•  

  Zwykle o tym nie piszę, bo to nie "moje tematy" (w sensie - pewnie wiem nieco więcej niż przeciętna, ale nie posiadam aktywnej zdolności do wyciągania wykresów na zawołanie z własnych zakładek, by się efektywnie kłócić w komentarzach, czego tu też robił nie będę), ale obejrzałem sobie ostatnio 2 wykłady Marcina Popkiewicza (fizyka) o globalnym ociepleniu i bardzo je polecam osobom, które w "globcio" nie wierzą, ale też takim, co wierzą, ale nie czują w kościach, jak to jest poważne.

  - https://www.youtube.com/watch?v=TUJCjs1REA4 (bardziej o zmianach klimatach)
  - https://www.youtube.com/watch?v=rOMKF703O_w (bardziej o transformacji energetycznej i polskim węglu)

  W wersji skróconej z TED tutaj.

  Wykłady (sprzed 3 lat, ale nadal aktualne) dla Klubów Inteligencji Katolickiej (swoją drogą - gatunek na wymarciu jeśli wierzyć ks. prof. Kobylińskiemu). Początek trochę czerstwy, ale potem Popkiewicz się rozkręca i przedstawia masę twardych danych, a jednocześnie w prosty sposób wyjaśnia pewne podstawowe mechanizmy stojące za procesami zmian klimatu. Jest IMHO bardzo utalentowanym popularyzatorem (nieprzypadkowo można go znaleźć wśród osób odpowiedzialnych za "Naukę o klimacie").

  Moja osobista historia z "globciem" jest dość nudna, bo już koło 2009 trafiłem na blog "Doskonale szare", a gdzieś koło tego czasu miałem też na swojej uczelni kurs o fizyce środowiska. Przypominał zalewem danych wykład Popkiewicza i pamiętam z niego do dziś pewne fakty, np. dowód na antropogeniczność zwiększonej ilości CO2 w atmosferze na podstawie proporcji izotopów węgla różnej w zależności od źródła emisji. To był BTW jeden z powodów, dla których moja "faza korwinistyczna" była dość krótka i łagodna. Korwin opowiadał wtedy o kostce lodu, która rozpuszczona w wodzie nie podnosi jej poziomu (prawda, ale też potworna głupota - przecież lody Antarktydy są zawieszone na lądach kontynentu/archipelagu antarktycznego), dużo się też mówiło o emisji z wulkanów (ignorując niuanse jak wspomniane proporcje izotopów). No a skoro w jednym temacie tak bardzo mija się z prawdą, to czemu nie w innych?

  Tak więc praktycznie od początku obecności tematu w przestrzeni publicznej byłem "przekonany", ale jako obywatel kraju półperyferyjnego mam typową dla takich miejsc tendencję, by rozwiązanie globalnych problemów zostawić globalnym graczom, a bardziej obawiać się np. o praworządność, byśmy nie zjechali ze statusu półperyferii świata do jego peryferii. Dobrze jednak czasem odświeżyć sobie tę wiedzę i na nowo się przerazić tym, co się wyprawia. Jest to trudne ze względu na naszą ludzką psychikę, która nie rozumie zagrożeń tego rodzaju, bo nigdy wcześniej nie występowały i nie wyewoluowała w tym kierunku. Dobrze pamiętać, że populiści to nie tylko problem z utratą wolności, ale też duże zagrożenie dla zdrowia (taki Salvini ostro współpracuje z antyszczepionkowcami) i środowiska, nie wspominając o pokoju.

  Jest też jeszcze taki efekt, że czasem lepiej nie przejmować się zbytnio prawdą, bo wymagałaby działania i my gdzieś to podskórnie czujemy. Popkiewicz i na to odpowiada pokazując - oprócz koniecznych radykalnych zmian instytucjonalnych - rozwiązania do wdrożenia przez jednostki, które są "kompromisowe". Bo wiecie, "zasada Pareto", choć brzmi jak głupota, działa i zwykle 80% możliwego efektu można osiągnąć inwestując 20% wysiłku i niekoniecznie trzeba zostawać tutaj albo radykałem albo nie robić nic. To samo zresztą można zastosować do konsumpcji mięsa (jeśli wegetarianizm to za dużo, można po prostu ją zmniejszyć) i innych podobnych tematów.

