie ?

#webdev #programowanie #mysql #bazydanych

Gorące dyskusje ostatnie 12h