  PS: Popkiewicz BTW mnie na tyle zainteresował, że być może sięgnę też po inne jego książki:
  http://lubimyczytac.pl/autor/72893/marcin-popkiewicz

  PS2: Jeśli ktoś ma Wyborczą (mimo wad jest warta swojej ceny), to polecam też ten artykuł: http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24144162,35-stopni-w-cieniu-na-razie-jest-super-nie-niebawem-wyginiemy.html

  PS3: Niżej wycelowany fragment, gdzie Popkiewicz odbija popularny argument, że "globcio" to wielki biznes. Zależy dla kogo, bo dla nafciarzy-donatorów Partii Republikańskiej chyba niekoniecznie ¯\_(ツ)_/¯

  #nauka #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu #wyklady #zmianyklimatu #neuropa #4konserwy

  źródło: youtube.com

  •  

   @eoneon Ziemia na Rozdrożu wprowadza w depresję, Rewolucja Energetyczna daje nadzieję, a Nauka o klimacie jest trochę cięższa w odbiorze, bo to bardziej podręcznik akademicki, ale to dawka solidnej ciekawej wiedzy. Zastanawiam się co dalej czytać o podobnej tematyce.

  •  

   Popkiewicz odbija popularny argument, że "globcio" to wielki biznes. Zależy dla kogo, bo dla nafciarzy-donatorów Partii Republikańskiej chyba niekoniecznie ¯_(ツ)_/¯

   @eoneon: No to, że koncerny naftowe lobbują to nie tajemnica. W żaden sposób to nie kłóci się z tym, że producenci fotowoltaiki, wiatraków czy innych technologii tego nie praktykują- bo robią dokładnie tak samoi dostają dotacje od rządu, bo ekonomicznie by się nie spinały. Tylko nie mówcie, że ten lobbing oze ma za to podparcie moralne- czy nie lepiej byłoby skoncentrować się na energii atomowej, badaniami nad energetyka fuzyjną itd. zamiast na siłę pakować OZE, choć nie wszędzie ma sens.

  •  

   Ziemia na Rozdrożu wprowadza w depresję, Rewolucja Energetyczna daje nadzieję, a Nauka o klimacie jest trochę cięższa w odbiorze, bo to bardziej podręcznik akademicki, ale to dawka solidnej ciekawej wiedzy. Zastanawiam się co dalej czytać o podobnej tematyce.

   @kakaowymistrz: Dzięki! Prawie na pewno (mimo stosu książek do przeczytania) coś z tego przeczytam.

   producenci fotowoltaiki, wiatraków czy innych technologii tego nie praktykują

   @djtartini1: Miałem nie dyskutować, ale tak w skrócie:

   Po pierwsze - akurat fotowoltanika potaniała i jest już rynkowo jednym z najtańszych źródeł energii. Ma też pewne fajne cechy, np. produkuje najwięcej prądu wtedy, kiedy są duże problemy z innymi elektrowniami (np. w czasie upałów). Tendencja jest wieloletnia, więc wspieranie jej nawet parę lat temu, kiedy była jeszcze nieopłacalna, było dość racjonalne.

   Po drugie - na pewno gałąź powstająca od zera lobbuje choćby w zbliżonym stopniu równie skutecznie jak jakiś Shell czy Exxon ( ͡° ͜ʖ ͡°). To jest dla mnie w ogóle dość niezrozumiała koncepcja, że rządy zwietrzyły "biznes" w ubijaniu starej dobrej dziedziny i inwestowaniu w nową od zera. Nijak się to nie klei.

   BTW - obczaj sobie plany ExxonMobil na najbliższą dekadę: https://www.economist.com/leaders/2019/02/09/the-truth-about-big-oil-and-climate-change

   Po trzecie - Popkiewicz jako fizyk jądrowy nie jest przeciwnikiem energii jądrowej, ale rozwiązania muszą być wielorakie, bo i wymagane tempo zmian by osiągnąć choćby i te +2 C jest bardzo radykalne.

   O OZE Popkiewicz dużo mówi w drugim wykładzie. Tak w ogóle to zachęcam do obejrzenia, jesteś - zdaje się - jednym z wymarzonych adresatów i ciekawe czy po obejrzeniu miałbyś do sprawy taki sam stosunek, jak teraz.

   źródło: economist.com

  •  

   @eoneon: Oglądałem wszystko czytałem wszystko i polecam, szukam podobnych książek innych autorow, mogą być po angielsku, ktoś cos?

   +: eoneon
  •  

   Oglądałem wszystko czytałem wszystko i polecam, szukam podobnych książek innych autorow, mogą być po angielsku, ktoś cos?

   @nilfheimsan: @kakaowymistrz: Skoro jest Was dwóch, to może zawołajmy wykopowego speca od tych rzeczy z prośbą o rekomendacje - @Sierkovitz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @eoneon: @kakaowymistrz: od siebie dorzucę obowiazkowa pozycje w temacie "Granice wzrostu" - Limits to growth, ja czytałem 30 years update

  •  

   @eoneon niesamowicie doceniam Twój wkład w popularyzację wiedzy, jeżeli to nie problem powiedz ile Ty czasu poświęcasz na dokształcanie się, żeby zbudować tak szeroki zakres tematów, co do których możesz się wypowiedzieć :D
   wydaje mi się że kiedyś wspomniałeś o pracy zawodowej w IT, co dodatkowo wzbudza moje zdziwienie z racji ciągłej możliwości uczenia się także w tym segmencie. W każdym razie podziwiam i mam nadzieję, że jeszcze trochę czasu spędzisz na wykopie czy innym medium.

  •  

   @bula1899: W obecny sposób piszę na wykopie rok, a tematy, o których piszę, zgłębiałem po godzinach przez - powiedzmy - dekadę, więc to może wyglądać bardziej imponująco niż jest w rzeczywistości ( ͡° ͜ʖ ͡°). Np. ostatnio sporo komentowałem w sprawie Jezusa historycznego, ale poważniej interesowałem się tym tematem koło 2012-2014. Poza tym nie przeceniałbym zakresu tematycznego, zauważ, że np. o sporcie nie mam nic ciekawego do powiedzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   W rekomendacjach w swoim profilu opisałem też ostatnio parę podstawowych zasad produktywności i ideę koła hermeneutycznego. W pewnym momencie, kiedy już masz pewien szkielet światopoglądowy, absorbujesz informacje dość szybko, bo jesteś w stanie mając jakieś pytanie podpiąć się sprawnie pod dobre źródła bez zbytniego błądzenia.

   Niemniej w ostatnim roku, kiedy dość dużo piszę, spędzam za mało czasu na pionowe ramię literki "T" (ponownie odsyłam do rekomendacji po szczegóły) i w IT też raczej konsumuję swój kapitał niż buduję, co jest długoterminowo nie do utrzymania. Czasy są szczególne, więc uznałem, że takie pisanie w takim miejscu ma sens (i oddałem też jakoś dług, bo sam w przeszłości się uczyłem od różnych osób w sieci), ale o siebie też trzeba zadbać. Już parę razy również z tego powodu (inny to wciąż otwarte pytanie czy wykop lepiej edukować czy zostawić samemu sobie, by się ostatecznie zdelegitymizował) zawieszałem pisanie i pewnie teraz też tak będzie. Może wrócę po kolejnej przerwie z jakąś mniej obciążającą formą, np. cytatów z książek z małym komentarzem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   by rozwiązanie globalnych problemów zostawić globalnym graczom, a bardziej obawiać się np. o praworządność

   @eoneon: Pewnym pocieszeniem jest to że trzy polityczne bloki coś z tym robią.
   Pis ma Gowina
   KE zielonych
   Lewica ma "razem"

  •  

   @Sierkovitz: artykulow czytam dużo na te tematy bo się tym obszarem zawodowo zajmuje, jednak przeczytanie książki daje trochę inny zakres wiedzy moim zdaniem, i mimo wszystko warto oprócz krótkich artykulow

   +: eoneon
  •  

   @eoneon: tylko coś o globalnym i już wyskakuje https://www.youtube.com/watch?v=JXv0bFTvMRo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @eoneon: widownia jak widze ludzie 60-70plus czyli faktycznie ci najbardziej zainteresowani daleka przyszloscia ;)

   +: eoneon
  •  

   widownia jak widze ludzie 60-70plus czyli faktycznie ci najbardziej zainteresowani daleka przyszloscia ;)

   @fila95: Nom, Kluby Inteligencji Katolickiej są na wymarciu.

   Ale Popkiewicz wykłada dla różnych grup, w tym roku m. in. dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   źródło: youtube.com

Gorące dyskusje ostatnie 12h